2024 / 2025

ZDROWIE I DOBRA POSTAWA OD NAJMŁODSZYCH LAT

SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z FIZJOTERAPEUTĄ

W dniu 09.04.2025r. w naszym przedszkolu odbyło się wyjątkowe spotkanie! Odwiedziła nas fizjoterapeutka, która w ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom tajniki swojego zawodu. Przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmuje się fizjoterapeuta i jak ważna jest prawidłowa postawa ciała w codziennym życiu.
Podczas spotkania dzieci brały udział w zabawach ruchowych, uczyły się, jak prawidłowo siedzieć. Chodzić i dźwigać plecaki, aby unikać wad postawy. Było dużo śmiechu, aktywności i cennych wskazówek, które na pewno przydadzą się na co dzień.
Dziękujemy naszemu gościowi za cenną lekcję zdrowia i już nie możemy doczekać się kolejnych spotkań! Pamiętajmy -ruch to zdrowie!
Opracowanie: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY ZAWÓD ROLNIKA

NIEZAPOMNIANA WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA ROLNEGO

Dzieci z VI grupy w dniu 02.04.2025 roku, miały okazję odwiedzić prawdziwe gospodarstwo rolne. To była niezwykle pouczająca i pełna wrażeń przygoda.
Na miejscu przywitała nas  babcia Antka, która z wielka pasją opowiadała o swojej codziennej pracy. Dzieci poznały różne zwierzęta gospodarskie: kury, które wesoło gdakały na podwórku, konia o pięknym imieniu Basia Farmerka, który od razu  zdobył sympatię wszystkich uczestników wycieczki,  krowy odpoczywające w oborze po  sytym obiedzie, jałówki i dwudniowego cielaczka.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także maszyny rolnicze. Mali odkrywcy mogli zobaczyć, jak działają i jak bardzo pomagają rolnikom w ich pracy. Było to dla nich niezwykle fascynujące doświadczenie.
Pełni wrażeń i nowej wiedzy  wróciliśmy do przedszkola, a  w sercach dzieci na długo pozostanie radość z tej wyjątkowej przygody. To była wspaniała lekcja o rolnictwie i szacunku do pracy rolnika.
Opracowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PRACA FLORYSTY

27.03.2025r.dzieci z VII grupy odwiedziły kwiaciarnię "Pąki róż".
Dzieci zachwyciły się różnorodnością kwiatów: sztucznych i żywych, rosnących w pięknych doniczkach i szklanych pojemnikach, kwiatów ciętych na bukiety i wiązanki mieniących się różnymi kolorami. Dowiedziały się na czym polega praca florystki, skąd pozyskiwane są kwiaty, jak należy o nie dbać, jak dobiera cięte kwiaty, by powstał imponujący bukiet.
Opracowała: Zofia Zygmunt
Zatwierdziła: Monika Demczuk

METEOROLOG

20.03.2025r. VII grupa gościła wojskowego meteorologa. Ostatni tydzień poświęcony był marcowej pogodzie, ponadto 23 marca przypada Międzynarodowy dzień Meteorologii.
Dzieci wymieniały składniki pogody: opady, temperatura, wiatr itd.
Dowiedziały się, że do pomiarów wykorzystuje się balony wypełnione helem - taki właśnie oglądały starszaki. Widziały sondy, które balon wznosi w wysokie strefy by rejestrować warunki pogodowe.
Następnie pan meteorolog opowiedział dzieciom jak powstaje deszcz, śnieg, jak ciężka jest chmura z deszczem.
Ponieważ nasz gość pracuje w wojsku odpowiadał chłopcom na liczne pytania dotyczące tego tematu.
Wielką atrakcją było założenie na głowę furażerki, hełmu, przymierzenie maski przeciwgazowej - tu chętne były również dziewczynki. Bardzo dziękujemy panu meteorologowi, tacie naszego kolegi z grupy, za to spotkanie.
Opracowała: Zofia Zygmunt
Zatwierdziła: Monika Demczuk

"LISKI" PROJEKTUJĄ OGRÓD

Dzieci z gr. V poznały zawód architekta terenów zielonych.
Dowiedziały się, jak ważną rolę w tworzeniu przestrzeni zielonych pełnią osoby odpowiedzialne za projektowanie ogrodów. Poprzez zabawę przedszkolaki poznały etapy pracy architekta, od planowania przestrzeni, po dobór roślin i materiałów.
Po teorii przyszedł czas na praktykę! Dzieci stworzyły własną makietę ogrodu. Z wykorzystaniem kartonów, farb, naturalnych materiałów (kamyki, ziemia, żwir, keramzyt, perlit) i drobnych akcesoriów, pięciolatki zaprojektowały miniaturowy ogród, który uwzględniał różne strefy: plac zabaw, , sad, ścieżki, rabatę kwiatową i grządki warzywne.
Ta twórcza zabawa nie tylko rozwinęła wyobraźnię i zdolności manualne dzieci, ale również pozwoliła im na lepsze zrozumienie, jak ważne jest dbanie o przestrzeń wokół nas. Przedszkolaki z dumą zaprezentowały swoje projekty, które stały się ozdobą naszej sali.
To była niesamowita lekcja, która na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych małych architektów!
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY ZAWÓD KOSMETYCZKI.

W piątek 7 marca w grupie VII gościliśmy panią Paulinę, która wykonuje zawód kosmetyczki. Pani Paulina w sposób przystępny opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Pokazała niektóre akcesoria, których używa w swoim zawodzie. Przypomniała też jak ważne jest dbanie o higienę dłoni oraz paznokci dla ich zdrowia. Dziękujemy za miłe spotkanie i poświęcony czas.
Opracowała: Emilia Wikieł
Zatwierdziła: Monika Demczuk

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

27 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Przedszkolaki uczą się ratować".
Dzieci z grupy IV i V miały okazję poznać panią Kasię, mamę Jasia P., która z zawodu jest pielęgniarką. W ciekawy sposób opowiedziała dzieciom, czym zajmuje się pielęgniarka, na czym polega jej praca oraz gdzie można spotkać pielęgniarki.
Pani Kasia zaprezentowała przedmioty niezbędne do wykonywania tego zawodu i wyjaśniła do czego służą. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć strzykawki, bandaże, gaziki, maseczki ochronne, maseczki tlenowe. Mogły zabandażować rękę swojego kolegi lub koleżanki. Pani pielęgniarka utrwaliła z dziećmi numery alarmowe, oraz sposób wzywania pomocy, co trzeba mówić dyspozytorowi, który odbierze telefon.
Serdecznie dziękujemy mamie Jasia za przybycie, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami i za dobre rady.
Opracowała: Iwona Jaśkowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Z WIZYTĄ W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

18.02.2025r.poznawaliśmy pracę bibliotekarza w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie.
Pani bibliotekarka zaprosiła nas do wydzielonej części czytelniczej i tam przeczytała książkę "Kogutek Ziutek w zerówce". Z jej treści dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się względem kolegów, by mieć przyjaciół.
Opracowała: Zofia Zygmunt
Zatwierdziła: Monika Demczuk

KTO UCZY ŚPIEWU?

20 grudnia w grupie IV odbył się koncert kolęd. Spotkanie poprowadziła pani Lidia Wysocka - nauczycielka muzyki. Pani Lidia  opowiedziała m.in. o swojej pracy. Pani Lidia wprowadziła dzieci w świat muzyki – dzieci mogły słuchać kolęd, pastorałek, piosenek świątecznych śpiewanych przez zaproszonego gościa. Zorganizowane zostały także zabawy rytmiczne dla dzieci do znanych, zimowych utworów.
Dziękujemy serdecznie za ciekawe i inspirujące spotkanie. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PIERNICZKI, PĄCZKI, TORTY - SPOTKANIE Z CUKIERNIKIEM

10 grudnia grupa V w ramach realizacji działań związanych z doradztwem zawodowym odwiedziła P. Magda „Słodkie Ciasteczka”, która zapoznała dzieci z zawodem cukiernika. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się  na czym polega ta praca, poznały etapy powstawania pierników oraz jakie składniki potrzebne będą do słodkiego wypieku. Każde z nich dostało pudełko słodkich ciasteczek, które mogło ozdobić według własnego pomysłu, a następnie zabrać do domu. Bardzo dziękujemy pani Magdzie za słodkie upominki.
Opracowała Kamila Dmowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

KTO TO JEST BIBLIOTEKARZ

Dzieci z grupy IV wybrały się do Biblioteki Miejskiej w Węgrowie. Podczas pobytu poznały pracę bibliotekarza. Pani Justyna w ciekawy sposób opowiedziała czym się zajmuje. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek. Podczas spotkania odbyła się także interesująca lekcja biblioteczna, która dotyczyła zagadnień związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Podczas lekcji bibliotecznej „Delfinki” poznały literaturę świąteczną- oglądały książki, słuchały czytanej książki przez panią bibliotekarkę. Dowiedziały się kto oprócz św. Mikołaja przynosi prezenty w innych krajach, poznały ozdoby choinkowe zawieszane dawniej na drzewku. Wykonały ozdobę choinkową aniołka z użyciem włóczki.
Dzieciom bardzo podobało się spotkanie. Obiecały, że niebawem tam wrócą z rodzicami i wypożyczą książki, które wzbudziły w nich największe zainteresowanie. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

KTO TO JEST WOLONTARIUSZ?

W dniu 5 grudnia 2024 roku dzieci z grupy VI spotkały się z panią Jadwigą Adamczuk – prezesem, wolontariuszką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Węgrowie. Celem spotkania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie „ Kto to jest wolontariusz?” Pani J. Adamczuk wyjaśniła dzieciom, że na co dzień pracuje w sklepie jako sprzedawca i otrzymuje za to wynagrodzenie. Natomiast bezinteresownie działa w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami Oddział w Węgrowie. Jej działalność w tejże organizacji polega na pozyskiwaniu od różnych instytucji, placówek pomocy materialnej, finansowej dla bezdomnych zwierząt i tych, których właściciele znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i brakuje im pieniążków na leczenie swoich czworonogów, zakupienie dla nich karmy. Czasami pani J. Adamczuk , gdy otrzyma zgłoszenie, że ktoś źle traktuje swojego czworonoga udaje się na interwencję by to sprawdzić. Wkłada wówczas specjalną odzież. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, że jeśli ktoś spotka bezdomne lub ranne zwierzę to powinien poinformować o tym straż miejską. Pracownicy straży miejskiej zaopiekują się nim, zawiozą je do weterynarza.
W dniu 19.06.2024 roku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Węgrowie, za swoja działalność otrzymało statuetkę z herbem Węgrowa wraz z tytułem „Za zasługi dla miasta Węgrowa”.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowankę pt. „ Jak należy opiekować się psem” oraz odznakę przyjaciela zwierząt gdyż zobowiązały się wziąć udział w zbiórce karmy dla zwierząt. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

KIM JEST LABORANT FIZYKOCHEMICZNY

W środę 27 listopada odwiedziła nas mama naszej Uli. Pani Magda pracuje w zakładzie mleczarskim jako laborant fizykochemiczny. Mama Uli opowiedziała dzieciom o tym czym zajmuje się w swojej pracy.
Przypomniała przedszkolakom jak należy się odżywiać szczególnie w tak młodym wieku. Opowiedziała o wartościach odżywczych produktów niezbędnych do zdrowego odżywiania. Wspólnie z dziećmi ułożyła „Piramidę zdrowego odżywiania i stylu życia". Zwróciła również
uwagę  dzieciom jak ważna dla ich zdrowia jest aktywność fizyczna, picie wody oraz spacery na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciu. Dziękujemy mamie Uli za poświęcony czas tak wartościowe zajęcia. <<<foto>>>
Emilia Wikieł
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY ZAWÓD PIELĘGNIARKI

W dniu 22 listopada 2024 r. w grupie VI gościliśmy pielęgniarki: mamę Kacperka z koleżanką. Wizyta gości była związana z realizacją tematu kompleksowego „Zdrowie naszym skarbem”. Panie opowiedziały na czym polega ich praca, zaprezentowały wybrane zadania, które wykonują podczas opieki nad chorymi osobami oraz pokazały narzędzia i urządzenia medyczne, których używają podczas swojej pracy. Przedszkolaki oglądały: różnej wielkości strzykawki, różne bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, różne termometry do pomiaru temperatury ciała, stetoskop. Dzieci miały okazję sprawdzić jaką mają temperaturę ciała, posłuchać bicia serca kolegi, koleżanki, zaobserwować jak panie pielęgniarki podają dożylnie lek choremu misiowi. Dokonały wkucia igłą w żyłę, założyły wenflon czyli tzw. potocznie „motylka” i wstrzyknęły lek do organizmu. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy zabandażować ranę, zaopatrzyć skaleczenie. Spotkanie było okazją, by utrwalić swoje wiadomości na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz by wzbogacić wiedzę dotyczącą sposobów dbania o zdrowie. Przedszkolaki dowiedziały się, co warto jeść i w jaki sposób ćwiczyć, by być pełnym energii.
Serdecznie dziękujemy pani Ewie i pani Klaudii za zaprezentowanie zawodu pielęgniarki.  <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY PRACĘ MUZYKA I INSTRUMENTY DĘTE

W październiku obchodzimy dzień muzyki. Z tej okazji w dniu 18.10.2024 r., w naszym przedszkolu dzieci z grupy IV gościły kapelmistrza Miejskiej Orkiestry Dętej Pana Tomasza Gronowskiego.  Podczas wyjątkowych zajęć edukacyjnych, na które zaproszone były przedszkolaki z grupy I i V,  dzieci poznały instrumenty dęte i ich brzmienie. Dzieci mogły posłuchać jak brzmią melodie znanych utworów na różnych instrumentach prezentowanych przez gościa. Jeszcze raz dziękujemy Panu Tomaszowi za wspaniałą lekcję muzyki, możliwość poznania pracy muzyka i miłe doznania artystyczne. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Doceniamy bohaterów codzienności - Dzień Ratownictwa Medycznego

13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego - to szczególna okazja by wyrazić wdzięczność i uznanie dla wszystkich pracowników systemu ratownictwa medycznego, którzy każdego dnia stoją na straży zdrowia i życia ludzi. Z tej okazji 16 października w naszym przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego - p. Krzysztofa Polkowskiego,  spotkanie z którym zainaugurowało projekt "Przedszkolaki uczą się ratować". W projekcie udział biorą dzieci z grupy III, IV i V.  Podczas pierwszego spotkania dzieci poznały specyfikę zawodu ratownika, dowiedziały się, w jakich miejscach potrzebni są ratownicy (np. podczas meczu lub turnieju sportowego). Poznały kilka z akcesoriów wyposażenia "torby ratownika" - gazę, opaski i bandaże dziane i elastyczne, plastry, opatrunki hydrożelowe, szyny, srebrno-złotą folię NRC (koc ratunkowy). Dziękujemy za pierwsze spotkanie i cenną wiedzę przekazaną w bardzo przystępny sposób. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

MOJA MAMA JEST FRYZJERKĄ

7 października 2024 roku „Liski” przeniosły się do „salonu fryzjerskiego Pani Magdy”. Dzięki uprzejmości mamy Maksa dzieci poznały specyfikę pracy fryzjera oraz używane przez niego narzędzia, akcesoria i produkty.
Pani Magda pokazała, jak prawidłowo myć głowę i opowiedziała, jak często należy to robić. Zwróciła uwagę na podstawowe zasady zachowania odpowiedniej higieny głowy w tym zakaz czesania się jedną szczotką i pożyczania sobie ozdób do włosów.
Chętne dzieci mogły usiąść na fryzjerskim fotelu i poddać się metamorfozie – ułożyć grzywkę, uczesać warkocze, zakręcić loki a nawet ufarbować fragment włosów (za zgodą rodziców i zmywalną, bezpieczną dla dzieci farbą).
Serdecznie dziękujemy Pani Magdzie za podzielenie się wiedzą o swoim zawodzie. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

CZYM ZAJMUJE SIĘ PSYCHOLOG?

W dniu 26.09.2024 roku  dzieci z grupy VI dowiedziały się kto to jest psycholog i na czym polega jego praca.
Pani psycholog przeprowadziła zajęcia  z przedszkolakami dotyczące emocji oraz  wyjaśniła dzieciom, że jej praca polega na obserwowaniu zachowań przedszkolaków w celu określenia czy ktoś z nich potrzebuje opieki psychologiczno-pedagogicznej. Uważny psycholog to prawdziwy skarb. Czyta sygnały wysyłane przez dzieci, szczególnie przez te najmłodsze, które nie zawsze potrafią wyrazić emocje słowami. Ogromna empatia oraz wyjątkowa intuicja to cechy dobrego psychologa przedszkolnego.
Dziękujemy Pani  Alicji za ciekawe przedstawienie zawodu psychologa.
Opracowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

CZYM ZAJMUJE SIĘ TŁUMACZ?

30 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tłumacza. To szczególna okazja, żeby zapoznać dzieci z zawodem tłumacza, książkami z obcym języku i bajkami w oryginalnym brzmieniu. Każdy tłumacz jest współautorem przenoszonej na grunt innego języka książki, który dzieli się swoim odczytaniem tłumaczonej książki.
Dzięki współpracy z nauczycielem języka angielskiego – p. Katarzyną Grędą – dzieci z V grupy miały okazję wysłuchać kilku bajek w ich oryginalnym brzmieniu, wykorzystując poznane podczas zajęć słówka w języku angielskim próbowały przetłumaczyć tytuł bajki na język polski.
Nie jest łatwo być tłumaczem, ale za tę ciężką pracę dzieci z V grupy wyrażają swoją wdzięczność! <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

2023 / 2024


KIM JEST PSZCZELARZ?

Dnia 22 maja odwiedziła nas pani Ewelina, która pracuje w Pasiece „Bartosz”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z życiem pszczół, poznanie pracy pszczelarza, a także poznanie znaczenia pszczół dla przyrody i człowieka. Pani Ewelina opowiedziała dzieciom na czym polega praca pszczelarza, pokazała zdjęcia jak wygląda ul w środku i sprzęt potrzebny do pracy pszczelarza. Dzieci podczas spotkania mogły na żywo z bliska zobaczyć pszczoły i przymierzyć kapelusz pszczelarski. Na zakończenie spotkania dzieci skosztowały  prawdziwy miód z Pasieki „Bartosz”.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewelinie za poświęcony czas i przekazanie dzieciom cennych wiadomości. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Kim jest pszczelarz

We wtorek 21 maja 2024 r. odbyło się spotkanie dzieci z grupy I i III z pszczelarką, panią Eweliną Bartoszewską (Pasieka Bartosz).
Pani Ewelina opowiedziała o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek kwiatowy, jak spędzają zimy i jak się porozumiewają. Dzieci dowiedziały się o roli królowej - matki, pszczół robotnic i trutni. W ulu każda pszczoła pełni określoną funkcję i ciężko pracuje dla całej pszczelej rodziny.
Największym zainteresowaniem cieszyły się elementy ubioru i akcesoria pszczelarskie oraz przenośny ul, w którym mogły podziwiać żywe pszczoły.
Zwieńczeniem spotkania była degustacja naturalnego miodu. Dziękujemy serdecznie pani Marlenie Zdzieborskiej - mamie Malwinki za pomoc w organizacji spotkania, a pani Ewelinie Bartoszewskiej za przybliżenie zwyczajów pszczół i ich roli w ekosystemie. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Z WIZYTĄ W KOMENDZIE POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W WĘGROWIE - POZNANIE ZAWODU STRAŻAKA

We wtorek 14 maja i w środę 15 maja grupy III, V, VI i VII wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie, aby zapoznać się z pracą strażaka. Na miejscu powitali nas Strażacy i pokazali nam pomieszczenie, gdzie odbierane są zgłoszenia o wypadkach i pożarach. Następnie pokazali dzieciom wozy strażackie i omówili wyposażenie każdego z tych wozów. Dzięki spotkaniu dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz poznały sytuację, które w życiu codziennym mogą wywołać pożar i wiedzą również jakich sytuacji należy unikać. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy, lejąc wodę z węża strażackiego. Było dużo śmiechu i zabawy. Na koniec spotkania dzieci podziękowały strażakom i wręczyły specjalnie przygotowany przez dzieci upominek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Strażakom za poświęcony czas i pouczające spotkanie. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Kim jest chemik?

26 kwietnia 2024 r. odwiedziła nas p. Kamila Orłowska, nauczycielka chemii (a prywatnie mama Kubusia), która opowiedziała nam o swoim zawodzie oraz wykonała ciekawe doświadczenia chemiczne. Dzieci dowiedziały się z jakich związków chemicznych powstają fajerwerki, zobaczyły też pokaz fajerwerków w sali. Pani Kamila zwróciła uwagę na bezpieczeństwo oraz fakt, aby nie wykonywać eksperymentów bez zgody i opieki rodziców.
Pani Kamila wykonała z dziećmi bardzo ciekawy eksperyment, podczas którego dzieci zrobiły własne kule do kąpieli z produktów codziennego użytku. "Liski" bawiły się doskonale, w trakcie mieszania różnych substancji i kolorowych barwników oraz podczas pokazu.
Dziękujemy serdecznie Pani Kamili. Było wystrzałowo! <<<foto>>>
Opracowała: Kamila Dmowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Spotkanie z ratownikiem medycznym

W środę 24 kwietnia naszą grupę odwiedził Pan Marcin, tata Bruna, który na co dzień wykonuje zawód ratownika medycznego. Pan Marcin w przystępny sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy, pokazał wyposażenie torby ratownika. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w przypadku złamania ręki lub skaleczenia palca. Przedszkolaki utrwaliły też numery ratunkowe. Dziękujemy za poświęcony czas. <<<foto>>>
Emilia Wikieł
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzień z logopedą

6 marca to Europejski Dzień Logopedy - szczególny dzień naszego przedszkolnego logopedy - Pana Mariusza! Czterolatki poprosiły Go o przybliżenie pracy logopedy. Podczas tego spotkania dowiedziały się, co należy robić, żeby pięknie i poprawnie mówić. Przy okazji dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły prawidłową i wyrazistą wymowę głosek, usprawniały percepcję słuchową i uczyły się prawidłowego oddychania. Zajęcia prowadzone przez logopedę p. Mariusza stworzyły dzieciom okazję do ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne oraz do wesołej zabawy z wykorzystaniem atrakcyjnych pomocy,  gier i bajek logopedycznych.
Wszystkim logopedom, a szczególnie p. Mariuszowi życzymy samych sukcesów w pracy! <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek 
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Spotkanie z logopedą

6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy w związku z tym dzieci z grupy VI „Jeżyki” wzięły udział w spotkaniu z logopedą Panią Beatą Przybyszewską. Pani Beata przybliżyła dzieciom swój zawód w oparciu o wierszyk logopedyczny „Logopeda”, opowiedziała dzieciom jak wygląda jej praca, z kim pracuje (zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi np. po przebytych chorobach, udarach, które utrudniają w późniejszym czasie porozumiewanie się z otoczeniem). W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach mających na celu usprawnianie aparatu artykulacyjnego i oddechowego, rozwijających słuch fonematyczny oraz bogacących dziecięcy zasób słownictwa . Dzięki lusterkom przyniesionym z domu dzieci mogły poznać budowę swojej buzi, zarówno części ruchomych i stałych. Dzieci bawiły się w zabawy wykorzystujcie ich oddech np. dmuchanie na piórko, przenoszenie piórka z miejsca na miejsce z wykorzystaniem słomki do napojów, przytrzymywanie patyczków ustami. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały wiatraczki, które mogą służyć do ćwiczeń mięśni okrężnych ust. <<<foto>>>
Opracowała: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW- FRYZJER

W dniu 1 marca 2024 roku dzieci z grupy IV odwiedziła mama Poli , która jest fryzjerką. Pani zaprezentowała przybory jakimi posługuje się w swojej pracy. Przedszkolaki zobaczyły nożyczki fryzjerskie, różnego rodzaju grzebienie, lokówki, prostownicę, pędzelek do farbowania włosów, farby w spray itp. Odbył się także pokaz sposobu używania tych przyborów podczas strzyżenia, kręcenia włosów dziewczynkom, prostowania, tapirowania, żelowania włosów chłopców przy użyciu kosmetyków fryzjerskich.
Serdecznie dziękujemy mamie Poli za zaprezentowanie zawodu fryzjera i poświęcony nam czas. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Z WIZYTĄ U WETERYNARZA

Dnia 28 lutego grupa „Biedronki” wybrała się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego. Celem naszej wizyty w gabinecie, było poznanie pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, tak jak ludzie, są żyjącymi istotami, też chorują i wymagają pomocy i leczenia. Pani doktor opowiedziała dzieciom o sposobie pielęgnacji zwierząt. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób bada się zwierzęta domowe, jak się wykonuje zabiegi oraz w jaki sprzęt i urządzenia wyposażony jest gabinet. Pani weterynarz pokazała dzieciom różne narzędzia do pracy: strzykawki, słuchawki, itp. Przedszkolaki dowiedziały się jak pobiera się krew, jak zakładamy opatrunek na chorą łapę, a także jak dajemy kroplówkę zwierzętom. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w spotkaniu z panią weterynarz. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda
Zatwierdziła: Monika Demczuk

KTO PRACUJE W KSIĘGARNI

Podczas realizacji projektu edukacyjnego „Książka” dzieci z grupy IV odbyły wycieczkę do księgarni. Tam zobaczyły duże regały pełne książek medycznych, kucharskich o zwierzętach, powieści dla dorosłych, dla dzieci. Ustawione one były działami w kolejności alfabetycznej. Przedszkolaki rozmawiając z panią pracującą w bibliotece dowiedziały się że osoba pracująca w księgarni to księgarz, jeśli jest to mężczyzna lub księgarka, jeśli jest to kobieta. Praca osoby pracującej w księgarni to nie tylko sprzedawanie książek, ale także składanie zamówień na książki w hurtowni ( wielkiej księgarni dla księgarzy), w wydawnictwie, rozpakowywanie paczek zawierających książki i ustawianie ich na półkach, wypisywanie faktur na woluminy, których klienci nie mogą sami odebrać z księgarni, dekorowanie okna wystawowego, prowadzenie rozmów z wydawcami, zamawianie u nich książek, doradzanie klientom jaką książkę kupić aby zaspokoiła ich gusta czytelnicze. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik
Zatwierdziła: Teresa Lągota

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE - POZNANIE ZAWODU BIBLIOTEKARZA

Dnia 7 lutego dzieci z grupy VII wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie. Celem wizyty było zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie w dziecku zainteresowania książką oraz wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki. Spotkanie poprowadziła p. Justyna, która opowiedziała dzieciom o tym jak powstaje książka, przeczytała dzieciom bajkę "Zabawki", a na koniec dzieci bawiły się w zabawę, podczas której przedstawiały i zgadywały różne postacie z bajek. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania. Podstawa programowa: II4, III5, III9, IV2, IV9, IV19. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Spotkanie z pielęgniarką szkolną

W ostatnim tygodniu listopada rozmawialiśmy o zdrowiu i realizowaliśmy temat kompleksowy „Zdrowie naszym skarbem”. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować, aby być zdrowym, jak odżywiać się i dbać o higienę osobistą. Na podsumowanie zdobytych wiadomości zaprosiliśmy pielęgniarkę szkolną. Pani Agata spotkała się z nami w sali i przeprowadziła pogadankę o tym, jak chronić się przed chorobami. Pokazała 6-latkom wygląd wirusów i bakterii (w dużym powiększeniu), wywołujących choroby. Dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo czyścić nos, co zrobić z chusteczką by nie roznosić zarazków, a także o konieczności dokładnego mycia rąk po tej czynności. Pani pielęgniarka podkreśliła, że w razie infekcji dziecko powinno zostać w domu, aby nie zarażać innych. Jeśli dziecko było leczone antybiotykiem, to po chorobie również musi przez kilka dni pozostać w domu, aby zregenerować osłabiony lekami organizm. Dzieci utrwaliły wiadomości na temat zdrowego odżywiania się, dowiedziały się też, jak ważne jest wysypianie się, odpowiednie ubranie, chodzenie na spacery, ograniczenie korzystania z komputerów, laptopów, telefonów, które emitują pole magnetyczne, męczące oczy i mózg. „Biedronki” z dużym zaangażowaniem słuchały pogadanki oraz chętnie odpowiadały na pytania.
(I5, II3, III5, IV1, IV2, IV5,IV7) <<<foto>>>
opr. Marzenna Murawska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

TRENER ZWIERZĄT

W dniu 29 XI 2023 roku w dzieci z grupy IV poznały zawód trenera zwierząt. Trener zwierząt określany jest często jako treser. Taki zawód wykonuje pani Beata, która odwiedziła dzieci w przedszkolu wraz ze swoimi podopiecznymi. Pokazała czego nauczyła psa-Kodę i kurkę zielononóżkę-Elzę. Opowiedziała o swojej pracy. Dzięki niej właściciele zwierząt uczą się, jak powinni postępować ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, jak je motywować do właściwych zachowań. Zwierzęta po uczestnictwie w zajęciach prowadzonych przez trenera, stają się bardziej opanowane, posłuszne i nabierają lepszych manier. Jeśli mają talent, można zrobić z nich prawdziwe gwiazdy programów agility. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

KTO PRACUJE W APTECE

W dniu 29.11.2023 r. grupa IV udała się do apteki, aby poznać zawód farmaceuty. Na miejscu przywitała nas pani Joasia. Była ubrana w biały fartuch i opowiadała o pracy w aptece tzn. jak nazywa się zawód, który  ona wykonuje oraz co należy zrobić, aby  zostać farmaceutą. Dzieci oglądały przybory, które potrzebne są do zrobienia maści. Wytłumaczyła dzieciom czym jest lek. Podkreśliła fakt, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i tylko pod opieką dorosłych. Pani farmaceutka wyjaśniła dzieciom w jakich postaciach są leki. Przedszkolaki oglądały robienie maści, którą można było później wypróbować na dłoni. Pani Joasia opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece oraz o tym, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia człowiekowi wystarczającą ilość witamin. Podkreśliła  zalety spożywania tranu z wątroby dorsza w prawidłowym rozwoju i prewencji chorób u dzieci. Dzieci zadały pytanie czy w aptece można kupić leki dla zwierząt? Odpowiedź jaką uzyskały zaskoczyła je. W aptece można kupić leki dla zwierząt, aby to zrobić trzeba posiadać receptę wydaną przez lekarza weterynarii.  <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

POZNAJEMY ZAWÓD POLICJANTA WYDZIAŁU KRYMINALNEGO I TECHNIKA KRYMINALISTYKI

W dniu 02.11. 2023 roku dzieci z grupy IV odbyły wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie. Pierwszym pomieszczeniem, jakie poznały dzieci była świetlica, w której policjanci maja odprawy, ważne spotkania. Tam policjanci przybliżyli dzieciom specyfikę pracy technika kryminalnego. Policjanci zrobili każdemu dziecku odcisk jego linii papilarnych. Następnie przedszkolaki pod fachowym okiem pani podkomisarz zostały oprowadzone po budynku komisariatu. Zobaczyły policyjną dyżurkę – gdzie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia niebezpiecznych zdarzeń. Miejsce, w których przebywają osoby zatrzymane. Przedszkolaki zwiedziły zobaczyły pokój pani podkomisarz. Opowiedziała ona dzieciom na czym polega jej praca w policji. Dzieci poznały psa policyjnego- Borysa . Zobaczyły co on potrafi i jak bardzo jest niebezpieczny gdy napotka osobę atakującą jego pana. Na zakończenie spotkania udały się do pokoju Komendanta Powiatowej Policji w Węgrowie i na ręce jego zastępcy mł. ins. pana Jacka Chaciaka złożyły podziękowania pracownikom policji za współpracę z naszym przedszkolem. <<<foto>>>
 Opracowała: Lidia Brzezik

Spotkanie z psychologiem i doradcą zawodowym

We wtorek 31.10.2023 r., dzieci z grupy VI spotkały się w przedszkolu z panią Dorotą Mućk - psychologiem i doradcą zawodowym. Podczas zajęć poznawały świat zawodów, wypowiadały się na temat tego, kim chcą zostać w przyszłości. Dobierały ilustracje zawodów do ich atrybutów. Dzięki warsztatom przybliżony został dzieciom świat zawodów. Dziękujemy za miłe spotkanie. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz

Spotkanie z hodowcą zwierząt domowych w grupie VI „Jeżyki”

W czwartek 26.10.2023 r., do naszego przedszkola został zaproszony gość pani Eliza Maciopa właściciel mini zoo „Eurostruś” w Borzychach. Pani Eliza przybliżyła dzieciom pracę hodowcy zwierząt. Uświadomiła im, że jest to praca bardzo odpowiedzialna, podczas której ma się do czynienia z żywymi istotami. Pani Eliza w ciekawy sposób opowiedziała o swojej hodowli zwierząt, (m.in. kury, strusie, alpaki, różne gatunki ptaków, króliki). Przedstawiła ich zwyczaje, sposób opieki. Przedszkolaki zobaczyły podczas spotkania kurę czubatkę, przepiórkę, gołębia. Mogły dotknąć zwierzęcia , poobserwować podczas pobytu. Dzieci były bardzo uradowane w czasie bliskiego spotkania - sesji zdjęciowej ze zwierzątkiem.
Dziękujemy p. Elizie za poświęcony dzieciom czas i podzielenie się swoją pasją. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz

Spotkanie z działkowcami

W październiku dzieci z grupy III odwiedziły działkowców - ogrodników z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Łącznościowiec". Spotkały się z panem Andrzejem Stankiewiczem, który opowiedział przedszkolakom o pracach, jakie należy wykonać na działce, żeby cieszyć się zdrowym, pełnym witamin i ekologicznym jedzeniem. Dzięki jego opowieściom i zagadkom dzieci miały możliwość poznania, czym zajmuje się ogrodnik i co jest potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

„Z wizyta w firmie Addit”

25 września dzieci z grupy Jeżyki wraz z opiekunami odwiedziły firmę działającą na węgrowskim terenie, Addit. Dzięki uprzejmości i gościnności pracowników mogliśmy poznać specyfikę pracy wielu działów znajdujących się na terenie firmy, która zajmuje się obróbką i sprzedażą elementów wykonanych z blachy. Dzieci poznały etapy i procesy produkcyjne, które są wpisane w karty Additowej produkcji od 28 lat. W trakcie wizyty mogliśmy obserwować wiele urządzeń, maszyn oraz osób przy pracy. Począwszy od recepcji biura po lakiernię, magazyn czy kontrolę jakości. Dzieci same mogły dotknąć niektórych urządzeń i sprawdzić jak działają. Wszystkie etapy naszej wycieczki opatrzone były najwyższej jakości warunkami bezpieczeństwa tj. kamizelki odblaskowe, oznakowanie terenu po którym mogliśmy się poruszać czy szczegółowe instrukcje. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy wspólne zdjęcie na terenie firmy oraz otrzymaliśmy upominki, które będą przypominać nam ciekawa wizytę. Być może kiedyś, któryś z naszych uczniów zasili szeregi pracownicze firmy Addit. <<<foto>>>
Opracowała: Joanna Popowska

2022 / 2023


Straż pożarna

10 mają dzieci z naszej grupy odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie. Dzieci miały możliwość przybliży sobie wiedzę na temat pracy strażaka. Z bliska obejrzały wyposażenie wozu strażackiego, wiedzą z jakich elementów składa się wyjazdowy strój strażaka oraz jakie umiejętności musi posiadać strażaka by prawidłowo wykonywać swoją pracę. Dzięki spotkaniu dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz poznały sytuację, które w życiu codziennym mogą wywołać pożar, wiedzą również jakich sytuacji unikać. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały strażacki tor do ćwiczeń oraz wręczyły strażakom wykonane wcześniej rysunki. <<<foto>>>
opracowała: Joanna Popowska

Służby ratunkowe - pogotowie.

4 maja grupa 5-6 latków „Żabki" wybrała się na wycieczkę do Węgrowskiego Pogotowia Ratunkowego. Celem spotkania z ratownikiem medycznym było poznanie atrybutów jego pracy oraz zapoznanie z wyposażeniem karetki pogotowia. Dzieci utrwaliły numery alarmowe, mogły z bliska zobaczyć sprzęt medyczny znajdujący się w karetce pogotowia oraz sprawdzić jakie to uczucie usiąść za kierownicą karetki i poczuć się jak kierowca. W trakcie spotkania dzieci zadawały mnóstwo pytań związanych z zawodem ratownika m.in. ile lat trzeba uczyć się by zostać ratownikiem? Czy ciężka jest torba medyczna? W jaki sposób transportuje się chorego? I wiele innych. Spotkanie było bardzo interesujące. <<<foto>>>
Opracowała: Joanna Popowska

KTO TO JEST INTENDENT?

W ostatnim tygodniu kwietnia w grupie III odbyło się spotkanie z mamą Antka. Pracuje ona jako intendent w jednej z węgrowskich placówek oświatowych. Pani Basia opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca. Podstawowe obowiązki intendenta to tworzenie menu dla osób korzystających ze stołówki. Podczas układania planu żywieniowego, musi ona zwracać szczególną uwagę na to, by posiłki były zdrowe, zróżnicowane i pochodziły z pewnego źródła. Przedszkolaki, podczas zabawy „Wesoły i smutny ludzik”, przypomniały sobie jakie produkty są wartościowe dla człowieka. Intendent nadzoruje również pracę kucharzy, by dobrze wykonywali powierzone im zadania. Sprawdza, czy stosują się oni do jego poleceń. Pilnuje także, czy wykonują oni swoją pracę zgodnie z obowiązującymi normami HACCP.
Podczas spotkania dzieci stały się kucharzami. Przygotowały sałatkę owocową. Listę produktów niezbędnych do jej przygotowania sporządziła pani Basia. Zaś produkty dostarczyły dzieci pod czujnym okiem rodziców. Najmłodsi kucharze przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyli ręce, włożyli fartuchy i czepki kucharskie. Po wykonaniu pracy pod  nadzorem pani Basi dzieci dokonały degustacji sałatki tak jak zawodowy kucharz. Następnie poczęstowały panie pracujące w przedszkolu własnoręcznie przygotowaną sałatką poczynając od pani dyrektor a kończąc na paniach kucharkach z przedszkolnej kuchni.
Intendent oprócz kwestii związanych z żywieniem obejmuje również takie zagadnienia, jak zarządzanie środkami finansowymi, prace biurowe. Sprawdza czy osoby korzystające z obiadów przygotowanych przez kucharki wpłaciły pieniądze na konto placówki by móc korzystać z wyżywienia na stołówce. Osoba, która wykupiła obiady na dany miesiąc otrzymuje kartę obiadową.
Dziękujemy pani Basi za poświęcony nam czas, za to, że zapoznała dzieci z pracą intendenta.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: I.1, I.3, II.7, III.5, III.7, III.8, IV.2, IV.12, IV.20. <<<foto>>>

SPOTKANIE Z ADWOKATEM

W dniu 21.04.2023r. w Przedszkolu Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie, w każdej grupie wiekowej, odbyło się spotkanie z Panią adwokat- mamą Szymona. Spotkanie odbyło się w ramach akcji edukacyjnej „Bajeczni adwokaci”. Ma ona na celu upowszechnianie wiedzy o zawodzie adwokata – oraz propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. „Leśne sprawy Misia Adwokata”, dowiedziały się na czym polega zawód adwokata. Obejrzały strój, w którym występuje on w sądzie. Na koniec spotkania otrzymały kolorowanki  przedstawiające bohaterów utworu. Za które podziękowały pani i natychmiast przystąpiły do ich kolorowania.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dziękujemy pani adwokat Monice Kuśmirek-Giers za ciekawe zajęcia. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

Poznajemy zawód cukiernika

Dnia 12 kwietnia grupa II udała się do cukierni „Manufaktura słodyczy” gdzie zostały zapoznane z zawodem cukiernika. Pani Izabela w bardzo przystępny dla dzieci sposób wytłumaczyła na czym polega praca cukiernika . Dzieci miały okazje zobaczyć jakie akcesoria są potrzebne do zrobienia różnych ciast oraz ciasteczek.  Pani Iza pokazała przedszkolakom jak powstaje tort oraz czy można go ozdobić. Dzieci z zainteresowaniem słuchały oraz przyglądały się pracy. Dziękujemy za poświęcony nam czas. <<<foto>>>
Emilia Wikieł

Spotkanie z dietetykiem

Grupa „Żabki” we wtorek 4 kwietnia, gościła dietetyka, Panią Monikę Kurowską. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca dietetyka, utrwaliły zasady prawidłowego odżywiania. Pani Monika tłumaczyła dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć ilość spożywanych owoców i warzyw. Spotkanie zakończyło się wspólnym przygotowaniem zdrowego posiłku-  musu z awokado. Dziękujemy Pani Monice za spotkanie, ciekawą lekcję i cenne wskazówki. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz

SPOTKANIE Z FOTOGRAFEM

Grupa „Pszczółki” 31 marca gościła tatę Szymona, pana Emila, który zaprezentował dwa wykonywane przez siebie zawody. Pierwszy to zawód fotografa drugi zaś to zawód operatora kamery w telewizji. Pan Emil bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przyniesione przez niego albumy, aparat oraz kamerę. Chętnie odpowiadały na pytania oraz uważnie słuchały naszego gościa. Czterolatki profesjonalnie pozowały do zdjęć oraz występowały przed kamerą z mikrofonem. Dziękujemy za poświęcony czas. <<<foto>>>
Emilia Wikieł

Wycieczka do studia fotograficznego

W marcu realizowaliśmy temat kompleksowy „Poznajemy różne zawody” i rozmawialiśmy na temat pracy wykonywanej przez ludzi różnych zawodów. 1 marca z całą grupą odwiedziliśmy studio fotograficzne p. Adama Jemiołkowskiego i przyjrzeliśmy się bliżej pracy fotografa. Dzieci dowiedziały się, że dawniej nie było takiej technologii jak obecnie i znacznie trudniej było wywołać zdjęcia. Pani Mariola zapoznała dzieci z wyposażeniem i urządzeniami, które wykorzystuje w codziennej pracy. Pięciolatki próbowały swoich sił jako modele i modelki pozując do zdjęć. „Biedronki” otrzymały również pamiątkowe zdjęcia, które będą przypominały wszystkim miłe spotkanie. <<<foto>>>

opr. Marzenna Murawska


U FRYZJERA

Grupa I „Liski” w dniu 01.03.2023 r., w ramach poznawania zawodu fryzjera udały się na wycieczkę do pobliskiego zakładu fryzjerskiego. Przedszkolaki obejrzały z zainteresowaniem wyposażenie salonu oraz znajdujące się tam sprzęty. Rozpoznawały i odgadywały pokazywane przez Panią Marzenę przeróżne rekwizyty fryzjerskie – zobaczyły ile różnych nożyczek, szczotek i grzebieni znajduje się w takim zakładzie. Mogły usiąść na fotel fryzjerski, obejrzeć kącik do mycia włosów czy suszarkę bębnową. Odbył się pokaz modelowania, strzyżenia włosów, który z zaciekawieniem oglądali wszyscy zebrani. Wizyta sprawiła dzieciom wiele radości, wzbogaciła o nowe doświadczenia i wiadomości. Serdecznie dziękujemy p. Marzenie – właścicielce salonu fryzjerskiego za wspaniałą lekcję. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz

Spotkanie z listonoszem

Dnia 07.02.2023 r., w ramach tematyki tygodniowej dotyczącej poczty, grupę VII odwiedziła
p. listonosz Dorota Dejnarowicz. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda praca listonosza oraz jego mundur. Mogły zobaczyć zawartość torby listonosza oraz sami ją na chwilę ponosić. Pani Dorota opowiedziała jak wygląda droga listu od nadawcy do adresata oraz przypomniała jak ważna jest znajomość własnego adresu. <<<foto>>>
Opracowała: Marta Szczepańska

Spotkanie z pasjonatką – kolekcjonerką

W dniu 06.02.2023 r. dzieci z grupy III gościły panią Annę  Kostrzewską. Pani Ania jest kolekcjonerką  zabawek, książek, urządzeń, znaczków, pieniędzy z dawnych lat. Zbiera je od dzieciństwa.  Pani Ania swoją pasją podzieliła się z dziećmi. Przyniosła do przedszkola zgromadzone eksponaty. Dzieci mogły  zobaczyć laleczki, grzechotki, parasol przeciwsłoneczny dla dziecka, polską złotówkę z 1946 roku, a nawet pluszowego misia. Ale jakże innego. Nie był on mięciutki, jak  maskotki  ze współczesnych czasów lecz twardy, gdyż wypełniony drzewnymi wiórkami. W zbiorach pani Ani był magnetofon kasetowy,  książki o przygodach Bolka i Lolka, Koziołka Matołka, klaser ze znaczkami, a także  ekranizacje  utworów dla dzieci : „Smerfy”, „ Słoń Trąbalski”, „Alicja z Krainy Czarów”, „Chory kotek”.  Były to filmy niezwykłe gdyż  odtwarzane  za pomocą rzutnika.  Zapisane były na kliszy. Każda jej  klatka  stanowiła  jeden obraz,  zdjęcie z bajki, pod którym znajdował się opis przedstawionej sytuacji, dialogów prowadzonych przez bohaterów  filmu. Pani Ania wyświetliła dzieciom przyniesione filmy. Przedszkolaki z zapartym tchem oglądały bajki wyświetlane nie na ekranie telewizora, laptopa czy tablicy multimedialnej, ale na ścianie. Gdyż tak przed laty oglądało się bajki.  Spotkanie  cieszyło  się  dużym zainteresowaniem.
(Podstawa programowa: II.8, III.4, IV.2, IV.5,  IV.9, IV.17). <<<foto>>>

Serdecznie dziękujemy Pani Ani za podzielenie się swoją pasją.

Opracowała: Lidia Brzezik

PRACA BIBLIOTEKARZA

Grupa „Motylki” wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego. Celem spotkania było zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania oraz kolejnego zaproszenia do biblioteki. <<<foto>>>
Opracowała: Marta Szczepańska

NAUCZYCIELKA PRZEDSZKOLA

            W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej dzieci z grupy III poznały zawód nauczyciela przedszkola. Czym zajmuje się nauczyciel przedszkola? Co powinien umieć? Na te pytania odpowiedzi dzieciom udzieliła Pani Zofia Zygmunt, która jest wieloletnim nauczycielem Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie.
            Pani Zosia wyjaśniła przedszkolakom, że do zadań nauczyciela pracującego w przedszkolu należy opieka nad dziećmi, organizowanie im zabaw i przekazywanie podstawowej wiedzy o świecie. Głównym jego zadaniem jest przygotowanie dzieci do samodzielności podczas spożywania posiłków, czynności samoobsługowych związanych ubieraniem się, a także do nauki w szkole. Nauczyciel wpaja swoim podopiecznym zasady kontaktowania się z innymi dziećmi i dorosłymi. Zajęcia, które prowadzi w przedszkolu, mają na celu rozwinięcie u przedszkolaków sprawności fizycznej całego ciała, umiejętności wyraźnego i poprawnego mówienia, pracy w grupie, wyrażania swoich uczuć i emocji. Nauka w przedszkolu odbywała się poprzez zabawę i ciekawe formy edukacyjne. Nauczyciel uważnie obserwuję postępy swoich podopiecznych, dopasowując metody prowadzenia zajęć do ich potrzeb i rozwoju psychomotorycznego.
            Nauczyciel pragnie pokazać swoim wychowankom, że zdobywanie wiedzy może być wspaniałą przygodą. Podczas pracy wykorzystuje rozmaite zabawki, instrumenty muzyczne, przybory plastyczne, pomoce dydaktyczne, nagrania z muzyką i piosenkami, książki, czasopisma, filmy przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Organizuje w przedszkolu teatrzyki, przedstawienia dla rodziców, zabawy w terenie i warsztaty plastyczne. Każda pani w przedszkolu chce, żeby miejsce jej pracy kojarzyło się dzieciom z domem, bezpieczeństwem i nowymi doświadczeniami. Każdy nauczyciel na kilka godzin dziennie zastępuje dzieciom rodziców, którzy w tym czasie są w pracy.
            Pani Zosia powiedziała, że aby uczyć dzieci w przedszkolu trzeba wiele lat uczyć się. Skończyć przedszkole, szkołę podstawową, średnią i wyższą. Jeśli zdobędzie się dyplom ukończenia studiów wyższych wówczas można rozpocząć pracę w przedszkolu jako nauczyciel. Co powinien umieć? Przede wszystkim znać się na pedagogice. Jest to obszerna dziedzina wiedzy. Każda pani, która pracuje w przedszkolu powinna wiedzieć, jak prowadzić zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczyć je rozpoznawania kolorów, liczenia, śpiewania piosenek, prowadzić zabawy ruchowe i taneczne, pomagać w dbaniu o higienę, jedzeniu posiłków, ubieraniu się. 
             Na koniec spotkania z dziećmi Pani Zosia podkreśliła: „to, co robię, jest moją pasją”. <<<foto>>>
Przygotowała : Lidia Brzezik

Spotkanie z bibliotekarzem

Dnia 15.12.2022r dzieci z grupy V wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki miały okazję poznać pracę bibliotekarza, dowiedziały się na jakich półkach leżą książki odpowiednie dla ich grupy wiekowej, a także dowiedziały się, że żeby wypożyczyć książkę z biblioteki, trzeba mieć specjalną kartę, którą mogą im założyć rodzice. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

Spotkanie z listonoszem

08.12.2022 r., w ramach tematyki tygodniowej nt. poczty oraz szeroko rozumianych wiadomości grupę VI odwiedziła p. listonosz Dorota Dejnarowicz. Dzieci miały okazję zapoznać się z jej pracą, obowiązkami i trudnościami, z jakimi boryka się na co dzień. Dowiedziały się też, jaką drogę pokonuje przesyłka od nadawcy do adresata. Szczególne zainteresowanie wzbudziły atrybuty listonosza: czapka i torba, której zawartość została ujawniona. Przedszkolaki przekazały p. listonosz listy dla Św. Mikołaja, by jak najszybciej trafiły do odbiorcy. <<<foto>>>
Monika Barszcz

Wycieczka do zakładu HOCHLAND

Wycieczka do Zakładu Mleczarskiego Hochland w Węgrowie 30.11.2022r. dzieci z grupy IV „Biedronki” oraz grupy VI „Żabki” wybrały się na wycieczkę do zakładu pracy pana Łukasza W., taty Kai z naszego przedszkola. Dzieci poznały pracę ludzi zakładu mleczarskiego znanego z produkcji: serów żółtych, serków, twarożków nie tylko w Polsce ale i za granicą. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy i zainteresowań na temat zawodów wykonywanych przez dorosłych. Przedszkolaki nie tylko zobaczyły jak funkcjonuje zakład oraz jak pracownicy wykonują swoją pracę, ale również próbowały różnych serów. Dzieci były bardzo zainteresowane wszystkim co zobaczyły, mogły podziwiać nowoczesne urządzenia i maszyny, poszerzyć wiedzę na temat produkcji wyrobów mlecznych ale również zwiedzić prawie cały zakład. <<<foto>>>
Opr. Marzenna Murawska

Spotkanie z pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panem Tomaszem Grzymała pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W spotkaniu wzięły udział 4 najstarsze grupy. Celem spotkania było utrwalenie zasad właściwego poruszania się w pobliżu jezdni. Dzieci na podstawie instruktażowych filmów miały okazję przekonać się jak ważne jest noszenie odblasków oraz jak ważna jest jazda na rowerze w kasku. Wiemy, że nie należy rozmawiać z obcymi nawet jak częstują nas czymś słodkim albo przedstawiają się jako znajomi. Dzięki takim zajęciom poszerzamy dziecięcą wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz rozwijamy poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało odblaskowego słonika. <<<foto>>>
Opracowała: Joanna Popowska

W bibliotece i w księgarni

Chcąc zachęcić dzieci do sięgania jak najczęściej po książkę, zainteresować nią, realizowaliśmy w grupie „Biedroneczek” projekt „Książka”. Aby rozbudzić zainteresowanie literaturą dziecięcą oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze przedszkolaki wybrały się 22.11.2022r. na spacer do trzech księgarni w Węgrowie a 21.11 i 02.12 odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną i Bibliotekę Miejską w naszym mieście. Dzieci zapoznały się z zawodem księgarza i bibliotekarza. Uczyły się kulturalnego zachowania w miejscach użyteczności publicznej, dowiedziały, gdzie można kupić książki, a gdzie wypożyczyć oraz jak należy o nie dbać. <<<foto>>>
Opr. Marzenna Murawska

Spotkanie z ornitologiem

24.11.2022 r. grupę VI odwiedził pan ornitolog, p. Ireneusz Kaługa,  który opowiedział  o swojej pracy, o dokarmianiu ptaków zimą. Pokazał przedmioty przydatne w jego pracy. Podczas wizyty na podstawie przedstawionej prezentacji dzieci utrwaliły nazwy i wygląd wybranych ptaków, poznały ich nowe gatunki. W podziękowaniu przedszkolaki przygotowały dla pana ornitologa rysunki tematyczne. Na zaproszenie grupy VI, w spotkaniu uczestniczyła także grupa IV i V. <<<foto>>>
Monika Barszcz

Spotkanie z ratownikiem medycznym

17.11.2022 r. grupie I "Liski" gościliśmy ratownika medycznego p. Krzysztofa Polkowskiego (tatę Jasia). Maluszki miały okazję obejrzeć strój ratownika (także przymierzyć kamizelkę!) i torbę z akcesoriami niezbędnymi do udzielenia pierwszej pomocy. Dzieci z wielką uwagą oglądały nakręcone przez naszego Gościa filmy z wnętrza karetki i z lądowania śmigłowca LPR. Mieliśmy okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych.  Serdecznie dziękujemy tacie Jasia za poświęcony czas - dla nas wszystkich była to cenne lekcja! <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
 

Z WIZYTĄ W KANCELARII PARAFIALNEJ

Dnia 04.11.2022 r. grupa „Motylki” udała się do kancelarii parafialnej przy klasztorze. Tam pan i kancelarzysta opowiedział nam o swojej pracy. Zaprezentował dzieciom księgi chrztu, ślubów i pogrzebów jako źródło wiedzy o żyjących i nieżyjących członkach rodzin. <<<foto>>>
Opracowała: Marta Szczepańska

Z WIZYTĄ W SKLEPIE CROPP

Dnia 04.11.2022 r. przedszkolaki z grupy „Motylki” udały się na wycieczkę do sklepu Cropp, który mieści się w Galerii Mistrza Jana w Węgrowie. Pracuje tam mama Igora – pani Sylwia Borowa. Opowiedziała nam o tajnikach pracy sprzedawcy. Pokazała nam przymierzalnie, jak obsługiwać kasę fiskalną. <<<foto>>>
Opracowała: Sylwia Ardej

Spotkanie ze stolarzem

2.11.2022 r., w ramach realizacji programu preorientacji zawodowej dzieci z grupy VI poznały pracę stolarza. Do przedszkola został zaproszony tata jednego z przedszkolaków p. Maciej Turowski. Podczas jego pobytu dzieci wspólnie z panem wykonały karmnik z drewna. Sala dzieci z grupy „Żabek” zmieniła się w prawdziwy warsztat stolarski. Pan  Maciej przyniósł ze sobą wiele narzędzi niezbędnych do pracy w tym zawodzie oraz zademonstrował, w jaki sposób wykorzystuje się je w pracy. Oczywiście ostrzegł dzieci przed niebezpieczeństwem, jakie grozi podczas nieodpowiedniego ich używania. Pod jego czujnym okiem i przy jego pomocy skonstruowały piękny karmnik dla ptaków. Teraz przedszkolaki wiedzą, na czym polega praca stolarza, a o wizycie będzie im przypominał wspaniale wykonany karmnik za oknem przedszkolnym. <<<foto>>>
Monika Barszcz

NAUCZYCIEL

Dnia 31.10. 2022 r. gościliśmy mamę Michała, panią Adę, która opowiedziała nam o swojej pracy jako nauczyciel języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Przeprowadziła również z przedszkolakami lekcję języka angielskiego. <<<foto>>>
Opracowała: Sylwia Ardej

Spotkanie z leśniczym

Podczas realizacji tematów dotyczących przyrody – m.in. projektu „Drzewo” 24.10 oraz 27.10 2022 r., odbyło się w grupie VI spotkanie z leśniczym p. Radosławem Molskim i p. Bartłomiejem Wójcickim. Dzieci dowiedziały się, że leśniczy to osoba odpowiedzialna za ład i porządek w lesie. Panowie w bardzo przystępny sposób opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, obowiązkach. Celem spotkania było uświadomienie roli drzew i zwierząt mieszkających w lesie i ich znaczenia dla człowieka. Przedszkolaki dowiedziały się, że drzewa są domami zwierząt, których nie wolno niszczyć.  W trakcie spotkań panowie leśniczy zadawali dzieciom różne pytania, przedszkolaki miały okazję się wypowiedzieć na forum grupy. Podkreślili zasady bezpiecznego zachowania się w lesie, zaznaczyli też, to że człowiek przebywając w lesie jest jego gościem i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim przebywających. Dzieci przypomniały sobie, jakie zwierzęta żyją w lesie oraz jak należy się zachowywać w kontakcie z nimi. <<<foto>>>
Monika Barszcz

ZAWÓD KUCHARZ

Dnia 12.10.2022 r w grupie V odbyły się zajęcia kulinarne. Przedszkolaki podczas zajęć odwiedziły przedszkolną kuchnię, poznały pracę pań kucharek, ich strój i narzędzia potrzebne im do pracy. Po powrocie do sali dzieci przebrały się w stroje kucharskie i przygotowały pyszny sok z różnych owoców. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

ZAWÓD POLICJANT

Dnia 26.09.2022 r. do naszego przedszkola przyjechali panowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy z naszego przedszkola. Pan policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu się na drodze. Największe zainteresowanie przedszkolaków wzbudziło opowiadanie pana policjanta o codziennej i trudnej pracy w policji. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły podziękowanie i w ramach nagrody mogły zobaczyć policyjny radiowóz wraz z jego wyposażeniem. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

PRACA KUCHARZA

Podczas realizowania tematu kompleksowego "Warzywa" maluszki poznały pracę kucharza. Skorzystały z zaproszenia naszych pań kucharek i odwiedziły przedszkolną kuchnię, która po remoncie prezentuje się jeszcze piękniej. Szefowa kuchni powitała dzieci z uśmiechem na twarzy i zaprezentowała przedszkolakom przyrządy potrzebne do wykonania posiłków. Ku wielkiemu zdziwieniu dzieci wszystkie prezentowane przyrządy były o wiele większe, niż te, których na co dzień używa się w ich domach. Następnie maluszki układały swój wymarzony jadłospis, robiły sok warzywno-owocowy i wyklejały sylwetę czapki kucharskiej. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

2020 / 2021


WIZYTA PIELĘGNIARKI

W miniony piątek - 29.01.2021r. -  odwiedziła naszą grupę pielęgniarka. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom konieczności i sposobów dbania o własne zdrowie, aby do późnych lat swojego życia mieć dobre samopoczucie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się min. jak wykonać opatrunek, jak należy zdrowo się odżywiać, gdzie mieszkają witaminki oraz wiele innych ważnych informacji. Uświadomiły sobie też, że zwykłe wycieranie "noska", jest bardzo ważne. Utrwaliły sobie sposób prawidłowego wycierania nosa.
Dzieci miały mnóstwo pytań do pani pielęgniarki, na które zaproszony gość z radością odpowiadał. <<<foto>>>
opr. Sylwia Ardej
Zatwierdziła: Monika Demczuk

W PRACOWNI MALARSKIEJ

7 października zrealizowaliśmy zajęcia pt. "W pracowni malarskiej", podczas których poznaliśmy specyfikę zawodu malarza, barwy podstawowe i pochodne oraz reprodukcje obrazów (martwa natura z owocami). Postanowiliśmy sami spróbować swoich sił jako artyści. Nasza sala zamieniła się w pracownię malarską - były sztalugi, fartuchy, palety, farby, pędzle, podobrazia, szkicowniki. A martwa natura w naszym wykonaniu to małe arcydzieła! <<<foto>>>
Przygotowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

OKULISTA i OPTYK

Dzieci z gr.V przy okazji realizacji tematu „Moje zmysły” poznały zawód lekarza okulisty i optyka. Zalecenia sanitarne nie pozwoliły nam wyjść do zakładu pracy, dlatego skorzystaliśmy z bazy filmów edukacyjnych VOD „Błękitek poznaje zawody – okulista”) i wirtualnych odwiedzin okulisty p.Moniki Kupczyk. Poznaliśmy różne sposoby i urządzenia do badania wzroku, dowiedzieliśmy się, jak należy dbać o oczy. Podczas zabaw dramowych i teatralnych dzieci mogły wczuć się w rolę lekarza okulisty. <<<foto>>>
Przygotowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

2019 / 2020

Moja pasja, moje hobby - piłka nożna

Na zajęciach 31 stycznia o swojej pasji do piłki nożnej opowiedział Ariel. <<<foto>>>
Przygotowała: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Moja pasja, moje hobby – gimnastyka

24 stycznia w grupie VI odbyło się kolejne spotkanie z serii „Moja pasja, moje hobby”, na którym o swoim aktywnym spędzaniu czasu opowiedziała Lidzia. Dziewczynka opowiedziała o tym jak wspólnie z rodzicami uprawiają sport. Lidzia wraz ze swoją mamą nagrały filmiki z siłowni, przyniosły do sali przyrządy gimnastyczne. Na zakończenie dzieci wspólnie wykonały ćwiczenia przy muzyce. <<<foto>>>
Przygotowała: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Doradca zawodowy w przedszkolu

22.01.2020 dzieci sześcioletnie z gr.V. VI. miały przyjemność spotkać się z psycholog p. Dorotą Mućk, specjalistą od doradztwa zawodowego. Podczas wspólnych zajęć przedszkolaki utrwaliły sobie nazwy poszczególnych zawodów, rozpoznawały narzędzia potrzebne do wykonywania różnych czynności zawodowych oraz wdrażały się do okazywania szacunku pracującym ludziom. Podsumowaniem spotkania były wypowiedzi dzieci dotyczących ich przyszłych zawodów. Z pewnością były to bardzo ciekawe zajęcia dla sześciolatków. <<<foto>>>
Przygotowała: Grażyna Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

"Moja pasja, moje hobby"

15 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze z serii spotkań dotyczących pasji naszych wychowanków. Jako pierwszy zaprezentował się Antoś. Było bardzo ciekawie. Antoś opowiadał o swojej leśnej pasji: bezpieczeństwie w lesie, rozpalaniu ogniska, odpowiednim ubiorze, niezbędnych narzędziach w lesie. Gratuluję! <<<foto>>>
Przygotowała: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PLASTYKA PASJĄ

Plastyka może być ogromną pasją 13 grudnia 2019 dzieci z IV i V gr. miały przyjemność spotkać się z p. Anną Gajewską. Dzieci poznały cechy charakterystyczne obrazu, rysunku, szpicu i portretu. Podczas spotkania dzieci miały możliwość zobaczyć pracę wykonane za pomocą różnych technik malarskich. Poprzez zabawę wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą malarstwa i rysunku. Podczas quizu poznały nazwy wybranych artykułów malarskich. Było to z pewnością interesujące spotkanie. Serdecznie dziękujemy p. Ani za ciekawe zajęcia.  <<<foto>>>
Przygotowała: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

BARBÓRKA

BARBÓRKA - święto GÓRNIKÓW. Maluszki obejrzały film edukacyjny na temat pracy górników w kopalni. Mogły również przekonać się, jaki jest węgiel, którego używamy do palenia w piecu. Przedszkolaki wykonały czapki górników - CZAKO. Pomalowały czarną farbą rolki po papierze, a po wyschnięciu ozdobiły piórkami i elementami znajdującymi się na prawdziwych czako. <<<foto>>>
Przygotowała: Maria Bielik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PRAWA DZIECKA

Podsumowując tematykę ,,Prawa Dziecka" gr. VI wybrała się na wycieczkę do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w celu poznania sposobów udzielania pomocy rodzinom i dzieciom, które tego potrzebują. Poznaliśmy stanowiska pracy tj. psycholog, pracownik socjalny. Pracownicy placówki przyjęli nas z uśmiechem na twarzy odpowiadając szczegółowo na każde pytanie.  <<<foto>>>
Przygotowała: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Jak dbać o czworonożnych przyjaciół - spotkanie z weterynarzem

27 listopada br. do gr.I zawitali mili goście: weterynarz pan A. Wołoszczuk z współpracownicą oraz z czworonożnym przyjacielem. Podczas spotkania przybliżyli dzieciom specyfikę pracy weterynarza i zwrócili uwagę na konieczność dbania o swoich pupili. Przedszkolaki za uważne słuchanie zostały nagrodzone słodkościami. Na koniec dzieci podziękowały Panu za spotkanie, wręczając laurkę. Dziękujemy za cenną lekcję i miłe spotkanie. <<<foto>>>
Przygotowała: Sylwia Ardej
Zatwierdziła: Teresa Lągota

Spotkanie z policjantem

17.10.2019 dzieci z gr. III, IV, V, VI miały wyjątkowego gościa. Przedszkolaków odwiedził mł. asp. Sebastian Domański, który w ciekawy sposób przedstawił specyfikę pracy policjanta. Dodatkowo dzieci mogły obejrzeć wnętrze radiowozu policyjnego. Przez połączenie zabawy, pogadanki i prezentacji spotkanie zapadło w pamięć najmłodszych. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami oraz wrażeniami jeszcze długo po spotkaniu.
Kontynuacją tematyki dotyczącej bezpieczeństwa dzieci zajął się asp. Dariusz Kresa, który 24.10.2019 r. odwiedził nasze Przedszkolaki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną. Dowiedziały się o grożących niebezpieczeństwach w różnych sytuacjach życiowych oraz o sposobach ich zapobiegania. <<<foto>>>
Przygotowała: Grażyna Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

U FOTOGRAFA 

W piątek 11.10 dzieci z grupy IV udały się na wycieczkę do studia fotograficznego taty Ady. Pan Emil przybliżył przedszkolakom na czym polega praca fotografa. Dzieci miały okazję zobaczyć  aparat fotograficzny oraz akcesoria potrzebne do zrobienia profesjonalnego zdjęcia. Tata naszej koleżanki z zaangażowaniem opowiadał dzieciom o swojej pracy. Na koniec wizyty każde dziecko miało okazję zapakować do zdjęcia. Dziękujemy za możliwość odwiedzenia studio oraz za miłe przyjęcie. <<<foto>>>
Przygotowała: Emilia Wikieł
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Z WIZYTĄ NA POCZCIE

Podczas oglądania wakacyjnych pamiątek, duże zainteresowanie dzieci wywołała WIDOKÓWKA. Mała kartka z zapisanymi pozdrowieniami, która została wyparta przez nowoczesne formy komunikacji: SMS, MMS, mail. Żeby podtrzymać ginącą już tradycję wysyłania pozdrowień na kartach pocztowych, dzieci z gr.V nawiązały współpracę z przedszkolami z innych województw. Współpraca ta ma polegać na nawiązaniu korespondencji listownej. To doskonała okazja, żeby poznać podstawowe usługi oferowane przez Pocztę Polską. Udaliśmy się więc do urzędu pocztowego, nabyliśmy kartki i znaczki, wypisaliśmy pozdrowienia i wysłaliśmy pocztówki z wizerunkiem Węgrowa do innych przedszkoli. Mieliśmy też okazję przećwiczyć używanie zwrotów grzecznościowych.
Celem wymiany pocztówkowej jest przede wszystkim nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek ale też promowanie własnego regionu i przedszkola oraz poznawanie innych miejscowości. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

2018 / 2019

 

WIZYTA U OPTYKA

27.03.2019 dzieci z gr. II wybrały się do optyka. Dzięki wizycie mogły dowiedzieć się: czym zajmuje się optyk, jaka jest różnica między optykiem a okulistą oraz jak zbudowane są okulary. Dodatkowo 4-latki obejrzały schemat budowy oka, zobaczyły tablicę Snellena, próbną ramkę okularową oraz różnego rodzaju soczewki. Serdecznie dziękujemy za ciekawe informacje oraz miłą atmosferę. <<<foto>>>
Tekst: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Czas na ryby

19.03.2019 dzieci z gr. II miały wyjątkowego gościa. Tata Hani w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o swojej pasji, jaką jest wędkarstwo. 4-latki miały okazję łowić nietypowe ryby, oglądać różnego rodzaju wędki i spławiki, sygnalizatory brania oraz przynęty. Podczas spotkania p. Paweł zaprezentował również wyjątkową umiejętność, łowienia ryb z związanymi oczami. Za uważne słuchanie każdy otrzymał kolorowankę oraz rybkę z gumy, a dzieci wręczyły Panu własnoręcznie wykonaną książeczkę składającą się z rysunków. Na zakończenie spotkania p. Paweł przeczytał 4-latkom bajkę pt. : "Brzydkie kaczątko". Serdecznie dziękujemy za zaprezentowanie uroków wędkarstwa. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

W sklepie ważymy i mierzymy

W pierwszym tygodniu marca w dn. 4-7.03.2019 r. w grupie IV (6-latki) realizowano temat „W sklepie ważymy i mierzymy”. Głównym założeniem omawianej tematyki było: zapoznanie ze sposobem mierzenia, ważenia, dokonywania oceny ciężaru. Dzieci bliżej mogły zapoznać się z pracą wykonywaną przez ekspedientki poprzez wycieczkę do pasmanterii i sklepu z pieczywem.
Zdobyte obserwacje zachęciły dzieci do zorganizowania sklepiku spożywczego w Sali. Powstały kącik tematyczny pozwoli na zapoznanie przedszkolaków z podstawowymi zasadami handlu i stworzył okazję do przeprowadzania transakcji kupna i sprzedaży w formie zabawy.
Nauczycielki uświadomiły dzieciom wartość pieniędzy oraz kształtowały postawę szacunku dla nich. Dzieci poznały polskie banknoty i monety, porównywały wartości pieniędzy w różnych sytuacjach zadaniowych. Bardzo atrakcyjną formą zajęć okazało się wykonanie własnej skarbonki – świnki, którą dzieci zabrały do swoich domów.
Po całym tygodniu rozmów, zabaw oraz organizowanych różnorodnych aktywności dzieci poszerzyły i usystematyzowały swoją wiedzę w zakresie znajomości różnych sklepów oraz artykułów tam kupowanych. Poznały pracę ekspedientów wcielając się w role sprzedawcy i klienta., uczyły się kulturalnego zachowania, używania zwrotów grzecznościowych, doskonaliły umiejętność liczenia. <<<foto>>>
Tekst: Marzenna Murawska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Projekt edukacyjny "MAŁY ASTRONOM"

Grupa IV zakończyła pracę nad projektem edukacyjnym KOSMOS. Przez cały tydzień szlifowaliśmy wiedzę na temat kosmosu, podzieloną na 5 bloków tematycznych: astronomia i wszechświat; gwiazdy, komety i meteory; Układ Słoneczny; loty w kosmos oraz Wielki Test Wiedzy o Kosmosie.
To była ciężka praca (przegląd staroświeckich i nowoczesnych technik plastycznych, zajęcia w terenie, doświadczenia i zabawy badawcze) i cudowna zabawa.
Po tygodniu ciężkiej pracy zdobytą wiedzą i dokumentacją zdjęciową z realizacji projektu dzieliliśmy się z młodszymi kolegami, którzy podziwiali nasze prace plastyczne, książki i wykonanie piosenki.
Dziękujemy grupie III za przemiłe odwiedziny, cierpliwość w wysłuchaniu wrażeń z projektu i brawa za wykonaną pracę oraz rodzicom za wszelki wkład w realizację projektu - szczególnie za doposażenie kącika z literaturą i wykonywanie zadań domowych. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Gr. III spotkanie z p. Małgorzatą Pepłowską

Gr. III spotkanie z p. Małgorzatą Pepłowską kultywatorką tradycji Podlasia, które odbyło się w ramach projektu ,,Piękna nasza Polska cała". Jednym z elementów projektu jest spotkanie z osobą, która tworzy historię okolicy jednocześnie rozsławiając ją na Polskę i świat. W trakcie spotkania dzieci poznały technikę skręcenia kwiatków z bibuły, jako jednej z dziedzin pracy p. Małgorzaty. <<<foto>>>

Tekst: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PROJEKT EDUKACYJNY "PIENIĄDZE"

Grupa III przez cały tydzień brała udział w projekcie,, Pieniądze ",  którego celem było przybliżenie zagadnień z dziedziny edukacji finansowej. Zgłębialiśmy wiedzę na temat produkcji pieniędzy i ich historii. Bawiliśmy się w sklep ucząc się prawidłowego płacenia za określony towar, analizując jednocześnie czym jest potrzebna a czym zachcianka i czy z zachcianki można zrezygnować na konto oszczędzania.
W trakcie ciekawej nauki znalazł się czas na śpiewanie, wyklejanie, kalkowanie a nawet pieczenie ciasta z towarów uprzednio zakupionych w sklepiku. Ciekawą częścią projektu była wycieczka do Banku Spółdzielczego, w trakcie której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Chcąc podsumować projekt zaprosiliśmy do naszej sali kolegów ze starszej grupy oraz Panią dyrektor, którym zaprezentowaliśmy nasz całotygodniowy dorobek. <<<foto>>>
tekst: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Poznajemy zawód architekta

Dzieci w ramach realizacji tematu kompleksowego "Budowle" mogły zamienić się chociaż na chwilę w architektów. Przed przystąpieniem do projektowania dzieci obejrzały film edukacyjny U architekta, a następnie zaczęły tworzyć szkice różnych budynków. Następnego dnia 4 - latkom udało się stworzyć z figur geometrycznych projekty domu.
Zapraszamy do obejrzenia naszych prac. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

26.02.2019

PRZEDSZKOLAKI UCZĄ SIĘ RATOWAĆ

W grupie III odbyły się pierwsze z serii zajęć w ramach programu „Przedszkolaki uczą się ratować” mające na celu przybliżyć dzieciom zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy. Celem dzisiejszych zajęć było zdobycie wiedzy na temat numerów alarmowych, określanie postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia, sposobu wykonania połączenia telefonicznego do służb ratunkowych( określenie miejsca pobytu, adres, nazwisko i imię oraz opisanie sytuacji zagrożenia). W trakcie zajęć nie zabrakło muzyki, pracy indywidualnej oraz zabaw z tablicą interaktywną. <<<foto>>>
Teks i zdjęcia: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Wizyta pani krawcowej w grupie I.

Każdy z nas korzysta z efektów pracy krawcowej lub krawca - nosząc ubrania. Kontynuując zadania z planu preorientacji zawodowej, poprosiliśmy Panią Jolę o przybliżenie tego zawodu. Z ochotą opowiedziała i pokazała dzieciom na czym polega praca krawcowej, zaprezentowała przybory krawieckie oraz zademonstrowała jak szyje się na maszynie. Serdecznie dziękujemy za pokaz. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Iwona Jaśkowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

28.01.2019 r.

W sklepie z zabawkami

Zgodnie z realizacją planu zajęć dydaktycznych dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do sklepu z zabawkami mieszczącego się w Galerii Mistrza Jana.
Od momentu zapowiedzi celu dzisiejszych działań, dzieci okazywały duże zainteresowanie i radość. Po dotarciu windą do sklepu uczestnicy wycieczki zachwycili się ilością zgromadzonych w jednym miejscu zabawek, które z ochotą oglądali. Potrafili ocenić dla jakich dzieci przeznaczone są poszczególne artykułu – dla dziewczynek, chłopców, maluszków, młodszych i starszych klientów sklepu. Starszaki podejmowały próby odczytywania z opakowań nazw zabawek i ich cenę.
W nagrodę za kulturalne zachowanie się w sklepie, ekspedientka nagrodziła wszystkie dzieci papierowymi gadżetami. Dziewczynki otrzymały korony a chłopcy pirackie czapki. Zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Grażyna Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzień Księgarza

13 grudnia obchodziliśmy Dzień Księgarza. Z tej okazji przedszkolaki z grupy III wybrały się do jednej z węgrowskiego księgarni, aby poznać i poczuć czytelniczą magię takiego miejsca. Zachęcamy w ten sposób dzieci to rozwijania zainteresowań czytelniczych, oderwania się od cyfrowych nowinek technicznych i rozbudzamy ciekawość na historie ukryte w papierowych książkach. <<<foto>>>
Tekst: Maria Bielik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

22.11.2018

Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1

Choć koniec roku szkolnego jeszcze daleko, dzieci 6-letnie już dziś zaczynają przygotowania do rozpoczęcia edukacji w szkole. W dniu 22.11.2018 r. sześciolatki z grupy IV. I V. wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 1 im J.D. Krasińskiego w Węgrowie.
Przedszkolaki zostały bardzo miło przyjęte przez Dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda sala lekcyjna, świetlica, stołówka i sala sensoryczna. Mogły też usiąść w ławkach szkolnych i wziąć udział w prawdziwej lekcji. Dla naszych przedszkolaków czekały też miłe niespodzianki - poczęstunek i przedstawienie w wykonaniu członków koła teatralnego. Dużą atrakcją okazało się spotkanie przedszkolaków z koleżankami    i kolegami, którzy opuścili już mury naszego przedszkola .
Przedszkolaki zgodnie stwierdziły TA SZKOŁA JEST SUPER! Dyrekcji , nauczycielom i dzieciom, którzy przyjęli nas tak serdecznie bardzo dziękujemy!  <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

20.11.2018

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada każdego roku to dzień, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na najmłodszych. Tego dnia przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. To najważniejsze dokumenty stanowiące o prawach najmłodszych, a ich celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki dzieciom.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane. Żeby porozmawiać o prawach dzieci zaprosiliśmy do przedszkola pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie: p.Kazimierę Mikołajewską i p.Hannę Górską-Rońdę. Panie przeprowadziły zajęcia w najstarszych grupach, wykorzystując wiersze, opowiadania oraz karty pracy.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie. Dzięki nim dzieci utrwaliły sobie własne prawa, m.in.: prawo do życia i rozwoju, prawo do tożsamości, prawo do wychowywania się w rodzinie, prawo do nauki, prawo do opieki medycznej, prawo do godności, szacunku, nietykalności osobistej,  prawo do prywatności, do wyrażania własnych poglądów i równości. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

8.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY – CZWARTEK

ZAWODY SPORTOWE

8 listopada odbyły się zawody sportowe zorganizowane podczas świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. Brały w nim udział dzieci z grupy III i IV. Przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem rywalizowały we wszystkich konkurencjach: podawanie balonu z rak do rąk nad głowami i pod nogami, slalom między pachołkami oraz zabawy zręcznościowe. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt że możemy brać udział w sportowej zabawie razem z innymi koleżankami i kolegami. Wszyscy uczestnicy zawodów wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, a za udział w zawodach otrzymali nagrodę w postaci słodkiego poczęstunku. Pamiętajmy: RUCH TO ZDROWIE! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Paulina Jachimowicz

07.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY — ŚRODA

SPOTKANIE Z MUZYKĄ LUDOWĄ NA ŻYWO – WIZYTA ZESPOŁU LUDOWEGO WĘGROWIANIE

7 listopada 2018 r. nasze przedszkole odwiedzili wspaniali goście, członkowie zespołu ludowego "Węgrowianie". Przedszkolaki miały okazję wysłuchać pieśni ludowych i patriotycznych oraz wziąć udział w zabawach ludowych. Goście zaprezentowali nam przepiękne ludowe stroje podlaskie. Nasze przedszkolaki zaprezentowały Węgrowianom zabawy przy piosenkach "Poszło dziewczę" i "Maryneczka". Dzieci były zachwycone możliwością uczestniczenia w koncercie muzyki ludowej na żywo. Brały czynny udział w spotkaniu, wyklaskiwały rytm utworów, śpiewały i tańczyły. Uśmiechy i zachwyt nie znikał z ich twarzy.
Zainspirowane wizytą Węgrowian, dzieci z grupy III i IV wykonały prace plastyczne zespołowe pt.: STRÓJ LUDOWY MOJEGO REGIONU, realizując kolejne zadanie projektu „Piękna nasza Polska cała”. <<<foto>>>

06.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY — WTOREK

DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ

6 listopada to dzień poświęcony modzie. Dzieci założyły ubrania nawiązujące w swojej stylistyce do polskiej kultury lub historii. Przeważały stroje w barwach narodowych biało-czerwone, stroje ludowe i regionalne, stroje polskich służb mundurowych (żołnierze, piloci) oraz stroje kibiców polskich drużyn sportowych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców w przygotowanie strojów, udało się zorganizować przedszkolny pokaz mody patriotycznej, który okraszony został wiązanką piosenek żołnierskich i ludowych. Wszystkie dzieci prezentowały się wspaniale, z dumą nosząc biało-czerwone barwy.
Organizacja pokazu miała na celu kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem, integrację grup przedszkolnych i wytworzenie atmosfery dobrej zabawy i wzajemnej życzliwości. Pokaz mody był nie tylko atrakcyjny, ale też pouczający – był doskonałą okazją do rozmowy o historii pokazów mody, które są organizowane od ponad 100 lat. Dzieci dowiedziały się, czym jest pokaz mody (zwieńczenie pracy projektantów, prezentacja ich wizji mody), kto zaangażowany jest w jego organizację (reżyser, oświetleniowiec, aranżer dźwięku, modele i modelki). <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

05.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY PONIEDZIAŁEK

KONCERT ZESPOŁU „LIMBOS”

W ramach realizowanego programu „Piękna nasza Polska cała” dni od 5 do 9 listopada upłyną pod hasłem TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY. Podczas całego tygodnia poruszać będziemy kwestie patriotyzmu i przywiązania do narodu. Będziemy poznawać symbole narodowe i pieśni o charakterze patriotycznym, w tym Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego.
Pierwszego dnia miał miejsce koncert na żywo w wykonaniu grupy muzycznej „LIMBOS” , zatytułowany Pejzaże Muzyki Polskiej w 100. Rocznicę Niepodległości”. Podczas pierwszej części koncertu wysłuchaliśmy m.in.: marsza „Warszawianka”, „Mazurka F-dur” F. Chopina, „Poloneza” z filmu pt. „Pan Tadeusz”, „Już nie zapomnisz mnie” z filmu pt. „Zapomniana Melodia” oraz wiązanki tradycyjnych melodii polskich: „Kukułeczka kuka”, „Ej przeleciał ptaszek”, „Łowiczanka jestem”, „Gdybym to ja miała”, „Karlik”, „Karolinka”. W drugiej części artyści, do których dołączył wokalista — Leszek Kowalik – zaprezentowali kilka polskich pieśni: „My pierwsza brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”,  „Ułani, ułani malowane dzieci”, „Niepodległa niepokorna”.
Grupa muzyczna „LIMBOS” koncertuje na terenie całego kraju od 1984 roku. Grupa LIMBOS prezentuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne wersje wybranych utworów. Głównymi celami spotkania z grupą „LIMBOS” było upowszechnianie wiedzy o polskiej muzyce, kompozytorach, instrumentach, formach i stylach muzycznych, a także nauka świadomego obcowania ze sztuką. Każde takie spotkanie stanowi istotny element szeroko rozumianej edukacji kulturalnej. Przedszkolaki nagradzały artystów gromkimi brawami, a słuchanie muzyki na żywojest zawsze ogromnym przeżyciem dla dzieci. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zdjęcia: Maria Bielik

18.10.2018 r.

Dzień Poczty Polskiej i Listonosza

Przez ulice długie, od samego rana idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.
Czy pogoda, czy dzień mglisty, pan listonosz nosi listy.
Stuku – Puku proszę wpuście listonosza.
Pan listonosz listy niesie nie pomyli się w adresie
.
W tym tygodniu przybliżałyśmy dzieciom zawód listonosza i pracowników urzędów pocztowych. Poprzez ukazanie ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy listonosza, rozbudzałyśmy zrozumienie wartości pracy ludzkiej. Dzieci zapoznawały się z albumami tematycznymi, oglądały kartki pocztowe, klasery ze znaczkami i koperty oraz utrwalały własne adresy. Dowiedziały się gdzie na kopercie wpisuje się adres nadawcy i odbiorcy oraz czym jest kod pocztowy.
Wspólnymi siłami napisaliśmy list do Wiktorii – z projektu Marzycielska Poczta i wyruszyliśmy na pocztę. Tu odbyły się ćwiczenia praktyczne – w kulturalnym przywitaniu się, kupowaniu znaczka, koperty i wrzucaniu listu do skrzynki. Wizyta na poczcie była też okazją do wręczenia laurki i projektów znaczków pocztowych, nad którymi dzieci pracowały kilka dni. Powstały znaczki z serii: zwierzęta Polski, Słodziaki i wiele innych.
Z okazji Dnia Poczty Polskiej i Listonosza życzymy wszystkim pracownikom poczty zadowolenia z pracy i odwzajemnionych uśmiechów. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

4.10.2018 r.

Światowy Dzień Zwierząt w przedszkolu

Nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Bliżej pieska”. Podczas realizacji projektu dzieci mogą nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz uczyć się jak właściwie zachowywać się wobec zwierząt. W czwartek każda grupa stworzyła swój kodeks zachowania wobec zwierząt. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy dbać o zwierzęta. Gr. III i V wybrały się z wizytą do gabinetu weterynaryjnego Miniwet, gdzie Pan Michał Nojszewski opowiedział nam o zawodzie weterynarza, pokazał dzieciom gabinet i salę operacyjną. Tego dnia odwiedzili przedszkole przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Węgrowie Pani Jadwiga Adamczuk i Pani Elżbieta Jeżowska. Panie opowiedziały o tym, jak należy dbać o zwierzęta, jak można pomagać zwierzętom bezdomnym.
W tym roku przedszkolnym kontynuujemy też akcję czytelniczą pn. „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedstawiciele TOZ byli naszym pierwszymi gości. Dzieci wysłuchały książki pt. „Psie troski” Toma Justyniarskiego. <<<foto>>>
Tekst: Maria Bielik

25.09.2018 r.

 Poznajemy zasady ruchu drogowego

Podczas realizacji tematu kompleksowego dzieci z grupy II poznały podstawowe zasady ruchu drogowego. Uczestniczyły w spotkaniu z  policjantem, wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie ulic i wykonały sygnalizator świetlny z kolorowego papieru.
Zdobyte wiadomości dzieci będą mogły wykorzystywać na co dzień.  <<<foto>>>
 Tekst: Marta Rogala

24.09.2018 r.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Kolejny tydzień pobytu 6- latków (gr. IV) w przedszkolu nauczycielki poświęciły na zapoznanie dzieci z elementarnymi przepisami ruchu drogowego oraz zasadami zachowania się na drogach (w terenie zabudowanym, niezabudowanym,  w dużym ruchu ulicznym, na przejściu dla pieszych).
Dzieci poprzez zabawę poznały i zapamiętały numery alarmowe, omówiono również przykładowe sytuacje korzystania z nich. Sześciolatki spacerując ulicami miasta ćwiczyły zdobytą wiedzę oraz poznały niektóre znaki drogowe, doskonaliły również orientację przestrzenną (w lewo, w prawo).
Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały filmy edukacyjne „Znaki drogowe”, „Strzeż się nieznajomego”, które miały na celu wzbogacenie słownika o wyrazy związane z omawianym tematem oraz uczulenie dzieci przed oddalaniem się od domu i rodziców oraz ufania nieznajomym osobom.
Dzieci zdobytą widzą mogły pochwalić się przed niecodziennym gościem – zaproszonym policjantem, tatą Dawida P. Policjant w mundurze wywołał poruszenie wśród dzieci. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki z zaciekawieniem oglądali i przymierzali czapkę policjanta, zadawali mnóstwo pytań i chętnie dowiedzieli się czym zajmuje się tata ich kolegi z przedszkola.
Tematyka „Bezpieczeństwo najważniejsze” w dużym stopniu wzbogaciła wiedzę dzieci na temat zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. <<<foto>>>
                                                                           Tekst: Marzenna Murawska
Zdjęcia: Marzenna Murawska, Aleksandra Łojek