Grupa 3 2022 / 2023

SŁONECZKA

wych. Lidia Brzezik, Teresa Lągota

 

BITWA POD WĘGROWEM

W minionym tygodniu zapoznano dzieci z ważnym wydarzeniem historycznym związanym z naszym miastem. Dzieci dowiedziały się o bitwie, która rozegrała się pod Węgrowem 160 lat temu. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu wiersza M. Konopnickiej „Bój pod Węgrowem”, obejrzały reprodukcje przedstawiające walczących powstańców. Dzieci dowiedziały się, że zwycięstwo w Bitwie pod Węgrowem przyczyniło się do odzyskania niepodległości, i dziś możemy mówić po polsku, mieszkać w wolnym kraju, mieć za prezydenta Polaka wybranego przez naród. Pragnąc złożyć hołd poległym w bitwie dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą Mogiłę Powstańców Styczniowych z 1863 roku.
Celem przeprowadzonych zajęć było: zapoznanie dzieci z ważnym wydarzeniem dla narodu polskiego jakie miało miejsce przed wielu laty pod Węgrowem, rozwijanie postawy patriotycznej u dzieci, kształtowanie szacunku do miejsc pamięci narodowej.
(Podstawa programowa : I.5, III.2, III.9, IV. 1, IV.2, IV.5, IV.7, IV.9, IV.10, IV.15, IV.19). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY PAULINKI I ZUZI

W  pierwszych dniach lutego piąte urodziny obchodziły  Paulinka i Zuzia.
Drogie Dziewczynki z okazji urodzin
 składamy Wam moc życzeń: uśmiechu, zdrowia, radości, mnóstwa prezentów, przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych i uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

ZA JAKĄ POSTAĆ PRZEBIORĘ SIĘ NA BAL?

W ostatnim tygodniu stycznia w grupie III był realizowany temat „Za jaką postać przebiorę się na bal?” Realizacja tematu odbyła się poprzez osłuchanie z opowiadaniem A. Widzowskiej „Przebieranki zgadywanki”. Dzieci dowiedziały się co to jest karnawał, dlaczego każdy na niego czeka? Podczas omawiania obrazka „Na balu” przedszkolaki podziwiały wystrój sali balowej, kreacje jego uczestników. W trakcie zabawy twórczej „Co to za postać?” dzieci miały możliwość przedstawić za pomocą ruchu swoich ulubionych bajkowych bohaterów, za których przebiorą się na przedszkolny bal. Przedszkolaki dowiedziały się, że dawniej podczas karnawału po wsiach chodzili przebierańcy i przedstawiali różne śmieszne scenki. W czasie karnawału ulubiona potrawą Polaków były pączki. Dzieci wykonały pracę plastyczną pod tym samym tytułem. Swoje karnawałowe smakołyki ozdabiały plasteliną, kulkami z bibuły i kółeczkami z papieru kolorowego. Dzieci poznały piosenkę J. Kucharczyk „Karnawałowy walczyk”, przy której doskonale bawiły się. W dniu balu już od rana w sali grupy trzeciej pojawiło się wiele księżniczek, strażaków, policjantów, robotów był Spaiderman, jeden z bohaterów Pidżamersów, nawet diabełek. Przed udaniem się na salę balową dzieci pozowały do grupowego zdjęcia. Ach, co to był za bal…
Podczas realizacji tematu „Za co przebiorę się na bal?” zrealizowano następujące punkty z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: (I.5, I.6, I.8, III.5, IV.1, IV.2, IV.8, IV.9, IV.7, IV.11, IV.13, IV.18. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE

W ostatnim tygodniu stycznia gościliśmy mamę Kalinki. W ramach głośnego czytania przeczytała ona dzieciom  kilka opowiadań z książki Barbary Supeł „5 minutowe bajki na wycieczce”. Dzieci dowiedziały się, że  można opracować plan  wycieczki, a mimo to nie zawsze przebiega ona zgodnie z nim. Dowiedziały się co to jest jarmark? Co można na nim kupić.  Dzieciom miło upłynął  czas na słuchaniu głośnego czytania w wykonaniu mamy Kalinki. <<<foto>>>
Serdecznie dziękujemy.

Opracowała: Lidia Brzezik


URODZINY LAURY

 W miesiącu styczniu piąte urodziny obchodziła Laura.

Kochana Lauro życzymy Ci :
Do zabawy mnóstwa siły,
Żeby każdy dzień był miły,
Pełen śmiechu i radości,
Stu urodzinowych gości,
Aut, klocków i pluszaków,
Stu prezentów, stu buziaków.
<<<foto>>>

ZA CO KOCHAM MOJE BABCIE I MOICH DZIADKÓW

W dniach od 16.01.2023 do 20.01.2023r. rozmawialiśmy o roli babci i dziadka w rodzinie. Przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat kim są babcia i dziadek  dla rodziców, a kim dla ich dzieci. Jaką rolę pełnią w rodzinie? Co jest cecha charakterystyczną wyglądu osób starszych? W jakie zabawy bawili się babcia i dziadek  gdy byli dziećmi?
Przedszkolaki  słuchając opowiadania A. Widzowskiej  „ Bitwa o szpinak”  dowiedziały się jakimi zabawkami bawili się babcie i dziadkowie w dzieciństwie.  Pracując z tablicą demonstracyjną  „ Zabawy z babcią i dziadkiem” zwróciły uwagę na charakterystyczne cechy osób starszych- siwe włosy.  Dzieci bawiły się w zabawy, w które bawili się kiedyś ich dziadkowie, gdy byli dziećmi, np.  w zgadywanki -„Ence-pence, w której ręce?” „Na czy gra dziadek”  oraz w zabawę „Powtórz za, babcią”. Dzieci zastanawiały się jaką niespodziankę przygotować dla babci i dziadka z okazji ich święta. Wykonały kwiatki i czajniczki z herbatką, a także przygotowały program artystyczny składający się   z wierszy, piosenek i tańca. Występy dzieci zostały zarejestrowane  i przekazane rodzicom  do udostępnienia babciom i dziadkom w dniu ich święta. Tak też się stało.
Drogie Babcie i Dziadkowie,  z okazji  Waszego święta życzymy Wam, aby radość i pomyślność towarzyszyły Wam każdego dnia oraz abyście byli zdrowi i szczęśliwi.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „ Za co kocham moje babcie i moich dziadków?” zostały zrealizowane następujące punkty obszarów Podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.5, II.4 III.3,III.4, III.6,  III.7,  III.8, IV.1, IV.2, IV.5,  IV.7, IV.8, IV.9, IV.11, IV.14, IV.15. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

URODZINY POLI

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodziła Pola.

Polu najlepsze życzenia:

Dużo zdrówka i słonka,

humoru dobrego, życia kolorowego

i wspaniałych  wrażeń przy spełnianiu marzeń!

<<<foto>>>


JAKIE SPORTY UPRAWIAM ZIMĄ?

W minionym tygodniu dzieci poświęciły wiele uwagi sportom i zabawom zimowym. Przyporządkowywały zabawy i sporty do poszczególnych pór roku. To znaczy sporty, które można uprawiać latem, a które zimą. Poznały nazwy zimowych dyscyplin sportowych i sprzętu sportowego (sanki, narty, łyżwy). Rozmawialiśmy także o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz jak we właściwy sposób korzystać ze sprzętu sportowego. Dzieci podczas zajęć: określały co jest potrzebne do jazdy na lodzie i nartach. Dzieliły na sylaby wyrazy związane z zimą i zimowymi sportami. Posługiwały się pojęciami duży, mały. Układały rytmy. Ćwiczyły umiejętności grafomotoryczne, rysując kredkami ślady jakie pozostawiają łyżwy na lodzie podczas jazdy na lodzie. Doskonaliły umiejętność posługiwania się nożyczkami podczas cięcia obrazka po liniach przerywanych przedstawiającego ulubioną zabawę Ola- bohatera pakietu edukacyjnego Supersmyki. Kształtowały umiejętność poruszania się cwałem bocznym podczas zabawy „Schodkowanie” czyli wchodzenie na górę z nartami przypiętymi do butów narciarskich. Dzieci malowały białą farbą na niebieskim tle ulubione zabawy na śniegu. Bawiły się imitacją płatków śniegu przy piosence „Little Snowflake”. Utrwaliły sobie angielskie nazwy niektórych części ciała: głowa- head, ręka-hand, nos-nose.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Jakie sporty uprawiam zimą?” zostały zrealizowane następujące punkty z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.2, I.5, III.3, IV.1, IV.2, IV.5, IV.6, IV.7, IV.8, IV.9, IV.12, IV.14, IV.16, IV.19. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

SKĄD WIEMY, ŻE MIJA CZAS?

W pierwszym tygodniu 2023 roku rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z powitaniem Nowego Roku. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami poczynionymi w ostatnim dniu 2022 roku. Najbardziej podobało się im kolorowe niebo w tą wyjątkową noc. Wykonały pracę plastyczną pt. „Sylwestrowa noc”. Przedszkolaki dowiedziały się, że Kaszubska tradycja nakazywała wypędzenie starego roku poprzez hałaśliwy obchód po wsi ze śpiewami oraz klekotkami. Im głośniej i radośniej zachowywano się tej nocy, tym szczęśliwszy miał być kolejny rok. Dlatego też przed północą często słyszymy odgłos odpalanych fajerwerków.
 Przedszkolaki wysłuchały opowiadania A. Widzowskiej „Czy to już wiosna?” Dowiedziały się, że wystrzały spowodowane odpalaniem fajerwerków w sylwestrową noc budzą zwierzęta, wywołują u nich lęk. W związku z tym należy w ten wieczór zwierzę umieścić w pomieszczeniu gdzie nie będzie słychać odgłosu wystrzałów. Odbyliśmy spacer do kościoła pod wezwaniem świętego Piotra z Alkantary i świętego Antoniego z Padwy w Węgrowie w celu sprawdzenia czy zwierzęta, z szopki urządzonej na otwartej przestrzeni bezpiecznie spędziły noc Sylwestrową. Odwiedziliśmy także Rynek Mariacki, gdzie znajduje się piękna, duża choinka. Dzieci stanęły wokół choinki i zaśpiewały piosenkę „Pachnący gość”. Tak rozpoczęły nowy 2023 rok. Przedszkolaki zastanawiały się czym jest czas. Podczas zabawy „ Niespodzianka od zegarmistrza” poznały różnego rodzaju zegary: zegarek na rękę, budzik, zegar elektroniczny, zegar ścienny. Dzieci dowiedziały się, że każdy rok ma wiele dni i nocy. Następują one cyklicznie po sobie. Przedszkolaki poznały pory dnia. Określały co robi się rano, w południe, po południu, wieczorem.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Skąd wiemy, że mija czas” zostały zrealizowane następujące punkty z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: `I.5,8, II.1, III.3, 5,8, IV.1,2, 5,6, 7,9, 11, 12,16,18. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY NADII

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodziła Nadia.
Droga Nadio, z okazji urodzin życzymy Ci
dużo  zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów.
Przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego i wszystkiego,
wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY, Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY”

Dzieci z Przedszkola Nr 2 „ Pod Słoneczkiem” w Węgrowie wykonały kolejne zadanie z projektu edukacyjnego „ Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”.
Wysłuchały opowiadania Lucyny Krzemienieckiej „Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony”. Odbyły na wycieczkę na pocztę, aby zobaczyć jak wygląda skrzynka pocztowa. W drodze powrotnej do przedszkola dostrzegły czerwona skrzynkę z napisem „Poczta” przy galerii Mistrza Jana. Oglądając film „Droga listu” dowiedziały się w jaki sposób list trafia od nadawcy do adresata.
Podczas zabawy w „Głuchy telefon” dzieci przekonały się, że informację można przekazywać „z ucha do ucha” tak jak robiono to dawniej. Dziś komunikować się z innymi można za pomocą telefonu, a także za pomocą Internetu wykorzystując do tego celu różne aplikacje, np. messenger. Dzieci miały możliwość zaobserwowania połączenia z uczniami klasy I Szkoły Podstawowej Nr 23 im. Edwarda Szymańskiego w Warszawie poprzez Messengera.
Przed świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki z grupy III wykonały karty z życzeniami dla rodziców. Zabrały je do domu, aby wręczyć je swoim członkom rodziny. W ten sposób przekazały życzenia swoim bliskim.
Podczas realizacji grudniowego zadania projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” zostały zrealizowane następujące zadania z podstawy programowej wychowania przedszkolnego : dzieci objaśniały kolejność zdarzeń w opowiadaniu H. Łochockiej ( IV.5) , wyrażały swoje rozumienie (…) rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu- skrzynki pocztowej w obrębie sklepu (IV.2). Obdarzały uwagą inne dzieci i dorosłych podczas zajęć i zabawy (III.8). Nazywały i rozpoznawały wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, tak jak życzliwość okazywana bliskim - składanie życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia (III.6). Wykonywały eksperymenty graficzne podczas wykonywania karty świątecznej- samodzielnie, według własnej inwencji twórczej, rozmieszczały na kartce poszczególne elementy pracy (IV.8), <<<foto>>>
Opracowała : Lidia Brzezik

O CZYM W ŚWIETA KAŻDY Z NAS PAMIĘTA

W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z grupy III poznawały czynności towarzyszące przygotowaniom do świąt.
W ramach realizacji tematu „O czym w święta każdy z nas pamięta” przedszkolaki poznały opowiadanie Agaty Widzowskiej „Kartki świąteczne”. Utwór ten wprowadził dzieci w temat przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Czterolatki opowiadały o przygotowaniach świątecznych w swoich domach. Odbyły spacer na Rynek Mariacki w celu obejrzenia świątecznego wystroju miasta. Bawiły się w różnorodne zabawy ruchowe o tematyce świątecznej: „Bombka do bombki”, „Świąteczne niespodzianki”. Ulubioną zabawą dzieci była inscenizacja piosenek „Fabryka Mikołaja” oraz „Piernikowej piosenki”. Przedszkolaki uczyły się kolęd „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”. Wykonały kolorowankę wodną pt. „Choinka”. Nazywały kolory na bombkach. Liczyły ile jest bombek danego koloru. Dzieci poznały tradycje bożonarodzeniowe innych regionów Polski- Kaszub. Nauczyły się składać życzenia po kaszubsku: „Wesołëch i ciepłëch Gödow”.
 W pogłębianie wiadomości dzieci dotyczących tradycji bożonarodzeniowych włączyli się rodzice. Mama Antka, Mateusza i Marcela upiekły pierniki dla przedszkolaków. Zadanie dzieci polegało na pokryciu ich lukrem lub czekoladą i ułożeniu na nich różnorodnych cukierkowych ozdób. Własnoręcznie udekorowane świąteczne wypieki dzieci zabrały do domu by powiesić je na świątecznym drzewku lub obdarować nimi bliskich. Aby tradycji stało się zadość, na zakończenie spotkania mamy, przekazały dzieciom prezenty od Mikołaja.
Podczas realizacji tematu „ O czym w święta każdy z nas pamięta” zostały realizowane następujące obszary podstawy programowej: I.5, 6, II.11, III.5, IV. 2, 5, 6,7,8,9,11, 23. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

PROJEKT EDUKACYJNY „KOT”

W miesiącu grudniu, w grupie III przez ponad półtora tygodnia był realizowany projekt edukacyjny „Kot”. Pomysł przygotowania i przeprowadzenia tego projektu powstał podczas prowadzania zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt z rejonu Węgrowa. Zdecydowana większość przedszkolaków podczas zbiórki przynosi karmę dla psa. Smakołyków dla kota jest znacznie mniej. By zainteresować dzieci tym czworonogiem, jego potrzebami, znaczeniem w życiu człowieka postanowiłam zrealizować projekt edukacyjny „Kot”.
Projekt miał na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby udomowionych zwierząt- kota, zapoznanie z różnorodnością świata kotów (koty domowe i dzikie), wzmacnianie więzi rodzinnych podczas wykonywania zadań wspólnie z rodzicami.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od stworzenia w sali „Kociego kącika”. Dzieci przyniosły do przedszkola „Atlas kotów”, książki z bajkami, w których bohaterami były koty, np. „Kot w butach”, „Kicia Kocia”, maskotki, gumowe koty, akcesoria przeznaczone do pielęgnacji kota. Zgromadzone w kąciku akcesoria zmotywowały dzieci do wzbogacania wiedzy o kotach. Spisaliśmy na dużym arkuszu papieru wiadomości na temat co wiemy o kotach oraz czego chcielibyśmy się dowiedzieć. Dzieci zadały następujące pytania: Dlaczego koty lubią drapać? Co najbardziej lubią jeść? Dlaczego koty czasem uciekają od ludzi? Przy jakich piosenkach koty zasypiają? Czy koty mają swoje ulubione miejsce do spania? Dlaczego koty lubią jednych ludzi, a innych nie? Dlaczego koty lubią jeść ptaki? Po co koty mają wąsy? Po co kotom ogon? Po czym poznajemy, że kot jest chory?
Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania postanowiliśmy wybrać się do gabinetu weterynarii MIKO-WET w Węgrowie. W gabinecie zaobserwowaliśmy pacjentów, którzy trafiają do weterynarza. Od pani doktor dowiedzieliśmy się kiedy należy udać się z kotem do weterynarza. Jak należy opiekować się kotem, po czym można poznać, że jest on chory, po co ma wąsy, do czego służy mu ogon i dlaczego drapie.
W przedszkolu wraz ze swoim podopiecznym - Fafikiem odwiedziła nas babcia Dawida. Pokazała nam kota i opowiedziała jakie warunki należy mu zapewnić jeśli przebywa on w domu.
Swoją wiedzą o kotach dzieci dzieliły się z innymi kolegami i koleżankami podczas zabaw i zajęć. Bawiły się w weterynarza, sprawdzały co mogło zaszkodzić kotkowi prześwietlając jego brzuch. Codziennie rano przedszkolaki uprawiały „Kocią gimnastykę”. W ciągu dnia bawiły się w różnorodne zabawy ruchowe:„ Kotek i płotek”, „Kocia mowa”. Dzieci nauczyły się piosenki „My jesteśmy kotki dwa” wierszyka z pokazywaniem „ Takie ma oczy”. Wykonały pracę plastyczną pt. „Ulubiona zabawka kota”. Podczas zabawy „Gdzie jest kotek?” – utrwaliły stosunki przestrzenne.
W trakcie oglądania „ Atlasu kotów” dzieci stwierdziły, że tygrys, lew to także koty. W Internecie oglądaliśmy filmy o tych kotach. Korzystając z tablicy multimedialnej dzieci poznały przygody kota Filemona. Zapamiętały sentencję z bajki: „ nauka to też praca”.
Podczas seansów czytelniczych „Opowiem Ci bajkę jak kot palił fajkę” rodzice czytali dzieciom utwory, których bohaterami były koty. Dzieci poznawały przygody Kici Koci oraz Kota w butach.
Aby znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak jest zbudowane ciało kota? Co powinien kot jeść? Jakie są największe dzikie koty i gdzie żyją? Jaki jest największy dziki kot żyjący w Polsce? Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa poszukiwała odpowiedzi na powyższe pytania. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami szukały informacji o kotach : Jak jest zbudowane ciało kota? Co powinien jeść kot? Jakie są największe dzikie koty i gdzie żyją? Jaki jest największy dziki kot żyjący w Polsce? Dzieci wraz z rodzicami wykonały prace plastyczne. Każda z nich zawierała informacje na nurtujące dzieci pytania dotyczące kotów. Każdy swoją pracę prezentował na forum grupy. Na zakończenie realizacji projektu dokonaliśmy ewaluacji. Jedne dzieci losowały pytania przygotowane przez nauczycielkę, a inne udzielały na nie odpowiedzi. Dzięki temu utrwaliliśmy zdobyte wiadomości .
Dzięki realizacji projektu edukacyjnego „Kot” dowiedzieliśmy się, że na świecie jest wiele kotów. Są koty dzikie, a także udomowione. Każdy kto posiada tego czworonoga ma zawsze dobre samopoczucie, często uśmiecha się, rzadziej choruje. Każdy właściciel kota powinien stworzyć mu odpowiednie warunki, by czuł się on bezpiecznie w jego domu.
Podczas realizacji projektu zostały zrealizowane następujące zagadnienia podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
-dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych (I.5),
-dowiedziały, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawiały w stosunku do nich życzliwość i troskę (II.10),
- uczyły się obdarzać uwagą inne dzieci i osoby dorosłe podczas zajęć i wyjść poza teren przedszkola (III.8),
- wyrażały swoje oczekiwania wobec innych w czasie zabaw i zajęć (III.9),
-w czasie słuchania baśni, oglądania filmów uczyły się odróżniania elementów świata fikcji od realnej rzeczywistości (IV.3),
-ustalały położenie przedmiotów w stosunku do innych przedmiotów (IV.140,
-dzieci podejmowały samodzielną aktywność poznawczą, (oglądały książki, bawiły się w zabawy wg własnych pomysłów) ( IV.19),
-poznały zawód weterynarza ( IV.20),
- uczyły się klasyfikować poznane koty wg wielkości, przynależności do grupy (dzikie, udomowione) (IV.12). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY KACPRA

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodził Kacper

Kacperku  życzymy Ci uśmiechu, zdrowia i  radości.

 Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych,

uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


GŁOŚNE CZYTANIE

W miesiącu grudniu w grupie III odbyły się trzy głośne czytania przez rodziców.
Mama Niny czytała dzieciom utwory z serii „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej. Przedszkolaki poznały kolejne przygody kotki: „Kicia Kocia zima” - Kotka wraz z przyjaciółmi wybrała się na sanki. Wspólnie bawili się – wchodzili się na górkę, zjeżdżali z niej, lepili bałwana i rzucali się śnieżkami. Bohaterka opowiadania zachęcała dzieci i pokazała im jak można bawić się zimą na świeżym powietrzu.
"Kicia Kocia gotuje" – bohaterka książeczki piekła i gotowała razem ze swoją babcią co sprawiało jej ogromna przyjemność. Jednocześnie ostrzegła dzieci przed niebezpieczeństwami jakie mogą im grozić w przypadku samodzielnego posługiwania się przyborami, urządzeniami kuchennymi. .
Mama Nadii przeczytała przedszkolakom baśń pt. „ Kot w butach” Charles Perraulta oraz książkę Bernarda Wenzela „ A każdy widział kota”. Dzięki lekturze pierwszej przedszkolaki poznały niezwykłego kota, który mówił ludzkim głosem. Odmienił on los swego pana- Jasia. Z książki „ A każdy widział kota” dzieci dowiedziały się, że każde zwierzę inaczej spostrzega kota.
Mama Antka tuż przed Świętami Bożego Narodzenia przeczytała przedszkolakom opowiadanie Katarzyny Pruszkowskiej - Sokalla „Dinozaury ratują święta”. Było to opowiadanie o przygotowaniach do świąt w Dolinie Dinozaurów. Każdy dinozaur otrzymał zadanie, z którym musiał się zmierzyć. Niestety przydział obowiązków nie pasował do umiejętności poszczególnych zwierząt w wyniku czego powstał chaos. Zwierzęta rozwiązały zaistniały problem. Dinozaury ponownie przystąpiły do wykonywania obowiązków, ale każdy do właściwego. Dinozaury uratowały święta. Dzięki lekturze tej książki dzieci dowiedziały się, że najlepiej wykonujemy te czynności do, których mamy odpowiednie predyspozycje.
Serdecznie dziękuję rodzicom za aktywne włączanie się w kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

WIZYTA MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU

W  minionym tygodniu był  realizowany  temat „Co cieszy Mikołaja?”. Dzięki opowiadaniu „Kim był biskup z Mirry?”  dowiedziały się kim był święty Mikołaj, co mu sprawia największą przyjemność. Oglądając film „Rudolf Czewononosy” poznały renifery - zwierzęta ciągnące zaprzęg Mikołaja. Dowiedziały się dlaczego Rudolf spełnia  w zaprzęgu wyjątkową rolę.  Dzieci bawiły się przy piosence M.Z. Tomaszewskiej „Zaprzęg Mikołaja” Sprawdzały ile trudu musi pokonać zaprzęg Mikołaja, aby przybyć z prezentami do dzieci podczas zabawy „Skok przez przeszkodę”. Dzieci przygotowywały swoją salę do wizyty niezwykłego Gościa w przedszkolu. Przystroiły iglaste drzewko bombkami, światełkami, srebrnymi łańcuchami. We wtorek 6 grudnia 2022 roku pojawił się w przedszkolu długo wyczekiwany Gość. Usiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym dla niego krześle. Dzieci powitały Gościa. Zaprezentowały krótki program artystyczny składający się z piosenek, wierszy. Po czym nastąpił moment wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęcia z każdym dzieckiem. Przedszkolaki podziękowały Mikołajowi za przybycie i otrzymane podarunki.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Co cieszy Mikołaja” zrealizowane zostały następujące zadania z poszczególnych obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Dzieci oceniały swoje zachowanie w kontekście wykonywanych zadań (III.5). Były wdrażane do używania zwrotów grzecznościowych w sytuacji wymagającej przeproszenia (III.4). Przedszkolaki  w czasie zajęć wyrażały swoje rozumienie świata poprzez udzielanie odpowiedzi  na pytania dotyczące poznanych utworów. Recytowały wierszyki przed Mikołajem (IV.5). Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, z różnymi elementami ruchu (I. 4, 5). Układały przedmioty w sekwencje cztero-elementowe, (IV. 12). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce i do muzyki (IV. 7). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY, Z NIM PRZYGOEDY DZIELIĆ CHCEMY”

W listopadzie dzieci z grupy III zrealizowały kolejne  zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”
 Przedszkolaki wysłuchały opowiadania H. Łochockiej „ O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Lektura tego utworu skłoniła dzieci do zastanowienia się jak  można pomóc ptakom w zimie.  Dzieci postanowiły, że poproszą kogoś, np.   każdy swojego tatę lub dziadziusia, aby zrobił karmik.  Zostanie on  umieszczony  w przedszkolnym ogrodzie, w zasięgu widoku z naszego okna. Każde dziecko przyniesie pokarm dla ptaków. Codziennie będziemy wsypywać go do karmika. Tak też się stało. Tata Poli zrobił karmik. Umieściliśmy go na werandzie przedszkolnej, znajdującej się przy naszej sali. Dzieci przyniosły karmę dla ptaków. Gdy spadł pierwszy śnieg do naszego karmika  przylecieli skrzydlaci goście. Były to sikorki.
Podczas realizacji  listopadowego zadania z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych (I. 5): ze śpiewem „Lata ptaszek” , orientacyjno-porządkowej „Wesoły ptaszek- zmarznięty ptaszek”. Uczyły się doceniać emocjonalna wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (II. 11).  Kształtowały umiejętność  dostrzegania  potrzeb zwierząt, gdyż one tak samo jak ludzie odczuwają głód  i zimno  tak jak człowiek. Uczyły się  przejawiania wobec nich życzliwości i troski ( II.10). Obdarzały uwagą kolegów, koleżanki i osoby dorosłe, którzy dzieliły się swoją wiedzą na temat ptaków (III. 8). Odpowiadały na pytania dotyczące ptaków, rozwiązywały zagadki (IV.5). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO  MISIA

W dniu 25 listopada 2022 roku dzieci z grupy III uczestniczyły  w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak  przyszedł do przedszkola ze swoim misiem. Można było zobaczyć różne, małe, średnie, duże, brązowe, białe, niebieskie, itp. , misie. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
W tym dniu  dzieci  bawiły się ze swoimi misiami. Poznały historię ich święta, oglądały o nich  bajki, prezentację zawierającą zdjęcia i imiona znanych misiów. Brały udział w zabawach  ruchowych ze śpiewem przy piosenkach „ Pluszowy miś”, Niedźwiadek”, „Jadą, jadą misie”. Wykonały  wykonywały prace plastyczne pt. „ Mój miś”.
Święto Pluszowego Misia w naszym przedszkolu było  dniem pełnym uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe spędzając czas ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Cieszyły się, że mogły pokazać je swoim kolegom i koleżankom z grupy.
Podczas realizacji zajęć związanych z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia zostały zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
- uczestniczenie w zabawach ruchowych  w tym rytmicznych , muzycznych, naśladowczych (I.5),
- wykonywanie czynności, takich jak : trzymanie przedmiotów jedną ręka i oburącz (I.7),
- przedstawianie swoich emocji i uczuć, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu(II.4),
- odpowiadanie na pytania, rozwiązywanie zagadek (IV.5),
- śpiewanie piosenek z  dziecięcego repertuaru  ( IV.7),
- współdziałanie z dziećmi w zabawie (III.5),
-podejmowanie  aktywności poznawczej -korzystanie z nowoczesnych technologii (IV.19) <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE

W  ramach  głośnego czytania dzieci z grupy III  gościły w listopadzie mamę Nadii.  Przeczytała ona  przedszkolakom  dwie książeczki. Jedną z nich była książka „ Miś Maciek” i opowiadała  o przygodach pluszowego przyjaciela dzieci. Draga zaś to pozycja Marty Galewskiej-Kustry  „ Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”.  Zabawna książka opowiadająca przygody niezwykłej muchy o imieniu Fefe. Wraz z nią dzieci  wyruszyły  na przejażdżkę samochodem, próbowały  ugasić pożar, wybrały się do kina i na kolację do eleganckiej restauracji.
Dzieci  w skupieniu wysłuchały  głośnego czytania w wykonaniu mamy Nadii. Serdecznie dziękujemy pani Kasi. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

JAKIE SĄ MOJE PRAWA I OBOWIĄZKI?

Realizację tematu kompleksowego „Jakie są moje prawa i obowiązki?” rozpoczęliśmy od przypomnienia wiersza „Mały człowiek, duża sprawa”. W ubiegłym roku przedszkolaki poznały prawo do zabawy. W bieżącym roku szkolnym dzieci poznały prawo, do posiadania mamy i taty, nauki, odpoczynku, posiadania swojego pokoju lub kącika w domu (prawo do prywatności). Dowiedziały się, że każdy kto ma prawa posiada także obowiązki.
Słuchając piosenki J. Kucharczyk „Każdy ma swoje obowiązki” dowiedziały się co zazwyczaj robi mama, co tata, a co dziecko. Dzieci zgodnie stwierdziły, że najwięcej obowiązków ma mama. By pomóc mamie w pracy dzieci wykonały dla niej robota. Podczas zabawy dydaktycznej „Co robią domownicy?” przedszkolaki zostały wprowadzone w „świat kodowania” . W trakcie zabawy ruchowej „Obowiązki domowe” rozwiązywały zagadki ruchowe. Przedszkolaki dowiedziały, że każdy członek rodziny ma swoje prawa, ale także i obowiązki, które powinien wykonywać.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Jakie są moje prawa i obowiązki?”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych: rytmicznych , muzycznych naśladowczych. Wykonywały różne formy ruchu: bieg, podskoki, czworakowaniem, naśladowanie (I.5). Miały możliwość wyrażania swojego rozumienia świata (IV.2). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce (IV.7). W czasie zabawy „Obowiązki domowe” komunikowały się pozawerbalnie (III.9). Uczyły się respektowania swoich praw i obowiązków oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby (III.7). Podczas kodowania uczyły się nazywać symbole, znaki znajdujące się w najbliższym otoczeniu (IV.9). Doskonaliły umiejętność obdarzania uwagą inne dzieci i osób dorosłych podczas zajęć (IV.8). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

KIEDY PATRZĘ W NIEBO

            W ostatnim tygodniu  realizowany był temat kompleksowy „Kiedy patrzę w niebo”. Zajęcia związane z tym tematem miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały Układ Słoneczny. Dowiedziały się, że planeta na której żyjemy to Ziemia. W Układzie Słonecznym oprócz Ziemi są jeszcze inne planety, takie jak Mars, Jowisz, Saturn. Dzieci wzbogaciły swój  słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym. Dowiedziały się, że każda planeta ma swoją ścieżkę po której porusza się wokół Słońca. Jest to orbita. Poznały postać wybitnego polskiego  astronoma Mikołaja Kopernika. Dowiedziały się, że to on odkrył że planeta Ziemia krąży wokół Słońca.  Dzieci wcielały się w rolę  kosmonautów. Zastanawiały się  dlaczego człowiek lecąc w kosmos ubiera się w specjalny  kombinezon. Układały rakiety z figur geometrycznych, wykonały lunety za pomocą, których obserwowały niebo. Podczas zabaw dowolnych  dzieci budowały stacje kosmiczne. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.
            W trakcie realizacji tematu kompleksowego „Kiedy patrzę w niebo”  w myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach ruchowych (I.5). Wykonywały ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała (I.8). Podczas  zabaw  współdziałały  z innymi dziećmi (III.5), zagospodarowywały przestrzeń sali przedszkolnej własnymi pomysłami konstrukcyjnymi. Poszukiwały w książkach obrazków przedstawiających Wszechświat (IV.19), klasyfikowały przedmioty według kształtu, koloru (IV. 12). W czasie zajęć liczyły kosmonautów, planety posługując się liczebnikami głównymi oraz porządkowymi (IV. 15). Podczas zajęć muzycznych przedszkolaki wysłuchały piosenki „Kosmos” (IV. 7), bawiły się przy piosence „Ufoludek”. <<<foto>>>

CO POWINIENEM WIEDZIEĆ O POLSCE?

            Od 7 do 10 listopada w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Patriotyczny Listopad. Każdego dnia Przedszkolaki wzbogacały swoją wiedzę o Polsce. Szczególną uwagę poświęciliśmy symbolom narodowym (godło, hymn Polski, flaga). Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „ Polskie symbole narodowe- Kto ty jesteś?” Poznały legendę o powstaniu Polski. Poznały godło Polski. Dowiedziały się, że symbol orła znajduje się na pieniążkach, ważnych dokumentach obowiązujących w Polsce. Miały możliwość doświadczyć trudu, jaki należy włożyć, aby podzieloną mapę Polski złożyć w całość. Przedszkolaki wykonały biało- czerwone flagi. Nauczyły się również pierwszej zwrotki oraz refrenu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz przyjmowania prawidłowej postawy podczas śpiewania hymnu narodowego. W dniu 10 listopada 2022 roku dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane. O godzinie 11:11, wspólne ze wszystkimi dziećmi z Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem”, pięknie odśpiewały hymn narodowy. 
            Dzięki realizacji tematu kompleksowego „Co powinienem wiedzieć o Polsce?” zostały zrealizowane następujące zagadnienia z podstawy programowej wychowania przedszkolnego: aby poznać historie powstania państwa polskiego dzieci korzystały z nowoczesnych technologii informacyjnych (IV.19). Przedszkolaki miały możliwość odczuć, że są Polakami ( III.2). Poznały symbole narodowe ( IV. 11, 10, 9). Uczyły się odnosić do nich z szacunkiem ( III.6). Zaznajomiły się z monetami i banknotami, które są prawnym środkiem płatniczym w Polsce ( IV.17). Uczestniczyły w zbiorowym śpiewaniu hymnu narodowego ( IV. 7).  <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY NINY

W miesiącu listopadzie czwarte urodziny obchodziła Nina

Ninko z okazji urodzin życzymy Ci dużo  zdrowia, radości, mnóstwa prezentów i gości. Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych, uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY

            Grupa III z Przedszkola Nr 2 "Pod Słoneczkiem" w Węgrowie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy z nim przygody dzielić chcemy” .
            W miesiącu wrześniu w  bohater książki H. Łochockiej -  wróbelek Elemelek zamieszkał w sali grupy III.  Ma własne M-1.  Dzieci poznały budowę ptaka. Wiedzą, że ptak to zwierzę, którego ciało jest pokryte piórami, a jego młode wylęgają się z jaj. Ma dwie nogi, dwa skrzydła, głowę, dziób, tułów, ogon. Przedszkolaki obejrzały „przyrodyjkę” Marcina Kostrzyńskiego pt. „Ptaki".
            W październiku dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”. Okazało się, że  przedszkolaki posiadają  dużą wiedzę na temat kołowego i pieszego ruchu drogowego.  Już we wrześniu odbyło się spotkanie z policjantem, który  zapoznał dzieci z elementarnymi przepisami ruchu drogowego.  Zdobytą wiedzę przedszkolaki wykorzystały podczas spacerów.  Dzieci wiedzą w jakim miejscu można przejść przez jezdnię oraz przy jakim świetle. Po wysłuchaniu opowiadania postanowiły nauczyć wróbelka Elemelka elementarnych przepisów ruchu drogowego. Zwróciły uwagę, że przed wkroczeniem na jezdnię należy dokładnie rozejrzeć się na wszystkie strony. Jeśli nic nie jedzie można wejść na pasy, ale tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Jeśli przy jezdni jest sygnalizator świetlny to można wejść na jezdnię tylko gdy świeci się zielone światło. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

JAKIE PLANY NA JESIEŃ MAJĄ ZWIERZĘTA?

            Podczas realizacji tematu „ Jakie plany na jesień mają zwierzęta?” dzieci poznały  zwyczaje zwierząt i ich sposoby przygotowania się do zimy.
             Dzięki wysłuchanym utworom literackim, m.in. L. Krzemienieckiej „Kolczatek” bajkom i filmom Dowiedziały się, że jeż, niedźwiedź śpią w czasie zimy.  Wiewiórka gromadzi zapasy na ciężkie czasy. Przedszkolaki pomagały  policzyć wiewiórce ile ma orzechów w każdej  spiżarni. Niektóre ptaki, tak jak bocian, odlatują do ciepłych krajów.
            Nauczyły się  piosenki „Kolczasty jeż” oraz  wykonały pracę plastyczną  pod tym samym tytułem
            Doskonaliły zwinność i sprawność fizyczną podczas  różnego rodzaju zabaw, np. „Na dywanie siedzi jeż”, „Wiewiórki do dziupli”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
             W czasie spacerów obserwowały zmiany jakie następują w najbliższym otoczeniu : coraz mniej liści na drzewach, a więcej na trawnikach. Przedszkolaki próbowały swoich sił podczas grabienia liści i formowania z nich kopców. Wiedziały, że mogą w nich zamieszkać jeże.
            Podczas realizacji  tematu kompleksowego „Jakie plany na jesień mają zwierzęta?”, zgodnie, z podstawą programową wychowania przedszkolnego, dzieci uczestniczyły w  ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych z przyborami i bez  nich (I.5). Miały możliwość dostrzec, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania. Uczyły się przejawiania wobec nich troski ( II. 10). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce
Przeliczały elementy zbiorów w czasie zabaw, posługiwały się liczebnikami głównymi i porządkowymi,  wykonywały dodawanie i odejmowanie  w sytuacjach użytkowych  (IV. 15). Wykonywały eksperymenty graficzne farbą ( Iv. 8). Posługiwały się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt , roślin  (IV. 18). <<<foto>>>
 Opracowała: Lidia Brzezik

DARY JESIENI Z LASU I PARKU

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W minionym tygodniu dzieci przynosiły do przedszkola dary jesieni z lasu i parku. Były to kolorowe liście, szyszki sosnowe, świerkowe, kasztany. Przedszkolaki odgadywały jesienne zagadki, nazywały i opisywały pory roku. Wykorzystując farby oraz przyniesione do przedszkola liście wykonały pracę plastyczną pt. „Jesienne drzewo”. Zastanawiały się co to jest wiatr i jak można go wywołać. Bawiły się przy piosence „Walczyk liści”, obejrzały przedstawienie w wykonaniu starszaków „Pani Jesień i jej dary”. Wszystkie jesienne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Dary jesieni”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych. Wykonywały różnorodne formy ruchu: bieżne, skoczne, rzutne (I. 5). Uczyły się doceniać emocjonalna wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (II. 11). Obdarzały uwagą kolegów, koleżanki i osoby dorosłe (III. 8). Odpowiadały na pytania dotyczące darów jesieni, układały i rozwiązywały zagadki (IV.5). Nazywały pory roku. Omawiały charakterystyczne cechy jesieni(IV. 16). Posługiwały się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, jak opadanie liści z drzew (IV. 18). Eksperymentowały farbą i liśćmi (IV. 16). W czasie zabaw i zajęć matematycznych przeliczały elementy zbiorów (IV. 15), segregowały dary jesieni według pochodzenia (IV.12). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE W PAŹDZIERNIKU

W październiku gościliśmy mamę Marcela. Pani Edytka w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom przeczytała dzieciom książkę Anity Głowińskiej „Kicia Kocia gotuje”. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały głośnego czytania. Temat był im bardzo bliski – pieczenie ciasteczek z babcią. Dzięki lekturze książki „Kicia Kocia gotuje” dzieci przypomniały sobie, że nie mogą obsługiwać urządzeń elektrycznych i gazowych znajdujących się w kuchni. Mogą to robić tylko dorośli.
Serdecznie dziękujemy mamie Marcela za udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY DOMINIKA

W październiku czwarte urodziny obchodził Dominik.

Drogi Dominiku życzymy Ci dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i słonecznych dni.

<<<foto>>>


KTO PRACUJE W PRZEDSZKOLU

W drugim tygodniu października w grupie III był realizowany temat kompleksowy „Kto pracuję w przedszkolu?”. Przedszkolaki bawiły się w zabawę  słownikową „Kto to jest?”. Na podstawie obrazków  nazywały  zawody osób pracujących w przedszkolu, określały czynności, jakie wykonują. Poznały piosenkę „Moja pani”, przy której bawiły się w redagowanie życzeń dla pracowników przedszkola  z okazji Dnia  Edukacji Narodowej. Wykonały piękne prace plastyczne  okazując w ten sposób wdzięczność pracownikom przedszkola za wszystko to co robią dla dzieci. Odbyło się także spotkanie   z wieloletnią nauczycielką Przedszkola Nr 2 „ Pod Słoneczkiem” w Węgrowie, z panią Zosią, która opowiedziała przedszkolakom o pracy nauczyciela wychowania przedszkolnego.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Kto pracuje w przedszkolu”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego  dzieci wskazywały zawody wykonywane przez osoby z najbliższego otoczenia (IV. 20). Uczyły się okazywania szacunku, życzliwości osobom z najbliższego otoczenia (III. 6).  Z  przedszkolakami utrwalane były nawyki związane z codziennymi czynnościami higienicznymi, samoobsługowymi i porządkowymi (I 1,7). Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, z różnymi elementami ruchu na podwórku przedszkolnym i w sali ( I. 4, 5).  Układały przedmioty w  sekwencje trzy-elementowe, (IV. 12). Uczyły się określania położenia przedmiotów względem siebie (IV. 14). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce i do muzyki (IV. 7). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

JAK JESIENIĄ DBAĆ O ZDROWIE?

Podczas zajęć dydaktycznych, w minionym tygodniu,  dzieci zastanawiały się czym jest zdrowie.  Zdobywały wiedzę  z zakresu zdrowego odżywiania. Poznawały źródła witamin   i ich wpływu na nasz organizm.  Wykonały owocowo- warzywne  szaszłyki.   Przedszkolaki odkryły tajemnice zdrowego trybu życia którym jest aktywność fizyczna.  Dowiedziały się co można robić  w domu gdy na dworze pada deszcz, wieje silny wiatr, jest burza ( czytać, grać w gry, układać puzzle, rysować, malować). Przypomniały sobie  figury geometryczne koło, trójkąt  a także poznały  nową – kwadrat. Tworzyły z nich różnorodne kompozycje.  Poznały także zabawy, które mogą uatrakcyjnić pobyt na świeżym powietrzu. Wykonały latawca. Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady higieny - ciała i jamy ustnej. Poznały zawód lekarza. Każdy przymierzył biały fartuch, osłuchał kolegę, koleżankę stetoskopem. Niektórzy robili  innym zastrzyki, mierzyli temperaturę.
Pamiętajmy o tym, by dbać o swoje zdrowie i odporność szczególnie jesienią, kiedy to nietrudno o chorobę.
Podczas realizacji  tematu kompleksowego „ Jak jesienią dbać o zdrowie”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w  ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych z przyborami i bez (I.5), w spacerach wokół przedszkola, w zabawach na placu zabaw.  Przygotowując się do wyjścia na świeże powietrze przedszkolaki  wykonywały czynności samoobsługowe - ubierały się  samodzielnie ( I.2). W trakcie spacerów dzieci obserwowały zmieniający się krajobraz. Dostrzegły emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (II.11). W czasie zajęć dydaktycznych uczyły się obdarzać uwagą  inne dzieci i nauczycielkę (III. 8). Wyrażały swoją ekspresję twórczą   podczas tworzenia szaszłyków owocowo-warzywnych, układania różnorodnych kompozycji z figur geometrycznych. Doskonaliły umiejętność rozróżniania ich ( koła, trójkąta, kwadratu) ( IV.11,12). Posługiwały się  pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. zmiana barw liści na drzewach, ich opadanie,  Miały możliwość wyrażania swojego rozumienia, pogody jesiennej( silny wiatr, opady deszczu, mgła) ( IV.18) Pogłębiły swoją wiedzę na temat czym zajmuje się lekarz  (IV.20). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

URODZINY KRZYSIA

W minionym tygodniu urodziny obchodził Krzyś.

Krzysiu życzymy Ci dużo zdrowia, szczęścia i samych wspaniałych chwil w gronie przedszkolaków.

<<<foto>>>


CO ZMIENIA SIĘ JESIENIĄ

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym co zmienia się w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni. Dzieci wysłuchały opowiadania A. Widzowskiej „ Jesienna zagadka”. Odbyły spacer wokół przedszkola w celu poszukiwania oznak jesieni. Obserwowały drzewa, których korony z koloru zielonego zmieniały się na żółty. Poznały wygląd liści klonu i kasztanowca. Odszukały te drzewa na podwórku przedszkolnym. Uczyły się klasyfikowania liści ze względu na to na jakim drzewie rosną oraz jaki mają kolor. Poznały niektóre grzyby jadalne, jak borowik, rydz oraz trującego muchomora. Bawiły się przy piosenkach „ „Grzybek tu, grzybek tam”, „ Kolorowe listki”. Poznały warzywa, które jesienią dostojnie zdobią grządki w ogrodach oraz owoce mieniące się różnymi kolorami na drzewach w sadzie.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „ Co zmienia się jesienią?”, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych z przyborami i bez (I.5). Miały możliwość wyrażania swojego rozumienia świata podczas rozmów(IV.2). Słuchały muzyki, śpiewały piosenki, poruszały się przy muzyce i do muzyki. Muzykowały z użyciem nietypowego źródła dźwięku jakim były orzechy włoskie (IV. 7). Klasyfikowały przedmioty według kształtu, koloru( IV. 12). <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W minionym tygodniu, 20 września 2022 roku,  obchodziliśmy  Dzień Przedszkolaka. To ogólnopolskie święto zostało ustanowione, aby podkreślić ważność edukacji przedszkolnej w rozwoju każdego dziecka.
Rano, wchodząc na salę dzieci słyszały na powitanie piosenkę „ Życie przedszkolaka”. Po śniadaniu  odbył się quiz wiedzy o grupie oraz zabawy przy piosenkach Z. M. Tomaszewskiej z wykorzystaniem różnych przyborów: lasek, clavesów, chusty animacyjnej.  Każda odpowiedź była nagradzana brawami, gdyż była prawidłowa. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał medal. Radość, śmiech  dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie.
Podczas realizacji zajęć związanych z Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
- uczestniczenie w zabawach ruchowych  z przyborami(I.5),
- szanowanie emocji swoich i innych osób (II.2, II.3),
- przedstawianie swoich emocji i uczuć, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu(II.4),
- przejawianie  poczucia własnej wartości jako osoby (III.1),
- odczuwanie i wyjaśnianie swojej przynależności do grupy przedszkolnej, ( III.2),
- odpowiadanie na pytania, rozwiązywanie zagadek (IV.5),
- muzykowanie z użyciem instrumentów, śpiewanie piosenek z  dziecięcego repertuaru, wykonywanie piosenek ważnych, charakterystycznych dla uroczystości przedszkolnych – święta przedszkolaka  ( IV.7). <<<foto>>>
Przygotowała:  Lidia Brzezik

MIĘDZYNARODOWY DZIEN KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki to popularne święto kreatywności.  Jest ono obchodzone  na całym świecie  15 września.   W tym dniu, w  naszej grupie również wykorzystaliśmy kropkę do inspiracji kreatywności dzieci. Ubrania  dzieci wypełnione były kropkami. Przedszkolaki   wysłuchały „Opowieści o małej kropce”. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Była zabawa matematyczna z wykorzystaniem kostek do gry „Ko ma więcej kropek?”. Dzieci liczyły ile wyrzuciły kropek. Ustalały  kto wyrzucił więcej kropek. Były także zabawy ruchowe „ Złap kosmiczną kropkę”, „Znajdź parę”.  Wykonały również ciekawe prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka. Było kolorowo i radośnie.
Podczas realizacji zajęć związanych z Międzynarodowym Dniem Kropki zostały zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
- obdarzanie uwagą innych dzieci i osób dorosłych (III.8),
-uczestniczenie w zabawach ruchowych (I.5),
-wykonywanie własnych eksperymentów  graficznych kredką (IV.8, ),
-przeliczanie elementów zbioru w czasie zabawy ( IV.15). <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

POZNAJEMY ZASADY RUCHU DROGOWEGO

Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych jest jednym z obszarów wychowania przedszkolnego.  W drugim tygodniu września  omawialiśmy zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po ulicy i chodniku. Dzieci nauczyły się znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej, poznały podstawowe znaki drogowe i sposób prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.  W celu  wykorzystania  zdobytych wiadomości  dotyczących zasad   ruchu drogowego dzieci z grupy III wybrały się na pobliskie skrzyżowanie, aby odnaleźć znak drogowy- przejście dla pieszych, przećwiczyć  przechodzenie na druga stronę jezdni oraz obserwować ruch uliczny. Przedszkolaki sprawnie i bezbłędnie przeszły na drugą stronę ulicy przez przejście dla pieszych czyli tzw. „zebrę”. Zauważyły, że przechodzący obok przechodnie oraz kierowcy pojazdów przestrzegali zasad ruchu drogowego. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Podczas realizacji tematu kompleksowego „Poznajemy zasady ruchu drogowego” zostały zrealizowane następujące zagadnienia z  podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
-ocenianie swojego zachowania w kontekście podjętych czynności i zadań (…) ( III.5),
- obdarzanie uwagą innych dzieci i osób dorosłych (III.8),
-komunikowanie się z dziećmi i osobami dorosłymi , wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyrażanie swoich oczekiwań społecznych wobec innego dziecka, grupy (III.9)
-odpowiadanie na pytania, objaśnianie kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych (IV.5),
- słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, poruszanie się przy muzyce i do muzyki (IV.7),
-posługiwanie się swoim imieniem, nazwiskiem (III.3),
-uczestniczenie w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami  lub bez nich (I .5). <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

W PRZEDSZKOLU PO WAKACJACH

Piękne, słoneczne wakacje już minęły. Dzieci wróciły do przedszkola wypoczęte, opalone i z wielkim zapałem do pracy i zabawy.
W pierwszym tygodniu pobytu w przedszkolu dzieci zapoznały się z nową salą ćwicząc przy tym spostrzegawczość. Poznały nowoprzybyłe dzieci. Utrwaliły imiona kolegów i koleżanek, z którymi spędziły już rok w przedszkolu. Poznały znaczki rozpoznawcze, ułatwiające im odnajdywanie właściwej szafki w szatni. Przypomniały sobie przedszkolny plan dnia oraz instrukcję prawidłowego mycia rąk. Przedszkolaki zastanawiały się co to są i po co są zasady, a następnie wspólnie stworzyły Kodeks Przedszkolaka. Wysłuchały wiersza „Obowiązki dyżurnego”, dzięki któremu zapoznały się z funkcją dyżurnego w przedszkolu. Na koniec tygodnia dzieci ustaliły kim jest „Super przedszkolak”. (I.1, II.5, III.2, III.8, III.9). <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

Grupa 2 2021 / 2022


WAKACJE TUŻ TUŻ

Dzieci z grupy II w dniach 20 - 24.06.2022 r. wzbogacały wiedzę na temat gdzie i w jaki sposób można spędzić wakacje. Poznały zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas pobytu nad morzem, w górach, na wsi. W czasie zajęć i różnorodnych zabaw organizowanych w ciągu całego tygodnia przedszkolaki poznawały różnorodne zabawy, w które można bawić się podczas wakacji.
Piosenka "Wakacyjne podróże” była inspiracją do poznawania i utrwalenia nazw środków lokomocji umożliwiających przemieszczanie się na dużych odległościach. Podczas zabaw ruchowych dzieci "jechały pociągiem”, w zabawach plastycznych" płynęły statkiem lub łódką”.
Zajęcia zachęciły przedszkolaków do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Wzbudził chęć poznawania różnych zakątków naszego kraju.
Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego stwarzano sytuacje sprzyjające rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do dbania o zdrowie i bezpieczeństwo. Realizacja tematu „Wakacje tuż, tuż” umożliwiła przedszkolakom poznanie pojęć dotyczących zjawisk przyrodniczych, które możemy zaobserwować latem. Dzieci miały możliwość wypowiedzenia się na temat oznak nowej pory roku- lata, wyrażania swojego rozumienia świata , odpowiadały na pytania, śpiewały piosenki , bawiły się przy muzyce. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ŁĄKA WIOSNĄ

Jednym z tematów zajęć edukacyjnych w czerwcu była wiosenna łąka. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego obliguje nauczycieli do tworzenia warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka. W związku z tym w piękny czerwcowy dzień wybraliśmy się na spacer, na pobliską łąkę, aby zobaczyć rosnące tam rośliny, żyjące owady . Wyprawa ta, miała na celu rozbudzanie zainteresowań przyrodą. Dzieci ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące. Na zajęciach plastycznych, zgodnie z punktem 8 obszaru poznawczego podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przedszkolaki wykonywały eksperymenty graficzne przy użyciu kredek oraz kolorowego papieru -wykonały piękną pracę plastyczną pt. „ Łaka”. Bawiły się również przy dźwiękach utworu Qndela „Łąka” wcielając się w rolę kwiatów, owadów, ptaków, które spotkaliśmy podczas wyprawy.
Realizowany temat był doskonałą okazją, aby uczyć dzieci szacunku do przyrody, by nie krzywdzić ślimaków, biedronek, motyli. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY MARCELA

W minionym tygodniu piąte urodziny obchodził Marcel.

Marcelku życzymy Ci uśmiechu, zdrowia i  radości.

Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych,

uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń. W naszym przedszkolu z okazji Dnia Dziecka  odbył się piknik profilaktyczny. Były zabawy z bohaterami filmu „Psi patrol”. Przedszkolaki oglądały  teatrzyk „Maja u psychologa”. Po spektaklu widzowie mogli zrobić sobie zdjęcie z aktorami, zachwycać się mydlanymi bańkami oraz skosztować waty cukrowej, popcornu. Były tańce, zabawy z chustą, upominki, pyszny podwieczorek, zamek dmuchany. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na zdjęciach. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DZIEŃ MAMY

Dzień Mamy to dla przedszkolaków jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoje mamy. Przygotowując się do Dnia Matki  przedszkolaki  opowiadały o swoich mamach. Jak mają na imię, gdzie pracują, za co je kochają. Każde dziecko przyniosło zdjęcie swojej rodziny i zaprezentowało go na forum grupy.  Słoneczka wspaniale poradziły sobie z tym zadaniem. Dzieci wspólnie wykonały dla mam gazetkę - bukiet maków. Przygotowały także4 upominki. Wręczyły je mamom wraz z uściskami i całusami.
Podjęte działania  zostały zrealizowane zgodnie z  punktem 2, 5,7  obszaru poznawczego, punktem 2, 3, 7, 8 obszaru społecznego podstawy programowej wychowania przedszkolnego. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

WYCIECZKA DO ZWIERZYŃCA  EUROSTRUŚ  W BORZYCHACH

Realizując zadania podstawy programowej wychowania przedszkolnego – „ tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa”  oraz– „wspieranie samodzielnej  dziecięcej eksploracji świata…” odbyliśmy wycieczkę  do Zwierzyńca „Eurostruś”  w Borzychach.
Wycieczka była znakomitą okazją do utrwalenia zdobytych wiadomości podczas realizacji   tematu „Na wiejskim podwórku”. Dzieci miały możliwość poznać w sposób bezpośredni niektóre zwierzęta, które można spotkać w zagrodzie wiejskiej: kaczki, gęsi indyki, owce, kozy, króliki. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem karmiły czworonogi. Poznały także zwierzęta z innych krajów, np. perliczki, alpakę, strusie, pawie.  W czasie oglądania zwierząt w zwierzyńcu towarzyszył nam bocian Wojtek. Ptak odbywa rekonwalescencję w zwierzyńcu. Na koniec  odbyliśmy przejażdżkę na sianie. Trasa przejazdu wiodła przez las.
Opuszczając zwierzyniec ze łzą w oku żegnaliśmy się z  panią Elizą i panem Markiem.
Serdecznie dziękujemy za to, że dzień 23 maja 2022 roku mogliśmy spędzić na łonie natury, wśród czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY WOJTKA

W miesiącu maju czwarte urodziny obchodził Wojtek.

Kochany Wojtusiu  życzymy Ci spełnienia wszystkich marzeń, uśmiechu na twarzy, wspaniałych przyjaciół.

Niech przygoda towarzyszy każdemu Twojemu dniu, a zabawa dostarcza jak najwięcej frajdy.

<<<foto>>>


NA WIEJSKIM PODWÓRKU

Realizacje tematu  kompleksowego „ Na wiejskim podwórku” rozpoczęliśmy od wycieczki podczas, której dzieci porównywały krajobraz  miasta i wsi. Przedszkolaki wypowiadały się co bardziej im się podoba miasto czy wieś.  Poznały  zwierzęta i ich młode.  Zaznajomiły się z nazwami  budynków gospodarskich, w których one przebywają. Ćwiczyły swoją spostrzegawczość  słuchową rozpoznając  odgłosy  wydawane przez zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego. Przedszkolaki dowiedziały się co ludziom dają zwierzęta hodowlane, a także co możemy zrobić  z tych produktów.  Ćwiczyły liczenie  układając puzzle matematyczne „Na grzędzie”. Wykonały  także pracę plastyczną pt.  „Krowy na łące”.
Zgodnie z obszarem poznawczym punkt 18 podstawy programowej przedszkolaki posługiwały  się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Zgodnie z podstawą programową  wychowania przedszkolnego dzieci powinny podejmować samodzielną aktywność poznawczą, np. oglądanie książek. Chcąc sprostać temu wymaganiu  przedszkolaki z grupy "Słoneczka" odwiedziły  Miejska Bibliotekę Publiczną im. A. Cieszkowskiego w Węgrowie. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, gdzie znajdują się przeznaczone dla  nich książki.  Dzieci samodzielnie wybrały sobie woluminy, które następnie obejrzały. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla niektórych przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w  tak dużej bibliotece, ale na pewno nie ostatnia. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ZNAMY RÓŻNE ZAWODY

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zawodach. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego – obszar IV punkt 20 - dzieci wskazywały zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśniały czym zajmuje się dana osoba wykonująca taki zawód. Dzieci bawiły się w projektantów. Zaprojektowały suknie dla mamy na zbliżający się Dzień Matki.
Szczególną uwagę poświęciliśmy takim zawodom jak kucharka, krawiec, strażak, policjant. Te zawody są dzieciom najbliższe. Z ludźmi tych zawodów dzieci miały możliwość spotkać się w przedszkolu. Porozmawiać o ich pracy. Dowiedzieć się na czym ona polega. Wspólnie zastanawialiśmy się po co są nam te zawody? Pomógł nam wyjaśnić to wiersz J. Tuwima „ Wszyscy dla wszystkich”. Przedszkolaki wypowiadały się na temat korzyści płynących z zawodów wymienionych w wierszu. Wspólnie ustaliliśmy, że ludzie wykonując różne zawody pomagają sobie wzajemnie. Dzięki piekarzowi ludzie mają świeże pieczywo i coraz to nowe, smaczne wypieki, których nie muszą sami przygotowywać, przez co mają więcej czasu na inne sprawy.
Na koniec każde dziecko zastanawiało się kim chciałoby zostać kiedy dorośnie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY MIŁOSZA I MARCELINKI

W pierwszej połowie maja urodziny obchodził Miłosz i Marcelinka. Życzymy im uśmiechu, zdrowia i  radości.

Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych, uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

<<<foto>>>


WĘGRÓW - MOJE MIASTO

Dziecko w wieku przedszkolnym, w myśl 10 punktu obszaru poznawczego podstawy programowej wychowania przedszkolnego, „wymienia nazwę swojego kraju (…), rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach i legendach, bajkach, (…) orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”. Aby spełnić to wymaganie, w ramach realizacji tematu „Węgrów moje miasto”, przedszkolaki z grupy II odbyły wycieczkę na Rynek Mariacki w Węgrowie. Zaobserwowały tam powiewające na wietrze flagi: Polski i Unii Europejskiej. Na jednym z budynków dzieci dostrzegły godło Polski oraz herb Węgrowa. Dowiedziały się, że tu znajduje się siedziba władz miasta.
Temat dotyczący miasta, w którym znajduje się Przedszkole nr 2 „Pod Słoneczkiem” jest dzieciom bliski. Przedszkolaki znają nazwę miasta, w którym mieszkają. Miały już możliwość poznać jego zabudowę, ulice podczas spacerów, wyjść do WOK na spektakle teatralne. Wycieczka do centrum miasta pozwoliła dzieciom poznać niektóre zabytkowe budowle: Bazylikę Mniejszą, Dom Gdański. Przedszkolaki poznały także legendę o niedźwiadku. Wykonały herb Węgrowa. Na widokówkach, fotografiach przedstawiających nasze miasto dzieci odnajdywały obiekty poznane podczas wycieczki. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY TOBIASZA

W minionym tygodniu urodziny obchodził Tobiasz

Tobiaszu, życzymy Ci dużo zdrowia, szczęścia i wielu wspaniałych chwil spędzonych w gronie koleżanek i kolegów przedszkolaków.

<<<foto>>>


Jestem Polakiem

W ostatnim tygodniu kwietnia w II grupie realizowany był temat kompleksowy „Jestem Polakiem”. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego obliguje nauczycieli, aby już od najmłodszych lat kształtowali u dzieci przywiązanie do własnego kraju, polskich symboli narodowych. Święta majowe: Dzień Flagi , Święto Konstytucji Trzeciego Maja były okazją do rozmowy z dziećmi o patriotyzmie, symbolach narodowych. Każde dziecko wykonało polską flagę.
W czwartek 29 kwietnia, w naszej grupie, obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Dzieci tego dnia były ubrane w barwy narodowe. Przedszkolaki odśpiewały pierwszą zwrotkę i refren hymnu narodowego, pobawiły się przy piosence M.Z. Tomaszewskiej „ Powiewa flaga”. Na koniec tygodnia każdy przedszkolak zabrał do domu biało-czerwoną flagę, by towarzyszyła mu w obchodach majowych świąt narodowych. <<<foto>>>
 Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY OLIWKI I ALICJI

W kwietniu urodziny obchodziły Oliwka i Alicja.

Życzymy Oliwce i Alicji zdrowia, mnóstwo szczęścia oraz samych wspaniałych chwil w naszym gronie.

<<<foto>>>


GŁOŚNE CZYTANIE

W miesiącu kwietniu gościliśmy mamę Kalinki. Pani Iwonka w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom przeczytała dzieciom  dwie książki. Jedną z nich była książka autorstwa Nadii Berkane - „Marysia urządza urodziny”. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały głośnego czytania. Temat był im bardzo bliski –przyjęcie urodzinowe. Jest to książka z lubianej serii o przygodach Marysi.
Następnie mama Kalinki przeczytała jedną z przygód Fenka „Wiosna w ogrodzie”. Dzięki lekturze tej książki dzieci przypomniały sobie nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów. Poznały narzędzia jakimi posługuje się ogrodnik przygotowując wiosną ziemię pod uprawę roślin.
Serdecznie dziękujemy mamie Kalinki za  udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DBAMY O ZIEMIĘ

W ramach realizacji tematu kompleksowego „ Dbamy o Ziemię” odbyły się zajęcia, których głównym celem było zachęcanie dzieci do segregowania śmieci oraz dbania o otaczający świat. Dzieci rozpoznawały materiały z których wykonane były odpady, a następnie segregowały je do odpowiednich pojemników (makulatura, szkło, plastik, bioodpady). Przedszkolaki świetnie współpracowały i z wielkim zaangażowaniem oraz radością uczestniczyły w zabawach ekologicznych. Uczestniczyły także w pracach użytecznych na rzecz najbliższego środowiska- w „Sprzątaniu Świata”.
Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, każde dziecko kończące edukację przedszkolną powinno dostrzegać emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła  satysfakcji estetycznej. Dlatego też świadomość ekologiczną  warto wyrabiać u przedszkolaków już od najmłodszych lat. <foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY GABRYSI

W minionym tygodniu urodziny obchodziła Gabrysia.

Gabrysiu życzymy  Ci  zdrowia, szczęścia i samych miłych chwil w naszym gronie.


SUKCES ANTKA

Antek z naszej grupy zdobył wyróżnienie  w konkursie plastycznym Plastyka w Obrzędach i Zwyczajach- Wielkanoc 2022 organizowanym przez  Węgrowski Ośrodek Kultury. Chłopiec był jednym z pięciorga dzieci, z naszej grupy, które wzięły udział w konkursie. W konkursie wzięło udział ponad 300 prac. Spośród tych prac 112 stanowiły rękodzieła wykonane przez uczniów klas „O” i przedszkolaków.  Wśród nich była praca Antka.
Składamy  Antkowi serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów. <<<foto>>>
Przygotowała Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

WIELKANOC

Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga, aby każde dziecko czytało obrazy, wyodrębniało  ich elementy, nazywało symbole  i znaki znajdujące się w otoczeniu ,wyjaśniało ich znaczenie, a także wyrażało swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy za pomocą języka mówionego. Chcąc sprostać wymaganiom podstawy programowej wychowania przedszkolnego realizacja tematu kompleksowego „Wielkanoc” rozpoczęła się od oglądania widokówek i obrazków związanych ze świętami. Przedszkolaki były  zachęcane  do swobodnych wypowiedzi na ich temat, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami poczynionymi w czasie Niedzieli Palmowej. Dzieci poznały niektóre tradycje i zwyczaje wielkanocne. Rozmawiały o tradycji święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, o zawartości koszyczka wielkanocnego i o ozdabianiu jajek. Samodzielnie także ozdabiały jajka. Uczyły się piosenki „Fiku miku mam w koszyku” M. Z. Tomaszewskiej. Osłuchały się z wierszem M. Golc „Wielkanocne przysmaki”. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dzieci (obszar IV , punkt 15), podczas zabawy matematycznej „Cztery kurki” dzieci doskonaliły umiejętność liczenia w zakresie czterech.  <<<foto>>>
Przygotowała Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

CHCIAŁBYM BYĆ KOSMONAUTĄ

Realizację tematu „ Chciałbym być kosmonautą”  dzieci rozpoczęły od oglądania  obrazków przedstawiających kosmos.  Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego – obszar IV punkt 9- przedszkolaki wskazywały na nich statki kosmiczne, gwiazdy, księżyc, planety. Odzwierciedleniem ich wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej była praca plastyczna- „Kosmos”. W niej to dzieci, zgodnie z podstawą programową  przedstawiły największą  gwiazdę – słońce i inne gwiazdy oraz  księżyc, który  jest widoczny „gołym okiem” z planety Ziemi.
W myśl podstawy programowej  wychowania przedszkolnego  każde dziecko powinno potrafić poruszać się przy muzyce i do muzyki, dostrzegać zmiany charakteru muzyki , np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięki oraz wyrażać ją ruchem. Realizując ten zapis podstawy programowej wychowania przedszkolnego  przedszkolaki przy nagraniu spokojnej melodii odbyły „ Wyprawę w kosmos”. Tam spotkały ufoludka. Jak go sobie wyobrażają przedstawiły w pracy plastycznej pt. Jak wyobrażam sobie kosmitę?” W ten sposób zrealizowały obszar IV punkt 8 podstawy programowej wychowania przedszkolnego - wykonywały własne eksperymenty graficzne farbą.
Realizacja tematu „Chciałbym być kosmonautą”  umożliwiła przedszkolakom nabywanie umiejętności odróżniania elementów świata fikcji od realnej rzeczywistości. Dzieci wysłuchały  fragmentu książki W. Chotomskiej  „Dzieci Pana Astronoma”, opowiadania „ Jak nasza mama zreperowała księżyc”   J. Porazińskiej. Utwory literackie stanowiły punkt wyjścia do zadawania pytań ( obszar IV, punkt 5). Jednym z nich było  „Jak działa księżyc?”. Odpowiedź na to pytanie przedszkolaki  uzyskały dzięki przeprowadzonemu doświadczeniu z piłką zawiniętą w folię aluminiową  i świecącą latarkę symbolizującej słońce – księżyc  nie świeci tylko odbija światło słońca. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Urodziny Mateusza

W kwietniu urodziny obchodził Mateusz.

 Z tej okazji Mateuszku życzymy Ci dużo szczęścia, wspaniałej zabawy w gronie kolegów i koleżanek z przedszkola oraz abyś witał każdy dzień z uśmiechem na ustach.


KSIĘGI, KSIĄŻKI, KSIĄŻECZKI

Podczas realizacji tematu dzieci „Księgi, książki, książeczki” dzieci były zachęcane, jak sugeruje to podstawa programowa wychowania przedszkolnego, do podejmowania samodzielnej aktywności poznawczej, do oglądania książek. Dzięki temu przedszkolaki dowiedziały się jak jest zbudowana książka. Dzieci odwiedziły przedszkolną bibliotekę, aby sprawdzić jakie książki stanowią przedszkolny księgozbiór. W myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego każde dziecko powinno klasyfikować przedmioty według różnych kryteriów. Stąd też przedszkolaki w czasie zajęć porównywały wielkość, a także grubość poszczególnych książek. Na podstawie wiersza „Smutna książeczka” O. Adamowicz dowiedziały się, że książki należy szanować, dbać o nie. Zgodnie z podstawą programową dziecko powinno wyrażać swoje rozumienie świata, rzeczy i zjawisk znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów werbalnych, dlatego też przedszkolaki opisywały karty obrazkowe przedstawiające zasady dbania o książki. W wyniku tych działań ustaliliśmy kodeks czytelnika. Każde dziecko zobowiązało się do przestrzegania go i samodzielnie zaprojektowało i wykonało zakładkę do książki. <<<foto>>>
 Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

BAWIMY SIĘ W TEATR

Magia spektakli  teatralnych nie ma równych sobie, jeśli aktorami są same dzieci. Realizując tematykę kompleksową „Bawimy się w teatr” dzieci   wzbogaciły swoją wiedzę o pojęcia: scena , kurtyna, widownia. Przedszkolaki  pokochały zabawę w teatr. Podstawa wychowania przedszkolnego obliguje nauczycieli do stwarzania sytuacji umożliwiających wyrażanie swojego rozumienia świata za pomocą komunikatów pozawerbalnych. Przy utworze  muzycznym „ Poranek” E.  Griega  przedszkolaki zagrały przedstawienie pt. „Przebudzenie wiosny”. Były świetnymi aktorami. Doskonale wcieliły się w role kwiatów, owadów, ptaków witających wiosnę o poranku. To  zasługa pani Elizy Mciopy - aktorki amatorskiego teatru w Węgrowie działającego przy WOK. Odwiedziła ona nasze przedszkole i opowiedziała przedszkolakom na czym polega zawód aktora. Wyjaśniła co to znaczy „grać na scenie”. Dzieci oglądały także salę widowiskową Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Zobaczyły jak wygląda scena, kurtyna, widownia.
Zabawy teatralne mają kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Pozwalają wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki. Pomagają rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY W MARCU

W miesiącu marcu, w grupie „Słoneczek”, swoje czwarte urodziny obchodzili Helenka, Krzyś i Antek. Z okazji urodzin życzymy  jubilatom dużo uśmiechu, zdrowia i wielu wspaniałych chwil spędzonych w naszym gronie.

<<<foto>>>


WKRÓTCE WIOSNA

Każdą porę roku charakteryzują inne zjawiska przyrodnicze. Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dziecko powinno posługiwać się pojęciami odnoszącymi się do zjawisk przyrodniczych, dotyczących życia zwierząt, roślin. Umożliwiła nam to realizacja tematu „Wkrótce wiosna”. Rozpoczęliśmy ją od wysłuchania opowiadania A. Galicy „ Jak chomik szuka wiosny?”. Było ono doskonałą zachętą do poszukiwania oznak wiosny podczas spacerów i pobytu na podwórku przedszkolnym. I znaleźliśmy je: kwitnące przebiśniegi, rozwijające się pączki liści na drzewach, biedronki wygrzewające się na słońcu, klucz powracających ptaków. Zajęcia rozbudziły w dzieciach zainteresowanie przyrodą. Pomogły dostrzec jej piękno gdy budzi się do życia przyrody. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY KALINY

W minionym tygodniu  swoje urodziny obchodziła Kalinka.

Z tej okazji Kalinko życzymy Ci dużo szczęścia, dobrej zabawy i abyś witała każdy dzień z uśmiechem na ustach.

<<<foto>>>


CHCIAŁBYM BYĆ MATEMATYKIEM

Podczas realizacji tematu „ Chciałbym być matematykiem” dzieci  brały udział zabawach, które pozwoliły im na kształcenie kompetencji matematycznych. Przedszkolaki    zgodnie z podstawą programową dokonywały pomiaru długości przedmiotów  wykorzystując but, stopę, metrówkę. Przeliczały elementy zbiorów. Klasyfikowały przedmioty według kolorów. Układały ciągi rytmiczne. Poznały wagę   szalkową, która umożliwiła im porównywanie ciężaru zabawek. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić kto jest wyższy, a kto niższy. Nie zabrakło także zabaw  z orientacji w  przestrzeni i schemacie własnego ciała.
Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

GŁOŚNE CZYTANIE

W dniu 17.03.2022  roku w grupie II gościliśmy Mamę  Kuby. Pani przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „ Kaczki” z książki „ Bing. Nowa kolekcja bajek” wydawnictwa Egmont. Dzięki lekturze książki dzieci dowiedziały się, że podczas spaceru po parku można spotkać  kaczki. Można je dokarmiać, ale  należy pamiętać, aby ich nie straszyć strzałami z torebek napełnionych powietrzem. Lęk jest nieprzyjemnym uczuciem nie tyko dla człowieka, ale także i  dla ptaków. Zwierzęta tak jak ludzie  posiadają zdolność odczuwania go. Dlatego też  nauczyciele wychowania przedszkolnego zobligowani są, w myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego, do kształtowania u przedszkolaków życzliwość i troski wobec  zwierząt.
Serdecznie dziękujemy Mamie Kuby za  głośne czytanie , a tym samym propagowanie kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom, której celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO POWROTU PTAKÓW

W oczekiwaniu na powrót ptaków przedszkolaki poznały wygląd szpaka i jego zwyczaje. Dzieci dowiedziały się co to jest budka lęgowa, czym różni się od karmika, po co robi się budki lęgowe dla ptaków i zawiesza je na drzewach. Tata i Wujek Antka zrobili nam budkę lęgową dla ptaków. Wspólnie z krasnalem Hałabałą wybraliśmy drzewo do jej umieszczenia. Pan konserwator, w naszej obecności, zawiesił budkę na dębie. Teraz czekamy na przylot szpaków.
 W myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego- II (10)- tego typu działania uczą dzieci dostrzegać, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania i przejawiają w stosunku do nich życzliwość i troskę.
Serdecznie dziękujemy Tacie i Wujkowi Antka za wykonanie budki lęgowej. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

IDZIEMY NA ZAKUPY

Podczas realizacji tematu kompleksowego „Idziemy na zakupy” dzieci z grupy II poznawały różne sklepy i artykuły, które w nich znajdują się. W trakcie realizacji zagadnienia przedszkolaki uczyły się, jak należy zachowywać się w sklepie gdy rodzice robią zakupy. Samodzielnie dokonywały zakupów w sklepach zorganizowanych w sali przedszkolnej. Był sklep zabawkowy oraz warzywniczy. Przedszkolaki dowiedziały się, w myśl podstawy programowej wychowania przedszkolnego, do czego potrzebne są ludziom pieniądze. Poznały także inną formę płatności- kartą. Słuchając opowiadania T. Błaszczyk „ Adaś w centrum handlowym” dowiedziały się dlaczego nie wolno oddalać się od rodziców podczas zakupów i co należy zrobić jeśli ktoś zgubi się. Przedszkolaki utrwaliły swoje imię i nazwisko z adresem zamieszkania bowiem podstawa programowa wychowania przedszkolnego zakłada, że każde dziecko powinno posługiwać się swoim imieniem i nazwiskiem, adresem.
By w praktyce wykorzystać zdobytą w przedszkolu wiedzę wybraliśmy się na wycieczkę do galerii handlowej. Tam dzieci rozpoznawały sklepy, o których mówiliśmy w czasie zajęć, obserwowały pracę kasjerki. Utrwaliły zasady kulturalnego zachowania się, gdyż wg podstawy programowej dziecko w wieku przedszkolnym używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

W KUCHNI

Przedszkolaki realizację tematu z minionego tygodnia rozpoczęły od zwiedzenia przedszkolnej kuchni. Wizyta poprzedzona była pogadanką na temat  przestrzegania zasad  bezpieczeństwa w trakcie zwiedzania  tej części przedszkola. Przedszkolaki obejrzały wyposażenie kuchni: garnki, miski, patelnie  oraz maszyny i sprzęty ułatwiające pracę  paniom kucharkom.  Miały możliwość zaobserwowania jak przygotowuje się  ciasto na placuszki. Podczas kolejnych zajęć dzieci odwoływały się do spostrzeżeń poczynionych  podczas zwiedzania przedszkolnej kuchni.  Szczególną uwagę zwróciły   na strój  kucharki, czysty biały fartuch  i czepek  na głowie. W kolejnych dniach przedszkolaki  wykonały pracę plastyczną pt. „Fartuch  kucharki”. Uczyły się także   zasad prawidłowego zachowania się przy stole podczas posiłku.  Klasyfikowały sztućce ze względu na przeznaczenie ( łyżka do jedzenia zupy, widelec do drugiego dania). Rozwiązywały zagadki słuchowe „Odgłosy z kuchni”. Wspaniale  bawiły się przy piosence „ Ciasto” M. Z. Tomaszewskiej.
Realizacja tematu: „W kuchni”  umożliwiła dzieciom  z grupy  „Słoneczka” poznanie zawodu kucharki. Zapoznawanie dzieci z różnymi zawodami poszerza   ich wiedzę o świecie społecznym,   technicznym, rozwija zainteresowania a przede wszystkim kształtuje  szacunek dla ludzkiej pracy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Dziecko w wieku przedszkolnym, według podstawy programowej wychowania  w przedszkolu  powinno dostrzegać , że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawiać w stosunku do nich życzliwość i troskę. Dlatego też w dniu 16 lutego  2022 roku  obchodziliśmy „Święto kota”.  Jest ono obchodzone na świecie od 2006 roku.
Tego dnia wszystkie przedszkolaki włożyły ubranka z emblematami kotów.  Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami ich  pielęgnacji . Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, min. „ My jesteśmy kotki dwa”, „Uparty kotek”,  „W pokoiku na stoliku„  rozwiązywanie zagadek –  z  jakiej bajki jest ten kot? Wykonywanie różnorodnych zadań, jak picie mleka z płaskiego talerzyka.
Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi  dzieci  na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik

GŁOŚNE CZYTANIE

W przeddzień  Światowego Dnia Kota gościliśmy w naszej sali mamę Antka. Pani Basia  przeczytała przedszkolakom  opowiadanie Anity Glowinski „Kicia Kocia sprząta”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania, obejrzały ilustracje zawarte w książce.  Lektura zachęciła je do wypowiadania się na temat kto   w ich domach sprząta, jakich urządzeń do tego używa. Kto z nich pomaga w sprzątaniu mamie i tacie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY W LUTYM

W lutym  w grupie „ Słoneczek” swoje czwarte urodziny obchodziły Zuzia i Paulinka.

Z okazji urodzin jubilatkom życzymy dużo uśmiechu, zdrowia i wielu wspaniałych chwil spędzonych w przedszkolu.

<<<foto>>>


Święto Babci i Dziadka

Ile rybek żyje w morzu,
Ile ptasząt jest w przestworzu,
Ile gwiazd na niebie lśni,
Tyle dni radosnych
Babciu, Dziadziu wnuczka, wnuczek życzy Ci
Z powodu pandemii  babcie i dziadkowie nie mogli wybrać się do przedszkola na uroczystość z okazji ich święta.  Dzieci z ogromnym przejęciem  przygotowały  się do tego święta. Wykonały  pracę plastyczną, która ozdobiła tablicę grupy II w dniu 21 styczna 2022 roku.   Własnoręcznie  ozdabiały czajniczek na herbatkę dla Babci i Dziadziusia. Uczyły się wierszyka , piosenek i tańca.  Niestety rzeczywistość nie pozwoliła, aby  w przedszkolu mogli pojawić się  Goście.   Zapewne   w przyszłym roku  przedszkolaki będą mogły już  gościć w przedszkolu Babcie  i Dziadków, a dziś:
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom  życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Zdalne nauczanie
20 - 21. 01. 2022
język angielski 24 - 28. 01. 2022

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Bal karnawałowy to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci. Dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 17.01.2022 r w Przedszkolu Nr 2 Pod Słoneczkiem w Węgrowie, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy.
W tym dniu już od rana w naszej sali  pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, smerfetkę, pirata, policjanta, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali  balowej wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

URODZINY NADII I POLI

W minionym tygodniu swoje urodziny obchodziła Nadia i Pola.

Składamy dziewczynkom serdeczne życzenia.

<<<foto>>>


POMAGAMY ZWIERZĘTOM  PRZETRWAĆ ZIMĘ

Zimą niektóre zwierzęta śpią, inne dzięki zgromadzonym zapasom mogą przetrwać tę porę roku. Część ptaków odleciała do ciepłych krajów, ale niektóre zostały z nami. W związku z tym, że zimą trudno jest zwierzętom znaleźć pożywienie, dzieci z Przedszkola Nr 2 Pod Słoneczkiem w Węgrowie, z  II grupy  poznały sposoby pomagania ptakom oraz zwierzętom podczas zimy. Wykonały pracę plastyczną pt. "Karmnik dla ptaków" oraz "Nasi skrzydlaci przyjaciele". Uczestniczyły w zabawach, inscenizowały utwory „Lata ptaszek po ulicy”, „Ptaszki fruwają”,  tropiły ślady zwierząt na śniegu. Dowiedziały się kto i jak pomaga zwierzętom w lesie i co jedzą leśne zwierzęta. Uczestniczyły w  zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Urodziny Kuby
W grudniu urodziny obchodził Kuba. Życzymy Kubie samych wspaniałych chwil w naszym gronie.
<<<foto>>>

Świąteczny czas w grupie  Słoneczka

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, przepełniony przygotowaniami. Nasza grupa także już od początku grudnia do nich przystąpiła. 
W pierwszym tygodniu przedszkolaki w radosnych nastrojach udekorowały choinkę w swojej sali. Odwiedził ich  także Mikołaj, który zostawił prezenty. W późniejszych tygodniach  dzieci poznawały tradycje Świąt  Bożego Narodzenia. Przedszkolaki  dowiedziały się dlaczego w mieszkaniu wiesza się jemiołę. Wybraliśmy się nawet na rynek, by kupić gałązki jemioły. W trakcie naszej wycieczki na miasto obejrzeliśmy świąteczne dekoracje Rynku Mariackiego w Węgrowie. Tuż przed Świętami przedszkolaki przygotowały prezenty dla rodziców –aniołka.
Dzieci śpiewały kolędy i  składały sobie i paniom życzenia świąteczne. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
 Zatwierdziła: Monika Demczuk

W OCZEKIWANIU NA ZIMĘ

W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o zbliżającej się wielkimi krokami zimie. Próbowaliśmy dopasować obrazki do właściwej pory roku, zastanawiając się dlaczego zimą czasami brakuje śniegu??? Dzieci  dobierały ubranka pasujące na  chłodne i ciepłe dni.  Bez kłopotu koszulki, cienkie sukienki  zostały odłożone na bok. Pozostały ciepłe skarpety, kurtki, czapki i szaliki. Podczas zabaw ruchowych dzieci próbowały rozgrzewać się na najróżniejsze sposoby: podskakując, tupiąc rytmicznie zgodnie z podpowiedziami instrumentów czy też pocierając rączki. Dzieci otrzymały  rękawiczki, niestety każdą z innej pary.  Przedszkolaki musiały szybko biegać i szukać kolegi, koleżanki, którzy mają taką samą rękawiczkę. Rozmawiając o ciepłych ubrankach projektowaliśmy czapki.  Podczas zabaw tych towarzyszyła nam piosenka:
Pani Zima
Patrzcie, patrzcie, zima biała
Wszystko śniegiem zasypała.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń,
Dzieci już witają zimę,
Każdy ma wesołą minę.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń,
Mknie na sankach
z dziećmi zima,
zaraz w zaspie się zatrzyma.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń.
<<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik
 Zatwierdziła: Monika Demczuk

W grudniu swoje czwarte urodziny obchodził Kuba . Życzymy Kubie wielu wspaniałych chwil w naszym gronie.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Bezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów Przedszkola  Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie. Dlatego też od pierwszych dni w przedszkolu dzieci są wdrażane do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństw, zarówno na terenie placówki jak i poza nią.
Jednak prawdziwym i wiarygodnym autorytetem dzieci w tej dziedzinie jest pan policjant.
W październiku, w naszym przedszkolu pojawił się niecodzienny gość był to policjant z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim pan posterunkowy Paweł Wieladek - tata Marcela.
Pan posterunkowy  opowiedział przedszkolakom o swojej odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia jakimi dysponuje policjant w swojej codziennej pracy tj. lizak, krótkofalówka, czapka, elementy odblaskowe na ubraniu, kajdanki, które wzbudzały najwięcej emocji wśród przedszkolaków i wędrowały z rąk do rak.
Następnie pan policjant wyjaśnił zasady bezpiecznego zachowywania się na drodze. Mówił o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz o konieczności noszenia elementów odblaskowych.
Dzieci z wielką uwagą słuchały wypowiedzi pana policjanta. Ich postawa była naprawdę wzorowa.  Tego typu spotkania mają na celu wyrabianie wśród dzieci właściwych nawyków oraz uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w życiu codziennym. A Pan Policjant będzie się kojarzył przedszkolakom jako osoba, której nie należy się bać i do którego zawsze i w każdej sytuacji może zwrócić się o pomoc. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY ZAWÓD CUKIERNIKA

 W dniu 3 grudnia 2021 roku dzieci  gościły w przedszkolu  mamę  Marcela, która z zawodu jest cukiernikiem.   Przedszkolny gość opowiedział o swojej pracy. O tym w jaki sposób dekoruje się te słodkości oraz pokazał  jakiego sprzętu używa cukiernik. Mama Marcela  przyniosła upieczone pierniczki. Gdy je wyjęła z pojemnika w sali i na przedszkolnym holu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Mama Marcela pokazała dzieciom w jaki sposób można ozdabiać pierniki. Po czym przedszkolaki przystąpiły do ich dekorowania  lukrem i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne. Dzięki wspólnej pracy mamy Marcela i wszystkich dzieci mogliśmy posmakować wspaniałych wypieków. Bardzo dziękujemy mamie Marcela za cudowne  słodkie  spotkanie z naszymi przedszkolakami. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25 listopada, jak co roku, przedszkolaki z grupy II czyli „ Słoneczka” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 świętowanie miało trochę inny przebieg niż zazwyczaj. W bieżącym roku dzieci nie przynosiły do przedszkola swoich ulubionych misiów, gdyż jest to zabronione. Symbolicznie, w tym dniu, gościły w naszej sali tylko dwa misie. Nowością były stroje, w których wszystkie dzieci przyszły do przedszkola. Każdy przedszkolak miał ubranko z misiem. W tym miejscu należy złożyć wielki ukłon w stronę rodziców, gdyż było widać ich wielkie zaangażowanie w przygotowanie strojów dla dzieci. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z misia z ubranka. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Świętowanie rozpoczęło się od różnego rodzaju tańców na tle melodii o misiach. Były zabawy ruchowe, plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, degustacja miodku, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami. Nie obyło się także bez fotobudki. Dzień był pełen uśmiechów oraz wspólnej zabawy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Głośne czytanie

Wzorem minionych lat, w Przedszkolu Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie, kontynuujemy tradycję głośnego czytania dzieciom poprzez zapraszanie do niej chętnych rodziców. W grupie "Słoneczka”, jako pierwsza podjęła się wykonania tego zadania mama Niny. Przeczytała dzieciom książkę Barbary Supeł „ Jadzia Pętelka mówi czułe słówka”. Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania o Jadzi. Po lekturze odbyła się rozmowa na temat czułych słówek z jakimi spotykają się dzieci w domu, przedszkolu.
Dziękujemy mamie Niny za głośne czytanie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzień Kredki w Słoneczkach

W dniu 22 listopada 2021 roku,  w grupie „Słoneczek” obchodzony był Dzień Kredki.  Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się  w centrum oddziaływań. Na początku Słoneczka wysłuchały piosenki pt.: Kolorowe kredki. Poznały różnego rodzaju kredki, a także zastanawiały  się: co by było, gdyby nie było kolorów . Przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na pytanie. Następnie zamieniliśmy się w poszukiwaczy kolorów ukrytych w naszej sali. Wiemy też, że kredki możemy wykorzystać do nauki liczenia. Nie wiadomo kiedy, a szary, listopadowy dzień pomalowaliśmy na „niebiesko, fioletowo, żółto i różowo, na czerwono, na zielono i pomarańczowo”. <<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

W ostatnim tygodniu swoje urodziny obchodziła Nina.

Życzymy Ninie wielu wspaniałych chwil w naszym gronie.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Mały człowiek, duża sprawa.
Mały człowiek ma swe prawa.
Strzegąc praw tych należycie,
układamy dziecku życie.
Dnia 19 listopada w grupie Słoneczka odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji  zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne zakończone wykonaniem  pracy plastycznej pt. Mam prawo do…
Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Jako jedna z młodszych grup, 3,4- latki  wiedzą już, że mają prawo do  miłości i zabawy. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Przygotowania do obchodów 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w grupie Słoneczka trwały kilka dni. Codziennie podczas „poranków patriotycznych” dzieci poznawały znaczenie słowa patriota. W trakcie praktycznego działania przyswoiły sobie symbole narodowe : godło, flagę, hymn Polski. Poznały jak należy zachować się podczas śpiewania i słuchania utworu najbliższego sercu każdego Polaka - Mazurka Dąbrowskiego. Mali patrioci wspólnie z paniami wykonały kotyliony w barwach narodowych. Na zajęciach plastycznych wykonały Godło Polski. Z treści wiersza K. Łuszczuk „Znak” dowiedziały się, że Orzeł Biały jest naszym narodowym symbolem.
Odbyły spacer po Rynku Mariackim w poszukiwaniu symboli narodowych. Zapoznały się z mapą naszego kraju. Odbyły wirtualną  podróż, podczas której zwiedziły najważniejsze i najciekawsze miejsca w Polsce.
W dniu 10 listopada 2021roku, o godzinie 11:11 dzieci wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PODRÓŻ DO BAJKOLANDII

Hokus, pokus, czarny kot!
Wyczarujmy samolot!
Hokus, pokus, dosyć psot!
Już gotowy bajkolot!
Hokus, pokus mały jeż!
Na wycieczkę lecisz też!
W minionym tygodniu dzieci odbyły podróż do bajkolandii. Poznały „Trzy małe świnki”, które nauczyły je, że należy być pracowitym i solidnym. Spotkały „Czerwonego Kapturka” , który powiedział im, że zawsze trzeba słuchać dorosłych. Przedszkolaki przeżyły także przygodę z Jasiem i Małgosią, dzięki którym dowiedziały się, że łakomstwo nie popłaca, a słodycze choć dobre, nie są zdrowe. Przedszkolaki bawiły się w inscenizowanie bajek. Były to te, które poznały, ale także nowe, wymyślone przez nie. Wszystko zależało od tego jaki rekwizyt wylosowały. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Jesienne przygotowania zwierząt do zimy

Dzieci z grupy Słoneczka poznały sposoby przygotowywania się do zimy przez jeża i wiewiórkę. Wykonały kolejne zadanie projektu edukacyjnego „Oto Hałabała zna go Polska cała”. Wysłuchały opowiadania L. Krzemienieckiej „ O gościach co nie przyszli na uczę” . Układały historyjkę obrazkową do tego utworu. Poznały ptaki – wilgę, jaskółkę, kukułkę, skowronka, które zimę spędzają w ciepłych krajach. Podczas spacerów, pobytu na podwórku przedszkolnym pokazywały krasnalowi oznaki jesieni- różnokolorowe liście na drzewach i krzewach. <<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

MOJE ZMYSŁY

Podczas realizacji tematu „ Moje zmysły” dzieci z grupy słoneczka zastanawiały się do czego potrzebny jest człowiekowi wzrok. Podejmowały próby poruszania się z zasłoniętymi oczami, aby przekonać się jak funkcjonowałby człowiek bez zmysłu wzroku oraz jak czują się osoby niewidome. Zaznajomiły się z  pomocami  używanymi przez osoby niewidome.
Poznając  zmysł słuchu dzieci  rozwiązywały zagadki słuchowe rozpoznając odgłosy pochodzące z najbliższego otoczenia. Przyjrzały się światu ludzi niesłyszących próbując odgrywać scenki dramowe .
Zagadki smakowe i zapachowe towarzyszyły dzieciom podczas zajęć poświęconych zmysłowi powonienia i smaku. Wzięły udział w doświadczeniu, pokazującym korelację węchu i smaku.
Wiele radości sprawiły dzieciom zagadki dotykowe podczas, których dzieci spacerowały po ścieżce sensorycznej. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

Smaczne warzywa

Podczas realizacji tematu kompleksowego Smaczne warzywa dzieci udały się na wycieczkę do straganu z warzywami. Zakupiły warzywa na zupę i przekazały je paniom z przedszkolnej kuchni. Nazwy warzyw, które widziały na straganie utrwaliły wraz z kosmicznym stworkiem Ubu oglądając film edukacyjny Poznajemy najzdrowsze warzywa na świecie.
Przedszkolaki słuchały wiersza J. Tuwima Warzywa. Przedstawiały jego treść posługując się emblematami warzyw. Dowiedziały  się, które części warzyw są jadalne. Ćwiczyły wyobraźnię wymyślając nazwy zup jarzynowych. Podsumowaniem i usystematyzowaniem wiadomości o warzywach a także owocach była gra interaktywna Owoce i warzywa polegająca na klasyfikowaniu plonów z sadu i ogrodu. Wszystkie zadania dzieci wykonały prawidłowo. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

W piątek w dniu 15 X 2021 roku przedszkolaki z gr.II uczciły Światowy Dzień Mycia Rąk. Jest to święto obchodzone corocznie 15 października. Zostało ono ustanowione przez ONZ w 2008 roku. Jest to akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dzieci z grupy Słoneczka uczyły się dokładnie myć ręce, zgodnie ze wskazówkami instrukcji Sześć skoków do naprawdę czystych rąk. Najpierw była teoria, a następnie ćwiczenia praktyczne- mycie rąk w łazience pod bieżącą wodą z mydłem. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

OWOCE

W pierwszym tygodniu października w ramach zajęć dotyczących tematyki „Jesień  w sadzie” dzieci z grupy II Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” poznawały owoce poprzez zabawę i działania praktyczne. Poznawały smak owoców degustując je i sporządzając z nich sok. Segregowały je według koloru, kształtu i rodzaju. Rozpoznawały owoce i warzywa po smaku i dotyku. Tworzyły owocowe rytmy. Poznały także przetwory, które otrzymujemy z owoców. <<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik 
Zatwierdziła: Monika Demczuk

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

W ostatnim tygodniu września omawialiśmy zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po ulicy i chodniku. Dzieci nauczyły się znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej, poznały podstawowe znaki drogowe i sposób prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Następnie przedszkolaki, ubrane w kamizelki odblaskowe, udały się na wycieczkę aby poćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Mogły wtedy obserwować ruch uliczny, znaki drogowe. Dzieci szybko odnalazły się w tej tematyce, wykazując duże zaangażowanie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PRZYSZŁA JESIEŃ

Miniony tydzień w grupie II obfitował w kilka ważnych wydarzeń. Obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka, powitaliśmy  nową porę roku i przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Oto Hałabała zna go Polska cała.
Dzień przedszkolaka uczciliśmy  zabawą ruchową przy piosence Życie przedszkolaka. W czwartek przedszkolaki obchodząc pierwszy Dzień Jesieni wysłuchały wiersza „Przybywa jesień” oraz wzięły udział w sensorycznym memory, dzięki któremu zapoznały się z darami jesieni.
W ostatnim dniu tygodnia przedszkolaki poznały krasnala Hałabałę oraz postać pisarki- Lucyny Krzemienieckiej, która go stworzyła. Postać Hałabały będzie towarzyszyła dzieciom przez cały rok szkolny.  Hałabała  wprowadzi dzieci w świat literatury dziecięcej ,rozbudzi ich ciekawość  przyrodniczą, wzbogaci ich wiedzę o otaczającym ich świecie. <<<foto>>>
Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DZIEŃ KROPKI

W dniu 15 września 2021 roku  w naszej grupie „Słoneczka” świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiej bajki o małej Vashti. Po projekcji filmu dzieci  szukały kropek w sali. Było ich mnóstwo. Na ubraniach, zabawkach, dywanie… I tak rozpoczęły zabawy z kropką.  Przedszkolaki układały różnorodne kompozycje  z kropek, przeliczały je, porównywały ich wielkość.   Paluszkami z farbą ozdobiały pancerz biedronki i kapelusz muchomora. Później bawiły się   w szukanie kropki, ustawianie się na kropce, w łapanie kropki. Te zadania bardzo podobały się przedszkolakom, dlatego z ochotą powtórzyły zabawę kilkakrotnie. <<<foto>>>
 Przygotowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk