Grupa 1 - 2023 / 2024

PINGWINKI

wych. Paulina Jachimowicz, Monika Barszcz, Monika Demczuk


FRYZJER, WETERYNARZ CZY LEKARZ?

W ostatnim tygodniu stycznia rozmawialiśmy o zawodach. Maluszki wysłuchały wiersza Agaty Widzowskiej pt. „Zawody” – poznały zawody takie jak: kucharz, krawcowa, ogrodnik, aktor, okulista, weterynarz oraz dentysta. Na kolejnych zajęciach przedszkolaki dopasowywały przyrządy o akcesoria do wybranych zawodów. Pingwinki były w naszej przedszkolnej kuchni aby poznać zawód kucharza, Panie pokazały nam co znajduje się w kuchni, w szafkach, pokazały nam ogromne garnki, patelnie i inne akcesoria potrzebne do gotowania. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną – wykleiły czapkę kucharza oraz bawiliśmy się przy piosence pt. „Strażacy”. W ramach zajęć z rytmiki bawiliśmy się przy zabawie „Zimowe ubranie”.
Obszary z podstawy programowej:I1, I5, I6, II5, III8, IV7, IV20 <<<foto>>>

W tym tygodniu świętowaliśmy urodziny Michała!

Życzymy Ci samych słonecznych dni!

Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Kim są rodzice moich rodziców?

W drugim tygodniu stycznia maluszki rozmawiały o swoich babciach i dziadkach. Wysłuchały opowiadania „Ciasteczkowa przygoda” o tym jak Ania i Tadek razem z tatą upiekli ciasteczka dla Babci i Dziadka. Na zajęciach matematycznych klasyfikowały serduszka według koloru oraz układały rytmy. Pingwinki bawiły się przy piosence pt. „Wspaniali dziadkowie” oraz wykonały pracę plastyczną. W środę (10.01) w naszej grupie odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka, przedszkolaki wyrecytowały wiersze oraz zatańczyły do piosenki „Tupu tup” i „Zima zima zima”. <<<foto>>>

W tym miesiącu swoje urodziny obchodziła Rozalia,

której życzymy wszystkiego co najlepsze!

Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Zima coraz bliżej

W tym tygodniu przedszkolaki wysłuchały opowiadania A. Widzowskiej pt. „Śnieg”. Rozmawialiśmy o tym jak ubieramy się zimą, maluszki wymieniały części garderoby, zapoznały się z oznakami zimy. Na zajęciach matematycznych przedszkolaki rozwijały umiejętność przeliczania, oraz określały różnice: mały – duży. Pingwinki wykonały pracę plastyczną, malowały farbami: „Drzewo zimową porą”. Na zajęciach z rytmiki maluszki próbowały ilustrować ruchem piosenkę „Zima biała”.

🎂 🎁 🎉

W tym tygodniu świętowaliśmy urodziny Korneli i Mieszka!

Jubilatom życzymy wszystkiego co najlepsze! 

Obszary z podstawy programowej: I5, I6, II5, III4, III8, IV7, IV8, IV12 <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ZABAWKI

W ostatnim tygodniu listopada maluszki rozmawiały o zabawkach. Wysłuchały opowiadania pt. „W świecie zabawek”, w którym było opisane co robią zabawki kiedy dzieci wychodzą z przedszkola. Pingwinki dowiedziały się jakimi zabawkami dawniej bawiły się dzieci a jakimi dzieci bawią się teraz. Wykonały pracę plastyczną, kolorowały zabawki – chłopcy samochód a dziewczynki lalkę. Przedszkolaki bawiły się przy piosence pt. „Mój pluszak”, oraz grały w grę „Bingo” dla przedszkolaków.  Na zajęciach z rytmiki muzyki na przerwę w muzyce Maluszki reagowały ruchem w zależności od podanego sygnału słownego: hop, stop, bęc.
Obszary z podstawy programowej: I1, I4, I5, II3, III4, IV7, IV8 <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

CO UŁATWIA PRACĘ W DOMU

W tym tygodniu (20-24.11) Pingwinki poznały różne urządzenia elektryczne, ich nazwy i to jak wyglądają. Maluszki wysłuchały wiersza pt. „Urządzenia elektryczne”, poznały takie urządzenia jak: lodówka, czajnik, piekarnik, pralka, suszarka, telewizor, radio oraz odkurzacz. Na zajęciach matematycznych liczyliśmy produkty w lodówce. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, malowały farbami lampkę. Wysłuchały również piosenki pt. „Urządzenia elektryczne”, którą wykorzystaliśmy również na zajęcia z rytmiki. Na koniec tygodnia świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia, były zabawy przy muzyce, próbowaliśmy przysmaku misia oraz Maluszki wykonały pracę plastyczną.
Obszary z podstawy programowej: I1, I5, I6, II7, III4, IV7, IV8 <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Zdrowie naszym skarbem.

W tym tygodniu (13-17.11) Pingwinki rozmawiały o tym jak ważne jest zdrowie. Wysłuchały wiersza pt. "Gimnastyka", wykonały kilka prostych ćwiczeń. Przedszkolaki zapoznały się z piramidą odżywiania, przeliczały z ilu poziomów składa się ta piramida, i co się na niej znajduję. Dopasowywały odpowiedni produkt do każdego poziomu na piramidzie. Wykonały pracę plastyczną "Zdrowie na talerzu". Podczas zajęć rytmicznych bawiły się przy piosence "Myj ręce".
Obszary z podstawy programowej: I1, I5, II7, III1, IV7, IV12 <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Co powinienem wiedzieć o Polsce.

W drugim tygodniu (06-10.11) listopada maluszki rozmawiały o Polsce. Poznały symbole narodowe: godło, flagę oraz hymn Polski. Wysłuchały legendy o Warsie i Sawie. Wars był rybakiem a Sawa syreną w której zakochał się rybak. Na zajęciach matematycznych klasyfikowały i przeliczalny pierogi oraz rogale. Maluszki mogły spróbować rogala świętomarcińskiego. Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcina w Poznaniu. Pingwinki wykonały również pracę plastyczną oraz bawiły się przy piosence "Nasza Polska". Na zajęciach z rytmiki maluszki wystukiwały rytm na drewnianych patyczkach do melodii "Deszczyk stuka".
Obszary z podstawy programowej: I1, I5, II7, III1, III2, III8, IV7, IV10, IV12 <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

A deszcz pada i pada...

W tym tygodniu (30.10-03.11) maluszki wysłuchały opowiadania Agaty Widzowskiej pt. „Kropelki”, dowiedziały się dlaczego Asia nie poszła do przedszkola i dlaczego nie lubi deszczu. Na zajęciach matematycznych przedszkolaki poznały pojęcia: dużo, mało. Bawiliśmy się przy piosence „Deszczyk”, było mnóstwo radości i uśmiechu. Pingwinki wykonały również pracę plastyczną „Co przyniosą nam chmury?”, rozwijały swoją sprawność manualną – malowały paluszkami deszczyk. Na zajęciach z rytmiki wystukiwaliśmy rytm do piosenki „Deszczyk”. Skorzystaliśmy również z pięknej pogody i wybraliśmy się na spacer zapalić znicz pod pomnikiem Armii Krajowej.
Obszary z podstawy programowej: I6, III9, IV2, IV8, I5, III8, IV15, III1. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Domowi ulubieńcy

W ostatnim tygodniu października rozmawialiśmy o domowych zwierzętach. Przedszkolaki wysłuchały wiersza pt. „Opiekun zwierząt”. Poznali takie zwierzęta jak: pies, kot, królik, chomik, ryba, żółw oraz papuga. Maluszki na zajęciach plastycznych pokolorowały pieska. Wszyscy bawiliśmy się przy piosence pt. „Pies i kot”, przedszkolaki rozwijały swoją koordynację słuchowo – ruchową. Podczas zajęć matematycznych maluszki klasyfikowały jedzenie dla każdego zwierzątka, następnie wspólnie przeliczaliśmy to co znalazło się w misce każdego z nich. Pingwinki rozwijały umiejętność liczenia do trzech. Na zajęciach z rytmiki przedszkolaki ćwiczyły poczucie rytmu, wystukiwały rytm do muzyki.
Obszary z podstawy programowej: II11, III2, IV2, IV8, I5, III1, IV7. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Mój dom, moja rodzina

W tym tygodniu (16-20.10) rozmawialiśmy o rodzinie. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o piesku Ciapku który spotkał dobrą wróżkę. Maluszki opowiadały o swojej rodzinie, kto mieszka z nimi w domu. Na zajęciach matematycznych poznaliśmy nową figurę geometryczną „trójkąt”. Przedszkolaki segregowały figury według koloru, układały sekwencje według podanego wzoru. Bawiliśmy się wspólnie do piosenki „Rodzina to my”, rozwijaliśmy koordynację słuchowo – ruchową. Maluszki wykonały pracę plastyczną „Dom z figur geometrycznych”. Na zajęciach z rytmiki przedszkolaki bawiły się przy piosence „Dźwięki wysokie i niskie”.
Obszary z podstawy programowej: II1, IV5, III2, IV12, I5, IV7 <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Zwierzęta jesienią

W drugim tygodniu października (09-13.10) rozmawialiśmy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Maluszki wysłuchały opowiadania pt. „Zimowy sen niedźwiedzia” Agaty Widzowskiej. Dowiedziały się, że niedźwiedzie, świstaki oraz jeże zasypiają na zimę, a wiewiórki robią zapasy, zbierając orzechy oraz żołędzie. Na zajęciach matematycznych przedszkolaki segregowały produkty, które zje wiewiórka, a następnie przeliczały je. Pingwinki wysłuchały również piosenki pt. „Zwierzęta jesienią”. Po wysłuchaniu jej maluszki ćwiczyły motorykę małą, rwały gazetę na małe kawałki z których później zrobiły kopiec dla jeża, w którym będzie zimował. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną „Jeż kłujący zwierz”, pokolorowały sylwetę jeża, a następnie przykleiły kolce z pasków papieru. Na zajęciach z rytmiki dzieci ćwiczyły prawidłową postawę w marszu, biegu i podskokach z wykorzystaniem piosenki „Szybko – wolno”, Gimnastyczne figle muzyczne.
Obszary z podstawy programowej: I5, I7, II8, III8, IV2, IV5, IV8, IV12, IV15,IV18. <<<foto>>>
Przygotowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Jesień w sadzie, jesień w ogrodzie

W pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy o tym, jak wygląda i jak zmienia się sad oraz ogród jesienią. Maluszki wysłuchały opowiadania Barbary Szelągowskiej pt. „Niezwykłe spotkanie”, o wyprawie Ady i jej rodziny do sadu, w którym zbierali jabłka na przetwory. Przedszkolaki dowiedziały się, co to jest sad, jak wygląda i jakie owoce w nim rosną. Podczas zajęć matematycznych Pingwinki rozwijały umiejętność przeliczania oraz porównywania liczebności zbiorów. Wykonały pracę plastyczną "Jesienny koszyk pełen owoców". Wspólnie bawiliśmy się przy piosence „Warzywa i owoce”. Maluszki poznały wygląd i nazwy warzyw, które rosną w ogrodzie. W ramach zajęć z rytmiki przedszkolaki brały udział w zabawie ruchowej „Zrywamy jabłka”,  dzieci musiały reagować na zmianę rejestrów – wysoki/niski. Na koniec tygodnia maluszki próbowały owoców, które przyniosły z domu. Określały ich smak, czy owoc jest słodki czy kwaśny, oraz w jakim kolorze jest dany owoc.
Obszary z podstawy programowej: I1, I5, I6, II7, II8, III5, IV2, IV7, IV15. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

JESIEŃ W PARKU, W LESIE

W ostatnim tygodniu września (25-29.09) rozmawialiśmy o tym jak zmienia się przyroda w parku oraz w lesie. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Jesienna rewia mody”. Maluszki dowiedziały się, jakie są oznaki jesieni, jak wyglądają drzewa, poznali ich nazwy oraz usłyszały jakie są skarby jesieni. Podczas zajęć matematycznych poznały nazwy i wygląd wybranych grzybów jadalnych oraz trujących. Przeliczaliśmy w zakresie 3, grzyby oraz inne dary jesieni: kasztany, żołędzie. Maluszki rozwijały swoją koordynacje słuchowo – ruchową podczas zabaw przy piosence „Liście w parku. Dzięki darom jesieni mogliśmy zrobić jesienny dywan sensoryczny, po którym każdy mógł przejść. Przedszkolakom sprawiło to ogromną frajdę. Na zakończenie tygodnia Pingwinki zrobiły pracę plastyczną, „Kolorowy parasol”. W ramach zajęć z rytmiki bawiliśmy się przy piosence „Małe wygibasy”.
Obszary z podstawy programowej: I5, II8, III4, III5, IV2, IV7, IV8, IV15. <<<foto>>>

🎂 🎁 🎉

W tym tygodniu świętowaliśmy urodziny Milenki!

Życzymy Ci samych miłych chwil!

Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Moja droga do przedszkola

W trzecim tygodniu września (18-22.09) maluszki wysłuchały opowiadania pt. „Zebra na drodze”, dowiedziały się jak wygląda przejście dla pieszych. Poznały również znaki jakie znajdują się w pobliżu przejścia dla pieszych oraz w pobliżu przedszkola i szkoły. Poznały figurę geometryczną, koło. Przedszkolaki rozwijały swoją spostrzegawczość szukając ukrytych kół w sali, układały rytm, klasyfikowały według koloru, dodatkowo mogły poznać i utrwalić kolory. W ramach rytmiki maluszki wykonały ćwiczenie, dzięki któremu mogły uczyć się rozróżniać dźwięki wysokie i niskie. W tym tygodniu świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka, były wspólne zabawy i dużo uśmiechu. Maluszki wykonały również pracę plastyczną. Tydzień zakończył się miłym spotkaniem z policjantami.  
Swoje urodziny obchodził Eryk! Jeszcze raz życzymy mu wszystkiego najlepszego!
Obszary z podstawy programowej: I1, I5, II3, III8, III9, IV7. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

„Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”

W roku szkolnym 2023/2024 przedszkolaki z Gr. I „Pingwinki”, biorą udział w III Edycji Ogólnopolskiego Projektu „Z darami natury świat nie jest ponury”. Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

„Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY”

W roku szkolnym 2023/2024 przedszkolaki z Gr. I „Pingwinki”, biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie pt. „Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY”. Projekt  wprowadza dzieci w świat bohaterów poszczególnych opowiadań, prowadząc przedszkolaki po świecie wartości oraz zabawy. Projekt ma za zadanie ułatwić dzieciom adaptację do warunków przedszkolnych w sposób łagodny i dla nich przyjemny. Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.
Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Pierwsze dwa tygodnie w przedszkolu"

Nasze małe przedszkolaki przeszły okres adaptacji bardzo dzielnie. Przez pierwsze dni września zapoznały się ze swoją salą, zabawkami, szatnią i łazienką. Dzięki pięknej pogodzie przedszkolaki mogły spędzać czas na świeżym powietrzu korzystając z naszego przedszkolnego placu zabaw. Wspólne zabawy z rówieśnikami wzbudzają wiele radości i uśmiechu na twarzy. Przedszkolaki wykonały również swoją pierwszą pracę plastyczną oraz wysłuchały opowiadania.
15 września, świętowaliśmy Dzień Kropki.
Obszary z podstawy programowej: I1, I5, II3, III1, III4. <<<foto>>>

🎂 🎁 🎉

Świętowaliśmy również pierwsze urodziny w grupie!

Zuziu życzymy Ci, wszystkiego najlepszego!

Opracowała: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk