Grupa 4 2022 / 2023

SŁONECZKA

wych. Lidia Brzezik, Zofia Zygmunt

 

W OCZEKIWANIU NA WIELKANOC

W dniach 25.03.2024-29.03.2024 w grupie IV był realizowany temat kompleksowy „W oczekiwaniu na Wielkanoc”. Przedszkolaki zapoznały się z wielkanocnymi tradycjami. Dzieliły wielkanocne nazwy na sylaby. Nauczyły się wielkanocnej wyliczanki utrwalając liczebniki główne od 1 do 10. Dzieci zaznajomiły się z różnymi rodzajami pisanek oraz poznały naturalne sposoby barwienia jaj. Poznały budowę jajka oraz sposób jak poznać czy jajko jest surowe czy ugotowane. Własnoręcznie ozdabiały jajka wielkanocne techniką decoupage Nauczyły się piosenki „Kokoszeczka” (sł. autor nieznany muz. T.Mayzner). Na rytmice inscenizowały utwór „O mamie kurce”. Ponadto dzieci rozwiązywały wielkanocne zagadki, inscenizowały utwór D. Gellner „Na wielkanocnym stole”. Wykonały prace plastyczne: „Karta wielkanocna”, „Koszyczek wielkanocny”, poznając przy tym zwyczaj przesyłania bliskim życzeń na święta oraz produkty, które wkłada się do koszyczka wielkanocnego. Rozwijały zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych oraz porannych, bawiły się na podwórku przedszkolnym korzystając ze sprzętu terenowego.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, II. 4,II.6, III.2, III.8, III9, IV.1,IV.2,IV.4, IV.5, IV.7, IV.8, IV.9,IV.12, IV.15,IV.14, IV.18. <<<foto>>>
Opracowała: L.Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Idzie wiosna

W dniach 18-22 marca w IV grupie „Słoneczek” realizowany był temat „Wiosna, wiosna”. Na początku dzieci zostały zapoznane z elementami pogody występującymi w marcu. Zostały zachęcone do obserwacji zmian, jakie będą zachodziły w pogodzie i przyrodzie.
Następnie odbyła się zabawa twórcza „Z czym kojarzy się wiosna”. 5-latki bogaciły wiadomości o oznakach wiosny. Poznały jej zwiastunów: pierwsze kwiaty, bazie na wierzbie i leszczynie, powracające ptaki itp.
Podczas tych zajęć rozwijały mowę i myślenie. A 21 marca powitaliśmy wiosnę, „Słoneczka” wzięły udział w ogólnoprzedszkolnym, wiosennym pokazie mody. Wszyscy byli kolorowi, radośni, weseli. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie, tańczyły, bawiły się przy muzyce, także zostały sfotografowane w fotobudce.
W kolejnym dniu wychowankowie poznali i uczyli się na pamięć wiersza T. Fiutowskiej „Co nam daje wiosna”.
W tygodniu odbyła się zabawa matematyczna „Wiosenne liczenie”. Zajmowaliśmy się również wychowaniem muzycznym. Odbyły się zabawy przy piosence „Wiosno, hej”. Dzieci określały tempo i nastrój piosenki. Odbyła się także improwizacja ruchowa przy utworze A. Vivaldiego „Wiosna”, podczas której wychowankowie rozwijali umiejętności ruchowe i zainteresowanie muzyką klasyczną. Na zajęciach z rytmiki odbyła się zabawa muzyczno-ruchowa „Wiosenny deszczyk”. Dzieci rozwijały słuch, poczucie rytmu, reagowanie na określone sygnały. Na zajęciu plastycznym odbyło się malowanie farbą plakatową nt: „Wiosna idzie przez świat”. 5-latki rozwijały wyobraźnię. Jak w poprzednich tygodniach organizowano zajęcia ruchowe w formie zabaw, ćwiczeń gimnastycznych porannych, zabaw na świeżym powietrzu.

W tym tygodniu Krzyś obchodził szóste urodziny.

Życzymy Mu wszystkiego, co najlepsze.

Podstawa programowa: I.1,5,8,  II.11,  III.4,8,  IV.2,7,8,9,13,15,16,18. <<<foto>>>
Opracowała: Zofia Zygmunt
Zatwierdziła: Monika Demczuk

MUZYKA JEST WSZĘDZIE

W dniach od 4 do 8 marca 2024 roku w grupie IV był realizowany temat kompleksowy „Muzyka jest wszędzie”. Dzieci bawiły się w zabawę ruchowo - naśladowczą „Naśladujemy instrumenty”. Słuchały muzyki poważnej skomponowanej, przez znanego na całym świecie, polskiego kompozytora F. Chopina. Poznały podział instrumentów ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięków. Były to instrumenty perkusyjne, dęte, strunowe, elektryczne. Muzykowały na instrumentach perkusyjnych oraz próbowały grać na instrumencie dętym jakim jest akordeon. Przedszkolaki poznały pięciolinię, klucz wiolinowy oraz nuty. Dowiedziały się, że za ich pomocą kompozytorzy zapisują utwory muzyczne. Dzieci poznały zapis nutowy gamy C-dur. Grały ją na dzwonkach oraz śpiewały. Przedszkolaki poznały dawne i współczesne odtwarzacze muzyki. Poznały sposoby wydobywania dźwięków z przedmiotów codziennego użytku, np. uderzanie w szklanki wypełnione wodą, gniecenie folii, papieru, uderzanie łyżka o łyżkę.
W minionym tygodniu dzieci obchodziły Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Przygotowały laurki dla swoich mam i tatusiów. Nauczyły się piosenki „Marzec”, przy której bawiły się w dniu 8 marca gdy niespodziewanie przybył do sali niespodziewany gość z upominkami dla dziewczynek i chłopców. Radość była ogromna.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5,I.8, II. III. 5, III.8, IV.1, IV.2, IV.4, IV.5,IV.7,IV.8, IV.9, IV.15,IV.18. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY KALINY, KRZYSIA, ANTKA

W marcu szóste urodziny obchodzili Kalina, Krzyś i Antek.

Kochani jeszcze raz życzymy Wam :
Do zabawy mnóstwa siły,
żeby każdy dzień był miły,
pełen śmiechu i radości,
stu urodzinowych gości,
aut, klocków i pluszaków,
stu prezentów, stu buziaków.

<<<foto>>>


W świecie teatru

W grupie IV w dniach 11-15.03.2024 r. realizowany był temat "W świecie teatru". Na początku tygodnia odbyła się rozmowa kierowana na temat teatru na podstawie obrazków i doświadczeń dzieci. "Słoneczka" dowiedziały się co to scena, kurtyna, widownia. Wypowiadając się rozwijały mowę, myślenie, uwagę. Dzieci słuchały wiersza J. Kulmowej "Teatr żywy". Dowiedziały się o różnych rodzajach teatru.
Poznały rodzaje lalek występujących w przedstawieniach dedykowanych dzieciom: kukiełka, pacynka, marionetka i jawajka. Rozwiązywały także zagadki dotyczące teatru. Następnie odbyła się wycieczka autokarowa do Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach na spektakl
"Nowe szaty króla". Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły kolejne losy próżnego króla, dla którego najważniejszy był strój. Ponadto wychowankowie zauważyli, jak ważne jest mówienie prawdy.
W minionym tygodniu dzieci nauczyły się logopedycznego wierszyka "Szły pchły".
W ramach umuzykalnienia poznały piosenkę "W teatrze" i wesoło bawiły się przy niej. Na tym zajęciu zapoznane zostały  z angielskimi słowami: actor-aktor, stage-scena. Na zajęciu plastycznym przedszkolaki robiły "teatralną scenę" z kolorowego papieru, a następnie dorysowały scenkę przedstawienia wg własnego pomysłu. Wykonały również "Żabiego króla"-papierową kukiełkę na patyku.
Na zajęciu matematycznym „Zabawy klockami” doskonalona była orientacja przestrzenna.
Poprzez ćwiczenia poranne, gimnastyczne i liczne zabawy ruchowe dzieci doskonaliły sprawność ruchową i szybką reakcję na sygnał. W tygodniu odbyło się zajęcie z  rytmiki, podczas którego dzieci uczyły się dostosowania do zmian dynamicznych:
piano-kroki lekkie i ciche, forte-zdecydowane i mocne, mezzo forte-normalny krok marszowy.
Podstawa programowa: I.5,8,  II.1,  III.4,8,  IV.1,2,8,12,14,15. <<<foto>>>
Opracowała: Zofia Zygmunt
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW- FRYZJER

W dniu 1 marca 2024 roku dzieci z grupy IV odwiedziła mama Poli , która jest fryzjerką. Pani zaprezentowała przybory jakimi posługuje się w swojej pracy. Przedszkolaki zobaczyły nożyczki fryzjerskie, różnego rodzaju grzebienie, lokówki, prostownicę, pędzelek do farbowania włosów, farby w spray itp. Odbył się także pokaz sposobu używania tych przyborów podczas strzyżenia, kręcenia włosów dziewczynkom, prostowania, tapirowania, żelowania włosów chłopców przy użyciu kosmetyków fryzjerskich.
Serdecznie dziękujemy mamie Poli za zaprezentowanie zawodu fryzjera i poświęcony nam czas. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

CHCIAŁBYM BYĆ MATEMATYKIEM

W dniach 26.02.2024-01.03.2024 w grupie IV realizowany był temat kompleksowy „Chciałbym być matematykiem”. Dzieci poznały przyrządy do mierzenia: linijkę, miarkę krawiecką, wagę elektroniczna, wagę szalkową. Sprawdzały kto jest najwyższy w grupie, ile kubków wody mieści się w butelce litrowej, 2 litrowej. Przedszkolaki przypomniały sobie charakterystyczne cechy figur geometrycznych. Układały z nich różnorodne kompozycje. Zastanawiały się jakie przedmioty, obiekty przypominają je. Wykonały obrazek z figur geometrycznych. Przypomniały sobie co odmierza czas. Wysłuchały opowiadania J. Porazińskiej „Baśń o dwunastu miesiącach”. Poznały nazwy miesięcy i charakterystyczne dla nich cechy. Malowały farbami charakterystyczne oznaki miesiąca, w którym urodziły się. Rozwiązywały zagadki o miesiącach. Na rytmice bawiły się przy piosence M. Z Tomaszewskiej „Klepiemy do rytmu”. Odbywały się ćwiczenia poranne, gimnastyczne, wyjścia na podwórko.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, I.8, II.1, III.5, III.8, III.9, IV.2, IV.4, IV.5, IV.8, IV.11, IV.12, IV.13, IV.14, IV.15, IV.16. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

KTO PRACUJE W KSIĘGARNI

Podczas realizacji projektu edukacyjnego „Książka” dzieci z grupy IV odbyły wycieczkę do księgarni. Tam zobaczyły duże regały pełne książek medycznych, kucharskich o zwierzętach, powieści dla dorosłych, dla dzieci. Ustawione one były działami w kolejności alfabetycznej. Przedszkolaki rozmawiając z panią pracującą w bibliotece dowiedziały się że osoba pracująca w księgarni to księgarz, jeśli jest to mężczyzna lub księgarka, jeśli jest to kobieta. Praca osoby pracującej w księgarni to nie tylko sprzedawanie książek, ale także składanie zamówień na książki w hurtowni ( wielkiej księgarni dla księgarzy), w wydawnictwie, rozpakowywanie paczek zawierających książki i ustawianie ich na półkach, wypisywanie faktur na woluminy, których klienci nie mogą sami odebrać z księgarni, dekorowanie okna wystawowego, prowadzenie rozmów z wydawcami, zamawianie u nich książek, doradzanie klientom jaką książkę kupić aby zaspokoiła ich gusta czytelnicze. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

Głośne czytanie

Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejsze, co możemy zaoferować najmłodszym. W lutym w grupie IV odbyły się dwa spotkania czytelnicze z rodzicami.
Pierwsze odbyło się w wykonaniu taty Wojtka, drugie mamy Nadii. Tata Wojtka przeczytał przedszkolakom opowiadanie Agnieszki Antosiewicz „Przygoda w windzie”. Dzieci dowiedziały się, co przytrafiło się bohaterowi opowiadania podczas jazdy windą - zatrzymała się między piętrami oraz co należy zrobić w przypadku takiej awarii.
Kolejne głośne czytanie odbyło się z udziałem Mamy Nadii. Przeczytała ona dzieciom książkę B. Bergander F. Strotha „Mam przyjaciółkę księgarkę”. Przedszkolaki poznały przygody bohaterki opowiadania, która wybrała się do swojej przyjaciółki księgarki aby kupić koleżance na urodziny książkę. Dowiedziały się, że książka może być wspaniałym prezentem na urodziny oraz jak działa księgarnia. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

JESTEŚMY SAMODZIELNI W KUCHNI

W dniach od 12.02.2024 roku do 16.02.2024 roku w grupie IV był realizowany temat kompleksowy „Jesteśmy samodzielni w kuchni”. Dzieci zwiedziły kuchnię przedszkolną. Oglądały jej wyposażenie. Przyglądały się pracy kucharek, zwróciły uwagę na ich ubiór. Określały co można przygotować na obiad z produktów zgromadzonych w kuchennych naczyniach. Przedszkolaki, na podstawie wiersza D. Gellner „Podwieczorek w kolorowy wzorek”, poznały pory dnia i związane z nimi posiłki. Dzieci uczyły się jak wygląda prawidłowe nakrycie stołu do posiłku. Na rytmice ćwiczyły artykulację legato i staccato. Inscenizowały utwór E. Szeptyńskiej „Zarozumiała łyżeczka”. Rozwiązywały oraz układały zagadki o naczyniach, urządzeniach znajdujących się w kuchni. Dzieliły ich nazwy na sylaby, wybrzmiewały głoski w nagłosie i w wygłosie nazw naczyń stołowych. W dniu 14 lutego poznały historię Walentynek. Dowiedziały się komu poświęcone jest to święto, kto jest jego patronem. Wykonały upominki dla najbliższych. W minionym tygodniu dzieci przy sprzyjającej pogodzie przebywały na świeżym powietrzu, w sali bawiły się w różnego rodzaju zabawy ruchowe. Odbywały się także ćwiczenia poranne i ćwiczenia gimnastyczne.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego:I.3, I. 5, I.6, II.1 III.4,III.5, III.9, IV.1, IV.2, IV.4, IV.5, IV.7,IV.8,IV.9,IV.11,IV.12,IV.14, IV.15, IV.16,IV.20. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W ZAJĘCIACH Z DOGOTERAPII W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W WĘGROWIE

W dniu 15.02.2024 roku dzieci z oddziału IV Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” odwiedziły Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez doświadczonego dogoterapeutę panią Inę Wejkszę. Pięciolatki poznały psa Gucia, który towarzyszył im w pokonywaniu toru przeszkód na sali gimnastycznej. Dzieci przypomniały sobie wiadomości o psie które nabyły podczas realizacji projektu „Pies” oraz poznały kolejną ważną rolę czworonoga w życiu człowieka- rolę terapeuty. Kontakt z psem wpływa pozytywnie na wszystkie sfery rozwoju dziecka. Czworonożny terapeuta swoją cierpliwością, beztroską i radością doskonale motywował przedszkolaków do ćwiczeń. Dzieci były bardzo skoncentrowane na wykonywaniu zadań. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały dyplom przyjaciela psa dogoterapeuty.
Serdecznie dziękujemy Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie- pani Hannie Kasperowicz i pani Inie Wejkszy za umożliwienie dzieciom uczestniczenia w zajęciach z udziałem psa terapeuty. Serdeczne podziękowania składamy także nauczycielkom, które prowadziły zajęcia z dziećmi z wykorzystaniem chusty animacyjnej, magicznego dywanu, podczas oczekiwania na zajęcia z dogoterapii. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY DOMINIKA

W drugim tygodniu lutego szóste urodziny obchodził Dominik

Kochany Dominiku przyjmij po raz kolejny życzenia od koleżanek i kolegów oraz pań:
Życzymy Ci Dominiku kochany
abyś w zdrowiu dorastał
by Cię troski omijały
byś się śmiał przez dzień cały.
Bądź radosny nam od rana
Kochaj bliskich, bądź kochany.
<<<foto>>>

MIĘDZYNARODWY DZIEŃ PIZZY

Międzynarodowy Dzień Pizzy w kalendarzu przypada 9 lutego, z tej okazji przedszkolaki z grupy IV uczestniczyły w zajęciach kulinarnych w „Pizzerii Trzech Braci”.
Tam dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba użyć, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Przedszkolaki miały także możliwość stworzenia w grupach własnej pizzy używając do tego przeróżnych dodatków: sera, szynki, pieczarek, salami, oliwek, kukurydzy.
Wśród dzieci, zdecydowanie dominowała serowa pizza! Następnie wszystkie pizze trafiły do pieca, a przedszkolaki mogły chwilkę odpocząć. Gdy już wszystkie były wypieczone, każde dziecko mogło zjeść ze smakiem, taką pizzę na którą miało ochotę i popić soczkiem. Przedszkolaki były zachwycone i wróciły najedzone do przedszkola! <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ZASADY BEZIECZEŃSTWA PODCZAS ZABAW ZIMOWYCH

W drugim tygodniu lutego (05.02.2024-11.02.2024) w grupie IV był realizowany temat kompleksowy „Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw”. Dzieci wypowiadały się na temat zimowych zabaw przedstawionych na obrazkach. Zwracały uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z uroków zimy. Za pomocą ruchów, gestów i czynności odtwarzały opowieść ruchową „Nasze zabawy na śniegu”. Ćwiczyły motorykę małą rwąc bibułę na malutkie kawałeczki, a następnie zbierając ją z dywanu. Wykonały pracę plastyczną „Zimowy krajobraz”, a także doskonaliły motorykę dużą wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Przedszkolaki bawiły się w zabawę pt. „Skojarzenia” - podając słowa wiążące się ze słowem „zima”. Wysłuchały wiersza „Zimowy dzień” i doskonaliły wybieranie ubrań odpowiednio do pogody i temperatury. Ćwiczyły dzielenie wyrazów na sylaby i wyróżnianie pierwszej i ostatniej głoski, a także ćwiczyły kodowanie – klasyfikowanie elementów ubioru zimowego według wielkości i koloru. Poznały piosenkę „Śnieżny puch” , której odbyły walkę na śnieżki z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Na rytmice przedszkolaki doskonaliły umiejętność poczucia rytmu przy piosence „Mam dwa pączki”. W czwartek dzieci obejrzały film edukacyjny „Tłusty czwartek”. Wykonały pracę plastyczną pt. „Wesoły paczek”. W piątek, w związku z Międzynarodowym Dniem Pizzy, przedszkolaki wybrały się do pizzerii. Wzięły tam udział w warsztatach „Jak powstaje pizza”.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, II.4,II.11, III. 8, III.9, IV.1, IV.2, IV.4, IV.5, IV.7, IV.8, IV.9, IV.12,IV.13, IV.15, IV18, IV.19. <<<foto>>>
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ZWIERZĘTA I PTAKI SĄ GŁODNE

Na przełomie stycznia i lutego (29.01.2024-02.02.2024) dzieci z grupy IV, realizowały temat kompleksowy „Zwierzęta i ptaki są głodne”. Przedszkolaki oglądały zdjęcia przedstawiające ptaki spotykane zimą w Polsce. Dzieci dowiedziały się które z nich przylatują do naszego kraju z dalekiej północy i dlaczego. Nazywały je, dzieliły ich nazwy na sylaby, wybrzmiewały głoski w nagłosie. Wzięły udział w zabawie matematyczno-manualnej „Nakarm ptaszki”. Nauczyły się, piosenki M.Z. Tomaszewskiej „Wróbelek na śniegu” , przy której wspaniale bawiły się wczuwając się w rolę zziębniętego ptaszka. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Mroźna zima”, wsłuchały opowiadania H. Zdzitowieckiej „Przy leśnych paśnikach”, dowiedziały się kto i jak pomaga zwierzętom w lesie i co jedzą leśne zwierzęta. Wykonały prace plastyczną pt.”Zwierzęta przy paśniku”. Zdobytą wiedzę utrwaliły podczas zabawy „Prawda – fałsz”. Doskonaliły zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Systematycznie wysypywały ziarno do przedszkolnego karmnika. Obserwowały ptaki korzystające z przedszkolnej ptasiej stołówki. Rozpoczęły także zbiórkę karmy dla bezdomnych czworonogów ( psów, kotów) z rejonu Węgrowskiego.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6,I.8,II.10, III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.4, IV.5, IV.7, IV.8, IV.11, IV.14, IV.15, IV.16, IV.18, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY ZUZI I PAULINKI

W minionym tygodniu szóste urodziny obchodziły Zuzia i Paulinka.
Kochana  Zuziu, kochana Paulinko jeszcze raz
z okazji urodzin
składamy Wam moc życzeń:
uśmiechu, zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów,
przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego
i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!
<<<foto>>>

URODZINY LAURY

W ostatnich dniach stycznia  szóste urodziny obchodziła Laura

Kochana Lauro z okazji urodzin składamy  Ci  najlepsze życzenia:
Dużo zdrówka i słonka,
humoru dobrego, życia kolorowego
i wspaniałych  wrażeń przy spełnianiu marzeń!
<<<foto>>>

ODWIEDZILI MNIE BABCIA I DZIADEK

Miniony tydzień tj. 08.01.2024 - 12.01.2024 dostarczył dzieciom różnorodnych przeżyć.
W poniedziałek dzieci rozpoczęły realizację tematu kompleksowego grupie IV „Odwiedzili mnie babcia i dziadek”. Przedszkolaki wypowiadały się na temat zdjęcia przedstawiającego rodzinę i osób wchodzących w jej skład. Dzieci opowiadały o swoich babciach i dziadkach, wspólnych spotkaniach z nimi, ich ulubionych zajęciach, sposobach spędzania wolnego czasu. Przygotowywały się do uroczystości z okazji święta babci i dziadka, a także doskonaliły zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
We wtorek dzieci były w Węgrowskim Ośrodku Kultury gdzie obejrzały spektakl teatralny „Kot w butach”, który dostarczył im wielu radosnych przeżyć. Ponadto malowały portret babci i dziadka.
 W środę dzieci wysłuchały utworu W. Chotomskiej „Wiersz dla babci i dziadka”. Dowiedziały się, jak powinna zachowywać się wnuczka, jaki powinien być wnuczek. Przedszkolaki oglądały obrazki przedstawiające zachowania dzieci wobec babć i oceniały ich zachowanie. Pięciolatki wykonały prace plastyczną „Kwiaty dla babci i dziadka”. Na rytmice dzieci grały na instrumentach perkusyjnych do piosenki „Koncert na 102”, „Życzenia dla babci i dziadka”.
W czwartek dzieci gościły w przedszkolu swoje babcie i dziadków z okazji zbliżającego się ich święta. Zaprezentowały program artystyczny pt. „Kochamy was” składający się z wierszy, piosenek, inscenizacji utworu „Cztery babcie” oraz tańca do utworu „Wyspa szczęśliwych dzieci”. Na koniec dzieci wręczyły babciom oraz dziadkom upominki – koszyczki ze słodkościami.
W piątek odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci były przebrane za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana. Trudno było rozpoznać dzieci. Wystrój sali balowej wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Karnawałowa zabawa przyniosła wiele radości przedszkolakom, co było głównym celem tego balu. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, I.7, II.2, II.9, III.2, III.6, III.8 , IV.2, IV.4, IV.5, IV.7,IV.8, IV.9, IV.13,IV.15,IV.18, IV.20. <<<foto>>>
Opracowała L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY POLI

W miesiącu styczniu szóste urodziny obchodziła Pola.

Droga Polu z okazji szóstych urodzin życzymy Ci:
do zabawy mnóstwa siły,
żeby każdy dzień był miły,
pełen śmiechu i radości,
lal, klocków i pluszaków,
stu prezentów, stu buziaków.

URODZINY NADII

W pierwszym tygodniu stycznia szóste urodziny obchodziła Nadia

Kochana Nadio życzymy Ci :
Do zabawy mnóstwa siły,
żeby każdy dzień był miły,
pełen śmiechu i radości,
stu urodzinowych gości,
lalek, klocków i pluszaków,
stu prezentów, stu buziaków.
<<<foto>>>

PRZYSZŁA ZIMA, ROZOCZĄŁ SIĘ NOWY ROK

W pierwszym tygodniu (02.01.2024r. – 5.01.2024 r.) dzieci z grupy czwartej realizowały temat kompleksowy „Przyszła zima, rozpoczął się Nowy Rok” .
Przedszkolaki wysłuchały utworu „Bajka o Starym i Nowym Roku”, doskonaliły motorykę małą biorąc udział w zabawie paluszkowej „Jak Kasinka na Nowy Rok czekała”. Poznały zwyczaj obchodzenia Sylwestra i witania Nowego Roku w różnych częściach świata. Obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Idzie Nowy Rok”, który był wprowadzeniem do rozmów o czterech porach roku. Wykonały prace plastyczną „Drzewo przez okrągły rok”. Zapoznały się z piosenką „Zaczarowany śnieg”. Na rytmice bawiły się przy piosence M.Z. Tomaszewskiej „Babuszki staruszki”.
Przedszkolaki wysłuchały wiersza „Co robią zimą dni tygodnia?”, który był wprowadzeniem do rozmów o nazwach dni tygodnia. Wzięły również udział w zabawach dydaktycznych i ruchowych, dzięki którym utrwaliły nazwy dni tygodnia. Doskonaliły także umiejętność posługiwania się nożyczkami podczas wykonywania pracy plastycznej „Bałwanek”.
Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Nauka miesięcy” oraz wzięły udział w zabawie oddechowej na podstawie wiersza „Nazwy miesięcy”. Ćwiczyły dzielenie na sylaby nazw miesięcy, utrwalały nazwę miesiąca w którym się urodziły.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.7, I.8, II.11, III.8, III.9, IV.4,IV.5, IV.6, IV.8, IV.9,IV.14, IV.15, IV. 13, IV.15, IV.16. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY KACPRA

W pierwszym tygodniu stycznia szóste urodziny obchodził Kacper.

Kacperku z okazji urodzin składamy Ci moc życzeń:
uśmiechu, zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów, przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego
i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA

W dniach od 18.12.2023 roku do 21.12.2023 roku dzieci z grupy IV realizowały temat kompleksowy „Święta, święta”. Przedszkolaki układały puzzle, które wprowadziły ich w nastrój świątecznych przygotowań. Wysłuchały wiersza „Świąteczne porządki”, doskonaliły umiejętność opisywania przedmiotów, a także tworzenia zdań z określonym wyrazem. Ćwiczyły umiejętność przeliczania słów w zdaniach, dzielenia wyrazów na sylaby i głoski oraz składania wyrazów z sylab.
Dzieci doskonaliły myślenie przyczynowo skutkowe układając historyjkę obrazkową o przygotowaniach do świąt. Przedszkolaki poznały róże rodzaje drzewek iglastych. Odbyły spacer po Węgrowie w celu poszukiwania najpiękniej przystrojonego drzewka iglastego. Nauczyły się piosenki „Choinka mała”, własnoręcznie wykonały łańcuch oraz ozdobę na choinkę - mikołajkową bombkę. Podczas aktywności matematycznych dzieci doskonaliły umiejętność kodowania (poruszania się według określonego szyfru), porównywały długość własnoręcznie wykonanych łańcuchów. Dzieci rozmawiały o tradycji wysyłania życzeń świątecznych. Próbowały samodzielnie redagować życzenia, doskonaliły ich składanie i przyjmowanie.
Przedszkolaki zapoznały się z historią Bożego Narodzenia oglądając jasełka w wykonaniu dzieci z grupy V. Wysłuchały również opowiadania „Wigilijny wieczór”, które było doskonałym wprowadzeniem do rozmowy o emocjach jakie towarzyszą ludziom w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Podzieliły się opłatkiem z paniami, koleżankami i kolegami z grupy składając sobie życzenia i śpiewając kolędy, których nauczyły się na rytmice.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.7, I.6, I.8, II. 2, II.4, II.9, III.1, III.2, IV.2, IV.4 IV.5, IV7, IV.8, IV.9, IV.11, IV14, IV.15, IV.18. <<<foto>>>
Opracowała : L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

W minionym tygodniu 11.12.2023 - 15.12.2023 w grupie IV był realizowany temat kompleks „Urządzenia elektryczne”. Dzieci oglądały urządzenia elektryczne znajdujące się w sali przedszkolnej oraz w innych pomieszczeniach. Poznały znaczenie prądu elektrycznego w gospodarstwie domowym słuchając wiersza W. Ścisłowskiego „Katastrofa”. Podczas realizacji tematu dzieci bawiły się w „Skojarzenia”, dokonywały podziału nazw domowych urządzeń elektrycznych na sylaby . Rozwiązywały oraz układały zagadki o urządzeniach elektrycznych. Oglądały zdjęcia różnych żarówek, opisywały ich wygląd, rysowały je, oglądały zdjęcia przedstawiające różne źródła światła. Poznały kolejność ich stosowania. Poznały piosenkę „Polka komputerowa” (sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak). Wykonały dwie prace plastyczne. Pierwszą była „Lampka nocna” - dzieci ozdabiały abażur lampy wzorami litero podobnymi następnie kolorowały go i wycinały. Podczas wykonywania kolejnej pracy plastycznej - „Pralka automatyczna” dzieci, wycinały i kleiły z różnorodnych materiałów. Dowiedziały się jak ważną rolę odgrywa pralka automatyczna w gospodarstwie domowym, ile dzięki niej mama zaoszczędza czasu. Podczas zajęć matematycznych wprowadzone zostały elementy kodowania.
Realizacja odstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, I.8, II.2, II.6, III.4, III5, III.8.III.9,IV. 2, IV.4, IV.5, IV.7, IV.8, IV.9, IV.11, IV.12, IV.13. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PROJEKT EDUKACYJNY PT. „PIES”

Na przełomie listopada i grudnia w grupie IV był realizowany projekt edukacyjny pt. „Pies”. Jego realizację rozpoczęliśmy od spisania na arkuszu papieru wiadomości jakie dzieci posiadają o psie. Następnie w sali stworzono w sali kącik tematyczny. Z dnia na dzień w kąciku pojawiało się coraz więcej przedmiotów związanych z tematem projektu. Kolejnym etapem projektu było sporządzenie listy pytań, na które dzieci chciałyby poznać odpowiedzi.
W celu uzyskania odpowiedzi na pytania dzieci wybrały się do Gabinetu Weterynarii MIKO-WET w Węgrowie. Swoje wiadomości dzieci pogłębiały przeglądając fachową literaturę. Poznały wiele utworów literatury dziecięcej, której bohaterami były psy, np. „Reksio”, „Dlaczego pies goni zająca”, „Kłopoty Burka z podwórka” Lucyny Krzemienieckiej.
W domu wraz z rodzicami dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Portret psa”. Wykonane prace przedstawiały psy będące bohaterami utworów literackich, filmowych bajek, np. „Psi patrol”, piosenek „Popatrzcie na jamniczka” oraz domowych ulubieńców. W przedszkolu dzieci podczas zajęć plastycznych utrwalały nazwy figur geometrycznych i ułożyły z nich budę dla psa.
Kolejnym ekspertem, do którego dzieci zwróciły się z pytaniami była pani Beata –trener psów. Odwiedziła ona przedszkolaków wraz ze swoimi podopiecznymi psem Kodą i kurką zielononóżką Elzą.
Wiele ciekawych informacji dzieci zdobyły oglądając film „Zasady bezpieczeństwa podczas zabawy z psem”.
Podczas realizacji projektu dzieci nauczyły się piosenki „Popatrzcie na jamniczka” oraz wiersza „ Mój przyjaciel”.
Na podsumowanie projektu zaproszono grupę VI, aby podzielić się zdobytą wiedzą.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.8, I.9, II.10, III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.3, IV.5, IV.8, IV.12IV.19, IV.20. <<<foto>>>     <<<prezentacja>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PAPROCIE TUTAJ ROSŁY

W daniach 4 – 8 grudnia dzieci z grupy IV realizowały temat  kompleksowy „Paprocie tutaj rosły”. Przedszkolaki na podstawie piosenki „Górnik świdrem węgiel kruszy!” i opowiadania „O czym szeptały iskierki” dowiedziały  się, jak wygląda praca górnika. Oglądając film „ Jak powstał węgiel. Filmy edukacyjne z Barbarą” dowiedziały się co to jest węgiel, poszerzyły wiadomości na temat produktów pochodzących z przeróbki chemicznej węgla. Poznały galowy strój górnika. Dowiedziały się, że górnicza czapka to czako z pióropuszem. Kolor pióropusza informuje o funkcji jaką pełni górnik. Dzieci słuchały opowiadań o prehistorycznym lesie. Zapoznały się z kilkoma prehistorycznymi gadami – ich wyglądem, nazwami, charakterystycznymi cechami i upodobaniami żywieniowymi. Ćwiczyły dzielenie nazw dinozaurów na sylaby. Wykonały swoją własną skamielinę oraz obrazek malowany węglem. Doskonaliły również swoją  zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
W dniu 6.12.223 roku odwiedził nas Mikołaj i obdarował wszystkich podarkami. Dzieci czekają na jego kolejna wizytę w wigilię świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały listy z prośbą co jeszcze chciałyby otrzymać od Mikołaja.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
I.5,I.6,I.8, II.4, II.7,III.I, III.8, IV.2, IV.5, IV.7, IV. 8, IV.9, IV.12, IV.13. <<<foto>>>
Zatwierdziła: Monika Demczuk

TRENER ZWIERZĄT

W dniu 29 XI 2023 roku w dzieci z grupy IV poznały zawód trenera zwierząt. Trener zwierząt określany jest często jako treser. Taki zawód wykonuje pani Beata, która odwiedziła dzieci w przedszkolu wraz ze swoimi podopiecznymi. Pokazała czego nauczyła psa-Kodę i kurkę zielononóżkę-Elzę. Opowiedziała o swojej pracy. Dzięki niej właściciele zwierząt uczą się, jak powinni postępować ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, jak je motywować do właściwych zachowań. Zwierzęta po uczestnictwie w zajęciach prowadzonych przez trenera, stają się bardziej opanowane, posłuszne i nabierają lepszych manier. Jeśli mają talent, można zrobić z nich prawdziwe gwiazdy programów agility. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


KTO PRACUJE W APTECE

W dniu 29.11.2023 r. grupa IV udała się do apteki, aby poznać zawód farmaceuty. Na miejscu przywitała nas pani Joasia. Była ubrana w biały fartuch i opowiadała o pracy w aptece tzn. jak nazywa się zawód, który  ona wykonuje oraz co należy zrobić, aby  zostać farmaceutą. Dzieci oglądały przybory, które potrzebne są do zrobienia maści. Wytłumaczyła dzieciom czym jest lek. Podkreśliła fakt, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i tylko pod opieką dorosłych. Pani farmaceutka wyjaśniła dzieciom w jakich postaciach są leki. Przedszkolaki oglądały robienie maści, którą można było później wypróbować na dłoni. Pani Joasia opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece oraz o tym, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia człowiekowi wystarczającą ilość witamin. Podkreśliła  zalety spożywania tranu z wątroby dorsza w prawidłowym rozwoju i prewencji chorób u dzieci. Dzieci zadały pytanie czy w aptece można kupić leki dla zwierząt? Odpowiedź jaką uzyskały zaskoczyła je. W aptece można kupić leki dla zwierząt, aby to zrobić trzeba posiadać receptę wydaną przez lekarza weterynarii.  <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


WIZYTA W GABINECIE WETERYNARYJNYM

22 listopada 2023 r. dzieci z grupy IV odbyły wycieczkę do Gabinetu Weterynaryjnego MIKO-WET w Węgrowie. Celem wizyty było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, w szczególności psa, a także kształtowanie pozytywnych postaw w stosunku do zwierząt. Dzieci poznały zasady postępowania w kontaktach ze zwierzętami, aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń. Lekarz weterynarii – pan Maciej Osiński pokazał przedszkolakom sprzęt medyczny jakiego używa w swojej pracy: słuchawki czyli stetoskop, termometr, urządzenie do dializ krwi, aparat rentgenowski. Dzieci oglądały zdjęcie rentgenowskie złamanej łapy psa. Pan Maciej wyjaśnił kiedy należy udać się do lekarza weterynarii ze swoim podopiecznym. Nie tylko wtedy gdy pies jest chory, ale także gdy jest zdrowy w celu, np. zaszczepienia przeciwko wściekliźnie, odrobaczenia. Przedszkolaki zostały uświadomione że zwierzęta domowe to istoty, które potrzebują dużo ciepła i miłości ze strony swoich właścicieli. Dzieci za wspaniałe zachowanie i aktywność podczas spotkania otrzymały słodkie niespodzianki. Przedszkolaki podziękowały panu Maćkowi za miłe spotkanie wręczając dyplom z podziękowaniami. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


DZIEŃ PRAW DZIECKA

W dniu 20 listopada 2023 roku w grupie IV obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to cykliczne wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Dnia 20 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. Na ten dzień dzieci z grupy IV – „Słoneczka” przygotowały dla dzieci z innych oddziałów przedstawienie zatytułowane „W królestwie króla Maciusia I”. Jego premiera, z przyczyn niezależnych, odbyła się 27 listopada 2023 roku. Przedszkolaki przypomniały sobie, utrwaliły, prawa jakie posiadają dzieci na całym świecie, min.: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania świata.
Świadomość posiadania swoich praw, respektowanie ich przez dorosłych da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


GŁOŚNE CZYTANIE

W listopadzie w grupie IV odbyło się głośne czytanie przez rodziców.
Mama Antka przeczytała dzieciom książkę Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak „Basia i Boże Narodzenie”. Jak sam tytuł wskazuje jest to opowiadanie o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki lekturze książki dzieci dowiedziały się jak udały się tacie Basi pierwsze zakupy bez listy, na ile sposobów można wykrawać pierniczki oraz dlaczego uszka w barszczu są lepsze od maleńkich uszek. Przedszkolaki dowiedziały się, jak przebiegła Wigilia w domu Basi.
Mama Laury przeczytała dzieciom książkę pt. „Opowiem Ci o świętym Mikołaju” Aleksandry Wodańskiej-Płocińskiej. Dzięki lekturze tej książki przedszkolaki poznały tajemnice świętego Mikołaja, np. to, że jest świetnym kucharzem, jego popisowym daniem są naleśniki z dodatkiem owoców. Poznały obowiązki Elfów. Do ich zadań należy nie tylko pakowanie prezentów, ale również dbanie o strój świętego Mikołaja.
Lektura obu książek uświadomiła dzieciom, że zbliżają się święta  Bożego Narodzenia. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


URODZINY NINY

W listopadzie piąte urodziny obchodziła Nina.
Droga Ninko z okazji urodzin
składamy Ci moc życzeń:
uśmiechu, zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów,
przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego
i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!
<<<foto>>>

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

W dniach od 13.11.2023 do 17.11.2023 w grupie IV był realizowany program przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”. Dzieci odbyły wycieczkę w celu oszukiwania źródeł dymu. Zaobserwowały dym wydobywający się z auta, z komina i z papierosa palącego przechodnia. Kolejnego dnia wykonały rysunki na temat „Źródła dymu”. Dzieci dowiedziały się, że dym jest oznaką, że coś pali się, może mieć różne źródła i przybierać różne barwy. Spalanie różnych rzeczy, np. gazu, drewna, benzyny służy czemuś, np. ogrzewaniu mieszkań, poruszaniu się pojazdów. Jest to ludziom potrzebne , ale dymy są szkodliwe, bo zanieczyszczają środowisko, szkodzą zdrowiu ludzi, zwierząt. Ludzie zabezpieczając się przed dymem zakładają specjalne filtry, katalizatory na kominy, na rury samochodów, które zmniejszają emisję szkodliwych substancji do powietrza. Dzieci dowiedziały się, że czasem dymy powstają na skutek pożaru lasów, łąk i innych zdarzeń Dowiedziały się, że palnie papierosów szkodzi zdrowiu. Niszczy zdrowie człowieka palącego papierosy i tego, który jest obecny podczas tej czynności. Dzieci wykonały znaczek „zakaz palenia” i zabrały do domu, aby umieścić go w swoim pokoju. Poznały piosenkę o „Dinusiu”. Nauczyły się od bohatera piosenki co należy zrobić jeżeli ktoś pali papierosy. Wykonały portret bohatera programu malując jego postać plasteliną. Na podsumowanie programu poprosiły rodziców, aby zobowiązali się do niepalenia papierosów w ich obecności, chronienia ich przed palaczami, pomagania im w unikaniu zadymionych miejsc. Na zajęciach matematycznych dzieci poznały nowa figurę geometryczna – trójkąt. Omawiały jego charakterystyczne cechy, liczyły ile ma boków, kątów, wierzchołków, sprawdzały co można ułożyć z trójkąta, gdzie najczęściej w najbliższym otoczeniu spotyka się trójkąt. Na rytmice przedszkolaki naśladowały odgłosy jesieni (deszcz, wiatr, burza, szelest liści) za pomocą przedmiotów codziennego użytku.
W minionym tygodniu nie zabrakło zabaw ruchowych, ćwiczeń porannych i gimnastycznych, wyjść na podwórko przedszkolne.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.1, I.2, I.3, I.4, I.5, I.6.I.7, I.8, I.9, II.4, II.7, II.9, II.11, III.4, III.5, III.7, III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.3, IV.5, IV.12, IV.15, IV.19, IV.21, IV.22. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


POLSKA NASZA OJCZYZNA

W dniach od 06.11.2023 do 10.11.2023r. w grupie czwartej był realizowany temat kompleksowy „ Polska nasza ojczyzna”. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy przygotować się do Święta Odzyskania Niepodległości. Wykonały kokardy narodowe, odbyły wycieczkę do pomnika Józefa Piłsudskiego gdzie zapaliły znicze. Dzieci wysłuchały opowiadania D. Baścik-Kołek „Rozmowy ze starszym bratem”, z którego dowiedziały się co to jest niepodległość. Przedszkolaki obejrzały legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, dzięki, której dowiedziały się, dlaczego na godle naszego kraju znajduje się orzeł. Zaznajamiając się z polskimi symbolami narodowymi dzieci uczyły się przyjmować prawidłową postawę podczas słuchania i śpiewania Hymnu Polskiego. Nauczyły się trzeciej zwrotki hymnu narodowego (pierwszej i drugiej nauczyły się w minionych latach). Dowiedziały się co oznaczają kolory na fladze oraz zastanawiały się gdzie-poza godłem – znajduje się wizerunek orła. Ćwiczyły liczenie pieniędzy. Wykonały pracę plastyczną- malowały białego orła na czerwonym tle. Przedszkolaki poznały legendy związane z największymi Polskimi miastami: Warszawie - „O Warsie i Sawie”,
 Poznaniu-„O poznańskich koziołkach”. Zaznajomiły się także z legendą „O powstaniu Kaszub”. Podczas zabaw konstrukcyjnych zbudowały własny gród czyli miasto.
Dzieci z grupy IV wzięły udział w akademii przygotowanej przez grupę 6-latków z VII oddziału z okazji obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie z innymi grupami zaśpiewały Hymn Polski.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.1, II.1, I.3, I.4, I.5, I.6, I.8, I.9, II.1, II.2, II.7, II.9, III. 2, III.3, III.6, III.8, III.9, IV.3, IV. 7, IV.10, IV.17, IV.19, IV.21, IV.22. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


JESIENNE NASTROJE

W dniach 30.10.2023- 03.11.2023 w grupie IV był realizowany temat kompleksowy „Jesienne nastroje”. Dzieci poznały nazwę kolejnego jesiennego miesiąca- listopada. Oglądając film edukacyjny „Jesień”, słuchając wiersza M. Przewoźniaka „Kropelki”, J. Koczanowskiej „Listopad”, uczestnicząc w spacerach poznały zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią oraz zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla tej pory roku, np. częste opady deszczu, mgły, obniżająca się temperatura, coraz krótsze dni. Podczas spacerów podziwiały piękno jesiennego krajobrazu. Zwróciły uwagę, że coraz mniej liści jest na drzewach, a więcej pod nimi. Odzwierciedliły to w pracy plastycznej „Drzewa w listopadzie”.
Rozwiązywały zagadki tematycznie związane z jesienią. Na zajęciach muzyczno- ruchowych bawiły się przy piosence „Deszcz”.
W dniu święta zmarłych przedszkolaki udały się na miejscowy cmentarz gdzie zapaliły znicze na grobach żołnierzy, poległych w walkach o niepodległość naszego kraju. Minutą ciszy uczciły pamięć poległych, odmówiły także modlitwę za zmarłych.
W minionym tygodniu dzieci rozpoczęły realizację programu własnego „Przedszkolaki uczą się ratować” autorstwa J. Popowskiej. Poznały numery alarmowe na pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję oraz ten najważniejszy 112 za pomocą, którego można zgłaszać wszystkie zagrażające życiu ludzkiemu zdarzenia. Uczyły się co mogą zrobić gdy zasłabnie mama lub tata, babcia czy dziadziuś, a nie ma nikogo dorosłego w domu.
 Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6,II.5, II.7, II.11, III4, III.5, III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.5, IV.7, IV.9, IV.8,IV.12, IV.13, IV.16. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


POZNAJEMY ZAWÓD POLICJANTA WYDZIAŁU KRYMINALNEGO I TECHNIKA KRYMINALISTYKI

W dniu 02.11. 2023 roku dzieci z grupy IV odbyły wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie. Pierwszym pomieszczeniem, jakie poznały dzieci była świetlica, w której policjanci maja odprawy, ważne spotkania. Tam policjanci przybliżyli dzieciom specyfikę pracy technika kryminalnego. Policjanci zrobili każdemu dziecku odcisk jego linii papilarnych. Następnie przedszkolaki pod fachowym okiem pani podkomisarz zostały oprowadzone po budynku komisariatu. Zobaczyły policyjną dyżurkę – gdzie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia niebezpiecznych zdarzeń. Miejsce, w których przebywają osoby zatrzymane. Przedszkolaki zwiedziły zobaczyły pokój pani podkomisarz. Opowiedziała ona dzieciom na czym polega jej praca w policji. Dzieci poznały psa policyjnego- Borysa . Zobaczyły co on potrafi i jak bardzo jest niebezpieczny gdy napotka osobę atakującą jego pana. Na zakończenie spotkania udały się do pokoju Komendanta Powiatowej Policji w Węgrowie i na ręce jego zastępcy mł. ins. pana Jacka Chaciaka złożyły podziękowania pracownikom policji za współpracę z naszym przedszkolem. <<<foto>>>
 Opracowała: Lidia Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


NASZE ZMYSŁY

W dniach od 23.10.2023 r do 26. 10.2023 roku w grupie czwartej był realizowany temat kompleksowy „Nasze zmysły”. Realizację tematu rozpoczęto od zabawy dydaktycznej „Czy znam swoje ciało?”. Dzieci rozpoznawały i nazywały części ciała w języku polski  oraz angielskim, rozwiązywały zagadki, Następnie przedszkolaki poznały zmysły jakie posiada człowiek. Podczas zabaw „Odszukaj to o co proszę”,  „ Przejdź po ścieżce sensorycznej” poznały zmysł dotyku. Zabawy „Idź za źródłem dźwięku”, „Jaki to instrument?” Memory dźwiękowe uświadomiły dzieciom, że każde z nich posiada zmysł słuchu. Wykonując pracę plastyczną „Pachnący dywanik” poznały różnorodne przyprawy jakich używa mama, kucharka w kuchni przygotowując posiłek. Woń wydobywająca się z przypraw uświadomiła dzieciom, że posiadają zmysł węchu. W czasie zajęć matematycznych przedszkolaki rozwijały percepcje słuchową licząc dźwięki wydawane przez kamyki wrzucone do miski. Ćwiczyły dodawanie i odejmowanie podczas gry „Oblicz i zagraj”. Na zajęciach muzycznych bawiły się przy piosence K. Kwiatkowskiej,  D. Gellner „Nasze uszy słyszą świat”. Na rytmice określały czy następujące po sobie dźwięki są coraz wyższe, czy coraz niższe. Podczas omawiania historyjki obrazkowej „Nie przeszkadzaj, nie hałasuj!” Przedszkolaki wypowiadały się na temat dźwięków, jakich lubią słuchać, a jakie są dla nich nieprzyjemne. Po wysłuchaniu wiersza I. Suchorzewskiej „Przed lustrem” przedszkolaki dowiedziały który zmysł ma największe znaczenie podczas przeglądania się w lustrze. Podczas pobytu na podwórku przedszkola, spacerów dzieci uświadamiały sobie, jaką rolę dogrywa zmysł wzroku w życiu człowieka. Bawiąc się w zagadki smakowe poznały smak funkcję zmysłu smaku. Poznały cztery podstawowe smaki: słony, słodki, kwaśny gorzki.
W minionym tygodniu nie zabrakło  ćwiczeń porannych, gimnastycznych, zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, jak i w sali. Dzieci bawiły się w zabawę ruchową z elementem biegu „Do przodu, do tyłu”,”Chodzi lisek”, orientacyjno-porządkowa „Części mojego ciała”, „Cicho-głośno”, z elementem równowagi „Przejdź przez okienko”.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.8, II.4,II. 8   III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.5, IV.7, IV.8, IV.12,IV.13,IV.14, IV.18, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


URODZINY DAWIDA

W poniedziałek 23.10.2023 roku 5 urodziny obchodził Dawid.
Drogi Dawidku, z okazji urodzin życzymy Ci
dużo  zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów.
Przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego i wszystkiego,
wszystkiego najlepszego!
<<<foto>>>

O SOBIE SAMYM

            W dniach od 16 do 20 października 2023 roku w grupie IV realizowany był temat kompleksowy  „O sobie samym”.  Przedszkolaki uczyły się rozpoznawać, nazywać i pokazywać swoje uczucia  i emocje. Uczestniczyły w zabawie dydaktycznej pt. „Jakie to uczucia?” Rozpoznawały na zdjęciach emocje dzieci. Zastanawiały kiedy one czuły się podobnie oraz co było tego powodem.  Bawiły się w różnego rodzaju zabawy z emocjami, np. „Smutne i wesołe buzie”, „Pokaż i nazwij emocje”. Poznały nową figurę geometryczną -kwadrat. Sprawdzały czy rzeczywiście każdy bok kwadratu jest tej samej długości.
            Przedszkolaki dowiedziały się co to jest dobry uczynek. Wypowiadały się na temat dobrych uczynków w stosunku do kolegów, członków rodziny, nieznajomych. Zastanawiały się jakie emocje towarzyszą osobom czyniącym dobre uczynki oraz tym dla których są wykonywane. Słuchały  wiersza Barbary Szelągowskiej „Mój przyjaciel”. Dowiedziały się, kto to jest przyjaciel oraz,  że  ten kto go ma to tak jakby posiadał  ogromny skarb.
            Na zajęciach plastyczno-technicznych, z masy papierowej,  wykonały dla przyjaciela kubek. Malowały sylwetki emocji pozytywnych i negatywnych przyporządkowując im odpowiednie barwy, ciepłe pozytywnym, zimne negatywnym.
            Przedszkolaki rozmawiały również  na temat stosowania zwrotów grzecznościowych. Nauczyły się rymowanki T. Fiutowskiej „Czarodziejskie słowa”. Bawiąc się przy niej odgrywały scenki dramowe. Podczas zabawy „Ważne słowa” zostały wprowadzone w świat kodowania. Doskonaliły słuch fonematyczny wybrzmiewając głoski w nagłosie słów „emocja”, „radość”, „złość” „ból”. Korzystając z tablicy multimedialnej  i wortalu wordwall doskonaliły umiejętność dzielenia  słów na sylaby.
            Na zajęciach muzyczno-ruchowych poznały piosenkę „Wyspa szczęśliwych dzieci”. Podczas rytmiki bawiły się w zabawę „Powtórz rytm”.
            W minionym tygodniu, przy sprzyjających warunkach pogodowych  dzieci przebywały na świeżym powietrzu. Bawiły się w zabawy ruchowe „Chodzi lisek”, „Ludzie do ludzi”, „Znajdź przyjaciela”. Zbierały tworzywo przyrodnicze - kolorowe liście, które wykorzystają podczas prac plastycznych.  Rozwijały swoja sprawność fizyczną uczestnicząc w ćwiczeniach porannych i gimnastycznych. W czwartek samodzielnie przygotowywały sobie kanapki na śniadanie.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, I.8, II.1, II.2, III.5, III.6, IV.1,IV.2, IV.4, IV.7, IV.8, IV.9, IV.12, IV.15. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


DARY Z OGRODU WARZYWNEGO

W dniach 9-13 października 2023 roku w grupie IV realizowany był temat kompleksowy „Dary z ogrodu warzywnego”. Przedszkolaki odbyły wycieczkę do sklepu spożywczego, aby sprawdzić jakie warzywa można kupić w sklepie oraz w jakiej postaci są one sprzedawane. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego przed zimą gromadzi się w piwnicach, robi przetwory, zamraża warzywa. Wykonały odbitki z matryc zrobionych z warzyw. Rozpoznawały wybrane jarzyny za pomocą dotyku i po zapachu. Oglądały zdjęcia mniej znanych warzyw, poznały ich nazw, dzieliły je na sylaby. Dzieci liczyły słowa w zdaniach o warzywach. Lepiły je z masy solnej. Podczas zabawy matematycznej „W warzywniaku” liczyły obiekty i ustalały ich liczbę doskonaląc spostrzegawczość wzrokową oraz umiejętność liczenia. Usprawnianie umiejętności liczenia odbywało się także podczas zabawy dydaktycznej „Czego jest więcej, czego jest mniej?”. Dzieci układały zbiory marchewek oraz główek sałaty. Przedszkolaki nauczyły się piosenki „Witaminowa bomba.” Podczas rytmiki ćwiczyły cwał boczny poruszając się w parach po obwodzie koła. Bawiły się sylwetami warzyw podczas inscenizacji utworu J. Brzechwy „Na straganie”. Układały dialogi i opowiadania o warzywach. W ciągu całego tygodnia nie zabrakło ćwiczeń porannych i gimnastycznych oraz pobytu na świeżym powietrzu.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, I.7, I.8, II. 1, II.2, III.5, IV. 2, IV. 4, IV. 5, IV.7, IV. 9, IV.11, IV.13, IV.15, IV.18. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


JESIEŃ W SADZIE

W dniach od 2 do 6 października 2023 roku w grupie IV realizowany był temat kompleksowy „Sad jesienią”. Realizacja tematu rozpoczęła się od wyjścia do pobliskiego sklepu, w którym przedszkolaki oglądały, rozpoznawały owoce. Na potrzeby zajęć dzieci kupiły jabłka, gruszki i śliwki. Przedszkolaki słuchał, a także nauczyły się fragmentu wiersza D. Gellner „Pod drzewami”. Poznały nazwy drzew owocowych oraz zapisy graficzne słów: jabłoń, śliwa, grusza. Ćwiczyły sprawność manualną podczas ćwiczeń mających na celu sprawdzenie co znajduje się we wewnętrzu jabłka, gruszki i śliwki. Szukały podobieństw i różnic w budowie owoców. Dzieci klasyfikowały owoce z uwagi na wielkość, oraz na pochodzenie (owoce z sadu i tropikalne). Sprawdzały równoliczność dwóch zbiorów poprzez przeliczanie elementów i porównywanie ich liczby. Podczas zajęć muzyczno -ruchowych nauczyły się piosenki „Polka prawdziwa”. Wykonały także zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Klasa w terenie”. W ramach zadania plastyka w terenie wykonały, z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego, portret „Pani Jesieni”. Ponadto podczas zajęć plastyczno-technicznych, doskonaląc umiejętność posługiwania się nożyczkami, wykonały pracę plastyczną pt. „Jesienne skarby - jabłko i gruszka”. W celu usprawniania mięśni palców dzieci wykonały także wydzierankę pt. „Moje owoce”. W trzeciej i pierwszej części dnia odbywały się ćwiczenia słuchowe polegające na wybrzmiewaniu pierwszej głoski w wyrazach o prostej budowie fonetycznej, zabawy dydaktyczne, jak np. „Czapka niewidka” (wg. T. Fiutowskiej). Zabawy swobodne w wybranych kącikach. Nie zabrakło także zabaw ruchowych, np. „Zające w ogrodzie”, „W sadzie”, ćwiczeń porannych i gimnastycznych.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, II.11, III.8, IV.2, IV.5, IV.7, IV.8, IV.9, IV. 12, IV.13, IV.15, IV.18, IV.20,  <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


ZWIERZĘTA JESIENIĄ

W ubiegłym tygodniu (tj. 25.09-29.09. 2023r) w grupie IV realizowany był temat kompleksowy  „ Co robią zwierzęta jesienią”. Dzieci  słuchały odgłosów wydawanych przez zwierzęta w lesie.  Poznały opowiadanie D. Głośnickiej  „Zapasy wiewiórki” w trakcie którego miały możliwość ćwiczyć umiejętność skupienia uwagi, oraz wypowiadania się na określony temat. Wykonały fantastyczne zwierzęta  z różnorodnych materiałów przyrodniczych. Doskonaliły umiejętność  liczenia podczas zabawy „Leśne rachunki”. Słuchając wiersza H. Łochockiej  „Spać się chce” poznały sposoby  przygotowywania się zwierząt do zimy. Dowiedziały się jak nazywa się mieszkanie niedźwiedzia – gawra. Utrwaliły melodie i słowa piosenki M. Szwejdy „Co to za nowina”.  Na rytmice odtwarzały na bębenkach rytmy  podane przez nauczycielkę, bawiły się przy piosence „Kolorowe listki”. W trakcie ćwiczeń gimnastycznych dzieci ćwiczyły z wykorzystaniem nietypowego przyrządu gimnastycznego - kręgla.  Przygotowując się do udziału w 30! Akcji Sprzątanie Świata przypomniały sobie jak należy segregować śmieć oraz dlaczego należy to robić.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.8, IV.2,  IV.5, IV.7, IV.9,  IV.12, IV.14, IV.15, IV.18. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

Zatwierdziła: Monika Demczuk


Nadeszła jesień

W dniach 18-22.09.2023r.w grupie IV realizowany był temat globalny Nadeszła jesień". Jednak w poniedziałek kontynuowany był jeszcze temat bezpieczeństwa dzieci, w ramach którego odbyła się rozmowa Bezpieczeństwo ważna sprawa" , na podstawie opowiadania Znajomy taty" ( IV.3,5). Zajęcie miało na celu przestrzec milusińskich przed rozmowami z nieznajomymi i przed wpuszczaniem takich osób do mieszkania. W tym tygodniu odbyła się wycieczka do parku, gdzie mieliśmy okazję do utrwalenia poznanych zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach. W parku szukaliśmy oznak zbliżającej się jesieni. (IV.4,18, I.5). Rozpoznawaliśmy drzewa liściaste i iglaste, oglądaliśmy ich owoce i nasiona. Zwróciliśmy uwagę na różne odcienie zieleni - wszak jesiennych kolorów nie można jeszcze się doszukać. Ale udało nam się zebrać brązowe, aksamitne w dotyku, świeże kasztany. Już w sali przedszkolnej dzieci dopasowywały owoce do drzew: jarzębiny, dębu i kasztanowca. Następnego dnia Słoneczka" wykonały pracę plastyczną Jesienne drzewo"(IV.8). Uczyły się piosenki o zaczynającej się jesieni Co to za nowina" (IV.7). Kolejno oglądały inscenizację wg. utworu B. Szelągowskiej Na grzyby" (IV.1,5) - dzieci uczyły się rozróżniać grzyby jadalne i niejadalne. Na zajęciu matematycznym, poprzez zabawy i gry z różnego rodzaju kołami, polisensorycznie doświadczały kształtu (IV.12). W ramach projektu Klasa w terenie " wychowankowie obserwowali niebo z wykorzystaniem łapacza chmur", następnie malowali zaobserwowane kształty (IV.8) - to odbyło się w plenerze. W mijającym tygodniu nie mogło także zabraknąć ćwiczeń porannych, ćwiczeń gimnastycznych (I.4,5,8), rozwijających sprawność fizyczną, a także zajęć rytmicznych. Na rytmice wesoło bawiliśmy się i doskonaliliśmy znajomość przestrzennych pojęć matematycznych przy piosence Do przodu, do tyłu..." (IV.1,7,14). A na koniec tygodnia było spotkanie z panami policjantami (III.8,9). Dzieci utrwaliły wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, miały okazję potrzymać lizaka, założyć kamizelkę, a także usiąść w radiowozie. <<<foto>>>
Opracowała: Zofia Zygmunt
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzień Kropki

15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej grupie odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds, dzieci dzieliły się swoimi talentami, rysowały kropki, stały się twórcami pięknego, wspólnego dzieła! <<<foto>>>

Zatwierdziła: Monika Demczuk


Bezpieczna droga do przedszkola

W drugim tygodniu września w grupie Słoneczek" realizowany był temat globalny Bezpieczny przedszkolak". W poniedziałek zajęliśmy się Bezpieczną drogą do przedszkola". W związku z tym odbyła się wycieczka na pobliskie skrzyżowanie, gdzie dzieci poznawały podstawowe zasady ruchu drogowego (IV.2,9 ).Tu też poznały fragment wiersza W. Chotomskiej Gdy zamierzasz przejść przez ulicę". Dowiedziały się, że trzeba przystanąć przed przejściem dla pieszych, spojrzeć w lewo potem w prawo, znowu w lewo i gdy nic nie nadjeżdża lub zgodnie z nowymi przepisami, gdy auto zatrzyma się przed pasami, przechodzimy na drugą stronę ulicy. Następnie zostało wprowadzone pojęcie lewa/prawa strona ciała (IV.14).Badały, po której stronie bije serce a dla szybszego zapamiętania, zostało na ubranie przyklejone, wg.zaleceń prof.E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, papierowe serduszko, a na rękę założona opaska. 5-latki bawiły się przy piosence: Kolorowe światła" (I.5, IV.7 ).Bogaciły i utrwalały wiadomości o zasadach korzystania z ulic tam gdzie są światła sygnalizacyjne. Odrysowały na kartce lewą dłoń i dorysowując pewne elementy zrobiły z niej kurkę. W kolejnym dniu odbyła się zabawa dydaktyczna Z bezpieczeństwem na ty"(IV.9 ). Dzieci opowiadały treść ilustracji, oceniały postępowanie uczestników dróg, zastanawiały się nad skutkami niewłaściwych zachowań. Słoneczka" poznały co to linie pionowe, poziome i skośne (IV.8 ), kreśliły je w powietrzu i kredką na kartce. Dzieci przypomniały sobie i utrwaliły numery alarmowe i znaczenie samochodów specjalistycznych dla społeczeństwa. W opisywanym tygodniu odbyły się również zajęcia rytmiczne ,,Mała biedroneczka siedem kropek miała" (IV.7 ), zajęcia gimnastyczne (I.8 ) i czytanie książek. 5-latki utrwaliły znajomość obrazu graficznego własnego imienia (III.3 ). <<<foto>>>
Opracowała: Zofia Zygmunt

Zatwierdziła: Monika Demczuk


URODZINY  SERGEJA

We wrześniu piąte  urodziny obchodził Sergej.

Kochany  Sergeju życzymy Ci :

do zabawy mnóstwa siły,

żeby każdy dzień był miły,

pełen śmiechu i radości,

pięknych aut, klocków i pluszaków,

stu prezentów, stu buziaków.

<<<foto>>>


W PRZEDSZKOLU PO WAKACJACH

            W pierwszym dniu i tygodniu września (tj. 01, 04 -08.09.2023r)   w grupie IV omawiany był temat kompleksowy  „W przedszkolu”. Podczas pierwszego dnia pobytu w przedszkolu dzieci przywitały się z kolegami koleżankami,  poznały nową salę, opowiedziały  o swoich wakacjach. W jaki sposób, gdzie i  z kim je spędziły. W kolejnym dniu wysłuchały opowiadania „ Pierwszy dzień w przedszkolu” , a także opowiedziały o swoim samopoczuciu w związku z powrotem do placówki po tak długiej przerwie jakiej są wakacje.  Segregowały zabawki w sali i klasyfikowały je do odpowiednich kącików zainteresowań. Ustaliły także zasady korzystania z nich. W kolejnych dniach dzieci  osłuchały się z piosenką  „ Przedszkole drugi dom”.  Przedszkolaki zaznajomiły się z zapisem graficznym  własnego imienia.  Dzieci poznały plan dnia w przedszkolu, a także zasady jakie należy przestrzegać będąc przedszkolakiem. Poznały przysłowia o przyjaźni i niesieniu pomocy oraz odgrywały  do nich scenki dramowe. Wykonały kartę pracy „Mój pierwszy tydzień w przedszkolu”,  doskonaliły zwinność  i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń porannych,  a także gimnastycznych. Przedszkolaki bawiły się na przedszkolnym placu zabaw.  Odbyły spacer do zrewitalizowanego  Parku Armii Krajowej gdzie podziwiały piękne klomby z kwiatami, fontanny oraz plac zabaw dla dzieci.
            W  pierwszym tygodniu września 2024 roku dzieci z grupy „Słoneczka” wzięły udział w programie artystycznym podczas uroczystości odsłonięcia  „ Ławeczki Twardowskiego”.
            Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego:I.5,I.7, III.2, III.3,IV.4, IV.8, IV.9, IV.11, IV.14,IV.18,  <<<foto>>>

Zatwierdziła: Monika Demczuk


Grupa 3 2022 / 2023

SŁONECZKA

wych. Lidia Brzezik, Teresa Lągota

 

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO

''WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY, Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY''

Grupa III - „Słoneczka” z przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie zakończyła realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. Zrealizowano 12 zadań. Każde z nich zostało pozytywnie zaopiniowane przez koordynatorki projektu: Agatę Chmurę, Annę Wdówkę i Natalię Kopeć – nauczycielki Przedszkola Samorządowego „Tęczowa Kraina" w Alwerni. Każde dziecko otrzymało certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. <<<foto>>>
Opracowała: L.Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE

W ostatnim czasie odwiedziła nas siostra Kacpra. Przeczytała dzieciom książkę „Biedronka Fionka. Kuzynki mrówki Podkówki„ autorstwa Benedicte Carboneill i Elen Lescoat, a także „Wielką kolekcję bajek o przygodach Tomka i przyjaciół”. Przedszkolaki poznały lokomotywę Basię, Piotrusia, Tomka i Karola. Z zapartym tchem śledziły ich przygody. Dowiedziały się co lubi jeść żyrafa, do czego doprowadziła sprzeczka między Tomkiem a Karolkiem, gdzie schował się Tomek gdy bawił się w chowanego z przyjaciółmi.
Głośne czytanie sprzyja rozwojowi mowy i wyobraźni dzieci.
Serdecznie dziękujemy Zuzi za poświęcony czas. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

ZA CO KOCHAM WAKACJE?

W czerwcu, w III grupie został zrealizowany temat kompleksowy „Za co kocham wakacje?”. Przedszkolaki dowiedziały się co to są wakacje i kiedy są - jaka jest wówczas pora roku? Wysłuchały wiersza „Kto najszybszy? Kto najważniejszy?” i poznały środki transportu za pomocą, których można wybrać się na wakacje. Pogrupowały pojazdy na wodne, lądowe i powietrzne, a także własnoręcznie wykonały pracę plastyczną „Kolorowe statki”. Rozwiązując zagadki autorstwa B. Szelągowskiej oraz bawiąc się w zabawę „Wakacje misia Podróżnisia” dowiedziały się gdzie można spędzić wakacje i co można robić w wybranych miejscach letniego wypoczynku. Z opowiadania M. Czoiki - Nowickiej „Odliczanie do wakacyjnego wyjazdu” dowiedziały się co należy spakować, wybierając się w różne miejsca. Oglądając film „Bezpieczne wakacje” dowiedziały się jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie spędzić wakacje. Bawiły się przy piosenkach „Zuch”, „Już wakacje zaczynamy” M.Z. Tomaszewskiej. Nie zabrakło również codziennych wyjść na świeże powietrze, gdzie dzieci rozwijały małą i dużą motorykę, korzystając ze sprzętów terenowych.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, I.7, I.9,  III.3, III.5, III.8, IV.1, IV.2, IV.3, IV.5, IV.7, IV.11, IV.12, IV.18, IV.19 <<<foto>>>
Opracowała: L.Brzezik

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA ŚWIECIE

W minionym tygodniu w grupie III był realizowany temat kompleksowy „Najciekawsze miejsca na świecie”. Realizację tematu rozpoczęto od zapoznania dzieci z najważniejszymi zabytkami Węgrowa. Dzieci wybrały się na wycieczkę do Bazyliki Mniejszej. Tam zobaczyły portret fundatora kościoła - Dobrogosta Krasińskiego oraz freski ozdabiające wnętrze kościoła. Następnie przedszkolaki wybrały się do kościoła p.w. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy. Dzieci poznały budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Określały, która część tej szkoły jest najstarsza. Przedszkolaki poznały „Legendę o niedźwiadku”. Wykonały herb Węgrowa. Wyklejały skrawkami papieru kontur niedźwiedzia i trąb. Uczestniczyły w uroczystościach z okazji Jubileuszu 45- lecia Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie.
Przedszkolaki poznały także najważniejsze budowle na świecie. Wieżę Eiffla, Krzywą Wieżę w Pizie, londyński zegar Big Ben. Stwierdziły jednak, że najciekawiej jest w Węgrowie, a najwspanialszym miejscem na świecie jest Przedszkole Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie.
W trakcie minionego tygodnia dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach porannych oraz planowanych zajęciach gimnastycznych, przebywały też na świeżym powietrzu. W czasie wolnym bawiły się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, II.4, III.5, III.8, IV.2, IV.5, IV.6, IV.7, IV.8, IV.11, IV.15, IV.20, IV.18, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

OGÓLNOPOLSKI  PROJEKT  EDUKACYJNY

„WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY”

Realizacja ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy z nim przygody dzielić chcemy” dobiega końca. W drugim półroczu zrealizowane zostały następujące zadania:
W styczniu dzieci przypomniały sobie poznane przygody wróbelka Elemelka i ułożyły o nim wierszyk:
„Nasz wróbelek Elemelek
przygód miewa wiele
my każdą z nich uważnie śledzimy
i zawsze chętnie Elemelka
w naszym przedszkolu gościmy.”
W miesiącu lutym przedszkolaki odegrały scenkę dramową pt. „Jak choruje Elemelek jak go leczą przyjaciele”.
W kolejnym miesiącu - marcu, w ramach obchodów „Dnia Wróbla” dzieci przygotowały układ taneczny do utworu Ludwiga Von Beethovena "Dla Elizy" jako niespodziankę dla wróbelka Elemelka.
W kwietniu przedszkolaki wysłuchały opowiadania Hanny Łochockiej pt. „O kwoczce w koszyku i smoczym języku”. Zaznajomiły się z jajkami pochodzącymi od różnych gatunków ptaków i zwierząt. Porównywały ich wielkość. Dowiedziały się jaki ptak zamieszkujący w Polsce  znosi najmniejsze jaja - pierwiosnek, a jaki największe - żuraw. Ozdabiały także jaja za pomocą różnych technik, gdyż zbliżała się Wielkanoc.
W maju podczas realizacji tematu kompleksowego „W rodzinie siła” wykonały drzewo genealogiczne pt. „Wróbelek Elemelek jego rodzina i przyjaciele”.
Wszystkie wykonane zadania zostały pozytywnie zaopiniowane przez twórczynie projektu: panią Agatę Chmurę, Annę Wdówkę, Iwonę Domagała oraz Gabrielę Chmurę.
Zostało nam do wykonania już tylko jedno zadanie czerwcowe. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

DZIECI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

W dniach 29.05.2023-02.06.2023 w grupie III był realizowany temat kompleksowy „Dzieci z różnych stron świata”. Przedszkolaki poznały mieszkańców z kilku odległych krajów oraz ich domy. Przyjrzały się w czym podobne są wszystkie dzieci oraz czym różnią się. Poznały domy, w których mieszkają lub mieszkały w przeszłości dzieci z odległych stron świata. Z kolorowych patyczków układały domy, w których one chciałyby zamieszkać. Nazywały kolory patyczków, doskonaliły umiejętność liczenia i posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Przedszkolaki poznały wiersz J. Tuwima „Bambo” i wykonały do niego pracę plastyczną. Dzieci słuchały muzyki pochodzącej z różnych stron świata. Dowiedziały się co to są tam - tamy. Miały możliwość wzięcia do ręki oryginalnego orientalnego marakasa.
Słuchając opowiadania M. Czoik - Nowickiej „Przyjaciele z piaskownicy”, wiersza I. R. Salach „Adaś i koledzy” oraz rymowanki I. Fabiszewskiej „Mój przyjaciel” dzieci poznały ulubione zabawy dzieci. Dowiedziały się co to jest przyjaźń i jakie zachowania można uznać za przyjacielskie.
Nie zabrakło również ćwiczeń porannych, zabaw ruchowych. Najwięcej radości sprawiła dzieciom popularna zabawa ze śpiewem „Karuzela”, do której wykorzystano chustę animacyjną. W czasie wolnym czterolatki bawiły się zgodnie z zainteresowaniami oraz dbały o porządek w sali. Nie zabrakło także codziennych zabaw na świeżym powietrzu.
W ramach obchodów Dnia Dziecka w przedszkolu dzieci uczestniczyły w pikniku profilaktycznym.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego:I.5, I.6, I.8, II.1, II.9, III.4, III.5, III.6, III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.6, IV.7, IV.8, IV.9, IV.12. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

RODZINA TO JEST SIŁA

W dniach od 22.05.2023 roku do 26.05.2023 roku w grupie III był realizowany temat kompleksowy „W rodzinie siła”. Dzieci zastanawiały się, czym jest rodzina. Ćwicząc syntezę słuchową poznały jej członków. Każde dziecko opowiadało kto wchodzi w skład jego rodziny. Ile osób ona liczy. Jak ma na imię mama, tata, siostra, brat. Uczyły się przestrzegania reguł, umów, odwzorowywania liczby wyrzuconych oczek na sześciennej kostce podczas gry z „ Z ilu kwiatów zrobić bukiet dla mamy” . Przedszkolaki opowiadały co lubią robić z mamą, co z tatą, a co z siostrą, bratem. Rysowały portret mamy i taty. Rozmawiały także o różnych budynkach mieszkalnych. Wykonały prace plastyczną pt. „Mój dom-moja rodzina”.
W dniu 26.05.2023 roku dzieci gościły w przedszkolu swoich rodziców. Zaprezentowały im program artystyczny, na który składała się inscenizacja wiersza M. Włodawskiej „Prezenty na każdy dzień”, piosenki, gra na instrumentach perkusyjnych, taniec. Kończąc występy dzieci wręczyły rodzicom upominki.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5,I.6, I.8, II.2, III.5, III.6, III. 8, IV.2, IV.5, IV.6, IV.7, IV.8, IV.9, IV.11, IV.15, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

URODZINY  WOJTKA

W maju piąte urodziny obchodził Wojtek.

Kochany Wojtusiu życzymy Ci :

do zabawy mnóstwa siły,

żeby każdy dzień był miły,

pełen śmiechu i radości,

 wielu aut, klocków i pluszaków,

stu prezentów, stu buziaków.

<<<foto>>>


URODZINY MARCELINKI

W maju piąte urodziny obchodziła Marcelinka.

Marcelinko przymij nasze życzenia:

dużo zdrówka i słonka,

humoru dobrego, życia kolorowego

i wspaniałych wrażeń przy spełnianiu marzeń!

<<<foto>>>


CZEGO POTRZEBUJĄ ZWIERZĘTA

W dniach od 15.05.2023 roku do 19.05.2023 roku realizowany był temat kompleksowy „Czego potrzebują zwierzęta”. Dzieci przypomniały sobie potrzeby zwierząt domowych wykonując kartę pracy „Mój przyjaciel pies”. Ucząc się piosenki M.Z. Tomaszewskiej „Dziadek Władek” dowiedziały się jakie zwierzęta żyją w zagrodzie wiejskiej. Naśladowały odgłosy wydawane przez kury, owce, kozy, owce ćwicząc przy tym swoje narządy mowy .W ciągu kolejnych dni dzieci dowiedziały się co ludzie pozyskują od zwierząt z zagrody wiejskiej (mleko, sery, jaja, wełnę). Słuchając wiersza „Na wiejskim podwórku”, utrwaliły nazwy dorosłych osobników zwierząt i poznały nazwy ich młodych. Wykonały pracę plastyczną pt. „Owca i jagnię”. Utrwalały pojęcia określające położenia przedmiotów w przestrzeni posługując się przy tym pojęciami, „na”, obok” „nad” „przed” wykonując kartę pracy „W wiejskiej zagrodzie”. Przedszkolaki poznały także przedstawicieli zwierząt egzotycznych: słonia, lwa, żyrafę. Wykonały pacynki przedstawiające te zwierzęta. Porównywały ich wielkość. Szukały na obrazkowej mapie świata kontynentu, na którym żyją te zwierzęta. Oglądając film „Zwierzęta afrykańskie” wraz z Tishi, Tashi poznały warunki w jakich żyją te osobniki. Podsumowując wiadomości z całego tygodnia dzieci rozwiązywały zagadki obrazkowe i dźwiękowe – podawały nazwy zwierząt na podstawie opisu słownego oraz wydawanych przez nie odgłosów. Ćwiczyły także umiejętność używania zwrotu „I have…” podczas gry w memory.
Realizacja Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.6, I.8, II.10, II.11, III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.3, IV.5, IV.7, IV.8, IV.11, IV.15, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY MIŁOSZA

W maju piąte urodziny obchodził Miłosz.

Drogi Miłoszu

ile świeci gwiazd na niebie,

ile w rybie ości,

tyle razy ściskamy Ciebie,

życząc  Ci szczęścia i radości.

<<<foto>>>


CO W TRAWIE PISZCZY

W dniach 08.05.2023-12.05.2023r. w grupie III był realizowany temat kompleksowy „Co piszczy w trawie”. Dzieci słuchając wiersza „Wyprawa na łąkę” starały się dostrzec podobieństwa i różnice w łące przedstawionej w wysłuchanym utworze i na karcie obrazkowej. Ćwiczyły składanie obrazka z części, rozwiązywanie zagadek słownych, a także dzielenie słów na sylaby. Dzieci wzięły także udział w ćwiczeniach gimnastycznych, zabawach ruchowych, podczas których naśladowały gestem i głosem zwierzęta żyjące na łące. Wykorzystując edukację przez ruch wykonały pracę plastyczną „Biedronka na łące”.  Przed wykonaniem pracy dzieci liczyły kropki biedronki. Porównywały ich liczbę na dwu częściach pancerza. Nauczyły się wierszyka „Mała biedroneczka”. Poznały nową piosenkę pt. „LaMariposa”, do której wykonały improwizację ruchową. W tym tygodniu odbyła się także wycieczka do Smart Kids Planet, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach z udziałem awatarem pszczółki. Kaja, tak miała na imię trójwymiarowa pszczółka, opowiedziała przedszkolakom co nieco o pysznym miodku - ale nie tylko! Dzieci dowiedziały się dlaczego pszczoły są niezbędne na naszej planecie, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie człowieka i co każdy może robić na co dzień, aby zostać ekologicznym superbohaterem! W minionym tygodniu nie zabrakło również codziennych wyjść na świeże powietrze, gdzie dzieci rozwijały małą i dużą motorykę, korzystając ze sprzętów terenowych oraz obserwowały wiosenną przyrodę.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, II.10, II.11, III.8, III.9, IV.1, IV.5, IV.7, IV.15IV.18, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

URODZINY OLIWII

Piąte urodziny w kwietniu obchodziła Oliwka.

 Kochana Oliwko

poznaj bajek tysiące,

miej przygód dwa tysiące,

miej buzię wesołą,

promienną jak słońce!

<<<foto>>>


POLSKA DAWNIEJ I DZIŚ

Realizację tematu kompleksowego „Polska dawniej i dziś” rozpoczęliśmy od zapoznania się z mapą fizyczną Polski. Dzieci dowiedziały się co oznaczają na niej kolory: zielony, żółty, brązowy i niebieski. Przedszkolaki przypomniały sobie polskie symbole narodowe. Wykonały pracę plastyczną „Nasza polska flaga”. Wysłuchały legendy o powstaniu stolicy Polski -Warszawy. Poznały ważne pomniki znajdujące się w stolicy naszego kraju: Syrenki, kolumnę, króla Zygmunta III Wazy. Obejrzały bajkę edukacyjną „Krótka historia pieniądza”, ułożyły historyjkę obrazkową „Historia pieniędzy”, a także własnoręcznie wykonały monety, których używały podczas zabawy dramowej „Na targu”. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki słowne związane z zamkami. Przekonały się, że jedno słowo może oznaczać różne rzeczy. Dowiedziały się, że pierwszym władcą Polski był Mieszko I. Ćwiczyły dzielenie wyrazów na sylaby, a także przypomniały sobie pierwszą zwrotkę i refren „Mazurka Dąbrowskiego”. Wysłuchały wiersza K. Gowik „Rzecz o rycerzach”. Wzięły udział w turnieju rycerskim udowadniając, że są sprawni fizycznie.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.8, II.4, III.2, III.3, III.6, III.9, IV.1, IV.2, IV.3, IV.5 IV.10, IV.17, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY MATEUSZA

W kwietniu urodziny obchodził Mateusz.

Kochany Mateuszku życzymy Ci :

do zabawy mnóstwa siły,

żeby każdy dzień był miły,

pełen śmiechu i radości,

aut, klocków i pluszaków,

stu prezentów, stu buziaków.

<<<foto>>>


KTO TO JEST INTENDENT?

W ostatnim tygodniu kwietnia w grupie III odbyło się spotkanie z mamą Antka. Pracuje ona jako intendent w jednej z węgrowskich placówek oświatowych. Pani Basia opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca. Podstawowe obowiązki intendenta to tworzenie menu dla osób korzystających ze stołówki. Podczas układania planu żywieniowego, musi ona zwracać szczególną uwagę na to, by posiłki były zdrowe, zróżnicowane i pochodziły z pewnego źródła. Przedszkolaki, podczas zabawy „Wesoły i smutny ludzik”, przypomniały sobie jakie produkty są wartościowe dla człowieka. Intendent nadzoruje również pracę kucharzy, by dobrze wykonywali powierzone im zadania. Sprawdza, czy stosują się oni do jego poleceń. Pilnuje także, czy wykonują oni swoją pracę zgodnie z obowiązującymi normami HACCP.
Podczas spotkania dzieci stały się kucharzami. Przygotowały sałatkę owocową. Listę produktów niezbędnych do jej przygotowania sporządziła pani Basia. Zaś produkty dostarczyły dzieci pod czujnym okiem rodziców. Najmłodsi kucharze przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyli ręce, włożyli fartuchy i czepki kucharskie. Po wykonaniu pracy pod  nadzorem pani Basi dzieci dokonały degustacji sałatki tak jak zawodowy kucharz. Następnie poczęstowały panie pracujące w przedszkolu własnoręcznie przygotowaną sałatką poczynając od pani dyrektor a kończąc na paniach kucharkach z przedszkolnej kuchni.
Intendent oprócz kwestii związanych z żywieniem obejmuje również takie zagadnienia, jak zarządzanie środkami finansowymi, prace biurowe. Sprawdza czy osoby korzystające z obiadów przygotowanych przez kucharki wpłaciły pieniądze na konto placówki by móc korzystać z wyżywienia na stołówce. Osoba, która wykupiła obiady na dany miesiąc otrzymuje kartę obiadową.
Dziękujemy pani Basi za poświęcony nam czas, za to, że zapoznała dzieci z pracą intendenta.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.1, I.3, II.7, III.5, III.7, III.8, IV.2, IV.12, IV.20. <<<foto>>>

URODZINY ALICJI

Kochana  Alu z okazji urodzin

składamy Ci moc życzeń:

zdrowia, radości, mnóstwa prezentów,

przyjaźni wielkich i małych,

wielu przygód niebywałych,

uśmiechu wesołego i wszystkiego,

wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


DZIEŃ ZIEMI

Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna i należy już od najmłodszych lat uczyć pożądanych postaw w tej dziedzinie – każdy krok proekologiczny, który stawiamy razem z dzieckiem, działa bowiem na korzyść przyszłych pokoleń.
22 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Ziemi. W grupie III, w  strojach przedszkolaków dominował tego dnia kolor zielony, kojarzący się z naszą czystą i piękną planetą. Niestety nie zawsze ludzie o nią dbają – zaśmiecają ją i zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy. Dlatego tez postanowiliśmy uczcić Dzień Ziemi organizując sprzątanie terenu wokół przedszkola.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.2, II.7, II.11, III.2, III.5, III.7, III.8, III.9,  IV.2, IV.18,  <<<foto>>>

MIŁOŚNICY PRZYRODY

Edukacja ekologiczna w przedszkolu realizowana jest na wielu płaszczyznach. Dzieci chętnie biorą udział w wycieczkach i spacerach gdzie obcują z przyrodą, dotykają kory drzew, słuchają szumu lasu, śpiewu ptaków, podziwiają barwy przyrody. W trakcie spacerów obserwują również bezpośrednio działalność techniczną człowieka: samochody, dymiące kominy, które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska.
Dzieci z grupy III podczas realizacji  tematu  „Miłośnicy przyrody” wzięły udział w zabawach „Ekobieg”, „Oczyszczamy las”, „ Ekologiczne środki transportu”, „Do przetwórni papieru”. Dzięki nim poznały zasady ekologicznego życia. Obejrzały fragment bajki „Eko-Patrol. Segregacja śmieci”, który był doskonałym wprowadzeniem do rozmów i zabaw kształtujących nawyk prawidłowego segregowania śmieci. Wysłuchały opowiadania „Kraina roślin” dzięki któremu poznały co może się stać jeśli równowaga ekologiczna w przyrodzie jest zaburzana. Wykonały kartę pracy „Posegreguj śmieci” oraz osłuchały się z piosenką „Świat w naszych rękach”. Świętując Dzień Ziemi dzieci udały się na spacer w celu podziwiania piękna otaczającej  nas przyrody. Wykonały  pracę plastyczną pt. „Nasza Ziemia”. Ustaliły jakie obowiązki ma każdy przedszkolak względem środowiska przyrodniczego:
Młody  ekolog ma obowiązek:
Troszczyć się o zieleń przed swoim blokiem, domem i w ogrodzie przedszkolnym.
Opiekować się zwierzętami i ptakami.
Pozostawiać porządek w miejscu w którym przebywa.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, I.8, II.11, III.8, III.9, IV.3, IV.5, IV.7, IV.8, IV.12. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY GABRYSI

W miesiącu kwietniu urodziny obchodziła Gabrysia.

Kochana Gabrysiu:
Ile świeci gwiazd na niebie,
Ile w rybie ości,
Tyle razy ściskamy Ciebie,
Życząc  Ci szczęścia i radości.

URODZINY TOBIASZA

W miesiącu kwietniu piąte urodziny obchodził Tobiasz.

Drogi Tobiaszu życzymy Ci :
do zabawy mnóstwa siły,
żeby każdy dzień był miły,
pełen śmiechu i radości,
aut, klocków i pluszaków,
stu prezentów, stu buziaków.
<<<foto>>>

DBAM O ZDROWIE

W dniach 17.04-21.04.2023r. przedszkolaki z grupy III realizowały temat „Dbam o zdrowie”. Podczas jego realizacji  dzieci zastanawiały się czym jest zdrowie? Zapoznały się z Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Wysłuchały wiersza „Gdzie się kryją witaminy?”, a także ułożyły historyjkę obrazkową „Jak rośnie marchewka?”  Rozwiązywały  zagadki smakowe. Klasyfikowały produkty,  na te które człowiek powinien spożywać  codziennie i te  których powinien unikać lub spożywać w  niewielkich ilościach. Bawiły się przy piosence „Witaminki”.  Dzieci zastanawiały  się czym jest sport i co nam daje? Przypomniały sobie nazwy niektórych  dyscyplin sportowych,  a także wzięły udział w zabawach z wykorzystaniem różnych przyborów gimnastycznych. W ramach realizacji  tematu kompleksowego „Dbam o zdrowie” przedszkolaki  wykonały pracę plastyczną „Zdrowy Przedszkolak”. Dzieci samodzielnie wycinały z gazetek produkty, które są zdrowe dla  ludzkiego organizmu. Następnie naklejały na kontur postaci  człowieka produkty, którymi powinniśmy się odżywiać. Prace zostały umieszczone w  szatni przedszkola, aby wszyscy rodzice mogli dowiedzieć się, czym należy się odżywiać. Praca sprawiła wszystkim wiele radości.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.3, I.5, I.8, I.9, II.8, III.8, III9, IV.1, IV.2, IV.5, IV.7, IV.12.IV.18, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY WIKTORII

W minionym tygodniu urodziny obchodziła Wiktoria.

Kochana Wiktorio z okazji urodzin
Składamy Ci  moc życzeń:
uśmiechu, zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów,
przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego
i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

WIELKANOC

W dniach 03.04-07.04.2023r  w grupie III realizowany był temat kompleksowy „Wielkanoc”.  Dzieci dowiedziały się czym są Święta Wielkanocne. Zapoznały się z ich symbolami. Poznały wielkanocne tradycje. Próbowały układać je w kolejności używając określeń związanych z upływem czasu. Dzieliły wielkanocne nazwy na sylaby, a także rozpoczęły naukę piosenki „Wielkanoc”. W kolejnych dniach przedszkolaki poznały symbolikę produktów, które wkłada się do wielkanocnego koszyka. Rozwijały motorykę małą wykonując kartę pracy „Wielkanocny koszyczek”, a także ćwiczyły pamięć starając się zapamiętać produkty, które wkładamy do koszyczka. Dzieci poznały sposoby ozdabiania jaj. Ćwiczyły używanie liczebników porządkowych układając pisanki. Rozwiązywały zagadki słowne i kolorowały obrazki według określonego kodu. Rozwijały zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
Realizacja podstawy programowej:I.4, I.5, I.7, II.2, II.9, III.4, III.8, III.9, IV.1, IV.3, IV.5, IV.6, IV.8, IV.9, IV.15, IV.16. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

MAGIA TEATRU

W dniach od 27.03 do 31.03.2023 roku w grupie III realizowany był temat „Magia teatru”. Przedszkolaki wysłuchały wiersza J. Kaczonowska „Teatr”. Poznały rodzaje teatrów: żywego aktora, lalkowy, pantomimę, cieni. Dowiedziały się  z czego wynika nazwa każdego z nich. Obejrzały teatrzyk cieni pt. „Trzy małe świnki”. Dowiedziały się co jest potrzebne do jego wykonania, samodzielnie stworzyły rekwizyty i wymyślały swoje przedstawienie, które zaprezentowały przed grupą.  Poznały  także niektóre rodzaje lalek jakie można spotkać w teatrze: pacynki, marionetki. Próbowały swoich sił w teatrze żywego aktora recytując wiersze przygotowane na konkurs recytatorski „Piękna nasza wiosna”. Dzieci obejrzały film „Moni i Uszko. Bon ton w teatrze. Bez biletu ani rusz”, dzięki któremu  poznały zasady zachowania się w teatrze  i  sposób odszukiwania rzędu i miejsca według informacji z biletu. Dowiedziały się gdzie można kupić bilet i skąd wziąć środki na jego zakup. 
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.7, II.4, II.6, III.5, III.8, IV.1, IV.2, IV.5, IV.7,IV.9, IV.12, IV.17, IV.19, IV.21. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY ANTKA

W miesiącu marcu piąte urodziny obchodził  Antek.

Drogi  Antku życzymy Ci :
do zabawy mnóstwa siły,
żeby każdy dzień był miły,
pełen śmiechu i radości,
aut, klocków i pluszaków,
stu prezentów, stu buziaków.

<<<foto>>>


URODZINY  HELENKI

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodziła  Helenka.

Helenko życzymy Ci:
uśmiechu, zdrowia i  radości,
przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego
i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>


WIOSENNE POWROTY

W poniedziałek 20 marca 2023 roku obchodziliśmy  Światowy Dzień Wróbla. Ptak ten jest bohaterem  projektu realizowanego w naszej grupie -„Wróbelka Elemelka poznajemy,  z nim przygody dzielić chcemy”.
W związku ze światowym Dniem Wróbla dzieci  wysłuchały opowiadania H. Łochockiej  „Kamizelka Elemelka”. Dowiedziały się co oznacza powiedzenie  „stroić się w cudze piórka”. Wykonały kamizelki  dla Elemelka. Odbyły także spacer na świeżym powietrzu w celu poszukiwania  oznak wiosny i wróbli   w otoczeniu przedszkola.
W kolejnych dniach tygodnia dzieci witały wiosnę biorąc udział w wiosennym pokazie mody, kolorowały kolorowankę XXL oraz poznały ptaki wracające do Polski z dalekich krajów. Wysłuchały utworu A. Bobera „Ptasie perypetie”. Dzieliły  nazwy  ptaków na sylaby. Wysłuchały opowieści  Marcina Kostrzyńskiego o ptakach, obejrzały film „ Wędrówki ptaków”. Dowiedziały się dlaczego ptaki powracają z dalekich krajów do Polski,  w jaki sposób  pokonują odległość do zamierzonego celu (klucz, chmara), z czego budują gniazda, jak opiekują się młodymi. Wykorzystując różnorodne materiały wykonały pracę plastyczną  pt. „Bocian na gnieździe”. Wzięły udział w zabawie manualno-matematycznej „Karmimy pisklę” doskonaląc chwyt pęsetowy (niezbędny do prawidłowego posługiwania się narzędziem pisarskim) oraz umiejętność liczenia w zakresie 1-5.  Przedszkolaki dowiedziały się skąd człowiek posiada informacje o zwyczajach ptaków, trasach ich przelotów. Dowiedziały się kto to jest ornitolog. Osoba, której  praca polega na długotrwałych obserwacjach ptaków,  fotografowaniu ich i zapisywaniu zdobytych informacji, przekazywaniu ich innym.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.7, I.8,II.10, II.11, III.8, III,9, IV.1, IV.2, IV.5, IV.8IV.15,  IV.18, IV.19. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY KRZYSIA

W czwartym tygodniu marca urodziny obchodził Krzyś.
Krzysiu
życzymy Ci uśmiechu, zdrowia i  radości.
Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!
<<<foto>>>

PIERWSZE WIOSENNE KWIATY CEBULOWE

W drugim tygodniu marca ( tj. 06.03.2023-10.03.2023) w trzeciej grupie był realizowany projekt edukacyjny „ Pierwsze wiosenne kwiaty cebulowe”.
Realizacja projektu rozpoczęły się od udzielenia odpowiedzi na pytania : Co to jest cebula? Co wyrasta z cebuli? Po zaprezentowaniu posiadanej wiedzy  przedszkolaki przedstawiły czego jeszcze chciałyby dowiedzieć się o cebulach. Dzieci zadały  następujące pytania: Jakie kolory mają cebule? Jaka jest najmniejsza cebula? Jakie kwiatki wyrastają z cebul. Jakie kolory są tych kwiatów? Jak nazywają się te kwiaty? Chcąc uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania dzieci postanowiły wybrać się do sklepu ogrodniczego. Tam przedszkolaki zobaczyły ile jest  różnorodnych cebul. Zobaczyły w jakie mają kolory: złotożółte, białe, czerwone. Najmniejsza z cebul, jaka była w sklepie to cebulka przebiśniegu?
Wiedząc, że z cebul wyrasta szczypior oraz kwiaty przedszkolaki rozpoczęły wyszukiwanie w książkach obrazków przedstawiających cebule, z których wyrastają rośliny ozdobne. Informacje zawarte w publikacjach odczytywała nauczycielka.
Na zaproszenie dzieci do przedszkola przybyła pani Renata -florystka.  Przyniosła   kilka kwiatów wyrastających z cebul: krokusy, żonkile, tulipany. Podzieliła się  swoją wiedzą  na ich temat. Przedszkolaki dowiedziały się, że aby   z cebuli wyrósł kwiat należy ją umieścić w  ziemi, podlewać ja, troszczyć się , aby  była odpowiednia temperatura otoczenia oraz światło . Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak nazywają się rośliny wyrastające z cebuli kwitnące wczesną wiosną, jakie kolory mają ich kwiaty. Każdy mógł dotknąć,  powąchać, „nacieszyć” oczy pięknem tych kwiatów . Pani Renata podkreśliła, że cebule tychże roślin nie są jadalne, tak jak cebule , z których wyrasta szczypior. Wręcz przeciwnie. Kto zje choćby jedną z nich może zachorować. Jadalne są tylko pręciki krokusa. Kucharze wykorzystują je jako przyprawę do różnych potraw.  Rośliny  przyniesione przez   panią Renatę pozostały w sali. Przedszkolaki dbały o nie. Postawiły je na parapecie okna , by  było im ciepło i miały dużo światła. Podlewały je wodą. Po dwóch dniach  rozkwitły tulipany a następnie żonkile.
Wiadomości o roślinach dzieci  pogłębiły oraz utrwaliły oglądając film edukacyjny „ Wiosna w ogródku sowy Zosi”. Ćwiczyły rozpoznawanie  i nazywanie  poznanych roślin cebulowych. Liczyły kolorowe cebule, układały z nich rymy. Zdobytą wiedzę  dzieci wykorzystały podczas sadzenia do doniczek  cebul roślin kwitnących wiosną, przyniesionych z domu.  Były to cebule  przebiśniegów, krokusów, żonkili, mieczyków. Zdobyte doświadczenie podczas  pielęgnowania roślin przyniesionych przez panią Renatę wykorzystają do opieki nad własnoręcznie posadzonymi cebulami. W domu dzieci wykonały prace plastyczne  pt. „ Pierwsze wiosenne kwiaty cebulowe”. Każdy prezentował swoją pracę na forum grupy:   omawiał  jaką roślinę  ona przedstawia się, jakiego koloru ma ona kwiaty, gdzie najczęściej można ją spotkać.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: II .11, III.5, III.8, III.9,IV.1, IV.2, IV.5,IV.12, IV.15, IV.16, IV.19, IV.20. <<<foto>>>   prezentacja>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY KALINKI

Kalinko

Poznaj bajek tysiące,

 Miej przygód dwa tysiące,

miej buzię wesołą,

promienną jak słońce!

<<<foto>>>


DAWNO, DAWNO TEMU

W dniach od 27.02.2023 do 03.03.2023 roku dzieci z grupy III zapoznały się z kilkoma prehistorycznymi gadami-ich wyglądem, nazwami, charakterystycznymi cechami i upodobaniami żywieniowymi. Ćwiczyły dzielenie nazw dinozaurów na sylaby. Bawiły się w paleontologów odszukując i oczyszczając z piasku  „kości dinozaurów”. Wzięły udział w zabawach matematycznych, dzięki, którym ćwiczyły  układanie według wielkości, przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów. Wykonały także dinozaury z papieru. Brały udział w zabawach: „Być jak dinozaur”, „Wystawa dinozaurów”, „Mały i duży dinozaur”. Układały historyjkę obrazkową „Od jaja do dinozaura”, dzięki której dowiedziały się, w jaki sposób pojawiały się na świecie małe dinozaury. Doskonaliły sprawność fizyczną wykonując dinozaurowy zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
(Podstawa programowa wychowania przedszkolnego: I.6, I.5, I.8, III.5, IV.1, IV.2, IV.3, IV.5, IV.7, IV.13, IV.18). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

Spotkanie z pasjonatką – kolekcjonerką

W dniu 06.02.2023 r. dzieci z grupy III gościły panią Annę  Kostrzewską. Pani Ania jest kolekcjonerką  zabawek, książek, urządzeń, znaczków, pieniędzy z dawnych lat. Zbiera je od dzieciństwa.  Pani Ania swoją pasją podzieliła się z dziećmi. Przyniosła do przedszkola zgromadzone eksponaty. Dzieci mogły  zobaczyć laleczki, grzechotki, parasol przeciwsłoneczny dla dziecka, polską złotówkę z 1946 roku, a nawet pluszowego misia. Ale jakże innego. Nie był on mięciutki, jak  maskotki  ze współczesnych czasów lecz twardy, gdyż wypełniony drzewnymi wiórkami. W zbiorach pani Ani był magnetofon kasetowy,  książki o przygodach Bolka i Lolka, Koziołka Matołka, klaser ze znaczkami, a także  ekranizacje  utworów dla dzieci : „Smerfy”, „ Słoń Trąbalski”, „Alicja z Krainy Czarów”, „Chory kotek”.  Były to filmy niezwykłe gdyż  odtwarzane  za pomocą rzutnika.  Zapisane były na kliszy. Każda jej  klatka  stanowiła  jeden obraz,  zdjęcie z bajki, pod którym znajdował się opis przedstawionej sytuacji, dialogów prowadzonych przez bohaterów  filmu. Pani Ania wyświetliła dzieciom przyniesione filmy. Przedszkolaki z zapartym tchem oglądały bajki wyświetlane nie na ekranie telewizora, laptopa czy tablicy multimedialnej, ale na ścianie. Gdyż tak przed laty oglądało się bajki.  Spotkanie  cieszyło  się  dużym zainteresowaniem.
(Podstawa programowa: II.8, III.4, IV.2, IV.5,  IV.9, IV.17). <<<foto>>>

Serdecznie dziękujemy Pani Ani za podzielenie się swoją pasją.

Opracowała: Lidia Brzezik

W komputerowym świecie

W  dniach od 06 do 10.02.2023 r., realizując temat "W komputerowym świecie" dzieci poznały rodzaje komputerów. Wysłuchały wiersza „Mój komputer”.  Wykonały pracę plastyczną pt. „Mój laptop”. Przedszkolaki zastanawiały się, czym jest Internet. Wysłuchały opowiadania „Przygody Necia w Internecie”. Wzięły  udział w zabawie, która zobrazowała, jak wygląda internetowa sieć. Poznały wady i zalety Internetu. Przedszkolaki rozwiązywały komputerowe zagadki, dzięki którym poznały elementy tworzące komputer stacjonarny. Wykonały kartę pracy „Na klawiaturze”. Nauczyły się piosenki „Szalony robot” (słowa i muzyka Przemysław Urbaniak). Dzieci  poznały inne sposoby spędzania wolnego czasu, niż gry komputerowe. Zagrały  w matematyczną grę planszową „Kto pierwszy?” Rozwinęły zwinność i sprawność fizyczną wykonując zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
(Podstawa programowa wychowania przedszkolnego : I.5, I.6, I.8, II.2, III.8, III.9, IV. 1, IV.2, IV.4, IV.5, IV.12, IV.19). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

BITWA POD WĘGROWEM

W minionym tygodniu zapoznano dzieci z ważnym wydarzeniem historycznym związanym z naszym miastem. Dzieci dowiedziały się o bitwie, która rozegrała się pod Węgrowem 160 lat temu. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu wiersza M. Konopnickiej „Bój pod Węgrowem”, obejrzały reprodukcje przedstawiające walczących powstańców. Dzieci dowiedziały się, że zwycięstwo w Bitwie pod Węgrowem przyczyniło się do odzyskania niepodległości, i dziś możemy mówić po polsku, mieszkać w wolnym kraju, mieć za prezydenta Polaka wybranego przez naród. Pragnąc złożyć hołd poległym w bitwie dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą Mogiłę Powstańców Styczniowych z 1863 roku.
Celem przeprowadzonych zajęć było: zapoznanie dzieci z ważnym wydarzeniem dla narodu polskiego jakie miało miejsce przed wielu laty pod Węgrowem, rozwijanie postawy patriotycznej u dzieci, kształtowanie szacunku do miejsc pamięci narodowej.
(Podstawa programowa : I.5, III.2, III.9, IV. 1, IV.2, IV.5, IV.7, IV.9, IV.10, IV.15, IV.19). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY PAULINKI I ZUZI

W  pierwszych dniach lutego piąte urodziny obchodziły  Paulinka i Zuzia.
Drogie Dziewczynki z okazji urodzin
 składamy Wam moc życzeń: uśmiechu, zdrowia, radości, mnóstwa prezentów, przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych i uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

ZA JAKĄ POSTAĆ PRZEBIORĘ SIĘ NA BAL?

W ostatnim tygodniu stycznia w grupie III był realizowany temat „Za jaką postać przebiorę się na bal?” Realizacja tematu odbyła się poprzez osłuchanie z opowiadaniem A. Widzowskiej „Przebieranki zgadywanki”. Dzieci dowiedziały się co to jest karnawał, dlaczego każdy na niego czeka? Podczas omawiania obrazka „Na balu” przedszkolaki podziwiały wystrój sali balowej, kreacje jego uczestników. W trakcie zabawy twórczej „Co to za postać?” dzieci miały możliwość przedstawić za pomocą ruchu swoich ulubionych bajkowych bohaterów, za których przebiorą się na przedszkolny bal. Przedszkolaki dowiedziały się, że dawniej podczas karnawału po wsiach chodzili przebierańcy i przedstawiali różne śmieszne scenki. W czasie karnawału ulubiona potrawą Polaków były pączki. Dzieci wykonały pracę plastyczną pod tym samym tytułem. Swoje karnawałowe smakołyki ozdabiały plasteliną, kulkami z bibuły i kółeczkami z papieru kolorowego. Dzieci poznały piosenkę J. Kucharczyk „Karnawałowy walczyk”, przy której doskonale bawiły się. W dniu balu już od rana w sali grupy trzeciej pojawiło się wiele księżniczek, strażaków, policjantów, robotów był Spaiderman, jeden z bohaterów Pidżamersów, nawet diabełek. Przed udaniem się na salę balową dzieci pozowały do grupowego zdjęcia. Ach, co to był za bal…
Podczas realizacji tematu „Za co przebiorę się na bal?” zrealizowano następujące punkty z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: (I.5, I.6, I.8, III.5, IV.1, IV.2, IV.8, IV.9, IV.7, IV.11, IV.13, IV.18. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE

W ostatnim tygodniu stycznia gościliśmy mamę Kalinki. W ramach głośnego czytania przeczytała ona dzieciom  kilka opowiadań z książki Barbary Supeł „5 minutowe bajki na wycieczce”. Dzieci dowiedziały się, że  można opracować plan  wycieczki, a mimo to nie zawsze przebiega ona zgodnie z nim. Dowiedziały się co to jest jarmark? Co można na nim kupić.  Dzieciom miło upłynął  czas na słuchaniu głośnego czytania w wykonaniu mamy Kalinki. <<<foto>>>
Serdecznie dziękujemy.

Opracowała: Lidia Brzezik


URODZINY LAURY

 W miesiącu styczniu piąte urodziny obchodziła Laura.

Kochana Lauro życzymy Ci :
Do zabawy mnóstwa siły,
Żeby każdy dzień był miły,
Pełen śmiechu i radości,
Stu urodzinowych gości,
Aut, klocków i pluszaków,
Stu prezentów, stu buziaków.
<<<foto>>>

ZA CO KOCHAM MOJE BABCIE I MOICH DZIADKÓW

W dniach od 16.01.2023 do 20.01.2023r. rozmawialiśmy o roli babci i dziadka w rodzinie. Przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat kim są babcia i dziadek  dla rodziców, a kim dla ich dzieci. Jaką rolę pełnią w rodzinie? Co jest cecha charakterystyczną wyglądu osób starszych? W jakie zabawy bawili się babcia i dziadek  gdy byli dziećmi?
Przedszkolaki  słuchając opowiadania A. Widzowskiej  „ Bitwa o szpinak”  dowiedziały się jakimi zabawkami bawili się babcie i dziadkowie w dzieciństwie.  Pracując z tablicą demonstracyjną  „ Zabawy z babcią i dziadkiem” zwróciły uwagę na charakterystyczne cechy osób starszych- siwe włosy.  Dzieci bawiły się w zabawy, w które bawili się kiedyś ich dziadkowie, gdy byli dziećmi, np.  w zgadywanki -„Ence-pence, w której ręce?” „Na czy gra dziadek”  oraz w zabawę „Powtórz za, babcią”. Dzieci zastanawiały się jaką niespodziankę przygotować dla babci i dziadka z okazji ich święta. Wykonały kwiatki i czajniczki z herbatką, a także przygotowały program artystyczny składający się   z wierszy, piosenek i tańca. Występy dzieci zostały zarejestrowane  i przekazane rodzicom  do udostępnienia babciom i dziadkom w dniu ich święta. Tak też się stało.
Drogie Babcie i Dziadkowie,  z okazji  Waszego święta życzymy Wam, aby radość i pomyślność towarzyszyły Wam każdego dnia oraz abyście byli zdrowi i szczęśliwi.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „ Za co kocham moje babcie i moich dziadków?” zostały zrealizowane następujące punkty obszarów Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, II.4 III.3,III.4, III.6,  III.7,  III.8, IV.1, IV.2, IV.5,  IV.7, IV.8, IV.9, IV.11, IV.14, IV.15. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

URODZINY POLI

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodziła Pola.

Polu najlepsze życzenia:

Dużo zdrówka i słonka,

humoru dobrego, życia kolorowego

i wspaniałych  wrażeń przy spełnianiu marzeń!

<<<foto>>>


JAKIE SPORTY UPRAWIAM ZIMĄ?

W minionym tygodniu dzieci poświęciły wiele uwagi sportom i zabawom zimowym. Przyporządkowywały zabawy i sporty do poszczególnych pór roku. To znaczy sporty, które można uprawiać latem, a które zimą. Poznały nazwy zimowych dyscyplin sportowych i sprzętu sportowego (sanki, narty, łyżwy). Rozmawialiśmy także o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz jak we właściwy sposób korzystać ze sprzętu sportowego. Dzieci podczas zajęć: określały co jest potrzebne do jazdy na lodzie i nartach. Dzieliły na sylaby wyrazy związane z zimą i zimowymi sportami. Posługiwały się pojęciami duży, mały. Układały rytmy. Ćwiczyły umiejętności grafomotoryczne, rysując kredkami ślady jakie pozostawiają łyżwy na lodzie podczas jazdy na lodzie. Doskonaliły umiejętność posługiwania się nożyczkami podczas cięcia obrazka po liniach przerywanych przedstawiającego ulubioną zabawę Ola- bohatera pakietu edukacyjnego Supersmyki. Kształtowały umiejętność poruszania się cwałem bocznym podczas zabawy „Schodkowanie” czyli wchodzenie na górę z nartami przypiętymi do butów narciarskich. Dzieci malowały białą farbą na niebieskim tle ulubione zabawy na śniegu. Bawiły się imitacją płatków śniegu przy piosence „Little Snowflake”. Utrwaliły sobie angielskie nazwy niektórych części ciała: głowa- head, ręka-hand, nos-nose.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Jakie sporty uprawiam zimą?” zostały zrealizowane następujące punkty z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.2, I.5, III.3, IV.1, IV.2, IV.5, IV.6, IV.7, IV.8, IV.9, IV.12, IV.14, IV.16, IV.19. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

SKĄD WIEMY, ŻE MIJA CZAS?

W pierwszym tygodniu 2023 roku rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z powitaniem Nowego Roku. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami poczynionymi w ostatnim dniu 2022 roku. Najbardziej podobało się im kolorowe niebo w tą wyjątkową noc. Wykonały pracę plastyczną pt. „Sylwestrowa noc”. Przedszkolaki dowiedziały się, że Kaszubska tradycja nakazywała wypędzenie starego roku poprzez hałaśliwy obchód po wsi ze śpiewami oraz klekotkami. Im głośniej i radośniej zachowywano się tej nocy, tym szczęśliwszy miał być kolejny rok. Dlatego też przed północą często słyszymy odgłos odpalanych fajerwerków.
 Przedszkolaki wysłuchały opowiadania A. Widzowskiej „Czy to już wiosna?” Dowiedziały się, że wystrzały spowodowane odpalaniem fajerwerków w sylwestrową noc budzą zwierzęta, wywołują u nich lęk. W związku z tym należy w ten wieczór zwierzę umieścić w pomieszczeniu gdzie nie będzie słychać odgłosu wystrzałów. Odbyliśmy spacer do kościoła pod wezwaniem świętego Piotra z Alkantary i świętego Antoniego z Padwy w Węgrowie w celu sprawdzenia czy zwierzęta, z szopki urządzonej na otwartej przestrzeni bezpiecznie spędziły noc Sylwestrową. Odwiedziliśmy także Rynek Mariacki, gdzie znajduje się piękna, duża choinka. Dzieci stanęły wokół choinki i zaśpiewały piosenkę „Pachnący gość”. Tak rozpoczęły nowy 2023 rok. Przedszkolaki zastanawiały się czym jest czas. Podczas zabawy „ Niespodzianka od zegarmistrza” poznały różnego rodzaju zegary: zegarek na rękę, budzik, zegar elektroniczny, zegar ścienny. Dzieci dowiedziały się, że każdy rok ma wiele dni i nocy. Następują one cyklicznie po sobie. Przedszkolaki poznały pory dnia. Określały co robi się rano, w południe, po południu, wieczorem.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Skąd wiemy, że mija czas” zostały zrealizowane następujące punkty z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: `I.5,8, II.1, III.3, 5,8, IV.1,2, 5,6, 7,9, 11, 12,16,18. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY NADII

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodziła Nadia.
Droga Nadio, z okazji urodzin życzymy Ci
dużo  zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów.
Przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego i wszystkiego,
wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY, Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY”

Dzieci z Przedszkola Nr 2 „ Pod Słoneczkiem” w Węgrowie wykonały kolejne zadanie z projektu edukacyjnego „ Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”.
Wysłuchały opowiadania Lucyny Krzemienieckiej „Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony”. Odbyły na wycieczkę na pocztę, aby zobaczyć jak wygląda skrzynka pocztowa. W drodze powrotnej do przedszkola dostrzegły czerwona skrzynkę z napisem „Poczta” przy galerii Mistrza Jana. Oglądając film „Droga listu” dowiedziały się w jaki sposób list trafia od nadawcy do adresata.
Podczas zabawy w „Głuchy telefon” dzieci przekonały się, że informację można przekazywać „z ucha do ucha” tak jak robiono to dawniej. Dziś komunikować się z innymi można za pomocą telefonu, a także za pomocą Internetu wykorzystując do tego celu różne aplikacje, np. messenger. Dzieci miały możliwość zaobserwowania połączenia z uczniami klasy I Szkoły Podstawowej Nr 23 im. Edwarda Szymańskiego w Warszawie poprzez Messengera.
Przed świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki z grupy III wykonały karty z życzeniami dla rodziców. Zabrały je do domu, aby wręczyć je swoim członkom rodziny. W ten sposób przekazały życzenia swoim bliskim.
Podczas realizacji grudniowego zadania projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” zostały zrealizowane następujące zadania z podstawy programowej wychowania przedszkolnego : dzieci objaśniały kolejność zdarzeń w opowiadaniu H. Łochockiej ( IV.5) , wyrażały swoje rozumienie (…) rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu- skrzynki pocztowej w obrębie sklepu (IV.2). Obdarzały uwagą inne dzieci i dorosłych podczas zajęć i zabawy (III.8). Nazywały i rozpoznawały wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, tak jak życzliwość okazywana bliskim - składanie życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia (III.6). Wykonywały eksperymenty graficzne podczas wykonywania karty świątecznej- samodzielnie, według własnej inwencji twórczej, rozmieszczały na kartce poszczególne elementy pracy (IV.8), <<<foto>>>
Opracowała : Lidia Brzezik

O CZYM W ŚWIETA KAŻDY Z NAS PAMIĘTA

W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy III poznawały czynności towarzyszące przygotowaniom do świąt.
W ramach realizacji tematu „O czym w święta każdy z nas pamięta” przedszkolaki poznały opowiadanie Agaty Widzowskiej „Kartki świąteczne”. Utwór ten wprowadził dzieci w temat przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Czterolatki opowiadały o przygotowaniach świątecznych w swoich domach. Odbyły spacer na Rynek Mariacki w celu obejrzenia świątecznego wystroju miasta. Bawiły się w różnorodne zabawy ruchowe o tematyce świątecznej: „Bombka do bombki”, „Świąteczne niespodzianki”. Ulubioną zabawą dzieci była inscenizacja piosenek „Fabryka Mikołaja” oraz „Piernikowej piosenki”. Przedszkolaki uczyły się kolęd „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”. Wykonały kolorowankę wodną pt. „Choinka”. Nazywały kolory na bombkach. Liczyły ile jest bombek danego koloru. Dzieci poznały tradycje bożonarodzeniowe innych regionów Polski- Kaszub. Nauczyły się składać życzenia po kaszubsku: „Wesołëch i ciepłëch Gödow”.
 W pogłębianie wiadomości dzieci dotyczących tradycji bożonarodzeniowych włączyli się rodzice. Mama Antka, Mateusza i Marcela upiekły pierniki dla przedszkolaków. Zadanie dzieci polegało na pokryciu ich lukrem lub czekoladą i ułożeniu na nich różnorodnych cukierkowych ozdób. Własnoręcznie udekorowane świąteczne wypieki dzieci zabrały do domu by powiesić je na świątecznym drzewku lub obdarować nimi bliskich. Aby tradycji stało się zadość, na zakończenie spotkania mamy, przekazały dzieciom prezenty od Mikołaja.
Podczas realizacji tematu „ O czym w święta każdy z nas pamięta” zostały realizowane następujące obszary podstawy programowej: I.5, 6, II.11, III.5, IV. 2, 5, 6,7,8,9,11, 23. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

PROJEKT EDUKACYJNY „KOT”

W miesiącu grudniu, w grupie III przez ponad półtora tygodnia był realizowany projekt edukacyjny „Kot”. Pomysł przygotowania i przeprowadzenia tego projektu powstał podczas prowadzania zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt z rejonu Węgrowa. Zdecydowana większość przedszkolaków podczas zbiórki przynosi karmę dla psa. Smakołyków dla kota jest znacznie mniej. By zainteresować dzieci tym czworonogiem, jego potrzebami, znaczeniem w życiu człowieka postanowiłam zrealizować projekt edukacyjny „Kot”.
Projekt miał na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby udomowionych zwierząt- kota, zapoznanie z różnorodnością świata kotów (koty domowe i dzikie), wzmacnianie więzi rodzinnych podczas wykonywania zadań wspólnie z rodzicami.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od stworzenia w sali „Kociego kącika”. Dzieci przyniosły do przedszkola „Atlas kotów”, książki z bajkami, w których bohaterami były koty, np. „Kot w butach”, „Kicia Kocia”, maskotki, gumowe koty, akcesoria przeznaczone do pielęgnacji kota. Zgromadzone w kąciku akcesoria zmotywowały dzieci do wzbogacania wiedzy o kotach. Spisaliśmy na dużym arkuszu papieru wiadomości na temat co wiemy o kotach oraz czego chcielibyśmy się dowiedzieć. Dzieci zadały następujące pytania: Dlaczego koty lubią drapać? Co najbardziej lubią jeść? Dlaczego koty czasem uciekają od ludzi? Przy jakich piosenkach koty zasypiają? Czy koty mają swoje ulubione miejsce do spania? Dlaczego koty lubią jednych ludzi, a innych nie? Dlaczego koty lubią jeść ptaki? Po co koty mają wąsy? Po co kotom ogon? Po czym poznajemy, że kot jest chory?
Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania postanowiliśmy wybrać się do gabinetu weterynarii MIKO-WET w Węgrowie. W gabinecie zaobserwowaliśmy pacjentów, którzy trafiają do weterynarza. Od pani doktor dowiedzieliśmy się kiedy należy udać się z kotem do weterynarza. Jak należy opiekować się kotem, po czym można poznać, że jest on chory, po co ma wąsy, do czego służy mu ogon i dlaczego drapie.
W przedszkolu wraz ze swoim podopiecznym - Fafikiem odwiedziła nas babcia Dawida. Pokazała nam kota i opowiedziała jakie warunki należy mu zapewnić jeśli przebywa on w domu.
Swoją wiedzą o kotach dzieci dzieliły się z innymi kolegami i koleżankami podczas zabaw i zajęć. Bawiły się w weterynarza, sprawdzały co mogło zaszkodzić kotkowi prześwietlając jego brzuch. Codziennie rano przedszkolaki uprawiały „Kocią gimnastykę”. W ciągu dnia bawiły się w różnorodne zabawy ruchowe:„ Kotek i płotek”, „Kocia mowa”. Dzieci nauczyły się piosenki „My jesteśmy kotki dwa” wierszyka z pokazywaniem „ Takie ma oczy”. Wykonały pracę plastyczną pt. „Ulubiona zabawka kota”. Podczas zabawy „Gdzie jest kotek?” – utrwaliły stosunki przestrzenne.
W trakcie oglądania „ Atlasu kotów” dzieci stwierdziły, że tygrys, lew to także koty. W Internecie oglądaliśmy filmy o tych kotach. Korzystając z tablicy multimedialnej dzieci poznały przygody kota Filemona. Zapamiętały sentencję z bajki: „ nauka to też praca”.
Podczas seansów czytelniczych „Opowiem Ci bajkę jak kot palił fajkę” rodzice czytali dzieciom utwory, których bohaterami były koty. Dzieci poznawały przygody Kici Koci oraz Kota w butach.
Aby znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak jest zbudowane ciało kota? Co powinien kot jeść? Jakie są największe dzikie koty i gdzie żyją? Jaki jest największy dziki kot żyjący w Polsce? Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa poszukiwała odpowiedzi na powyższe pytania. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami szukały informacji o kotach : Jak jest zbudowane ciało kota? Co powinien jeść kot? Jakie są największe dzikie koty i gdzie żyją? Jaki jest największy dziki kot żyjący w Polsce? Dzieci wraz z rodzicami wykonały prace plastyczne. Każda z nich zawierała informacje na nurtujące dzieci pytania dotyczące kotów. Każdy swoją pracę prezentował na forum grupy. Na zakończenie realizacji projektu dokonaliśmy ewaluacji. Jedne dzieci losowały pytania przygotowane przez nauczycielkę, a inne udzielały na nie odpowiedzi. Dzięki temu utrwaliliśmy zdobyte wiadomości .
Dzięki realizacji projektu edukacyjnego „Kot” dowiedzieliśmy się, że na świecie jest wiele kotów. Są koty dzikie, a także udomowione. Każdy kto posiada tego czworonoga ma zawsze dobre samopoczucie, często uśmiecha się, rzadziej choruje. Każdy właściciel kota powinien stworzyć mu odpowiednie warunki, by czuł się on bezpiecznie w jego domu.
Podczas realizacji projektu zostały zrealizowane następujące zagadnienia podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
-dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych (I.5),
-dowiedziały, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawiały w stosunku do nich życzliwość i troskę (II.10),
- uczyły się obdarzać uwagą inne dzieci i osoby dorosłe podczas zajęć i wyjść poza teren przedszkola (III.8),
- wyrażały swoje oczekiwania wobec innych w czasie zabaw i zajęć (III.9),
-w czasie słuchania baśni, oglądania filmów uczyły się odróżniania elementów świata fikcji od realnej rzeczywistości (IV.3),
-ustalały położenie przedmiotów w stosunku do innych przedmiotów (IV.140,
-dzieci podejmowały samodzielną aktywność poznawczą, (oglądały książki, bawiły się w zabawy wg własnych pomysłów) ( IV.19),
-poznały zawód weterynarza ( IV.20),
- uczyły się klasyfikować poznane koty wg wielkości, przynależności do grupy (dzikie, udomowione) (IV.12). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY KACPRA

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodził Kacper

Kacperku  życzymy Ci uśmiechu, zdrowia i  radości.

 Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych,

uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


GŁOŚNE CZYTANIE

W miesiącu grudniu w grupie III odbyły się trzy głośne czytania przez rodziców.
Mama Niny czytała dzieciom utwory z serii „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej. Przedszkolaki poznały kolejne przygody kotki: „Kicia Kocia zima” - Kotka wraz z przyjaciółmi wybrała się na sanki. Wspólnie bawili się – wchodzili się na górkę, zjeżdżali z niej, lepili bałwana i rzucali się śnieżkami. Bohaterka opowiadania zachęcała dzieci i pokazała im jak można bawić się zimą na świeżym powietrzu.
"Kicia Kocia gotuje" – bohaterka książeczki piekła i gotowała razem ze swoją babcią co sprawiało jej ogromna przyjemność. Jednocześnie ostrzegła dzieci przed niebezpieczeństwami jakie mogą im grozić w przypadku samodzielnego posługiwania się przyborami, urządzeniami kuchennymi. .
Mama Nadii przeczytała przedszkolakom baśń pt. „ Kot w butach” Charles Perraulta oraz książkę Bernarda Wenzela „ A każdy widział kota”. Dzięki lekturze pierwszej przedszkolaki poznały niezwykłego kota, który mówił ludzkim głosem. Odmienił on los swego pana- Jasia. Z książki „ A każdy widział kota” dzieci dowiedziały się, że każde zwierzę inaczej spostrzega kota.
Mama Antka tuż przed Świętami Bożego Narodzenia przeczytała przedszkolakom opowiadanie Katarzyny Pruszkowskiej - Sokalla „Dinozaury ratują święta”. Było to opowiadanie o przygotowaniach do świąt w Dolinie Dinozaurów. Każdy dinozaur otrzymał zadanie, z którym musiał się zmierzyć. Niestety przydział obowiązków nie pasował do umiejętności poszczególnych zwierząt w wyniku czego powstał chaos. Zwierzęta rozwiązały zaistniały problem. Dinozaury ponownie przystąpiły do wykonywania obowiązków, ale każdy do właściwego. Dinozaury uratowały święta. Dzięki lekturze tej książki dzieci dowiedziały się, że najlepiej wykonujemy te czynności do, których mamy odpowiednie predyspozycje.
Serdecznie dziękuję rodzicom za aktywne włączanie się w kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

WIZYTA MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU

W  minionym tygodniu był  realizowany  temat „Co cieszy Mikołaja?”. Dzięki opowiadaniu „Kim był biskup z Mirry?”  dowiedziały się kim był święty Mikołaj, co mu sprawia największą przyjemność. Oglądając film „Rudolf Czewononosy” poznały renifery - zwierzęta ciągnące zaprzęg Mikołaja. Dowiedziały się dlaczego Rudolf spełnia  w zaprzęgu wyjątkową rolę.  Dzieci bawiły się przy piosence M.Z. Tomaszewskiej „Zaprzęg Mikołaja” Sprawdzały ile trudu musi pokonać zaprzęg Mikołaja, aby przybyć z prezentami do dzieci podczas zabawy „Skok przez przeszkodę”. Dzieci przygotowywały swoją salę do wizyty niezwykłego Gościa w przedszkolu. Przystroiły iglaste drzewko bombkami, światełkami, srebrnymi łańcuchami. We wtorek 6 grudnia 2022 roku pojawił się w przedszkolu długo wyczekiwany Gość. Usiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym dla niego krześle. Dzieci powitały Gościa. Zaprezentowały krótki program artystyczny składający się z piosenek, wierszy. Po czym nastąpił moment wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęcia z każdym dzieckiem. Przedszkolaki podziękowały Mikołajowi za przybycie i otrzymane podarunki.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Co cieszy Mikołaja” zrealizowane zostały następujące zadania z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Dzieci oceniały swoje zachowanie w kontekście wykonywanych zadań (III.5). Były wdrażane do używania zwrotów grzecznościowych w sytuacji wymagającej przeproszenia (III.4). Przedszkolaki  w czasie zajęć wyrażały swoje rozumienie świata poprzez udzielanie odpowiedzi  na pytania dotyczące poznanych utworów. Recytowały wierszyki przed Mikołajem (IV.5). Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, z różnymi elementami ruchu (I. 4, 5). Układały przedmioty w sekwencje cztero-elementowe, (IV. 12). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce i do muzyki (IV. 7). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY, Z NIM PRZYGOEDY DZIELIĆ CHCEMY”

W listopadzie dzieci z grupy III zrealizowały kolejne  zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”
 Przedszkolaki wysłuchały opowiadania H. Łochockiej „ O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Lektura tego utworu skłoniła dzieci do zastanowienia się jak  można pomóc ptakom w zimie.  Dzieci postanowiły, że poproszą kogoś, np.   każdy swojego tatę lub dziadziusia, aby zrobił karmik.  Zostanie on  umieszczony  w przedszkolnym ogrodzie, w zasięgu widoku z naszego okna. Każde dziecko przyniesie pokarm dla ptaków. Codziennie będziemy wsypywać go do karmika. Tak też się stało. Tata Poli zrobił karmik. Umieściliśmy go na werandzie przedszkolnej, znajdującej się przy naszej sali. Dzieci przyniosły karmę dla ptaków. Gdy spadł pierwszy śnieg do naszego karmika  przylecieli skrzydlaci goście. Były to sikorki.
Podczas realizacji  listopadowego zadania z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych (I. 5): ze śpiewem „Lata ptaszek” , orientacyjno-porządkowej „Wesoły ptaszek- zmarznięty ptaszek”. Uczyły się doceniać emocjonalna wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (II. 11).  Kształtowały umiejętność  dostrzegania  potrzeb zwierząt, gdyż one tak samo jak ludzie odczuwają głód  i zimno  tak jak człowiek. Uczyły się  przejawiania wobec nich życzliwości i troski ( II.10). Obdarzały uwagą kolegów, koleżanki i osoby dorosłe, którzy dzieliły się swoją wiedzą na temat ptaków (III. 8). Odpowiadały na pytania dotyczące ptaków, rozwiązywały zagadki (IV.5). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO  MISIA

W dniu 25 listopada 2022 roku dzieci z grupy III uczestniczyły  w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak  przyszedł do przedszkola ze swoim misiem. Można było zobaczyć różne, małe, średnie, duże, brązowe, białe, niebieskie, itp. , misie. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
W tym dniu  dzieci  bawiły się ze swoimi misiami. Poznały historię ich święta, oglądały o nich  bajki, prezentację zawierającą zdjęcia i imiona znanych misiów. Brały udział w zabawach  ruchowych ze śpiewem przy piosenkach „ Pluszowy miś”, Niedźwiadek”, „Jadą, jadą misie”. Wykonały  wykonywały prace plastyczne pt. „ Mój miś”.
Święto Pluszowego Misia w naszym przedszkolu było  dniem pełnym uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe spędzając czas ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Cieszyły się, że mogły pokazać je swoim kolegom i koleżankom z grupy.
Podczas realizacji zajęć związanych z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia zostały zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
- uczestniczenie w zabawach ruchowych  w tym rytmicznych , muzycznych, naśladowczych (I.5),
- wykonywanie czynności, takich jak : trzymanie przedmiotów jedną ręka i oburącz (I.7),
- przedstawianie swoich emocji i uczuć, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu(II.4),
- odpowiadanie na pytania, rozwiązywanie zagadek (IV.5),
- śpiewanie piosenek z  dziecięcego repertuaru  ( IV.7),
- współdziałanie z dziećmi w zabawie (III.5),
-podejmowanie  aktywności poznawczej -korzystanie z nowoczesnych technologii (IV.19) <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE

W  ramach  głośnego czytania dzieci z grupy III  gościły w listopadzie mamę Nadii.  Przeczytała ona  przedszkolakom  dwie książeczki. Jedną z nich była książka „ Miś Maciek” i opowiadała  o przygodach pluszowego przyjaciela dzieci. Draga zaś to pozycja Marty Galewskiej-Kustry  „ Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”.  Zabawna książka opowiadająca przygody niezwykłej muchy o imieniu Fefe. Wraz z nią dzieci  wyruszyły  na przejażdżkę samochodem, próbowały  ugasić pożar, wybrały się do kina i na kolację do eleganckiej restauracji.
Dzieci  w skupieniu wysłuchały  głośnego czytania w wykonaniu mamy Nadii. Serdecznie dziękujemy pani Kasi. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

JAKIE SĄ MOJE PRAWA I OBOWIĄZKI?

Realizację tematu kompleksowego „Jakie są moje prawa i obowiązki?” rozpoczęliśmy od przypomnienia wiersza „Mały człowiek, duża sprawa”. W ubiegłym roku przedszkolaki poznały prawo do zabawy. W bieżącym roku szkolnym dzieci poznały prawo, do posiadania mamy i taty, nauki, odpoczynku, posiadania swojego pokoju lub kącika w domu (prawo do prywatności). Dowiedziały się, że każdy kto ma prawa posiada także obowiązki.
Słuchając piosenki J. Kucharczyk „Każdy ma swoje obowiązki” dowiedziały się co zazwyczaj robi mama, co tata, a co dziecko. Dzieci zgodnie stwierdziły, że najwięcej obowiązków ma mama. By pomóc mamie w pracy dzieci wykonały dla niej robota. Podczas zabawy dydaktycznej „Co robią domownicy?” przedszkolaki zostały wprowadzone w „świat kodowania” . W trakcie zabawy ruchowej „Obowiązki domowe” rozwiązywały zagadki ruchowe. Przedszkolaki dowiedziały, że każdy członek rodziny ma swoje prawa, ale także i obowiązki, które powinien wykonywać.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Jakie są moje prawa i obowiązki?”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych: rytmicznych , muzycznych naśladowczych. Wykonywały różne formy ruchu: bieg, podskoki, czworakowaniem, naśladowanie (I.5). Miały możliwość wyrażania swojego rozumienia świata (IV.2). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce (IV.7). W czasie zabawy „Obowiązki domowe” komunikowały się pozawerbalnie (III.9). Uczyły się respektowania swoich praw i obowiązków oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby (III.7). Podczas kodowania uczyły się nazywać symbole, znaki znajdujące się w najbliższym otoczeniu (IV.9). Doskonaliły umiejętność obdarzania uwagą inne dzieci i osób dorosłych podczas zajęć (IV.8). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

KIEDY PATRZĘ W NIEBO

            W ostatnim tygodniu  realizowany był temat kompleksowy „Kiedy patrzę w niebo”. Zajęcia związane z tym tematem miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały Układ Słoneczny. Dowiedziały się, że planeta na której żyjemy to Ziemia. W Układzie Słonecznym oprócz Ziemi są jeszcze inne planety, takie jak Mars, Jowisz, Saturn. Dzieci wzbogaciły swój  słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym. Dowiedziały się, że każda planeta ma swoją ścieżkę po której porusza się wokół Słońca. Jest to orbita. Poznały postać wybitnego polskiego  astronoma Mikołaja Kopernika. Dowiedziały się, że to on odkrył że planeta Ziemia krąży wokół Słońca.  Dzieci wcielały się w rolę  kosmonautów. Zastanawiały się  dlaczego człowiek lecąc w kosmos ubiera się w specjalny  kombinezon. Układały rakiety z figur geometrycznych, wykonały lunety za pomocą, których obserwowały niebo. Podczas zabaw dowolnych  dzieci budowały stacje kosmiczne. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.
            W trakcie realizacji tematu kompleksowego „Kiedy patrzę w niebo”  w myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach ruchowych (I.5). Wykonywały ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała (I.8). Podczas  zabaw  współdziałały  z innymi dziećmi (III.5), zagospodarowywały przestrzeń sali przedszkolnej własnymi pomysłami konstrukcyjnymi. Poszukiwały w książkach obrazków przedstawiających Wszechświat (IV.19), klasyfikowały przedmioty według kształtu, koloru (IV. 12). W czasie zajęć liczyły kosmonautów, planety posługując się liczebnikami głównymi oraz porządkowymi (IV. 15). Podczas zajęć muzycznych przedszkolaki wysłuchały piosenki „Kosmos” (IV. 7), bawiły się przy piosence „Ufoludek”. <<<foto>>>

CO POWINIENEM WIEDZIEĆ O POLSCE?

            Od 7 do 10 listopada w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Patriotyczny Listopad. Każdego dnia Przedszkolaki wzbogacały swoją wiedzę o Polsce. Szczególną uwagę poświęciliśmy symbolom narodowym (godło, hymn Polski, flaga). Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „ Polskie symbole narodowe- Kto ty jesteś?” Poznały legendę o powstaniu Polski. Poznały godło Polski. Dowiedziały się, że symbol orła znajduje się na pieniążkach, ważnych dokumentach obowiązujących w Polsce. Miały możliwość doświadczyć trudu, jaki należy włożyć, aby podzieloną mapę Polski złożyć w całość. Przedszkolaki wykonały biało- czerwone flagi. Nauczyły się również pierwszej zwrotki oraz refrenu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz przyjmowania prawidłowej postawy podczas śpiewania hymnu narodowego. W dniu 10 listopada 2022 roku dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane. O godzinie 11:11, wspólne ze wszystkimi dziećmi z Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem”, pięknie odśpiewały hymn narodowy. 
            Dzięki realizacji tematu kompleksowego „Co powinienem wiedzieć o Polsce?” zostały zrealizowane następujące zagadnienia z podstawy programowej wychowania przedszkolnego: aby poznać historie powstania państwa polskiego dzieci korzystały z nowoczesnych technologii informacyjnych (IV.19). Przedszkolaki miały możliwość odczuć, że są Polakami ( III.2). Poznały symbole narodowe ( IV. 11, 10, 9). Uczyły się odnosić do nich z szacunkiem ( III.6). Zaznajomiły się z monetami i banknotami, które są prawnym środkiem płatniczym w Polsce ( IV.17). Uczestniczyły w zbiorowym śpiewaniu hymnu narodowego ( IV. 7).  <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY NINY

W miesiącu listopadzie czwarte urodziny obchodziła Nina

Ninko z okazji urodzin życzymy Ci dużo  zdrowia, radości, mnóstwa prezentów i gości. Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych, uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY

            Grupa III z Przedszkola Nr 2 "Pod Słoneczkiem" w Węgrowie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy z nim przygody dzielić chcemy” .
            W miesiącu wrześniu w  bohater książki H. Łochockiej -  wróbelek Elemelek zamieszkał w sali grupy III.  Ma własne M-1.  Dzieci poznały budowę ptaka. Wiedzą, że ptak to zwierzę, którego ciało jest pokryte piórami, a jego młode wylęgają się z jaj. Ma dwie nogi, dwa skrzydła, głowę, dziób, tułów, ogon. Przedszkolaki obejrzały „przyrodyjkę” Marcina Kostrzyńskiego pt. „Ptaki".
            W październiku dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”. Okazało się, że  przedszkolaki posiadają  dużą wiedzę na temat kołowego i pieszego ruchu drogowego.  Już we wrześniu odbyło się spotkanie z policjantem, który  zapoznał dzieci z elementarnymi przepisami ruchu drogowego.  Zdobytą wiedzę przedszkolaki wykorzystały podczas spacerów.  Dzieci wiedzą w jakim miejscu można przejść przez jezdnię oraz przy jakim świetle. Po wysłuchaniu opowiadania postanowiły nauczyć wróbelka Elemelka elementarnych przepisów ruchu drogowego. Zwróciły uwagę, że przed wkroczeniem na jezdnię należy dokładnie rozejrzeć się na wszystkie strony. Jeśli nic nie jedzie można wejść na pasy, ale tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Jeśli przy jezdni jest sygnalizator świetlny to można wejść na jezdnię tylko gdy świeci się zielone światło. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

JAKIE PLANY NA JESIEŃ MAJĄ ZWIERZĘTA?

            Podczas realizacji tematu „ Jakie plany na jesień mają zwierzęta?” dzieci poznały  zwyczaje zwierząt i ich sposoby przygotowania się do zimy.
             Dzięki wysłuchanym utworom literackim, m.in. L. Krzemienieckiej „Kolczatek” bajkom i filmom Dowiedziały się, że jeż, niedźwiedź śpią w czasie zimy.  Wiewiórka gromadzi zapasy na ciężkie czasy. Przedszkolaki pomagały  policzyć wiewiórce ile ma orzechów w każdej  spiżarni. Niektóre ptaki, tak jak bocian, odlatują do ciepłych krajów.
            Nauczyły się  piosenki „Kolczasty jeż” oraz  wykonały pracę plastyczną  pod tym samym tytułem
            Doskonaliły zwinność i sprawność fizyczną podczas  różnego rodzaju zabaw, np. „Na dywanie siedzi jeż”, „Wiewiórki do dziupli”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
             W czasie spacerów obserwowały zmiany jakie następują w najbliższym otoczeniu : coraz mniej liści na drzewach, a więcej na trawnikach. Przedszkolaki próbowały swoich sił podczas grabienia liści i formowania z nich kopców. Wiedziały, że mogą w nich zamieszkać jeże.
            Podczas realizacji  tematu kompleksowego „Jakie plany na jesień mają zwierzęta?”, zgodnie, z podstawą programową wychowania przedszkolnego, dzieci uczestniczyły w  ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych z przyborami i bez  nich (I.5). Miały możliwość dostrzec, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania. Uczyły się przejawiania wobec nich troski ( II. 10). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce
Przeliczały elementy zbiorów w czasie zabaw, posługiwały się liczebnikami głównymi i porządkowymi,  wykonywały dodawanie i odejmowanie  w sytuacjach użytkowych  (IV. 15). Wykonywały eksperymenty graficzne farbą ( Iv. 8). Posługiwały się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt , roślin  (IV. 18). <<<foto>>>
 Opracowała: Lidia Brzezik

DARY JESIENI Z LASU I PARKU

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W minionym tygodniu dzieci przynosiły do przedszkola dary jesieni z lasu i parku. Były to kolorowe liście, szyszki sosnowe, świerkowe, kasztany. Przedszkolaki odgadywały jesienne zagadki, nazywały i opisywały pory roku. Wykorzystując farby oraz przyniesione do przedszkola liście wykonały pracę plastyczną pt. „Jesienne drzewo”. Zastanawiały się co to jest wiatr i jak można go wywołać. Bawiły się przy piosence „Walczyk liści”, obejrzały przedstawienie w wykonaniu starszaków „Pani Jesień i jej dary”. Wszystkie jesienne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Dary jesieni”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych. Wykonywały różnorodne formy ruchu: bieżne, skoczne, rzutne (I. 5). Uczyły się doceniać emocjonalna wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (II. 11). Obdarzały uwagą kolegów, koleżanki i osoby dorosłe (III. 8). Odpowiadały na pytania dotyczące darów jesieni, układały i rozwiązywały zagadki (IV.5). Nazywały pory roku. Omawiały charakterystyczne cechy jesieni(IV. 16). Posługiwały się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, jak opadanie liści z drzew (IV. 18). Eksperymentowały farbą i liśćmi (IV. 16). W czasie zabaw i zajęć matematycznych przeliczały elementy zbiorów (IV. 15), segregowały dary jesieni według pochodzenia (IV.12). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE W PAŹDZIERNIKU

W październiku gościliśmy mamę Marcela. Pani Edytka w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom przeczytała dzieciom książkę Anity Głowińskiej „Kicia Kocia gotuje”. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały głośnego czytania. Temat był im bardzo bliski – pieczenie ciasteczek z babcią. Dzięki lekturze książki „Kicia Kocia gotuje” dzieci przypomniały sobie, że nie mogą obsługiwać urządzeń elektrycznych i gazowych znajdujących się w kuchni. Mogą to robić tylko dorośli.
Serdecznie dziękujemy mamie Marcela za udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY DOMINIKA

W październiku czwarte urodziny obchodził Dominik.

Drogi Dominiku życzymy Ci dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i słonecznych dni.

<<<foto>>>


KTO PRACUJE W PRZEDSZKOLU

W drugim tygodniu października w grupie III był realizowany temat kompleksowy „Kto pracuję w przedszkolu?”. Przedszkolaki bawiły się w zabawę  słownikową „Kto to jest?”. Na podstawie obrazków  nazywały  zawody osób pracujących w przedszkolu, określały czynności, jakie wykonują. Poznały piosenkę „Moja pani”, przy której bawiły się w redagowanie życzeń dla pracowników przedszkola  z okazji Dnia  Edukacji Narodowej. Wykonały piękne prace plastyczne  okazując w ten sposób wdzięczność pracownikom przedszkola za wszystko to co robią dla dzieci. Odbyło się także spotkanie   z wieloletnią nauczycielką Przedszkola Nr 2 „ Pod Słoneczkiem” w Węgrowie, z panią Zosią, która opowiedziała przedszkolakom o pracy nauczyciela wychowania przedszkolnego.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Kto pracuje w przedszkolu”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego  dzieci wskazywały zawody wykonywane przez osoby z najbliższego otoczenia (IV. 20). Uczyły się okazywania szacunku, życzliwości osobom z najbliższego otoczenia (III. 6).  Z  przedszkolakami utrwalane były nawyki związane z codziennymi czynnościami higienicznymi, samoobsługowymi i porządkowymi (I 1,7). Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, z różnymi elementami ruchu na podwórku przedszkolnym i w sali ( I. 4, 5).  Układały przedmioty w  sekwencje trzy-elementowe, (IV. 12). Uczyły się określania położenia przedmiotów względem siebie (IV. 14). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce i do muzyki (IV. 7). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

JAK JESIENIĄ DBAĆ O ZDROWIE?

Podczas zajęć dydaktycznych, w minionym tygodniu,  dzieci zastanawiały się czym jest zdrowie.  Zdobywały wiedzę  z zakresu zdrowego odżywiania. Poznawały źródła witamin   i ich wpływu na nasz organizm.  Wykonały owocowo- warzywne  szaszłyki.   Przedszkolaki odkryły tajemnice zdrowego trybu życia którym jest aktywność fizyczna.  Dowiedziały się co można robić  w domu gdy na dworze pada deszcz, wieje silny wiatr, jest burza ( czytać, grać w gry, układać puzzle, rysować, malować). Przypomniały sobie  figury geometryczne koło, trójkąt  a także poznały  nową – kwadrat. Tworzyły z nich różnorodne kompozycje.  Poznały także zabawy, które mogą uatrakcyjnić pobyt na świeżym powietrzu. Wykonały latawca. Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady higieny - ciała i jamy ustnej. Poznały zawód lekarza. Każdy przymierzył biały fartuch, osłuchał kolegę, koleżankę stetoskopem. Niektórzy robili  innym zastrzyki, mierzyli temperaturę.
Pamiętajmy o tym, by dbać o swoje zdrowie i odporność szczególnie jesienią, kiedy to nietrudno o chorobę.
Podczas realizacji  tematu kompleksowego „ Jak jesienią dbać o zdrowie”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w  ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych z przyborami i bez (I.5), w spacerach wokół przedszkola, w zabawach na placu zabaw.  Przygotowując się do wyjścia na świeże powietrze przedszkolaki  wykonywały czynności samoobsługowe - ubierały się  samodzielnie ( I.2). W trakcie spacerów dzieci obserwowały zmieniający się krajobraz. Dostrzegły emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (II.11). W czasie zajęć dydaktycznych uczyły się obdarzać uwagą  inne dzieci i nauczycielkę (III. 8). Wyrażały swoją ekspresję twórczą   podczas tworzenia szaszłyków owocowo-warzywnych, układania różnorodnych kompozycji z figur geometrycznych. Doskonaliły umiejętność rozróżniania ich ( koła, trójkąta, kwadratu) ( IV.11,12). Posługiwały się  pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. zmiana barw liści na drzewach, ich opadanie,  Miały możliwość wyrażania swojego rozumienia, pogody jesiennej( silny wiatr, opady deszczu, mgła) ( IV.18) Pogłębiły swoją wiedzę na temat czym zajmuje się lekarz  (IV.20). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY KRZYSIA

W minionym tygodniu urodziny obchodził Krzyś.

Krzysiu życzymy Ci dużo zdrowia, szczęścia i samych wspaniałych chwil w gronie przedszkolaków.

<<<foto>>>


CO ZMIENIA SIĘ JESIENIĄ

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym co zmienia się w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni. Dzieci wysłuchały opowiadania A. Widzowskiej „ Jesienna zagadka”. Odbyły spacer wokół przedszkola w celu poszukiwania oznak jesieni. Obserwowały drzewa, których korony z koloru zielonego zmieniały się na żółty. Poznały wygląd liści klonu i kasztanowca. Odszukały te drzewa na podwórku przedszkolnym. Uczyły się klasyfikowania liści ze względu na to na jakim drzewie rosną oraz jaki mają kolor. Poznały niektóre grzyby jadalne, jak borowik, rydz oraz trującego muchomora. Bawiły się przy piosenkach „ „Grzybek tu, grzybek tam”, „ Kolorowe listki”. Poznały warzywa, które jesienią dostojnie zdobią grządki w ogrodach oraz owoce mieniące się różnymi kolorami na drzewach w sadzie.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „ Co zmienia się jesienią?”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych z przyborami i bez (I.5). Miały możliwość wyrażania swojego rozumienia świata podczas rozmów(IV.2). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce i do muzyki. Muzykowały z użyciem nietypowego źródła dźwięku jakim były orzechy włoskie (IV. 7). Klasyfikowały przedmioty według kształtu, koloru( IV. 12). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W minionym tygodniu, 20 września 2022 roku,  obchodziliśmy  Dzień Przedszkolaka. To ogólnopolskie święto zostało ustanowione, aby podkreślić ważność edukacji przedszkolnej w rozwoju każdego dziecka.
Rano, wchodząc na salę dzieci słyszały na powitanie piosenkę „ Życie przedszkolaka”. Po śniadaniu  odbył się quiz wiedzy o grupie oraz zabawy przy piosenkach Z. M. Tomaszewskiej z wykorzystaniem różnych przyborów: lasek, clavesów, chusty animacyjnej.  Każda odpowiedź była nagradzana brawami, gdyż była prawidłowa. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał medal. Radość, śmiech  dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie.
Podczas realizacji zajęć związanych z Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
- uczestniczenie w zabawach ruchowych  z przyborami(I.5),
- szanowanie emocji swoich i innych osób (II.2, II.3),
- przedstawianie swoich emocji i uczuć, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu(II.4),
- przejawianie  poczucia własnej wartości jako osoby (III.1),
- odczuwanie i wyjaśnianie swojej przynależności do grupy przedszkolnej, ( III.2),
- odpowiadanie na pytania, rozwiązywanie zagadek (IV.5),
- muzykowanie z użyciem instrumentów, śpiewanie piosenek z  dziecięcego repertuaru, wykonywanie piosenek ważnych, charakterystycznych dla uroczystości przedszkolnych – święta przedszkolaka  ( IV.7). <<<foto>>>
Przygotowała:  Lidia Brzezik

MIĘDZYNARODOWY DZIEN KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki to popularne święto kreatywności.  Jest ono obchodzone  na całym świecie  15 września.   W tym dniu, w  naszej grupie również wykorzystaliśmy kropkę do inspiracji kreatywności dzieci. Ubrania  dzieci wypełnione były kropkami. Przedszkolaki   wysłuchały „Opowieści o małej kropce”. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Była zabawa matematyczna z wykorzystaniem kostek do gry „Ko ma więcej kropek?”. Dzieci liczyły ile wyrzuciły kropek. Ustalały  kto wyrzucił więcej kropek. Były także zabawy ruchowe „ Złap kosmiczną kropkę”, „Znajdź parę”.  Wykonały również ciekawe prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka. Było kolorowo i radośnie.
Podczas realizacji zajęć związanych z Międzynarodowym Dniem Kropki zostały zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
- obdarzanie uwagą innych dzieci i osób dorosłych (III.8),
-uczestniczenie w zabawach ruchowych (I.5),
-wykonywanie własnych eksperymentów  graficznych kredką (IV.8, ),
-przeliczanie elementów zbioru w czasie zabawy ( IV.15). <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

POZNAJEMY ZASADY RUCHU DROGOWEGO

Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych jest jednym z obszarów wychowania przedszkolnego.  W drugim tygodniu września  omawialiśmy zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po ulicy i chodniku. Dzieci nauczyły się znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej, poznały podstawowe znaki drogowe i sposób prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.  W celu  wykorzystania  zdobytych wiadomości  dotyczących zasad   ruchu drogowego dzieci z grupy III wybrały się na pobliskie skrzyżowanie, aby odnaleźć znak drogowy- przejście dla pieszych, przećwiczyć  przechodzenie na druga stronę jezdni oraz obserwować ruch uliczny. Przedszkolaki sprawnie i bezbłędnie przeszły na drugą stronę ulicy przez przejście dla pieszych czyli tzw. „zebrę”. Zauważyły, że przechodzący obok przechodnie oraz kierowcy pojazdów przestrzegali zasad ruchu drogowego. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Poznajemy zasady ruchu drogowego” zostały zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
-ocenianie swojego zachowania w kontekście podjętych czynności i zadań (…) ( III.5),
- obdarzanie uwagą innych dzieci i osób dorosłych (III.8),
-komunikowanie się z dziećmi i osobami dorosłymi , wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyrażanie swoich oczekiwań społecznych wobec innego dziecka, grupy (III.9)
-odpowiadanie na pytania, objaśnianie kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych (IV.5),
- słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, poruszanie się przy muzyce i do muzyki (IV.7),
-posługiwanie się swoim imieniem, nazwiskiem (III.3),
-uczestniczenie w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami  lub bez nich (I .5). <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

W PRZEDSZKOLU PO WAKACJACH

Piękne, słoneczne wakacje już minęły. Dzieci wróciły do przedszkola wypoczęte, opalone i z wielkim zapałem do pracy i zabawy.
W pierwszym tygodniu pobytu w przedszkolu dzieci zapoznały się z nową salą ćwicząc przy tym spostrzegawczość. Poznały nowoprzybyłe dzieci. Utrwaliły imiona kolegów i koleżanek, z którymi spędziły już rok w przedszkolu. Poznały znaczki rozpoznawcze, ułatwiające im odnajdywanie właściwej szafki w szatni. Przypomniały sobie przedszkolny plan dnia oraz instrukcję prawidłowego mycia rąk. Przedszkolaki zastanawiały się co to są i po co są zasady, a następnie wspólnie stworzyły Kodeks Przedszkolaka. Wysłuchały wiersza „Obowiązki dyżurnego”, dzięki któremu zapoznały się z funkcją dyżurnego w przedszkolu. Na koniec tygodnia dzieci ustaliły kim jest „Super przedszkolak”. (I.1, II.5, III.2, III.8, III.9). <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

Grupa 2 2021 / 2022


WAKACJE TUŻ TUŻ

Dzieci z grupy II w dniach 20 - 24.06.2022 r. wzbogacały wiedzę na temat gdzie i w jaki sposób można spędzić wakacje. Poznały zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas pobytu nad morzem, w górach, na wsi. W czasie zajęć i różnorodnych zabaw organizowanych w ciągu całego tygodnia przedszkolaki poznawały różnorodne zabawy, w które można bawić się podczas wakacji.
Piosenka "Wakacyjne podróże” była inspiracją do poznawania i utrwalenia nazw środków lokomocji umożliwiających przemieszczanie się na dużych odległościach. Podczas zabaw ruchowych dzieci "jechały pociągiem”, w zabawach plastycznych" płynęły statkiem lub łódką”.
Zajęcia zachęciły przedszkolaków do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Wzbudził chęć poznawania różnych zakątków naszego kraju.
Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego stwarzano sytuacje sprzyjające rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do dbania o zdrowie i bezpieczeństwo. Realizacja tematu „Wakacje tuż, tuż” umożliwiła przedszkolakom poznanie pojęć dotyczących zjawisk przyrodniczych, które możemy zaobserwować latem. Dzieci miały możliwość wypowiedzenia się na temat oznak nowej pory roku- lata, wyrażania swojego rozumienia świata , odpowiadały na pytania, śpiewały piosenki , bawiły się przy muzyce. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ŁĄKA WIOSNĄ

Jednym z tematów zajęć edukacyjnych w czerwcu była wiosenna łąka. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego obliguje nauczycieli do tworzenia warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka. W związku z tym w piękny czerwcowy dzień wybraliśmy się na spacer, na pobliską łąkę, aby zobaczyć rosnące tam rośliny, żyjące owady . Wyprawa ta, miała na celu rozbudzanie zainteresowań przyrodą. Dzieci ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące. Na zajęciach plastycznych, zgodnie z punktem 8 obszaru poznawczego podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przedszkolaki wykonywały eksperymenty graficzne przy użyciu kredek oraz kolorowego papieru -wykonały piękną pracę plastyczną pt. „ Łaka”. Bawiły się również przy dźwiękach utworu Qndela „Łąka” wcielając się w rolę kwiatów, owadów, ptaków, które spotkaliśmy podczas wyprawy.
Realizowany temat był doskonałą okazją, aby uczyć dzieci szacunku do przyrody, by nie krzywdzić ślimaków, biedronek, motyli. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY MARCELA

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodził Marcel.

Marcelku życzymy Ci uśmiechu, zdrowia i  radości.

Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych,

uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń. W naszym przedszkolu z okazji Dnia Dziecka  odbył się piknik profilaktyczny. Były zabawy z bohaterami filmu „Psi patrol”. Przedszkolaki oglądały  teatrzyk „Maja u psychologa”. Po spektaklu widzowie mogli zrobić sobie zdjęcie z aktorami, zachwycać się mydlanymi bańkami oraz skosztować waty cukrowej, popcornu. Były tańce, zabawy z chustą, upominki, pyszny podwieczorek, zamek dmuchany. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DZIEŃ MAMY

Dzień Mamy to dla przedszkolaków jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoje mamy. Przygotowując się do Dnia Matki  przedszkolaki  opowiadały o swoich mamach. Jak mają na imię, gdzie pracują, za co je kochają. Każde dziecko przyniosło zdjęcie swojej rodziny i zaprezentowało go na forum grupy.  Słoneczka wspaniale poradziły sobie z tym zadaniem. Dzieci wspólnie wykonały dla mam gazetkę - bukiet maków. Przygotowały także4 upominki. Wręczyły je mamom wraz z uściskami i całusami.
Podjęte działania  zostały zrealizowane zgodnie z  punktem 2, 5,7  obszaru poznawczego, punktem 2, 3, 7, 8 obszaru społecznego podstawy programowej wychowania przedszkolnego. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

WYCIECZKA DO ZWIERZYŃCA  EUROSTRUŚ  W BORZYCHACH

Realizując zadania podstawy programowej wychowania przedszkolnego – „ tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa”  oraz– „wspieranie samodzielnej  dziecięcej eksploracji świata…” odbyliśmy wycieczkę  do Zwierzyńca „Eurostruś”  w Borzychach.
Wycieczka była znakomitą okazją do utrwalenia zdobytych wiadomości podczas realizacji   tematu „Na wiejskim podwórku”. Dzieci miały możliwość poznać w sposób bezpośredni niektóre zwierzęta, które można spotkać w zagrodzie wiejskiej: kaczki, gęsi indyki, owce, kozy, króliki. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem karmiły czworonogi. Poznały także zwierzęta z innych krajów, np. perliczki, alpakę, strusie, pawie.  W czasie oglądania zwierząt w zwierzyńcu towarzyszył nam bocian Wojtek. Ptak odbywa rekonwalescencję w zwierzyńcu. Na koniec  odbyliśmy przejażdżkę na sianie. Trasa przejazdu wiodła przez las.
Opuszczając zwierzyniec ze łzą w oku żegnaliśmy się z  panią Elizą i panem Markiem.
Serdecznie dziękujemy za to, że dzień 23 maja 2022 roku mogliśmy spędzić na łonie natury, wśród czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY WOJTKA

W miesiącu maju czwarte urodziny obchodził Wojtek.

Kochany Wojtusiu  życzymy Ci spełnienia wszystkich marzeń, uśmiechu na twarzy, wspaniałych przyjaciół.

Niech przygoda towarzyszy każdemu Twojemu dniu, a zabawa dostarcza jak najwięcej frajdy.

<<<foto>>>


NA WIEJSKIM PODWÓRKU

Realizacje tematu  kompleksowego „ Na wiejskim podwórku” rozpoczęliśmy od wycieczki podczas, której dzieci porównywały krajobraz  miasta i wsi. Przedszkolaki wypowiadały się co bardziej im się podoba miasto czy wieś.  Poznały  zwierzęta i ich młode.  Zaznajomiły się z nazwami  budynków gospodarskich, w których one przebywają. Ćwiczyły swoją spostrzegawczość  słuchową rozpoznając  odgłosy  wydawane przez zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego. Przedszkolaki dowiedziały się co ludziom dają zwierzęta hodowlane, a także co możemy zrobić  z tych produktów.  Ćwiczyły liczenie  układając puzzle matematyczne „Na grzędzie”. Wykonały  także pracę plastyczną pt.  „Krowy na łące”.
Zgodnie z obszarem poznawczym punkt 18 podstawy programowej przedszkolaki posługiwały  się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Zgodnie z podstawą programową  wychowania przedszkolnego dzieci powinny podejmować samodzielną aktywność poznawczą, np. oglądanie książek. Chcąc sprostać temu wymaganiu  przedszkolaki z grupy "Słoneczka" odwiedziły  Miejska Bibliotekę Publiczną im. A. Cieszkowskiego w Węgrowie. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, gdzie znajdują się przeznaczone dla  nich książki.  Dzieci samodzielnie wybrały sobie woluminy, które następnie obejrzały. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla niektórych przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w  tak dużej bibliotece, ale na pewno nie ostatnia. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ZNAMY RÓŻNE ZAWODY

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zawodach. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego – obszar IV punkt 20 - dzieci wskazywały zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśniały czym zajmuje się dana osoba wykonująca taki zawód. Dzieci bawiły się w projektantów. Zaprojektowały suknie dla mamy na zbliżający się Dzień Matki.
Szczególną uwagę poświęciliśmy takim zawodom jak kucharka, krawiec, strażak, policjant. Te zawody są dzieciom najbliższe. Z ludźmi tych zawodów dzieci miały możliwość spotkać się w przedszkolu. Porozmawiać o ich pracy. Dowiedzieć się na czym ona polega. Wspólnie zastanawialiśmy się po co są nam te zawody? Pomógł nam wyjaśnić to wiersz J. Tuwima „ Wszyscy dla wszystkich”. Przedszkolaki wypowiadały się na temat korzyści płynących z zawodów wymienionych w wierszu. Wspólnie ustaliliśmy, że ludzie wykonując różne zawody pomagają sobie wzajemnie. Dzięki piekarzowi ludzie mają świeże pieczywo i coraz to nowe, smaczne wypieki, których nie muszą sami przygotowywać, przez co mają więcej czasu na inne sprawy.
Na koniec każde dziecko zastanawiało się kim chciałoby zostać kiedy dorośnie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY MIŁOSZA I MARCELINKI

W pierwszej połowie maja urodziny obchodził Miłosz i Marcelinka. Życzymy im uśmiechu, zdrowia i  radości.

Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych, uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


WĘGRÓW - MOJE MIASTO

Dziecko w wieku przedszkolnym, w myśl 10 punktu obszaru poznawczego podstawy programowej wychowania przedszkolnego, „wymienia nazwę swojego kraju (…), rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach i legendach, bajkach, (…) orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”. Aby spełnić to wymaganie, w ramach realizacji tematu „Węgrów moje miasto”, przedszkolaki z grupy II odbyły wycieczkę na Rynek Mariacki w Węgrowie. Zaobserwowały tam powiewające na wietrze flagi: Polski i Unii Europejskiej. Na jednym z budynków dzieci dostrzegły godło Polski oraz herb Węgrowa. Dowiedziały się, że tu znajduje się siedziba władz miasta.
Temat dotyczący miasta, w którym znajduje się Przedszkole nr 2 „Pod Słoneczkiem” jest dzieciom bliski. Przedszkolaki znają nazwę miasta, w którym mieszkają. Miały już możliwość poznać jego zabudowę, ulice podczas spacerów, wyjść do WOK na spektakle teatralne. Wycieczka do centrum miasta pozwoliła dzieciom poznać niektóre zabytkowe budowle: Bazylikę Mniejszą, Dom Gdański. Przedszkolaki poznały także legendę o niedźwiadku. Wykonały herb Węgrowa. Na widokówkach, fotografiach przedstawiających nasze miasto dzieci odnajdywały obiekty poznane podczas wycieczki. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY TOBIASZA

W minionym tygodniu urodziny obchodził Tobiasz

Tobiaszu, życzymy Ci dużo zdrowia, szczęścia i wielu wspaniałych chwil spędzonych w gronie koleżanek i kolegów przedszkolaków.

<<<foto>>>


Jestem Polakiem

W ostatnim tygodniu kwietnia w II grupie realizowany był temat kompleksowy „Jestem Polakiem”. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego obliguje nauczycieli, aby już od najmłodszych lat kształtowali u dzieci przywiązanie do własnego kraju, polskich symboli narodowych. Święta majowe: Dzień Flagi , Święto Konstytucji Trzeciego Maja były okazją do rozmowy z dziećmi o patriotyzmie, symbolach narodowych. Każde dziecko wykonało polską flagę.
W czwartek 29 kwietnia, w naszej grupie, obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Dzieci tego dnia były ubrane w barwy narodowe. Przedszkolaki odśpiewały pierwszą zwrotkę i refren hymnu narodowego, pobawiły się przy piosence M.Z. Tomaszewskiej „ Powiewa flaga”. Na koniec tygodnia każdy przedszkolak zabrał do domu biało-czerwoną flagę, by towarzyszyła mu w obchodach majowych świąt narodowych. <<<foto>>>
 Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY OLIWKI I ALICJI

W kwietniu urodziny obchodziły Oliwka i Alicja.

Życzymy Oliwce i Alicji zdrowia, mnóstwo szczęścia oraz samych wspaniałych chwil w naszym gronie.

<<<foto>>>


GŁOŚNE CZYTANIE

W miesiącu kwietniu gościliśmy mamę Kalinki. Pani Iwonka w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom przeczytała dzieciom  dwie książki. Jedną z nich była książka autorstwa Nadii Berkane - „Marysia urządza urodziny”. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały głośnego czytania. Temat był im bardzo bliski –przyjęcie urodzinowe. Jest to książka z lubianej serii o przygodach Marysi.
Następnie mama Kalinki przeczytała jedną z przygód Fenka „Wiosna w ogrodzie”. Dzięki lekturze tej książki dzieci przypomniały sobie nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów. Poznały narzędzia jakimi posługuje się ogrodnik przygotowując wiosną ziemię pod uprawę roślin.
Serdecznie dziękujemy mamie Kalinki za  udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DBAMY O ZIEMIĘ

W ramach realizacji tematu kompleksowego „ Dbamy o Ziemię” odbyły się zajęcia, których głównym celem było zachęcanie dzieci do segregowania śmieci oraz dbania o otaczający świat. Dzieci rozpoznawały materiały z których wykonane były odpady, a następnie segregowały je do odpowiednich pojemników (makulatura, szkło, plastik, bioodpady). Przedszkolaki świetnie współpracowały i z wielkim zaangażowaniem oraz radością uczestniczyły w zabawach ekologicznych. Uczestniczyły także w pracach użytecznych na rzecz najbliższego środowiska- w „Sprzątaniu Świata”.
Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, każde dziecko kończące edukację przedszkolną powinno dostrzegać emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła  satysfakcji estetycznej. Dlatego też świadomość ekologiczną  warto wyrabiać u przedszkolaków już od najmłodszych lat. <foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY GABRYSI

W minionym tygodniu urodziny obchodziła Gabrysia.

Gabrysiu życzymy  Ci  zdrowia, szczęścia i samych miłych chwil w naszym gronie.


SUKCES ANTKA

Antek z naszej grupy zdobył wyróżnienie  w konkursie plastycznym Plastyka w Obrzędach i Zwyczajach- Wielkanoc 2022 organizowanym przez  Węgrowski Ośrodek Kultury. Chłopiec był jednym z pięciorga dzieci, z naszej grupy, które wzięły udział w konkursie. W konkursie wzięło udział ponad 300 prac. Spośród tych prac 112 stanowiły rękodzieła wykonane przez uczniów klas „O” i przedszkolaków.  Wśród nich była praca Antka.
Składamy  Antkowi serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów. <<<foto>>>
Przygotowała Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

WIELKANOC

Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga, aby każde dziecko czytało obrazy, wyodrębniało  ich elementy, nazywało symbole  i znaki znajdujące się w otoczeniu ,wyjaśniało ich znaczenie, a także wyrażało swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy za pomocą języka mówionego. Chcąc sprostać wymaganiom podstawy programowej wychowania przedszkolnego realizacja tematu kompleksowego „Wielkanoc” rozpoczęła się od oglądania widokówek i obrazków związanych ze świętami. Przedszkolaki były  zachęcane  do swobodnych wypowiedzi na ich temat, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami poczynionymi w czasie Niedzieli Palmowej. Dzieci poznały niektóre tradycje i zwyczaje wielkanocne. Rozmawiały o tradycji święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, o zawartości koszyczka wielkanocnego i o ozdabianiu jajek. Samodzielnie także ozdabiały jajka. Uczyły się piosenki „Fiku miku mam w koszyku” M. Z. Tomaszewskiej. Osłuchały się z wierszem M. Golc „Wielkanocne przysmaki”. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci (obszar IV , punkt 15), podczas zabawy matematycznej „Cztery kurki” dzieci doskonaliły umiejętność liczenia w zakresie czterech.  <<<foto>>>
Przygotowała Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

CHCIAŁBYM BYĆ KOSMONAUTĄ

Realizację tematu „ Chciałbym być kosmonautą”  dzieci rozpoczęły od oglądania  obrazków przedstawiających kosmos.  Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego – obszar IV punkt 9- przedszkolaki wskazywały na nich statki kosmiczne, gwiazdy, księżyc, planety. Odzwierciedleniem ich wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej była praca plastyczna- „Kosmos”. W niej to dzieci, zgodnie z podstawą programową  przedstawiły największą  gwiazdę – słońce i inne gwiazdy oraz  księżyc, który  jest widoczny „gołym okiem” z planety Ziemi.
W myśl podstawy programowej  wychowania przedszkolnego  każde dziecko powinno potrafić poruszać się przy muzyce i do muzyki, dostrzegać zmiany charakteru muzyki , np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięki oraz wyrażać ją ruchem. Realizując ten zapis podstawy programowej wychowania przedszkolnego  przedszkolaki przy nagraniu spokojnej melodii odbyły „ Wyprawę w kosmos”. Tam spotkały ufoludka. Jak go sobie wyobrażają przedstawiły w pracy plastycznej pt. Jak wyobrażam sobie kosmitę?” W ten sposób zrealizowały obszar IV punkt 8 podstawy programowej wychowania przedszkolnego - wykonywały własne eksperymenty graficzne farbą.
Realizacja tematu „Chciałbym być kosmonautą”  umożliwiła przedszkolakom nabywanie umiejętności odróżniania elementów świata fikcji od realnej rzeczywistości. Dzieci wysłuchały  fragmentu książki W. Chotomskiej  „Dzieci Pana Astronoma”, opowiadania „ Jak nasza mama zreperowała księżyc”   J. Porazińskiej. Utwory literackie stanowiły punkt wyjścia do zadawania pytań ( obszar IV, punkt 5). Jednym z nich było  „Jak działa księżyc?”. Odpowiedź na to pytanie przedszkolaki  uzyskały dzięki przeprowadzonemu doświadczeniu z piłką zawiniętą w folię aluminiową  i świecącą latarkę symbolizującej słońce – księżyc  nie świeci tylko odbija światło słońca. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Urodziny Mateusza

W kwietniu urodziny obchodził Mateusz.

 Z tej okazji Mateuszku życzymy Ci dużo szczęścia, wspaniałej zabawy w gronie kolegów i koleżanek z przedszkola oraz abyś witał każdy dzień z uśmiechem na ustach.


KSIĘGI, KSIĄŻKI, KSIĄŻECZKI

Podczas realizacji tematu dzieci „Księgi, książki, książeczki” dzieci były zachęcane, jak sugeruje to podstawa programowa wychowania przedszkolnego, do podejmowania samodzielnej aktywności poznawczej, do oglądania książek. Dzięki temu przedszkolaki dowiedziały się jak jest zbudowana książka. Dzieci odwiedziły przedszkolną bibliotekę, aby sprawdzić jakie książki stanowią przedszkolny księgozbiór. W myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego każde dziecko powinno klasyfikować przedmioty według różnych kryteriów. Stąd też przedszkolaki w czasie zajęć porównywały wielkość, a także grubość poszczególnych książek. Na podstawie wiersza „Smutna książeczka” O. Adamowicz dowiedziały się, że książki należy szanować, dbać o nie. Zgodnie z podstawą programową dziecko powinno wyrażać swoje rozumienie świata, rzeczy i zjawisk znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów werbalnych, dlatego też przedszkolaki opisywały karty obrazkowe przedstawiające zasady dbania o książki. W wyniku tych działań ustaliliśmy kodeks czytelnika. Każde dziecko zobowiązało się do przestrzegania go i samodzielnie zaprojektowało i wykonało zakładkę do książki. <<<foto>>>
 Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

BAWIMY SIĘ W TEATR

Magia spektakli  teatralnych nie ma równych sobie, jeśli aktorami są same dzieci. Realizując tematykę kompleksową „Bawimy się w teatr” dzieci   wzbogaciły swoją wiedzę o pojęcia: scena , kurtyna, widownia. Przedszkolaki  pokochały zabawę w teatr. Podstawa wychowania przedszkolnego obliguje nauczycieli do stwarzania sytuacji umożliwiających wyrażanie swojego rozumienia świata za pomocą komunikatów pozawerbalnych. Przy utworze  muzycznym „ Poranek” E.  Griega  przedszkolaki zagrały przedstawienie pt. „Przebudzenie wiosny”. Były świetnymi aktorami. Doskonale wcieliły się w role kwiatów, owadów, ptaków witających wiosnę o poranku. To  zasługa pani Elizy Mciopy - aktorki amatorskiego teatru w Węgrowie działającego przy WOK. Odwiedziła ona nasze przedszkole i opowiedziała przedszkolakom na czym polega zawód aktora. Wyjaśniła co to znaczy „grać na scenie”. Dzieci oglądały także salę widowiskową Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Zobaczyły jak wygląda scena, kurtyna, widownia.
Zabawy teatralne mają kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Pozwalają wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki. Pomagają rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY W MARCU

W miesiącu marcu, w grupie „Słoneczek”, swoje czwarte urodziny obchodzili Helenka, Krzyś i Antek. Z okazji urodzin życzymy  jubilatom dużo uśmiechu, zdrowia i wielu wspaniałych chwil spędzonych w naszym gronie.

<<<foto>>>


WKRÓTCE WIOSNA

Każdą porę roku charakteryzują inne zjawiska przyrodnicze. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dziecko powinno posługiwać się pojęciami odnoszącymi się do zjawisk przyrodniczych, dotyczących życia zwierząt, roślin. Umożliwiła nam to realizacja tematu „Wkrótce wiosna”. Rozpoczęliśmy ją od wysłuchania opowiadania A. Galicy „ Jak chomik szuka wiosny?”. Było ono doskonałą zachętą do poszukiwania oznak wiosny podczas spacerów i pobytu na podwórku przedszkolnym. I znaleźliśmy je: kwitnące przebiśniegi, rozwijające się pączki liści na drzewach, biedronki wygrzewające się na słońcu, klucz powracających ptaków. Zajęcia rozbudziły w dzieciach zainteresowanie przyrodą. Pomogły dostrzec jej piękno gdy budzi się do życia przyrody. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY KALINY

W minionym tygodniu  swoje urodziny obchodziła Kalinka.

Z tej okazji Kalinko życzymy Ci dużo szczęścia, dobrej zabawy i abyś witała każdy dzień z uśmiechem na ustach.

<<<foto>>>


CHCIAŁBYM BYĆ MATEMATYKIEM

Podczas realizacji tematu „ Chciałbym być matematykiem” dzieci  brały udział zabawach, które pozwoliły im na kształcenie kompetencji matematycznych. Przedszkolaki    zgodnie z podstawą programową dokonywały pomiaru długości przedmiotów  wykorzystując but, stopę, metrówkę. Przeliczały elementy zbiorów. Klasyfikowały przedmioty według kolorów. Układały ciągi rytmiczne. Poznały wagę   szalkową, która umożliwiła im porównywanie ciężaru zabawek. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić kto jest wyższy, a kto niższy. Nie zabrakło także zabaw  z orientacji w  przestrzeni i schemacie własnego ciała.
Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

GŁOŚNE CZYTANIE

W dniu 17.03.2022  roku w grupie II gościliśmy Mamę  Kuby. Pani przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „ Kaczki” z książki „ Bing. Nowa kolekcja bajek” wydawnictwa Egmont. Dzięki lekturze książki dzieci dowiedziały się, że podczas spaceru po parku można spotkać  kaczki. Można je dokarmiać, ale  należy pamiętać, aby ich nie straszyć strzałami z torebek napełnionych powietrzem. Lęk jest nieprzyjemnym uczuciem nie tyko dla człowieka, ale także i  dla ptaków. Zwierzęta tak jak ludzie  posiadają zdolność odczuwania go. Dlatego też  nauczyciele wychowania przedszkolnego zobligowani są, w myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego, do kształtowania u przedszkolaków życzliwość i troski wobec  zwierząt.
Serdecznie dziękujemy Mamie Kuby za  głośne czytanie , a tym samym propagowanie kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom, której celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO POWROTU PTAKÓW

W oczekiwaniu na powrót ptaków przedszkolaki poznały wygląd szpaka i jego zwyczaje. Dzieci dowiedziały się co to jest budka lęgowa, czym różni się od karmika, po co robi się budki lęgowe dla ptaków i zawiesza je na drzewach. Tata i Wujek Antka zrobili nam budkę lęgową dla ptaków. Wspólnie z krasnalem Hałabałą wybraliśmy drzewo do jej umieszczenia. Pan konserwator, w naszej obecności, zawiesił budkę na dębie. Teraz czekamy na przylot szpaków.
 W myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego- II (10)- tego typu działania uczą dzieci dostrzegać, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania i przejawiają w stosunku do nich życzliwość i troskę.
Serdecznie dziękujemy Tacie i Wujkowi Antka za wykonanie budki lęgowej. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

IDZIEMY NA ZAKUPY

Podczas realizacji tematu kompleksowego „Idziemy na zakupy” dzieci z grupy II poznawały różne sklepy i artykuły, które w nich znajdują się. W trakcie realizacji zagadnienia przedszkolaki uczyły się, jak należy zachowywać się w sklepie gdy rodzice robią zakupy. Samodzielnie dokonywały zakupów w sklepach zorganizowanych w sali przedszkolnej. Był sklep zabawkowy oraz warzywniczy. Przedszkolaki dowiedziały się, w myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego, do czego potrzebne są ludziom pieniądze. Poznały także inną formę płatności- kartą. Słuchając opowiadania T. Błaszczyk „ Adaś w centrum handlowym” dowiedziały się dlaczego nie wolno oddalać się od rodziców podczas zakupów i co należy zrobić jeśli ktoś zgubi się. Przedszkolaki utrwaliły swoje imię i nazwisko z adresem zamieszkania bowiem podstawa programowa wychowania przedszkolnego zakłada, że każde dziecko powinno posługiwać się swoim imieniem i nazwiskiem, adresem.
By w praktyce wykorzystać zdobytą w przedszkolu wiedzę wybraliśmy się na wycieczkę do galerii handlowej. Tam dzieci rozpoznawały sklepy, o których mówiliśmy w czasie zajęć, obserwowały pracę kasjerki. Utrwaliły zasady kulturalnego zachowania się, gdyż wg podstawy programowej dziecko w wieku przedszkolnym używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

W KUCHNI

Przedszkolaki realizację tematu z minionego tygodnia rozpoczęły od zwiedzenia przedszkolnej kuchni. Wizyta poprzedzona była pogadanką na temat  przestrzegania zasad  bezpieczeństwa w trakcie zwiedzania  tej części przedszkola. Przedszkolaki obejrzały wyposażenie kuchni: garnki, miski, patelnie  oraz maszyny i sprzęty ułatwiające pracę  paniom kucharkom.  Miały możliwość zaobserwowania jak przygotowuje się  ciasto na placuszki. Podczas kolejnych zajęć dzieci odwoływały się do spostrzeżeń poczynionych  podczas zwiedzania przedszkolnej kuchni.  Szczególną uwagę zwróciły   na strój  kucharki, czysty biały fartuch  i czepek  na głowie. W kolejnych dniach przedszkolaki  wykonały pracę plastyczną pt. „Fartuch  kucharki”. Uczyły się także   zasad prawidłowego zachowania się przy stole podczas posiłku.  Klasyfikowały sztućce ze względu na przeznaczenie ( łyżka do jedzenia zupy, widelec do drugiego dania). Rozwiązywały zagadki słuchowe „Odgłosy z kuchni”. Wspaniale  bawiły się przy piosence „ Ciasto” M. Z. Tomaszewskiej.
Realizacja tematu: „W kuchni”  umożliwiła dzieciom  z grupy  „Słoneczka” poznanie zawodu kucharki. Zapoznawanie dzieci z różnymi zawodami poszerza   ich wiedzę o świecie społecznym,   technicznym, rozwija zainteresowania a przede wszystkim kształtuje  szacunek dla ludzkiej pracy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Dziecko w wieku przedszkolnym, według podstawy programowej wychowania  w przedszkolu  powinno dostrzegać , że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawiać w stosunku do nich życzliwość i troskę. Dlatego też w dniu 16 lutego  2022 roku  obchodziliśmy „Święto kota”.  Jest ono obchodzone na świecie od 2006 roku.
Tego dnia wszystkie przedszkolaki włożyły ubranka z emblematami kotów.  Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami ich  pielęgnacji . Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, min. „ My jesteśmy kotki dwa”, „Uparty kotek”,  „W pokoiku na stoliku„  rozwiązywanie zagadek –  z  jakiej bajki jest ten kot? Wykonywanie różnorodnych zadań, jak picie mleka z płaskiego talerzyka.
Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi  dzieci  na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE

W przeddzień  Światowego Dnia Kota gościliśmy w naszej sali mamę Antka. Pani Basia  przeczytała przedszkolakom  opowiadanie Anity Glowinski „Kicia Kocia sprząta”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania, obejrzały ilustracje zawarte w książce.  Lektura zachęciła je do wypowiadania się na temat kto   w ich domach sprząta, jakich urządzeń do tego używa. Kto z nich pomaga w sprzątaniu mamie i tacie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY W LUTYM

W lutym  w grupie „ Słoneczek” swoje czwarte urodziny obchodziły Zuzia i Paulinka.

Z okazji urodzin jubilatkom życzymy dużo uśmiechu, zdrowia i wielu wspaniałych chwil spędzonych w przedszkolu.

<<<foto>>>


Święto Babci i Dziadka

Ile rybek żyje w morzu,
Ile ptasząt jest w przestworzu,
Ile gwiazd na niebie lśni,
Tyle dni radosnych
Babciu, Dziadziu wnuczka, wnuczek życzy Ci
Z powodu pandemii  babcie i dziadkowie nie mogli wybrać się do przedszkola na uroczystość z okazji ich święta.  Dzieci z ogromnym przejęciem  przygotowały  się do tego święta. Wykonały  pracę plastyczną, która ozdobiła tablicę grupy II w dniu 21 styczna 2022 roku.   Własnoręcznie  ozdabiały czajniczek na herbatkę dla Babci i Dziadziusia. Uczyły się wierszyka , piosenek i tańca.  Niestety rzeczywistość nie pozwoliła, aby  w przedszkolu mogli pojawić się  Goście.   Zapewne   w przyszłym roku  przedszkolaki będą mogły już  gościć w przedszkolu Babcie  i Dziadków, a dziś:
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom  życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Zdalne nauczanie
20 - 21. 01. 2022
język angielski 24 - 28. 01. 2022

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Bal karnawałowy to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci. Dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 17.01.2022 r w Przedszkolu Nr 2 Pod Słoneczkiem w Węgrowie, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy.
W tym dniu już od rana w naszej sali  pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, smerfetkę, pirata, policjanta, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali  balowej wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY NADII I POLI

W minionym tygodniu swoje urodziny obchodziła Nadia i Pola.

Składamy dziewczynkom serdeczne życzenia.

<<<foto>>>


POMAGAMY ZWIERZĘTOM  PRZETRWAĆ ZIMĘ

Zimą niektóre zwierzęta śpią, inne dzięki zgromadzonym zapasom mogą przetrwać tę porę roku. Część ptaków odleciała do ciepłych krajów, ale niektóre zostały z nami. W związku z tym, że zimą trudno jest zwierzętom znaleźć pożywienie, dzieci z Przedszkola Nr 2 Pod Słoneczkiem w Węgrowie, z  II grupy  poznały sposoby pomagania ptakom oraz zwierzętom podczas zimy. Wykonały pracę plastyczną pt. "Karmnik dla ptaków" oraz "Nasi skrzydlaci przyjaciele". Uczestniczyły w zabawach, inscenizowały utwory „Lata ptaszek po ulicy”, „Ptaszki fruwają”,  tropiły ślady zwierząt na śniegu. Dowiedziały się kto i jak pomaga zwierzętom w lesie i co jedzą leśne zwierzęta. Uczestniczyły w  zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Urodziny Kuby
W grudniu urodziny obchodził Kuba. Życzymy Kubie samych wspaniałych chwil w naszym gronie.
<<<foto>>>

Świąteczny czas w grupie  Słoneczka

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, przepełniony przygotowaniami. Nasza grupa także już od początku grudnia do nich przystąpiła. 
W pierwszym tygodniu przedszkolaki w radosnych nastrojach udekorowały choinkę w swojej sali. Odwiedził ich  także Mikołaj, który zostawił prezenty. W późniejszych tygodniach  dzieci poznawały tradycje Świąt  Bożego Narodzenia. Przedszkolaki  dowiedziały się dlaczego w mieszkaniu wiesza się jemiołę. Wybraliśmy się nawet na rynek, by kupić gałązki jemioły. W trakcie naszej wycieczki na miasto obejrzeliśmy świąteczne dekoracje Rynku Mariackiego w Węgrowie. Tuż przed Świętami przedszkolaki przygotowały prezenty dla rodziców –aniołka.
Dzieci śpiewały kolędy i  składały sobie i paniom życzenia świąteczne. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
 Zatwierdziła: Monika Demczuk

W OCZEKIWANIU NA ZIMĘ

W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o zbliżającej się wielkimi krokami zimie. Próbowaliśmy dopasować obrazki do właściwej pory roku, zastanawiając się dlaczego zimą czasami brakuje śniegu??? Dzieci  dobierały ubranka pasujące na  chłodne i ciepłe dni.  Bez kłopotu koszulki, cienkie sukienki  zostały odłożone na bok. Pozostały ciepłe skarpety, kurtki, czapki i szaliki. Podczas zabaw ruchowych dzieci próbowały rozgrzewać się na najróżniejsze sposoby: podskakując, tupiąc rytmicznie zgodnie z podpowiedziami instrumentów czy też pocierając rączki. Dzieci otrzymały  rękawiczki, niestety każdą z innej pary.  Przedszkolaki musiały szybko biegać i szukać kolegi, koleżanki, którzy mają taką samą rękawiczkę. Rozmawiając o ciepłych ubrankach projektowaliśmy czapki.  Podczas zabaw tych towarzyszyła nam piosenka:
Pani Zima
Patrzcie, patrzcie, zima biała
Wszystko śniegiem zasypała.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń,
Dzieci już witają zimę,
Każdy ma wesołą minę.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń,
Mknie na sankach
z dziećmi zima,
zaraz w zaspie się zatrzyma.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń.
<<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik
 Zatwierdziła: Monika Demczuk

W grudniu swoje czwarte urodziny obchodził Kuba . Życzymy Kubie wielu wspaniałych chwil w naszym gronie.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Bezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów Przedszkola  Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie. Dlatego też od pierwszych dni w przedszkolu dzieci są wdrażane do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństw, zarówno na terenie placówki jak i poza nią.
Jednak prawdziwym i wiarygodnym autorytetem dzieci w tej dziedzinie jest pan policjant.
W październiku, w naszym przedszkolu pojawił się niecodzienny gość był to policjant z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim pan posterunkowy Paweł Wieladek - tata Marcela.
Pan posterunkowy  opowiedział przedszkolakom o swojej odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia jakimi dysponuje policjant w swojej codziennej pracy tj. lizak, krótkofalówka, czapka, elementy odblaskowe na ubraniu, kajdanki, które wzbudzały najwięcej emocji wśród przedszkolaków i wędrowały z rąk do rak.
Następnie pan policjant wyjaśnił zasady bezpiecznego zachowywania się na drodze. Mówił o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz o konieczności noszenia elementów odblaskowych.
Dzieci z wielką uwagą słuchały wypowiedzi pana policjanta. Ich postawa była naprawdę wzorowa.  Tego typu spotkania mają na celu wyrabianie wśród dzieci właściwych nawyków oraz uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w życiu codziennym. A Pan Policjant będzie się kojarzył przedszkolakom jako osoba, której nie należy się bać i do którego zawsze i w każdej sytuacji może zwrócić się o pomoc. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY ZAWÓD CUKIERNIKA

 W dniu 3 grudnia 2021 roku dzieci  gościły w przedszkolu  mamę  Marcela, która z zawodu jest cukiernikiem.   Przedszkolny gość opowiedział o swojej pracy. O tym w jaki sposób dekoruje się te słodkości oraz pokazał  jakiego sprzętu używa cukiernik. Mama Marcela  przyniosła upieczone pierniczki. Gdy je wyjęła z pojemnika w sali i na przedszkolnym holu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Mama Marcela pokazała dzieciom w jaki sposób można ozdabiać pierniki. Po czym przedszkolaki przystąpiły do ich dekorowania  lukrem i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne. Dzięki wspólnej pracy mamy Marcela i wszystkich dzieci mogliśmy posmakować wspaniałych wypieków. Bardzo dziękujemy mamie Marcela za cudowne  słodkie  spotkanie z naszymi przedszkolakami. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25 listopada, jak co roku, przedszkolaki z grupy II czyli „ Słoneczka” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 świętowanie miało trochę inny przebieg niż zazwyczaj. W bieżącym roku dzieci nie przynosiły do przedszkola swoich ulubionych misiów, gdyż jest to zabronione. Symbolicznie, w tym dniu, gościły w naszej sali tylko dwa misie. Nowością były stroje, w których wszystkie dzieci przyszły do przedszkola. Każdy przedszkolak miał ubranko z misiem. W tym miejscu należy złożyć wielki ukłon w stronę rodziców, gdyż było widać ich wielkie zaangażowanie w przygotowanie strojów dla dzieci. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z misia z ubranka. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Świętowanie rozpoczęło się od różnego rodzaju tańców na tle melodii o misiach. Były zabawy ruchowe, plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, degustacja miodku, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami. Nie obyło się także bez fotobudki. Dzień był pełen uśmiechów oraz wspólnej zabawy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Głośne czytanie

Wzorem minionych lat, w Przedszkolu Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie, kontynuujemy tradycję głośnego czytania dzieciom poprzez zapraszanie do niej chętnych rodziców. W grupie "Słoneczka”, jako pierwsza podjęła się wykonania tego zadania mama Niny. Przeczytała dzieciom książkę Barbary Supeł „ Jadzia Pętelka mówi czułe słówka”. Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania o Jadzi. Po lekturze odbyła się rozmowa na temat czułych słówek z jakimi spotykają się dzieci w domu, przedszkolu.
Dziękujemy mamie Niny za głośne czytanie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzień Kredki w Słoneczkach

W dniu 22 listopada 2021 roku,  w grupie „Słoneczek” obchodzony był Dzień Kredki.  Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się  w centrum oddziaływań. Na początku Słoneczka wysłuchały piosenki pt.: Kolorowe kredki. Poznały różnego rodzaju kredki, a także zastanawiały  się: co by było, gdyby nie było kolorów . Przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na pytanie. Następnie zamieniliśmy się w poszukiwaczy kolorów ukrytych w naszej sali. Wiemy też, że kredki możemy wykorzystać do nauki liczenia. Nie wiadomo kiedy, a szary, listopadowy dzień pomalowaliśmy na „niebiesko, fioletowo, żółto i różowo, na czerwono, na zielono i pomarańczowo”. <<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

W ostatnim tygodniu swoje urodziny obchodziła Nina.

Życzymy Ninie wielu wspaniałych chwil w naszym gronie.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Mały człowiek, duża sprawa.
Mały człowiek ma swe prawa.
Strzegąc praw tych należycie,
układamy dziecku życie.
Dnia 19 listopada w grupie Słoneczka odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji  zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne zakończone wykonaniem  pracy plastycznej pt. Mam prawo do…
Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Jako jedna z młodszych grup, 3,4- latki  wiedzą już, że mają prawo do  miłości i zabawy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Przygotowania do obchodów 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w grupie Słoneczka trwały kilka dni. Codziennie podczas „poranków patriotycznych” dzieci poznawały znaczenie słowa patriota. W trakcie praktycznego działania przyswoiły sobie symbole narodowe : godło, flagę, hymn Polski. Poznały jak należy zachować się podczas śpiewania i słuchania utworu najbliższego sercu każdego Polaka - Mazurka Dąbrowskiego. Mali patrioci wspólnie z paniami wykonały kotyliony w barwach narodowych. Na zajęciach plastycznych wykonały Godło Polski. Z treści wiersza K. Łuszczuk „Znak” dowiedziały się, że Orzeł Biały jest naszym narodowym symbolem.
Odbyły spacer po Rynku Mariackim w poszukiwaniu symboli narodowych. Zapoznały się z mapą naszego kraju. Odbyły wirtualną  podróż, podczas której zwiedziły najważniejsze i najciekawsze miejsca w Polsce.
W dniu 10 listopada 2021roku, o godzinie 11:11 dzieci wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PODRÓŻ DO BAJKOLANDII

Hokus, pokus, czarny kot!
Wyczarujmy samolot!
Hokus, pokus, dosyć psot!
Już gotowy bajkolot!
Hokus, pokus mały jeż!
Na wycieczkę lecisz też!
W minionym tygodniu dzieci odbyły podróż do bajkolandii. Poznały „Trzy małe świnki”, które nauczyły je, że należy być pracowitym i solidnym. Spotkały „Czerwonego Kapturka” , który powiedział im, że zawsze trzeba słuchać dorosłych. Przedszkolaki przeżyły także przygodę z Jasiem i Małgosią, dzięki którym dowiedziały się, że łakomstwo nie popłaca, a słodycze choć dobre, nie są zdrowe. Przedszkolaki bawiły się w inscenizowanie bajek. Były to te, które poznały, ale także nowe, wymyślone przez nie. Wszystko zależało od tego jaki rekwizyt wylosowały. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Jesienne przygotowania zwierząt do zimy

Dzieci z grupy Słoneczka poznały sposoby przygotowywania się do zimy przez jeża i wiewiórkę. Wykonały kolejne zadanie projektu edukacyjnego „Oto Hałabała zna go Polska cała”. Wysłuchały opowiadania L. Krzemienieckiej „ O gościach co nie przyszli na uczę” . Układały historyjkę obrazkową do tego utworu. Poznały ptaki – wilgę, jaskółkę, kukułkę, skowronka, które zimę spędzają w ciepłych krajach. Podczas spacerów, pobytu na podwórku przedszkolnym pokazywały krasnalowi oznaki jesieni- różnokolorowe liście na drzewach i krzewach. <<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

MOJE ZMYSŁY

Podczas realizacji tematu „ Moje zmysły” dzieci z grupy słoneczka zastanawiały się do czego potrzebny jest człowiekowi wzrok. Podejmowały próby poruszania się z zasłoniętymi oczami, aby przekonać się jak funkcjonowałby człowiek bez zmysłu wzroku oraz jak czują się osoby niewidome. Zaznajomiły się z  pomocami  używanymi przez osoby niewidome.
Poznając  zmysł słuchu dzieci  rozwiązywały zagadki słuchowe rozpoznając odgłosy pochodzące z najbliższego otoczenia. Przyjrzały się światu ludzi niesłyszących próbując odgrywać scenki dramowe .
Zagadki smakowe i zapachowe towarzyszyły dzieciom podczas zajęć poświęconych zmysłowi powonienia i smaku. Wzięły udział w doświadczeniu, pokazującym korelację węchu i smaku.
Wiele radości sprawiły dzieciom zagadki dotykowe podczas, których dzieci spacerowały po ścieżce sensorycznej. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

Smaczne warzywa

Podczas realizacji tematu kompleksowego Smaczne warzywa dzieci udały się na wycieczkę do straganu z warzywami. Zakupiły warzywa na zupę i przekazały je paniom z przedszkolnej kuchni. Nazwy warzyw, które widziały na straganie utrwaliły wraz z kosmicznym stworkiem Ubu oglądając film edukacyjny Poznajemy najzdrowsze warzywa na świecie.
Przedszkolaki słuchały wiersza J. Tuwima Warzywa. Przedstawiały jego treść posługując się emblematami warzyw. Dowiedziały  się, które części warzyw są jadalne. Ćwiczyły wyobraźnię wymyślając nazwy zup jarzynowych. Podsumowaniem i usystematyzowaniem wiadomości o warzywach a także owocach była gra interaktywna Owoce i warzywa polegająca na klasyfikowaniu plonów z sadu i ogrodu. Wszystkie zadania dzieci wykonały prawidłowo. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

W piątek w dniu 15 X 2021 roku przedszkolaki z gr.II uczciły Światowy Dzień Mycia Rąk. Jest to święto obchodzone corocznie 15 października. Zostało ono ustanowione przez ONZ w 2008 roku. Jest to akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dzieci z grupy Słoneczka uczyły się dokładnie myć ręce, zgodnie ze wskazówkami instrukcji Sześć skoków do naprawdę czystych rąk. Najpierw była teoria, a następnie ćwiczenia praktyczne- mycie rąk w łazience pod bieżącą wodą z mydłem. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

OWOCE

W pierwszym tygodniu października w ramach zajęć dotyczących tematyki „Jesień  w sadzie” dzieci z grupy II Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” poznawały owoce poprzez zabawę i działania praktyczne. Poznawały smak owoców degustując je i sporządzając z nich sok. Segregowały je według koloru, kształtu i rodzaju. Rozpoznawały owoce i warzywa po smaku i dotyku. Tworzyły owocowe rytmy. Poznały także przetwory, które otrzymujemy z owoców. <<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik 
Zatwierdziła: Monika Demczuk

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

W ostatnim tygodniu września omawialiśmy zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po ulicy i chodniku. Dzieci nauczyły się znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej, poznały podstawowe znaki drogowe i sposób prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Następnie przedszkolaki, ubrane w kamizelki odblaskowe, udały się na wycieczkę aby poćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Mogły wtedy obserwować ruch uliczny, znaki drogowe. Dzieci szybko odnalazły się w tej tematyce, wykazując duże zaangażowanie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PRZYSZŁA JESIEŃ

Miniony tydzień w grupie II obfitował w kilka ważnych wydarzeń. Obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka, powitaliśmy  nową porę roku i przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Oto Hałabała zna go Polska cała.
Dzień przedszkolaka uczciliśmy  zabawą ruchową przy piosence Życie przedszkolaka. W czwartek przedszkolaki obchodząc pierwszy Dzień Jesieni wysłuchały wiersza „Przybywa jesień” oraz wzięły udział w sensorycznym memory, dzięki któremu zapoznały się z darami jesieni.
W ostatnim dniu tygodnia przedszkolaki poznały krasnala Hałabałę oraz postać pisarki- Lucyny Krzemienieckiej, która go stworzyła. Postać Hałabały będzie towarzyszyła dzieciom przez cały rok szkolny.  Hałabała  wprowadzi dzieci w świat literatury dziecięcej ,rozbudzi ich ciekawość  przyrodniczą, wzbogaci ich wiedzę o otaczającym ich świecie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DZIEŃ KROPKI

W dniu 15 września 2021 roku  w naszej grupie „Słoneczka” świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiej bajki o małej Vashti. Po projekcji filmu dzieci  szukały kropek w sali. Było ich mnóstwo. Na ubraniach, zabawkach, dywanie… I tak rozpoczęły zabawy z kropką.  Przedszkolaki układały różnorodne kompozycje  z kropek, przeliczały je, porównywały ich wielkość.   Paluszkami z farbą ozdobiały pancerz biedronki i kapelusz muchomora. Później bawiły się   w szukanie kropki, ustawianie się na kropce, w łapanie kropki. Te zadania bardzo podobały się przedszkolakom, dlatego z ochotą powtórzyły zabawę kilkakrotnie. <<<foto>>>
 Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk