AKTUALNOŚCI 2018/2019

 

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA ADAPTACYJNE DLA DZIECI NOWO PRZYJĘTYCH (3 i 4-letnich) 27 CZERWCA (czwartek) O GODZ. 10.30.


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU DLA DZIECI 6-LETNICH 

ODBĘDZIE SIĘ 25 CZERWCA O GODZ. 15.30.


Piękna Nasza Polska Cała - zadania czerwcowe

Dobiega koniec Projekt "Piękna Nasza Polska Cała". Był to projekt, w realizację którego włączyły się wszystkie oddziały naszego przedszkola. Serdecznie dziękuję wychowawcom za zaangażowanie i dzieciom za niesłabnącą energię przy realizacji poszczególnych zadań.
W czerwcu zrealizowaliśmy 5 zadań:
Gr.I odbyła "Kulinarną podróż" dookoła świata. Poznając dalekie zakątki świata, miały możliwość spróbować owoców z najróżniejszych stron globu. Ile było frajdy w ustalaniu prawidłowych nazw owoców, ich degustacji i określaniu smaku!
Gr.II utrwaliła sobie prawa dziecka. Czterolatki wiedzą, że każdy człowiek - nawet ten mały - ma swoje prawa, których należy przestrzegać. W grupie II. odbyły się zajęcia "Każdy przedszkolak - Mały Patriota - Wielki Człowiek".
Dzieci z grupy III rozmawiały o empatii, wielokulturowości, tolerancji i poszanowaniu inności. Zrealizowały zajęcia tematyczne "Pod wspólnym niebem" , podczas których powstały także piękne prace plastyczne.
Grupa IV razem z młodszymi kolegami zaprezentowała wiązankę tańców ludowych i narodowych: polkę, krakowiaka, trojaka i poloneza, realizując tym samym dowolne zadanie o tematyce danego miesiąca.
Grupa V wykonała drzewo dobrych uczynków dla Polski  (według pomysłów dzieci). Powstało piękne "Biało-czerwone Drzewo Dobra".
Tym samym kończymy realizację Projektu "Piękna Nasza Polska Cała", ale nie kończymy mówić o patriotyzmie, Polsce i jej kulturze. Chcemy wpajać naszym wychowankom kulturowe, historyczne i przyrodnicze walory naszej Ojczyzny. Projekt był piękna przygodą, w którą zaangażowały się wszystkie przedszkolne grupy. Serdecznie dziękuję! <<<foto>>>
Koordynator projektu z ramienia placówki - Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

W ŚWIECIE TEATRU

Wyjątkowa uroczystość w naszym przedszkolu.
11.06.2019 odbyło się uroczyste podsumowanie innowacji pedagogicznej pt. "W świecie teatru". Podczas występów przedszkolaki zaprezentowały tańce tj. : Polka, Krakowiak, Polonez i Trojak. Przedstawiciele z wszystkich grup pięknie recytowali wiersze o tematyce związanej z pojęciem "teatr" . III grupa zaśpiewała piosenkę pt. : "Magiczne miejsce". Tańce, piosenki oraz recytacje wierszy uzupełniały krótkie informacje dotyczące historii teatru w Polsce. Zdobytą wiedzę dotyczącą teatru jak i wspomnień z wyjazdów na przedstawienia starszaki zaprezentowały za pomocą prezentacji multimedialnej. Dodatkowo gr. IV przygotowała przedstawienie pt. "Ziemia oczekuje pomocy". Zaproszeni goście mogli obejrzeć również wystawę prac plastycznych pt. "Świat Dorotki oczami przedszkolaków", o której wspaniałe opowiadał Kuba z gr. IV. Cieszymy się, że w tak atrakcyjny sposób dzieci mogły zaprezentować swoją wiedzę dotyczącą teatru. <<<foto>>>
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PRZEGLĄD DOROBKU ARTYSTYCZNEGO PRZEDSZKOLI

Jak co roku na scenie plenerowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury zorganizowany został Przegląd Dorobku Artystycznego Przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy II, IV i V, prezentując swoje umiejętności taneczno-wokalne i recytatorskie w atrakcyjnej wiązance polskich tańców ludowych i narodowych. Wspólne śpiewanie i tańczenie przyniosło dzieciom radość i satysfakcję a wzruszenie i przeżycia wywołane występem na Rynku Mariackim długo pozostaną w ich pamięci. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie, a dzieciom za piękny, pełen wzruszeń występ. <<<foto>>>
Tekst: Emilia Wikieł
Zatwierdziła: Monika Demczuk

OD NAJMŁODSZYCH LAT DBAM O CZYSTY ŚWIAT

W ogłoszonym konkursie plastycznym pod hasłem "Od najmłodszych lat dbam o czysty świat" organizowanym przez PWiK dzieci z naszego przedszkola zdobyły: I miejsce - Pola Paśniewska, II miejsce-Lena Wikieł, III miejsce- Alicja Ufnal. Wyróżnienia otrzymały: Hanna Gąsior, Agata Pacanowska, Zofia Gierłowska. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11.06.2019. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. 
Tekst: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PROFILAKTYCZNY PIKNIK RODZINNY

4 czerwca 2019 r. w naszym przedszkolu odbył się II PIKNIK PROFILAKTYCZNY, którego celem było promowanie zachowań ekologicznych, prozdrowotnych oraz umacnianie więzi rodzinnych. Spotkanie rozpoczęło się występami dzieci z wszystkich grup. Po części artystycznej dzieci wraz z rodzicami mogły korzystać z dostępnych atrakcji: mobilnej sali zabaw, dmuchańca, powietrznego boiska, malowania twarzy i wszelakich smakołyków tj. ciasta, waty cukrowej czy popcorn. W trakcie całej zabawy towarzyszyła nam wspaniała grupa animacyjna AnimekBus, która w swoim repertuarze miała mnóstwo zabaw i atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można było również skorzystać z możliwości obejrzenia z bliska karetki pogotowia oraz skorzystać z instruktażu ratownika medycznego w zakresie resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Mamy nadzieję, że impreza wszystkim się podobała i jednocześnie zapraszamy na kolejne. <<<foto>>>
Zatwierdziła: Monika Demczuk

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA - zadania majowe

Tematem zadań majowych Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” były barwy narodowe oraz rodzina. Nasze przedszkole zrealizowało zadania:
Maluszki wzięły na warsztat rodzinę mieszkańców miasta Węgrowa. Zapoznały się z ciekawostkami o mieście i jej mieszkańcach, spacerowały ulicami miasta i poznały HERB Miasta Węgrowa.
Czterolatki zrealizowały zajęcia tematyczne "Powiewa flaga biało-czerwona", podczas których poznały znaczenie barw widniejących na fladze polskiej. Przy okazji wykonały piękne prace plastyczne POLSKA FLAGA.
Pięciolatki z grupy III oraz sześciolatki z grupy IV zorganizowały Akcję "NIEZAPOMINAJKA". Akcja polegała na przemarszu ulicami miasta, śpiewanie piosenek patriotycznych i wręczanie mieszkańcom miasta niezapominajek.  Według pomysłodawcy akcji, red. Andrzeja Zalewskiego, ma ona zwracać uwagę nie tylko na potrzebę ochrony przyrody - oszczędzanie wody i energii, nieśmiecenie, ale też na potrzebę budowania bliskości i więzi sąsiedzkich, zwrócenia uwagi na propagowanie uniwersalnych wartości tj. miłości, przyjaźni i uśmiechu do drugiego człowieka. Z powyższym przesłaniem dzieci z gr. III i IV wybrały się na spacer po Węgrowie. W trakcie spaceru odwiedziły pobliskie urzędy - Urząd Miasta Węgrowa, gdzie przyjęła nas Wiceburmistrz Pani Halina Ulińska, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, po którym oprowadzał Wicestarosta Pan Marek Renik a także placówki oświatowe - Przedszkole Nr 1, Niepubliczne Przedszkole Artystyczne "KOALA" oraz zakłady pracy.
Dzieci z grupy V postanowiły zaprojektować flagę naszego przedszkola "Pod Słoneczkiem". Powstało mnóstwo ciekawych pomysłów - może uda nam się zrealizować jeden z nich :)
Przed nami jeszcze jeden miesiąc realizacji projektu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Serdecznie zapraszamy na II Profilaktyczny Piknik Rodzinny!
Bawimy się 4 czerwca od godz. 13.30.
A w programie m.in.:
Występy dzieci i zabawy integracyjne; dmuchane zjeżdżalnie i mobilna sala zabaw, pokaz pomocy przedmedycznej, malowanie twarzy, pop-corn, wata cukrowa, ciasto i napoje!

Podsumowanie akcji Kilometry Dobra

Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji Kilometry Dobra organizowanej przez Stowarzyszenie SPONiA Węgrów. Zaproponowaliśmy Rodzicom „wykup” kartek wielkanocnych przygotowanych przez naszych wychowanków.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za zaangażowanie i dzieciom za wkład pracy przy tworzeniu kartek.
Dzięki Państwu wspomogliśmy Stowarzyszenie o ponad 800 zł. Naszą puszkę osobiście odbierała dyrektor SOSW w Węgrowie p. Hanna Kasperowicz, Starosta Węgrowski p. Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski p. Marek Renik oraz Przewodniczący Rady Powiatu p. Leszek Redosz, którzy podarowali przedszkolakom pamiątkowe książeczki. To dla nas ogromny zaszczyt być częścią tak szlachetnej akcji. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DZIEŃ MAMY I TATY 2019

W naszym przedszkolu odbyły się niezwykłe uroczystości. Wspaniałymi gośćmi byli Rodzice, dla których nasze dzielne przedszkolaki przygotowały piękną niespodziankę, wyjątkowe artystyczne występy. Dzieci bardzo się starały, żeby wierszem i piosenką podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Podczas przedstawień nie zabrakło wzruszeń .Po pięknych występach przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom upominki . Uroczystości z okazji „Dnia Mamy i Taty” dostarczyły wszystkim wiele radości i szczęścia. <<<foto>>>
Sylwia Ardej
Zatwierdziła: Monika Demczuk

SKLEPIK

Dzięki Rodzicom naszych podopiecznych w przedszkolu pojawił się nowy kącik tematyczny wraz z atestowanym wyposażeniem. Można wykorzystywać go jako sklep, kiosk, urząd lub teatrzyk. Sześciolatki testowały sklep i jego wyposażenie: drewniane owoce, warzywa, wędliny, pieczywo, metalowe koszyki, wagę szalkową i elektroniczną oraz „zabawkowe” pieniądze. Zabawa była przednia! Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Pomaganie przez ubranie

W naszej szatni stanęło ogromne pudło związane z akcją „Pomaganie przez ubranie”. Liczymy, że zechcą Państwo wraz z nami wziąć w niej udział. Zapraszamy do napełniania pudła ubraniami, butami czy pościelą, które się już nie przydadzą. Wszelkie informacje znajdują się na plakacie umieszczonym w szatni.

Akcję koordynuje p. Joanna Popowska.


Konkurs Recytatorsko – Logopedyczny

10 maja br. w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorsko - Logopedyczny, zorganizowany przez p. S Ardej i p. M Murawską. To już trzecia edycja konkursu recytatorskiego, który corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci. Założeniem tegorocznego konkursu była profilaktyka logopedyczna, rozwijanie u dzieci właściwej wymowy, recytacji i interpretacji utworu oraz możliwość prezentacji przed publicznością. Do konkursu zgłosiło się 15 dzieci w wieku 3-6 lat. Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali wiersze o podwyższonej trudności językowej, a jury zwracało szczególną uwagę na artykulację, fleksję i składnię.
Dzieci zostały nagrodzone w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej i starszej.
W kategorii 3–4 latki nagrody zdobyły:
I miejsce – A. Kraszewska,
II miejsce – H. Cieślukowska,
III miejsce – A. Pacanowska.
W kategorii 5–6 latki nagrody zdobyły:
I miejsce – K .Chruścicka,
II miejsce – A. Rusjan,
III miejsce – P. Rudnik.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy „Małego Recytatora”. Bardzo dziękujemy przedszkolakom za wzięcie udziału w konkursie, a rodzicom za przygotowanie dzieci. <<<foto>>>
Tekst: Sylwia Ardej
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzień Polskiej Niezapominajki

Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzony jest już od kilkunastu lat. Według pomysłodawcy red. Andrzeja Zalewskiego, ma zwracać uwagę nie tylko na potrzebę ochrony przyrody - oszczędzanie wody i energii, nieśmiecenie, ale też na potrzebę budowania bliskości i więzi sąsiedzkich, zwrócenia uwagi na propagowanie uniwersalnych wartości tj. miłości, przyjaźni i uśmiechu do drugiego człowieka.
Z powyższym przesłaniem dzieci z gr. III i IV wybrały się na spacer po Węgrowie. W trakcie spaceru odwiedziły pobliskie urzędy - Urząd Miasta Węgrowa, gdzie przyjęła nas Wiceburmistrz Pani Halina Ulińska, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, po którym oprowadzał Wicestarosta Pan Marek Renik a także placówki oświatowe - Przedszkole Nr 1, Niepubliczne Przedszkole Artystyczne "KOALA" oraz zakłady pracy. Napotkanym po drodze mieszkańcom Węgrowa rozdawaliśmy wykonane przez siebie kwiatki - niezapominajki, na których znajdowały się różne hasła związane z dzisiejszym świętem np. „Nie zapomnij o miłości” lub „Nie zapomnij zakochać się w Węgrowie” . Wszyscy przyjęli nas bardzo miło za co serdecznie dziękujemy.
Mamy w Polsce piękne tradycje i należy je kultywować! <<<foto>>>
Przygotowanie: Aleksandra Łojek, Joanna Popowska i Marzenna Murawska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Przedszkolaki oszczędzają wodę

W czwartek 09.05.2019r. nasze przedszkole odwiedziły Panie z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Węgrowa. Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w oczyszczalni, proces oczyszczania wody i gdzie trafia czysta woda. Wszystkie te informacje przekazał nam Delfinek Czyścioszek, podczas multimedialnego spaceru po oczyszczalni. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchaliśmy również opowiadania pt. „O tym jak do pięknej rzeczki człowiek wpuścił brudne ścieki”. Było to bardzo pouczające i wartościowe spotkanie. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek. <<<foto>>>
Tekst: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzień Florysty

06.05.2019 dzieci z przedszkola miały okazję poznać zawód florysty. Oprócz poznania i zaobserwowania na żywo pracy florysty dzieci miały okazję poznać róże gatunki (róże, tulipany, margarytki, gerber, eustoma, gipsówka, lilie) oraz rodzaje (cięte, doniczkowe) kwiatów, zaznajomić się z zasadami pielęgnacji roślin oraz obejrzeć pokaz tworzenia bukietu. Dzięki życzliwości mogliśmy gościć w kwiaciarni "Marzenie", "Kocimiętka", "Pąki róż" oraz kwiaciarni przy ul. Żeromskiego. Serdecznie dziękujemy właścicielom i pracownikom kwiaciarń za życzliwe przyjęcie i ciekawy sposób przekazania informacji dotyczących kwiatów. <<<foto>>>
Tekst: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

„Piękna Nasza Polska Cała” - zadania kwietniowe

Międzynarodowy projekt edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” jest świetną okazją do rozmów o współczesnym patriotyzmie. Dzieci szukają odpowiedzi na pytanie, kim jest współczesny patriota i jak okazywać szacunek ojczyźnie? Jedną z odpowiedzi na powyższe pytanie jest – mówić pięknie w ojczystym języku. Do czego też zachęcają kolejne zadania projektu. Tematem zadań kwietniowych był „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają” (Mikołaj Rej).
Podopieczni naszego przedszkola zrealizowali w kwietniu kolejnych 5 zadań:
Maluszki „przeniosły” się w czasie i zrealizowały projekcję dawnych dobranocek pt. „W starym kinie”. Żywo reagowały na przygody Kota Filemona czy Rozbójnika Rumcajsa.
W czterolatkach odbyły się zajęcia tematyczne „Polskie przysłowia znamy i często używamy”. Dzieci obejrzały film edukacyjny „Przysłowia polskie dla dzieci”, stworzyły kredkami ilustrację do przysłowia „Jedna jaskółka wiosny nie czyni” i zapoznały się z humorystycznymi wyjaśnieniami przysłów z książki D. Strzemińskiej pt.: „Rymowanki polskie przysłowia dla dzieci”.  
Dzieci z grupy III odwiedziła babcia Antosia, która opowiadała o dawnych bajkach i przeczytała „Przygody Reksia”, realizując tym samym zadanie pn. spotkanie czytelnicze „Bajki dzieciństwa naszych Rodziców i Dziadków”.
Sześciolatki z gr.IV wybrały się do muzeum „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, po którym oprowadzał nas kustosz muzeum p. Marek Sobisz. Lekcja muzealna odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
Grupa V zorganizowała w sali Kącik Książki Patriotycznej, w którym znalazły się albumy o Węgrowie i Polsce oraz zbiory legend i podań. Dzieci chętnie sięgały po zebrane pozycje książkowe i wypożyczały je do domów. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Turniej Tańca w Łochowie

27 kwietnia br. reprezentanci naszego przedszkola wzięli udział w Turnieju Tańca w Łochowie. Ogromna impreza taneczna zorganizowana została przez Szkołę Tańca „Latino Fever” i pana Łukasza Cacko, który prowadzi w naszym przedszkolu zajęcia dodatkowe z tańca. Przedszkolaki zaprezentowały się pięknie! Serdecznie gratulujemy dyplomów i statuetki. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

DZIEŃ ZIEMI

26 kwietnia nasze przedszkole tętniło zielonym kolorem. W każdej sali zazieleniło się z powodu obchodów Dnia Ziemi. Przez cały dzień towarzyszyło nam hasło „O ziemię dbamy więc śmieci nie rozrzucamy” . Obchody rozpoczęliśmy od wspólnego obejrzenia bajki edukacyjnej  „Ekologiczny dom” , słuchaliśmy wiersza oraz bawiliśmy się przy ekologicznych piosenkach. Swoją wiedzę dzieci mogły wykorzystać w trakcie zabawy w segregowanie śmieci oraz przy wykonywaniu prac plastycznych związanych z ekologią. Finałem naszego „dnia na zielono” było wspólne sadzenie drzewek na terenie przedszkolnego placu zabaw. Dzień był ciekawy i zarazem pouczający. Mamy nadzieję, że ta wiedza zaowocuje w przyszłości. <<<foto>>>
Tekst: Joanna Popowska
Zatwierdziła: Monika Demczuk

"Piękna Nasza Polska Cała" - zadania marcowe

Podopieczni Przedszkola nr 2 "Pod Słoneczkiem" z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w realizację II edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Do projektu przyłączyły się wszystkie przedszkolne grupy, dzięki czemu możemy realizować więcej zadań, niż wymagane w regulaminie.
Tematem zadań marcowych był „Tu moje miejsce, tu mój dom”. Realizując marcowe zadania dzieci utrwalały wiedzę o swojej małej ojczyźnie, poznawały ciekawostki związane z miastem i tradycjami kultury podlaskiej i mazowieckiej. Wykonaliśmy 6 zadań:
„A ja kocham moje miasto” z inicjatywy Maluszków (gr.I) podopieczni przedszkola wykonali ogromną laurkę dla Węgrowa. Na przedszkolnym chodniku powstał obraz Pana Twardowskiego na kogucie i wiosenne kwiaty.
Czterolatki z gr.II wykonały pracę plastyczną „Polska Wiosna” utrwalając nazwy przylatujących wiosną do Polski ptaków i kwiatów, które kwitną w naszych ogródkach, lasach i łąkach.
W gr.III, w ramach zadania „Spotkanie z ludźmi tworzącymi historię miejscowości”,  odbyło się ciekawe spotkanie z Panią Małgorzatą Pepłowską - kultywatorką tradycji Podlasia. Pani Małgorzata Pepłowska prowadzi warsztaty rękodzielnicze z tkactwa, uczy dzieci i młodzież tradycyjnych technik zdobniczych. Nasze przedszkolaki nauczyła robić tradycyjne kwiaty z bibuły.
Sześciolatki (gr.IV) niedługo zakończą przygodę z przedszkolem. Realizując zadanie „Moje przedszkole-moja szkoła”, poznały historię powstania naszego przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 2 w Węgrowie. Spacerowały wokół budynków, w których kiedyś mieściły się sale przedszkolne, oglądały archiwalne nagrania video z przedszkolnych uroczystości i kronikę wydarzeń przedszkolnych.
Gr.V zorganizowała wystawę „Bohaterzy sąsiedztwa”, na której znalazły się wizerunki znanych i sławnych mieszkańców Węgrowa, zarówno postaci historycznych, jak i współcześnie żyjących.
Wszystkie dzieci z przedszkola uczestniczyły w tradycyjnym pochodzie z Marzanną. Razem z obrzędem „żegnania” zimy (topienia lub chowania Marzanny) łączy się tradycję obnoszenia gaika – udekorowanej kolorowymi kwiatami gałązki. To doskonała okazja, żeby zapoznać dzieci z tradycjami polskiej kultury i religii. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Poznajemy Świat Dorotki

16.04.2019 dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do CKiS w Siedlcach na przedstawienie pt.: „Świat Dorotki” w wykonaniu teatru „Es”. Przedszkolaki mogły poznać historię dziewczynki, która przenosi się do krainy Oz  w wyniku trąby powietrznej. O wyprawie do Szmaragdowego Grodu, Blaszanym Drwalu, Tchórzliwym Lwie, Strachu na Wróble i czarodziejskich czerwonych pantofelkach dzieci będą z pewnością długo pamiętać. Celem wyjazdu było nie tylko obejrzenie przedstawienia, ale przede wszystkim rozbudzenie zainteresowań dzieci teatrem i wdrażanie do kulturalnego odbioru sztuki. Uśmiechy dzieci po powrocie mówią same za siebie.
Tekst: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Zapraszamy rodziców dzieci nowo przyjętych

na spotkanie informacyjne

w dn. 09.05 (czwartek) o godz. 16:30 w sali grupy I.


Drodzy Rodzice!

02.05 (czwartek) 2019 r.

jest dniem dodatkowo wolnym od pracy.

Przedszkole będzie nieczynne.


ZAPRASZAMY DZIECI DO UDZIAŁU W

III KONKURSIE RECYTATORSKO-LOGOPEDYCZNYM

- zgłoszenie udziału dziecka w konkursie dokonuje rodzic nauczycielowi prowadzącemu daną grupę do dnia: 06.05.2019r.

- rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród planowane jest na: 10.05.2019r.

REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKO-LOGOPEDYCZNEGO


W tym roku w wielkanocny poniedziałek (21.04) przypadł Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to coroczne święto, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Chcielibyśmy takie postawy rozwijać również  u najmłodszych. Dlatego zaplanowaliśmy uroczyste obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu na piątek 26 kwietnia 2019r. Proponujemy by ten dzień odbył sie pod hasłem, „Na zielono” dlatego w piątek dzieci przychodzą do przedszkola ubrane w zielone ubranka oraz w miarę możliwości proponujemy ,,dzień bez samochodu”. Dziękujemy za współpracę.


W POSZUKIWANIU TWÓRCÓW LEŚNEJ ŚCIEŻKI

04.04.2019 dzieci z przedszkola miały wyjątkowego gościa; odwiedził nas p. Ryszard, który jest leśniczym. Dzieci mogły w ciekawy sposób poznać mieszkańców lasu m.in.: łanie, jelenia, klępę, łosia, sarnę, koziołka, wiewiórkę, jeża, daniela, bobra, lisa, wilka oraz mysz. Oprócz tego zobaczyły różnego rodzaju poroża oraz dowiedziały się czym różni się poroże od rogów. Dodatkowo przedszkolaki brały udział w rozwiązywaniu różnych zagadek. Poprawne odpowiedzi były nagradzane ciekawymi upominkami. Każde dziecko otrzymało pamiątkę dzisiejszego spotkania (kolorowanki, książeczki, długopisy, magnesy lub odblaski). W podziękowaniu dzieci przygotowały kolorowy album z rysunków. Serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody. <<<foto>>>
Tekst: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak co roku wybieramy się na rynek, żeby świętować ten dzień razem ze Stowarzyszeniem SPONiA-Węgrów oraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy, wszyscy świetnie się bawili. Uśmiech nie znikał z naszych buzi! Wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przygotowali również krótkie przedstawienie. Tego dnia wszyscy 'świeciliśmy na niebiesko', każdy przedszkolak miał na sobie niebieską koszulkę. Za rok również się spotkamy! <<<foto>>>
Tekst: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

WSPÓLNIE ZAPRASZAMY WIOSNĘ

Dzieci z gr. II miały wyjątkowych gości: 5-latki z Przedszkola nr 3 im. M. Konopnickiej w Węgrowie. Gumisie zaprezentowały przedstawienie pt. : "Wiosna-pora radosna". 4-latki pięknie recytowały wiersz, śpiewały i zatańczyły. Natomiast zaproszeni goście zaśpiewali nam piosenkę "Maszeruje wiosna". Po występie dzieci otrzymały od swoich kolegów i koleżanek słodki podarunek. Na koniec wspólnie zjedliśmy pyszny podwieczorek: szarlotkę z lemoniadą. Serdecznie dziękuję za współpracę i miło spędzony czas. <<<foto>>>
Tekst: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

SZUKAMY WIOSNY

21 marca 2019 r. dzieci z naszego przedszkola postanowiły uroczyście pożegnać królującą do dziś zimę i powitać "schowaną" gdzieś wiosnę.
W tym celu przedszkolaki przystroiły wierzchnie ubrania kwiatami, wiankami oraz akcesoriami różnych bajkowych postaci i przebraniami mieszkańców pól, lasów i łąk.
Tropiciele wiosny zabrały również na spacer instrumenty perkusyjne: kołatki, grzechotki, tamburyna, janczary, które w potrzebie mogą narobić wiele hałasu. W tak barwnym korowodzie z kukła Marzanną grupy przedszkolne ruszyły szukać wiosny.
Grając na instrumentach dzieci "straszyły" złą zimę, która kuląc się ze strachu chciała już uciekać.
Okrążając plac przedszkolny na zewnątrz wzbudzaliśmy ogólne zainteresowanie i podziw wśród mijających nas przechodniów. Widzieliśmy również osoby machające do nas przez okna.
Zbliżając się do furtki, spacerowicze dostrzegli dziwnie kolorową, obsypaną kwiatami gałąź. Stwierdzili, że to na pewno wiosna! Z radością wydostali ją z krzaka i użyli wraz z Marzanną do zabawy w "przepędzanie zimy".
Następnie każda grupa zaśpiewała piosenkę o wiośnie często ilustrując ruchem jej treść. Na koniec tej uroczystości dzieci zaniosły "gaik-maik"  do przedszkolnej szatni, by od dziś królowała już: ciepła, radosna, kochana wiosna. <<<foto>>>
Tekst: Grażyna Rogala
zdjęcia: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Piękna Nasza Polska Cała II edycja

Zachęceni sukcesem I edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, postanowiliśmy wziąć udział w II edycji.
Druga edycja, podobnie jak pierwsza, jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków „100 rocznicę odzyskania niepodległości”. Założenia drugiej edycji to:  duży nacisk na poznanie historii, tradycji, architektury i przyrody swojego regionu (dostrzeżenie piękna ojczystego miejsca), bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu), legend i baśni polskich oraz budzenia poczucia więzi z najbliższym otoczeniem.
Drodzy Węgrowianie mamy się czym szczycić i chwalić! Podczas drugiej edycji Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Całą” przybliżymy dzieciom twórczość ludową p. Małgorzaty Pepłowskiej, zbiory Muzeum Tkaniny Podlaskiej (m.in. wycinanki z opłatka i tkaniny dwuosnowowe), eksponaty Muzeum Zbrojowni w Liwie, ginące zawody – tkaczkę, ludwisarza, szewca, kowala, architekturę miejską i sakralną oraz dzieła sztuki, których w Węgrowie nie brakuje! Wykorzystamy ten projekt do budzenia poczucia więzi z najbliższym otoczeniem, naszą małą ojczyzną.
Projekt realizowany będzie w każdej z grup wiekowych w naszym przedszkolu, a koordynatorem z ramienia placówki jest p. Aleksandra Łojek.
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

KILOMETRY DOBRA

Drodzy Rodzice i sympatycy Przedszkola nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie!
Nasze przedszkole przyłączyło się do szlachetnej kampanii dobroczynnej o nazwie Kilometry Dobra (www.kilometrydobra.pl), prowadzonej przez Polski Instytut Filantropii. To międzynarodowa kampania, w której udział mogą wziąć organizacje z całego świata. Trwa od 1 marca do 2 czerwca 2019 r.
Akcja polega na zbieraniu środków dla podopiecznych węgrowskiego stowarzyszenia „SPONIA-Węgrów”. Środki te przyczyniają się do rozwoju stowarzyszenia i zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, a przez to bardziej efektywnej rehabilitacji dzieci i młodzieży, prowadzącej do usprawniania codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.
Akcji towarzyszą liczne wydarzenia i aukcje oraz próba pobicia rekordu Guinnessa poprzez układanie jak najdłuższego ciągu z monet o nominale jednozłotowym.
My proponujemy Państwu wystawę kartek wielkanocnych wykonanych przez naszych podopiecznych. Wystawa odbędzie się w pierwszym tygodniu kwietnia 2019 r. w przedszkolnej szatni. Zachęcamy do „wykupu” pracy swojego dziecka – uzyskane w ten sposób pieniądze w całości przekażemy Stowarzyszeniu „SPONIA-Węgrów”. Koordynatorem akcji w przedszkolu jest p. Aleksandra Łojek.
Zatwierdziła: Monika Demczuk

OGŁOSZENIE

Dyrektor Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie
OGŁASZA NABÓR DO PRZEDSZKOLA
NA ROK SZKOLNY 2019/2020

Rekrutacja rozpoczyna się
4 marca 2019 r. i trwać będzie do 29 marca 2019 r.


Do Przedszkola w roku szkolnym 2019/2020 zostaną przyjęte wyłącznie dzieci zamieszkałe w granicach administracyjnych Miasta Węgrowa.

Rodzic/prawny opiekun zgłasza się
do sekretariatu z kompletem niżej wymienionych dokumentów:

- AKT URODZENIA DZIECKA (oryginał do wglądu),
- NR PESEL DZIECKA,
- DOWÓD OSOBISTY RODZICA/PRAWNEGO OPIEKUNA,
-WYPEŁNIONY KWESTIONARIUSZ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI

(Druki będzie można pobrać w sekretariacie lub ze strony www.podsloneczkiem.wegrow.pl)

Harmonogram postępowania rekrutacyjnego

Kryteria przyjęć dzieci do przedszkola

Załączniki:

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola publicznego prowadzonego przez miasto Węgrów na rok szkolny 2019/2020

Załącznik do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola publicznego prowadzonego przez Miasto Węgrów

Oświadczenie o zatrudnieniu

Oświadczenie osoby uczącej się / studiującej w trybie dziennym

Oświadczenie osoby prowadzącej gospodarstwo rolne

Oświadczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Oświadczenie o wielodzietności

Oświadczenie osoby samotnie wychowującej dziecko

POTWIERDZENIE WOLI Przyjęcia do Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie na rok szkolny 2019/2020


Plastusiowy Pamiętnik

04 marca 2019 r dzieci z grupy III, IV, V wybrały się na wycieczkę autokarową do CKiS w Siedlcach na przedstawienie pt.: „Plastusiowy pamiętnik i plamy”. Plastelinowy Plastuś zabrał nie tylko Tosię, ale i dzieci z przedszkola do piórnikowego świata przyborów szkolnych. Dzięki interaktywnemu charakterowi spektaklu dzieci mogły brać udział w poszukiwaniach tajemniczego Jegomościa, który zostawiał atramentowe plamy. Zabawne dialogi, ciekawe piosenki oraz kolorowa scenografia jeszcze bardziej pomagały przenieść się w świat Plastusia.
Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z światem bajek prezentowanym przez aktorów. <<<foto>>>
Tekst: Marta Rogala
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym SUPER BYĆ SPORTOWCEM. Na konkurs nadesłano 987 prac z całej Polski.

Miło nam poinformować, że prace dwóch dziewczynek z grupy IV Zosi i Basi zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową.

Serdecznie gratulujemy - to duże osiągnięcie!


28.02.2019

TŁUSTY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU

Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła tłustych pączków nasmażyła”.
Panie z kuchni pamiętały o tym święcie i usmażyły nam przepyszne pączki z marmoladą, które dzieciom bardzo smakowały. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek zje chociaż jednego pączka, będzie miał powodzenie w życiu!
Przedszkolaki będą miały dużo szczęścia i powodzenia, bo pączki zniknęły w oka mgnieniu! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Paulina Jachimowicz
Zatwierdziła: Monika Demczuk

22.02.2019

„DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

Każde dziecko lubi słuchać bajek opowiadanych lub czytanych. Wpływ bajek na rozwój dziecka ma ogromne znaczenie. Największe zainteresowanie utworami bajkowymi wykazują dzieci w wieku przedszkolnym. Bajki to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą rzeczywistość. W świecie bajek można spotkać przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody. Nauczyć się co jest dobre, a co złe. Poprzez bajki dzieci tworzą własny system wartości, norm i zasad.
Ponieważ rola bajek jest tak ogromna we wszystkich grupach wiekowych zrealizowany został projekt „Postaci z bajek”. W grupie I dzieci malowały farbami postacie bajkowe. Najwięcej dzieci uwieczniło w swoich pracach Czerwonego Kapturka. W II grupie przedszkolaki wyklejały postacie skrawkami kolorowego papieru. Natomiast w grupie III dzieci odbyły lot „czarodziejskim dywanem” przy użyciu chusty animacyjnej i muzyki - przeniosły się w świat bajek. Odgadywały zagadki słuchowe, opowiadały dowolny fragment bajki i wybierały ze zgromadzonych atrybutów, ten który jest z danej bajki. W zabawie dydaktycznej „Poplątane – pomieszane” miały za zadanie zauważenie i sprostowanie wszystkich pomyłek. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom zabawa „Zatrute jabłko” podczas, której osoba zostająca z jabłkiem w przerwie muzyki „zasypiała” – odpadała z gry. W IV grupie projekt rozpoczęto słuchaniem bajki „Kopciuszek”. W następnej zabawie „Bajka, której nie było” wymyślały alternatywne zakończenie do znanej bajki, a także wykonały do niej ilustracje. Wyzwaniem okazała się krzyżówkowa bajka on-line, a także zabawa pod nazwą „Czyje to?”, w której dobierano rekwizyty na platformie LearningApps. W grupie V dzieci prezentowały postaci w wersji żywoobrazowej. Słuchały także fragmentów bajek: „Król Lew”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach” i „Roszpunka”. Spośród zgromadzonych rekwizytów i strojów wybierały ten, który dotyczy wysłuchanego fragmentu. Wybrane dziecko przebierało się w strój i prezentowało go pozostałym dzieciom, w krótkiej scence dramowej.
Przeprowadzenie projektu zaktywizowało wszystkie przedszkolaki i było dla nich radosnym przeżyciem. <<<foto>>>
Tekst: Hanna Mazurek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tradycją w dniu 22 lutego 2019 roku odbył się kolejny bal karnawałowy, na który dzieci od dawna czekały. Sala przedszkolna zamieniła się w salę balową.
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek i filmów animowanych. W salach można było spotkać: królewny, wróżki, Elzy z Krainy Lodu, kotki, rycerzy, piratów, policjantów, Spidermanów, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc we wspólnych zabawach, korowodach, konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Zabawom towarzyszyła radość, śmiech, spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy Rodzicom za zapewnienie atrakcyjnych strojów swoim pociechom. <<<foto>>>
Tekst: Hanna Mazurek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Pomaganie przez ubranie

Porządkując swoją szafę nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami garderoby? Przede wszystkim niczego nie wyrzucaj. Państwa ubrania i obuwie, mogą pomóc potrzebującym. Odzież, którą uznają Państwo za niepotrzebną będzie można zapakować do przyszykowanych przez nas kartonów specjalnie oznakowanych.
Głównym założeniem działalności „Pomaganie przez ubranie” jest wsparcie finansowe fundacji charytatywnych, do których trafią pieniądze wygenerowane z zawartości przesłanego kartonu wypełnionego ubraniami. Jeśli zatem posiadasz niepotrzebne rzeczy w stanie nadającym się do dalszego użytku zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji.
Wszystkie rzeczy pochodzące ze zbiórek są dokładnie sortowane i dzielone na 200 kategorii asortymentowych. Następnie są sprzedawane do krajów, takich jak Pakistan, Afganistan, Ukraina, Ghana, Nigeria, Togo, Kenia, Tanzania, Uganda, Indie, w których mniej zamożnych osób nie stać na zakup nowej odzieży i obuwia. Wygenerowane środki finansowe zostaną przekazane na pomoc podopiecznym wskazanej przez nasze przedszkole fundacji charytatywnej.

DZIEŃ PIZZY W PRZEDSZKOLU

Nie ma chyba osoby, która nie próbowała smaku pizzy. Placek z ziołami, sosem pomidorowym i serem jest jednym z najpopularniejszych dań na całym świecie. Nic więc dziwnego, że pizza doczekała się swojego święta. 9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy.
11-go lutego nasze przedszkole również włączyło się w obchody tego dnia, skupiając się na wartościach odżywczych produktów wykorzystywanych do produkcji pizzy – warzyw, sera, ziół.
Dzieci z trzech najstarszych grup odwiedziły pizzerię, gdzie miały okazję poznać pracę pizzermana i samodzielnie przyrządzić pizzę. Zagniatały ciasto, komponowały dodatki i wkładały ciasto do pieca. Wszystkie stwierdziły, że to bardzo przyjemna, choć trudna praca.
Młodsze dzieci wykorzystały Dzień Pizzy do poznania lub utrwalenia nazw wykorzystywanych do jej produkcji składników – warzyw i dodatków. W grupie I powstała ogromna pizza, na przykładzie której dzieci poznały figurę geometryczną koło. W grupie II natomiast powstały pizze z masy solnej i plasteliny. Wszystkie wyglądały smakowicie!
Podczas obchodów Dnia Pizzy w przedszkolu wykorzystaliśmy okazję do podniesienia kompetencji matematycznych dzieci – maluchy i średniaki poznały figury geometryczne koło i trójkąt, a starszaki nauczyły dzielić się koło na równe części i nazywać je (jedna druga, pół, jedna czwarta, ćwierć). To pierwszy krok do zrozumienia ułamków!
Poprzez organizację w przedszkolu Dnia Pizzy wpisaliśmy się w realizację kierunków oświatowych MEN – kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami oraz doskonalenie kompetencji matematycznych dzieci.
Szczególne podziękowania należą się Państwu Kodymom – właścicielom pizzerii BULI, którzy zaprosili przedszkolaki na pizzę i soczki. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

Góra Grosza!

W styczniu w naszym przedszkolu zakończyliśmy kolejną edycję akcji charytatywnej „Góra grosza”. Przed zbiórką wszystkie dzieci zostały poinformowane o istocie tej akcji. Jej celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Nasze przedszkole zgromadziło 91,20 zł. Akcję koordynowała p.Teresa Lągota.
Wszystkim wspomagającym Rodzicom i dzieciom bardzo dziękujemy! <<<foto>>>
Zatwierdziła: Monika Demczuk


21 STYCZNIA (PONIEDZIAŁEK) ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI.

PODCZAS SPOTKANIA ZOSTANĄ PAŃSTWU PRZEKAZANE INFORMACJE O DZIECKU.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Dzieci z Przedszkola "Pod Słoneczkiem"

zapraszają Drogie Babcie i Dziadków

na wspólne świętowanie Dnia Babci i Dziadka!

 Spotkania odbędą się o godz. 13.30 wg harmonogramu:

 Poniedziałek 21.01 - grupa III

Wtorek 22.01 - grupa V

Środa 23.01 - grupa I

Czwartek 24.01 - grupa IV

Piątek 25.01 - grupa II.


JASEŁKA

W dniach 17-21 grudnia 2018 dzieci z naszego przedszkola przedstawiały Jasełka dla swoich rodziców i zaproszonych gości.
Mali aktorzy prezentowali w ciekawy sposób tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Dzieci występowały w pięknych strojach m.in.: aniołków, Józefa, Maryi, króli i pasterzy. Występom towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek. Zgromadzonym gościom w imieniu całej społeczności przedszkolnej świąteczne życzenia złożyła pani dyrektor.
Dodatkową atrakcją były odwiedziny św. Mikołaja, który wszystkim dzieciom przyniósł prezenty. <<<foto>>>
Zatwierdziła: Monika Demczuk

16.12.2018 r.

Dziś, podczas Wigilii Miejskiej, odbyło się wręczenie nagród w powiatowym Konkursie "Plastyka w obrzędach", w którym wyróżniona została Basia Wierciochowska z gr.IV.
Serdecznie gratulujemy! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

EFEKTY ZBIORKI KARMY

10 grudnia 2018 r. przekazaliśmy przedstawicielom Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Węgrowie zebrane podczas zbiórki 274 kg karmy dla bezdomnych zwierząt z naszego terenu. Jeszcze raz dziękujemy Państwo za tak liczny udział w naszej akcji i wrażliwość na losy bezdomnych zwierząt  z terenu Węgrowa i okolic.
Przyłączamy się do apelu Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Węgrowie, prosimy o rozsądne stosowanie kolorowych atrakcji i umiar ze względu na bardzo niekorzystny wpływ głośnych wybuchu zarówno dla ludzi, jaki zwierząt. Apelujemy również o zwiększoną czujność na losy zwierząt w okolicach Sylwestra, ponieważ wystraszone wybuchami mogą uciec, a mieć problem z powrotem do domu. Dziękujemy! <<<foto>>>
Tekst: Maria Bielik
Zatwierdziła: Monika Demczuk

08.12.2018 r.

TURNIEJ TAŃĆA

8 grudnia, w Łochowie odbył się Turniej Tańca MIKOŁAJKI 2018. Całe przedsięwzięcie organizowane było przez p. Łukasza Cacko i jego Szkołę Tańca LATINO FEVER. Miło nam poinformować, że w turnieju wzięli też udział nasi wychowankowie:
Lena W. i Lila z gr. V, Marysia, Kuba, Patrycja, Wiktoria M., Blanka, Łucja z gr. IV, Ala, Lena S. i Gabrysia O. z gr. III, Marcel, Wojtek i Szymek z gr. II oraz Hania z gr.I.
Dzięki ich umiejętnościom tanecznym do przedszkola trafiła kolejna statuetka!
Serdecznie gratulujemy! <<<foto>>>
Zatwierdziła: Monika Demczuk

06.12.2018 r.

ŚW. MIKOŁAJ  W PRZEDSZKOLU

Dziś przedszkole odwiedził wyjątkowo dostojny gość - Święty Mikołaj! Ku radości wszystkich dzieci przybył do naszego przedszkola wraz z pomocnikami. Święty Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał piosenek i kolęd przygotowanych specjalnie dla niego i obdarował przedszkolaki słodkościami. Chętnie pozował do zdjęć i obiecał wpaść kominem w Święta Bożego Narodzenia! Przedszkolaki nie pozostały dłużne i obiecały być grzeczne w przedszkolu i w domu.
Święty Mikołaju, to była niezapomniana wizyta! <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zatwierdziła: Monika Demczuk

05.12.2018 r.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza gościliśmy w przedszkolu grupę wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J.D .Krasińskiego w Węgrowie. Grupa gimnazjalistek z opiekunem p. Anną Młynarz spotkała się z najstarszymi dziećmi w przedszkolu (6-latki z gr. IV i V).
Starszaki dowiedziały się czym zajmują się wolontariusze, jakie organizują akcje charytatywne i zbiórki oraz komu pomagają.
Dzieciom spodobała się działalność Klubu Wolontariuszy. Zachęcone wyraziły chęć pomagania innym a w przyszłości wstąpienia do Klubu .
Wspólna zabawa z uczennicami Szkoły Podstawowej nr 1 zakończyła miłe i pouczające spotkanie, kształtujące wrażliwość na potrzeby innych osób. <<<foto>>>
Przygotowała: Marzenna Murawska
Zatwierdziła: Monika Demczuk


<<<foto relacja>>>

22.11.2018

Z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1

Choć koniec roku szkolnego jeszcze daleko, dzieci 6-letnie już dziś zaczynają przygotowania do rozpoczęcia edukacji w szkole. W dniu 22.11.2018 r. sześciolatki z grupy IV. I V. wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 1 im J.D. Krasińskiego w Węgrowie.
Przedszkolaki zostały bardzo miło przyjęte przez Dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda sala lekcyjna, świetlica, stołówka i sala sensoryczna. Mogły też usiąść w ławkach szkolnych i wziąć udział w prawdziwej lekcji. Dla naszych przedszkolaków czekały też miłe niespodzianki - poczęstunek i przedstawienie w wykonaniu członków koła teatralnego. Dużą atrakcją okazało się spotkanie przedszkolaków z koleżankami    i kolegami, którzy opuścili już mury naszego przedszkola .
Przedszkolaki zgodnie stwierdziły TA SZKOŁA JEST SUPER! Dyrekcji , nauczycielom i dzieciom, którzy przyjęli nas tak serdecznie bardzo dziękujemy!  <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

23.11.2018 r

Dzień Pluszowego Misia

Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego pluszaka. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnego świętowania. Były zabawy, konkursy - w nagrodę dostały małe co nieco 'miód', poznały historie misia, bawiły się przy piosenkach. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, dzieci wysłuchały książki „Przygody Misia Uszatka” Cz. Janczarskiego. Na koniec zaprosiliśmy misia do wspólnej zabawy, odśpiewaliśmy mu 'sto lat' i zaśpiewaliśmy piosenkę „Miś w przedszkolu”. Przedszkolaki miały również możliwość zrobienia sobie zdjęcia w foto-budce. Miłym akcentem na zakończenie dnia były kanapki w kształcie Misia. <<<foto>>>
Tekst: Maria Bielik i Paulina Jachimowicz
Zdjęcia: Marta Rogala

20.11.2018

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada każdego roku to dzień, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na najmłodszych. Tego dnia przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. To najważniejsze dokumenty stanowiące o prawach najmłodszych, a ich celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki dzieciom.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respektowane. Żeby porozmawiać o prawach dzieci zaprosiliśmy do przedszkola pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie: p.Kazimierę Mikołajewską i p.Hannę Górską-Rońdę. Panie przeprowadziły zajęcia w najstarszych grupach, wykorzystując wiersze, opowiadania oraz karty pracy.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie. Dzięki nim dzieci utrwaliły sobie własne prawa, m.in.: prawo do życia i rozwoju, prawo do tożsamości, prawo do wychowywania się w rodzinie, prawo do nauki, prawo do opieki medycznej, prawo do godności, szacunku, nietykalności osobistej,  prawo do prywatności, do wyrażania własnych poglądów i równości. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

09.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY – PIĄTEK

Uroczysta akademia z okazji 11.Listopada

W piątek 9.11.2018 dzieci z Przedszkola Pod Słoneczkiem obchodziły w sposób uroczysty 100- lecie odzyskania Niepodległości. Dzięki artystom z różnych grup dzieci poznały historię odzyskania niepodległości, wysłuchały pieśni i wierszy patriotycznych. Na koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn Polski. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy obchodzić to wesołe święto. <<<foto>>>
Po uroczystej akademii udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego, by wziąć udział w I Słonecznym Biegu Niepodległości i tym samym na sportowo uczcić 100. Rocznicę odzyskania niepodległości. <<<foto>>>
Tekst: Marta Rogala
Zdjęcia: Paulina Jachimowicz

8.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY – CZWARTEK

ZAWODY SPORTOWE

8 listopada odbyły się zawody sportowe zorganizowane podczas świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. Brały w nim udział dzieci z grupy III i IV. Przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem rywalizowały we wszystkich konkurencjach: podawanie balonu z rak do rąk nad głowami i pod nogami, slalom między pachołkami oraz zabawy zręcznościowe. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt że możemy brać udział w sportowej zabawie razem z innymi koleżankami i kolegami. Wszyscy uczestnicy zawodów wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, a za udział w zawodach otrzymali nagrodę w postaci słodkiego poczęstunku. Pamiętajmy: RUCH TO ZDROWIE! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Paulina Jachimowicz

07.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY — ŚRODA

SPOTKANIE Z MUZYKĄ LUDOWĄ NA ŻYWO – WIZYTA ZESPOŁU LUDOWEGO WĘGROWIANIE

7 listopada 2018 r. nasze przedszkole odwiedzili wspaniali goście, członkowie zespołu ludowego "Węgrowianie". Przedszkolaki miały okazję wysłuchać pieśni ludowych i patriotycznych oraz wziąć udział w zabawach ludowych. Goście zaprezentowali nam przepiękne ludowe stroje podlaskie. Nasze przedszkolaki zaprezentowały Węgrowianom zabawy przy piosenkach "Poszło dziewczę" i "Maryneczka". Dzieci były zachwycone możliwością uczestniczenia w koncercie muzyki ludowej na żywo. Brały czynny udział w spotkaniu, wyklaskiwały rytm utworów, śpiewały i tańczyły. Uśmiechy i zachwyt nie znikał z ich twarzy.
Zainspirowane wizytą Węgrowian, dzieci z grupy III i IV wykonały prace plastyczne zespołowe pt.: STRÓJ LUDOWY MOJEGO REGIONU, realizując kolejne zadanie projektu „Piękna nasza Polska cała”. <<<foto>>>

06.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY — WTOREK

DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ

6 listopada to dzień poświęcony modzie. Dzieci założyły ubrania nawiązujące w swojej stylistyce do polskiej kultury lub historii. Przeważały stroje w barwach narodowych biało-czerwone, stroje ludowe i regionalne, stroje polskich służb mundurowych (żołnierze, piloci) oraz stroje kibiców polskich drużyn sportowych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców w przygotowanie strojów, udało się zorganizować przedszkolny pokaz mody patriotycznej, który okraszony został wiązanką piosenek żołnierskich i ludowych. Wszystkie dzieci prezentowały się wspaniale, z dumą nosząc biało-czerwone barwy.
Organizacja pokazu miała na celu kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem, integrację grup przedszkolnych i wytworzenie atmosfery dobrej zabawy i wzajemnej życzliwości. Pokaz mody był nie tylko atrakcyjny, ale też pouczający – był doskonałą okazją do rozmowy o historii pokazów mody, które są organizowane od ponad 100 lat. Dzieci dowiedziały się, czym jest pokaz mody (zwieńczenie pracy projektantów, prezentacja ich wizji mody), kto zaangażowany jest w jego organizację (reżyser, oświetleniowiec, aranżer dźwięku, modele i modelki). <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

05.11.2018

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY PONIEDZIAŁEK

KONCERT ZESPOŁU „LIMBOS”

W ramach realizowanego programu „Piękna nasza Polska cała” dni od 5 do 9 listopada upłyną pod hasłem TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY. Podczas całego tygodnia poruszać będziemy kwestie patriotyzmu i przywiązania do narodu. Będziemy poznawać symbole narodowe i pieśni o charakterze patriotycznym, w tym Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego.
Pierwszego dnia miał miejsce koncert na żywo w wykonaniu grupy muzycznej „LIMBOS” , zatytułowany Pejzaże Muzyki Polskiej w 100. Rocznicę Niepodległości”. Podczas pierwszej części koncertu wysłuchaliśmy m.in.: marsza „Warszawianka”, „Mazurka F-dur” F. Chopina, „Poloneza” z filmu pt. „Pan Tadeusz”, „Już nie zapomnisz mnie” z filmu pt. „Zapomniana Melodia” oraz wiązanki tradycyjnych melodii polskich: „Kukułeczka kuka”, „Ej przeleciał ptaszek”, „Łowiczanka jestem”, „Gdybym to ja miała”, „Karlik”, „Karolinka”. W drugiej części artyści, do których dołączył wokalista — Leszek Kowalik – zaprezentowali kilka polskich pieśni: „My pierwsza brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”,  „Ułani, ułani malowane dzieci”, „Niepodległa niepokorna”.
Grupa muzyczna „LIMBOS” koncertuje na terenie całego kraju od 1984 roku. Grupa LIMBOS prezentuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne wersje wybranych utworów. Głównymi celami spotkania z grupą „LIMBOS” było upowszechnianie wiedzy o polskiej muzyce, kompozytorach, instrumentach, formach i stylach muzycznych, a także nauka świadomego obcowania ze sztuką. Każde takie spotkanie stanowi istotny element szeroko rozumianej edukacji kulturalnej. Przedszkolaki nagradzały artystów gromkimi brawami, a słuchanie muzyki na żywojest zawsze ogromnym przeżyciem dla dzieci. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek
Zdjęcia: Maria Bielik

31.10.2018

PASOWANIE NA SŁONECZNEGO PRZEDSZKOLAKA

Pasowanie na słonecznego przedszkolaka, które odbyło się 31.10.2018, to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechem na twarzy recytowały wierszyki i śpiewały piosenki oraz tańczyły otrzymując od rodziców gromkie brawa. Złożyły uroczystą przysięgę - po czym wychowawczyni za pomocą słoneczka dokonała pasowania. Nie zabrakło słodkich upominków dla każdego dziecka. Zwieńczeniem uroczystości był pyszny tort i słodki poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i wychowawców. <<<foto>>>
Tekst: Iwona Jaśkowska
Zdjęcia: Aleksandra Łojek

23.10.2018

XI Konkurs Pieśni Patriotycznej w Wyszkowie

23.10.2018 odbył się XI Konkurs Pieśni Patriotycznej w Wyszkowie, w którym co roku biorą udział dzieci z naszego przedszkola. Czwórka 6-latków: Ala O., Basia W., Wojtek B. i Hania G. zaprezentowała się jako zespół w „Piosence Młodego Patrioty” Małej Orkiestry Dni Naszych.
Dzieci były bardzo wspierane przez kolegów i koleżanki z grupy, którzy równie mocno przeżywali konkursowe zmagania. Dzieci brawurowo zaśpiewały piosenkę i wywalczyły III miejsce. Nagrodzone dyplomami i upominkami chętnie dzieliły się wrażeniami z konkursu ze swoimi przyjaciółmi z przedszkola. Gratulujemy 6-latkom występu i cieszymy się z ich sukcesu! <<<foto>>>
Tekst: Marzenna Murawska
Zdjęcia: Marzenna Murawska, Wioleta Ojdana

23.10.2018

JESIENNE PRZEDSTAWIENIE

23.10.2018 dzieci z grupy II zaprezentowały zaproszonym gościom przedstawienie pt. „Idzie Jesień”. Dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Na zakończenie wspólnie z rodzicami zatańczyły do piosenki „Kolorowe liście”. Podczas występu dzieci utrwaliły zdobyte informacje dotyczące jesieni oraz sposobu przygotowania się zwierząt leśnych do zimy.
Przedstawienie dla kolegów i koleżanek z przedszkola dzieci zaprezentowały 24.10.2018. Cieszymy się, że mogliśmy podczas przedstawienia zabrać dzieci na wycieczkę do lasu i na chwilę doświadczyć zabawy w teatr. <<<foto>>>
Tekst: Marta Rogala

21.10.2018

Rozstrzygnięcie wyników Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”

W ramach Dnia Papieskiego w Muzeum w Bielsku Podlaskim rozstrzygnięto XIII edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Muzeum 16 października 2018 r., a w uroczystości wziął udział J.E. Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus, przedstawiciele organizatorów oraz nagrodzone dzieci z rodzicami.
Na XIII edycję konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpłynęło blisko 1,6 tys. prac, z czego ponad 50 ze Świata (Wielka Brytania, Białoruś, Austria, Niemcy, Irlandia, Ukraina, Rosja). Wśród tych prac było też 6 rysunków dzieci z gr.IV naszego Przedszkola : Hani Gąsior, Mateusza Świętochowskiego, Zuzi Dmowskiej, Piotrka Rychlika, Blanki Waszczyńskiej i Zosi Gierłowskiej.
Doceniono pomysł i wykonanie Mateusza Ś., którego praca została nagrodzona! To ogromny zaszczyt zdobyć nagrodę w konkursie międzynarodowym, tym bardziej gratulujemy Mateuszowi talentu!
Na stronie organizatora można przeczytać: „Patrząc na tegoroczną twórczość uczestników Konkursu, powołanie do ojcowskiej miłości w kapłaństwie, przynosi bogactwo skojarzeń z pontyfikatem Jana Pawła II, co doskonale widać w pracach zamieszczonych w folderze pokonkursowym oraz na wystawie.”. Wszystkie prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w siedzibie Muzeum. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zdjęcia: Mariola Świętochowska, www.muzeum.bialystok.pl

19.10.2018

Ludzie listy piszą......

Gr. III i IV też pisze listy. Nasze przedszkole bierze udział w akcji Marzycielska Poczta, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci. Przedszkolaki z obu grupy napisały listy i wykonały przepiękne rysunki dla Wiktorii, która czeka na przeszczep serca. „Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Listy i kartki dodają dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy.” – czytamy na stronie akcji (www.marzycielskapoczta.pl )
Biorąc udział w tym wspaniały projekcie uczymy dzieci wrażliwości i empatii wobec innych. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Maria Bielik

19.10.2018 r.

Za nami już 6 zadań projektu „Piękna nasza Polska cała”

Na początku roku szkolnego nasze przedszkole przyłączyło się do międzynarodowego projektu „Piękna Nasza Polska Cała” i do dnia dzisiejszego zrealizowało już 6 zadań. W realizację projektu zaangażowana jest grupa II wraz z wychowawcą Martą Rogala i gr. IV z wychowawcą Aleksandrą Łojek.
Zadanie 4 – nauka dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej
Dzieci z gr.IV wybrały piosenkę Małej Orkiestry Dni Naszych pt. „Piosenka Młodego Patrioty”. Pilnie ćwiczyły opanowanie tekstu i linii melodycznej, by ostatecznie zaprezentować piosenkę na Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Wyszkowie k.Węgrowa.
Zadanie 7 – zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała”
Kącik o tematyce patriotycznej powstał w holu przedszkola. Zostały w nim umieszczone symbole narodowe – godło, flaga i tekst hymnu. Zgromadzono też zdjęcia miasta Węgrowa. W kąciku prezentowane będą sylwetki słynnych Polaków (m.in. F.Chopina, Jana Pawła II) i prace dzieci o tematyce patriotycznej.
Zadanie 10 – „Według przepisu Babci lub Dziadka”
Realizacja tego zadania odbyła się w obu grupach. Czterolatki miały okazję przyjrzeć się pracy kucharek i razem z nimi wykonać kluski śląskie – regionalną potrawę ze Śląska, która na stałe zagościła w ogólnopolskiej kuchni. Dzieci sześcioletnie pracowały nad tradycyjną sałatką jarzynową.
Zadanie 12 – wysłanie pocztówki swojej miejscowości do pomysłodawcy projektu
Dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci z gr.IV udało nam się zgromadzić kilkanaście kart pocztowych z wizerunkiem największych zabytków Węgrowa. Dzieci wybierają pocztówkę, która najbardziej im się podoba, i którą chcą podzielić się z Panią Ludmiła Fabiszewską.
Zadanie 13 – „Napisz kartkę Bohaterom”
Realizując to zadanie dzieci musiały zapoznać się z ogólnopolską akcją „BohaterON – włącz historię!”. To kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek pocztowych. Dzieci obejrzały krótki film promujący akcję o brutalności wojny i po tej prezentacji wybrały Powstańca, któremu wysłały kartkę ze słowami podziękowania i życzeniami zdrowia. Dzięki tablicy multimedialnej i dostępowi do Internetu, sześciolatki wysłały kartkę on-line, ucząc się jednocześnie pożytecznego wykorzystywania technologii.
Zadanie 16 – „Drzewo Pamięci”
Na terenie przedszkola zasadziliśmy nasze drzewo pamięci – głóg kwitnący, który ma nie tylko ozdabiać ogród przedszkolny, ale przede wszystkim upamiętniać 100lecie odzyskania niepodległości. W sadzenie drzewa zaangażowane były wszystkie nauczycielki, pani dyrektor i dzieci z placówki.
<<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek

9.10.2018 r.

„Święto Ziemniaka w przedszkolu”

Jesień  to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa podczas Święta Pieczonego Ziemniaka.
Z tej okazji skorzystały przedszkolaki z naszego przedszkola. Dzieci zapoznały się z „ Bajką o ziemniaku”, z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka, oglądając edukacyjne bajki, słuchając wierszy i opowiadań. Młodsze dzieci bawiły się ziemniaczanymi stemplami, wykonywały medale z ziemniaków, a starsze tworzyły ziemniaczane ludziki i rozwiązywały zagadki. Wspólne zabawy ruchowe i śpiewanie „ziemniaczanych” piosenek były świetną okazją do integracji.
Grupa II miała też okazję przyjrzeć się pracy kucharek i pomóc w przygotowaniu tradycyjnej potrawy z ziemniaków – klusek śląskich, realizując tym samym kolejne zadanie projektu „Piękna nasza Polska cała”. <<<foto>>>
Tekst: Sylwia Ardej

5.10.2018 r.

Dzień Uśmiechu

W pierwszy piątek października przypada wyjątkowe święto – Światowy Dzień Uśmiechu. Nasze wesołe przedszkolaki chętnie włączyły się w obchody tego niezwykłego dnia. „Uśmiechnięte” święto obchodzone jest od 1999 roku, z inicjatywy Harveya Balla. Pan H.Ball zasłynął jako twórca grafiki żółtej, uśmiechniętej buźki tzw. „smiley face”, która szybko stała się symbolem pozytywnego nastawienia i radości.
Wszystkie grupy prowadziły gimnastykę buzi i języka, która zawsze wywołuje salwy śmiechu i bawiły się przy optymistycznych piosenkach. Młodsze dzieci rysowały uśmiechnięte portrety, doklejały paski do uśmiechniętego słoneczka. Starsze wymyślały śmieszne historie,  układały dowcipy i grały w popularnego kiedyś „Pomidora”.
Nie ma wątpliwości, że organizowanie takich aktywności jest potrzebne. Także w przedszkolu. Po co? Żeby dzieci uczyły się cieszyć chwilą, dostrzegać drobne gesty, dzielić się uśmiechem. Żeby zaspokoić naturalną potrzebę zabawy i radości każdego dzieck. Psychologowie zgodnie stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy i lepiej funkcjonuje w społeczeństwie. Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres najmniejszy nawet uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu.
Życzę aby uśmiech towarzyszył nam każdego dnia! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

4.10.2018 r.

Światowy Dzień Zwierząt w przedszkolu

Nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Bliżej pieska”. Podczas realizacji projektu dzieci mogą nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz uczyć się jak właściwie zachowywać się wobec zwierząt. W czwartek każda grupa stworzyła swój kodeks zachowania wobec zwierząt. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy dbać o zwierzęta. Gr. III i V wybrały się z wizytą do gabinetu weterynaryjnego Miniwet, gdzie Pan Michał Nojszewski opowiedział nam o zawodzie weterynarza, pokazał dzieciom gabinet i salę operacyjną. Tego dnia odwiedzili przedszkole przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Węgrowie Pani Jadwiga Adamczuk i Pani Elżbieta Jeżowska. Panie opowiedziały o tym, jak należy dbać o zwierzęta, jak można pomagać zwierzętom bezdomnym.
W tym roku przedszkolnym kontynuujemy też akcję czytelniczą pn. „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedstawiciele TOZ byli naszym pierwszymi gości. Dzieci wysłuchały książki pt. „Psie troski” Toma Justyniarskiego. <<<foto>>>
Tekst: Maria Bielik

20.09.2018 r.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego , aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”
20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2013 roku w celu podkreślenia wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dziecka. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to szczególny dzień nie tylko dla przedszkolaków, ale także dla rodziców, nauczycieli i wszystkich osób pracujących na rzecz dzieci. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły już od samego rana od nadmuchiwania kolorowych baloników, które później przydały się do wspólnej zabawy. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy na placu zabaw. Przy dźwiękach ulubionej muzyki tańczyły i śpiewały. Uczestniczyły również w zabawach z hula -hop, rzucały do celu ,pokonywały slalomy. Radość, śmiech i głośny śpiew świadczyły o wspaniałej zabawie. Wszystkie dzieci na koniec dnia dostały słodki upominek. <<<foto>>>
Tekst: Sylwia Ardej
Zdjęcia: Sylwia Ardej, Aleksandra Łojek

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Niezmiernie miło mi poinformować, że nasze przedszkole przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. Piękna Nasza Polska Cała, nad którym patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałem Województwa Łódzkiego – p.Witold Stępień, Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola” i Wydawnictwo Edukacyjne MAC. Realizacja programu przewidziana jest od 01 września do 31 grudnia 2018 r. Projekt edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków, przypadające właśnie w 2018 roku czyli 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Założenia projektu są zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN na bieżący rok szkolny.
Głównym celem projektu jest kształtowanie tożsamości narodowej i postaw patriotycznych u najmłodszych oraz uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Polega na zrealizowaniu w placówce minimum 11 zadań z proponowanej listy.  Są wśród nich:
- nauka piosenki i wiersza o tematyce patriotycznej;
- zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” o tematyce folkowej lub patriotycznej;
- poznanie zabawy ludowej i tańca ludowego;
- wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem;
- wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości;
Wysłanie pocztówki bohaterom Powstania Warszawskiego (zgodnie z akcją bohaterOn.pl);
- zorganizowanie pokazu mody patriotycznej;
- zasadzenie Drzewa Pamięci na terenie przedszkola;
- zorganizowanie zawodów sportowych pt. „Biało-czerwoni”
Poprzez realizację wybranych zadań realizujemy treści zawarte w Podstawie Programowej, przekazujemy dzieciom historię państwa polskiego, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe.
Działania projektowe są też okazją to do tego, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem a także do wzmacniania więzi z rodzicami i integracji placówek oświatowych z terenu całej Polski.
Tekst: Aleksandra Łojek

REMONT W PRZEDSZKOLU

Podczas przerwy wakacyjnej w naszym przedszkolu trwały intensywne prace remontowe. Obejmowały one odświeżanie pomieszczenia szatni i holu głównego, które dostosowano do nowych wymogów ochrony przeciwpożarowej. Generalny remont przeszła sala oddziału II (czterolatki) z wymianą nawierzchni podłogowej, parapetów, instalacji elektrycznej, świetlówek oraz stolarki drzwiowej i okiennej (wyjście ewakuacyjne). Położone zostały gładzie gipsowe, pomalowane ściany i sufit. Zakupiono też nowe pomoce dydaktyczne, dywany i meble. Dzięki pracom remontowym pomieszczenia stały się jaśniejsze i bardziej estetyczne.
Nasze przedszkole jest największym przedszkolem w Węgrowie – liczy 5 oddziałów, w których uczy się 125 dzieci. Niedługo budynek zostanie poddany termomodernizacji. Inwestycje konieczne są ze względu na stan techniczny budynku.
Serdeczne podziękowania za przekazanie środków należą się Radzie Miasta Węgrowa z Burmistrzem p. Krzysztofem Wyszogrodzkim na czele. Dziękujemy też wszystkim zaangażowanym w remont placówki – firmie budowlanej i pracownikom przedszkola. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Łojek

AKTUALNOŚCI 2017/2018

 

Drodzy Rodzice Maluszków!
Przypominamy o konieczności przyniesienia dla swojego dziecka:
- kocyka lub kołderki 160x110 cm
- poduszki tzw. jaśka
- poszewki na kocyk i poduszkę
- worka na komplet pościeli (najlepiej z dużej  poszewki na poduszkę) z wciągniętym sznurkiem lub tasiemką do wieszania 
- piżamki
- kompletu ubrań na zmianę (zostawić w szatni w szafce dziecka)
- kapci na zmianę

Opracowała: Aleksandra Łojek


20-21.06.2018 r.

„Pożegnania nadszedł czas”

W dniach 20 i 21 czerwca pożegnaliśmy najstarsze Przedszkolaki. Dzieci sześcioletnie z dwóch grup uroczyście zakończyły edukację w Przedszkolu. Uroczysta akademia rozpoczęła się przepięknym tańcem Polonez oraz odśpiewaniem Hymnu Polski. Przedszkolaki w słowach wielu wierszy oraz piosenek podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola za trud włożony w ich rozwój oraz wychowanie. Uroczystość zakończyła się rozdaniem pamiątkowych dyplomów oraz książek, które stanowić będą dla naszych absolwentów cenną pamiątkę z tego wspaniałego okresu w ich życiu. <<<foto>>>
Tekst: Sylwia Ardej

20.06.2018 r.

Koncert uczniów węgrowskich szkół

W środę dzieci z grupy II i III miały okazję podziwiać starszych kolegów-uczniów węgrowskich szkół, którzy zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne podczas koncertu na Rynku Mariackim. W ten sposób uczniowie węgrowskich szkół podsumowali kończący się rok szkolny 2017/2018. Organizatorami spotkania byli: Miasto Węgrów, Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Dobrogosta Krasińskiego i Węgrowski Ośrodek Kultury. <<<foto>>>
Tekst: Iwona Jaśkowska

19.06.2018 r.

Zakończenie roku katechetycznego

Trzy najstarsze grupy (III, IV i V) miały dziś uroczyste zakończenie roku katechetycznego. Nasi wychowankowie przybyli do Kościoła Pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego, aby podziękować za łaski otrzymane w roku szkolnym 2017/2018 oraz prosić o błogosławieństwo na okres rozpoczynających się wakacji. W spotkaniu uczestniczył Ks. Proboszcz Romulad Kosk i p. Monika Kałuska katechetka, którzy rozdawali dzieciom pamiątki ukończenia roku katechetycznego – dyplomy i zakładki do książek. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Sylwia Ardej

18.06.2018 r.

Magiczne Ogrody

Magiczne Ogrody są pierwszym w Polsce rodzinnym parkiem tematycznym, stworzonym w oparciu o oryginalną baśniową historię. 18 czerwca 2018 r. dzieci z grupy III, IV i V miały możliwość odkrywać bajeczne krainy Magicznych Ogrodów zamieszkiwane przez wróżki, krasnoludy, smoki i Mordole. Każda z krain to sensoryczne pole doświadczeń, stymulujące rozwój i wyobraźnię dzieci, a wszystkie atrakcje to wyzwania budujące pewność siebie i poczucie wartości. Dzieci bawiły się doskonale! Na pamiątkę pobytu w Magicznych Ogrodach każde dziecko dostało brelok i magnes.
Choć podróż była długa i męcząca, pobyt w Magicznych Ogrodach był dla wszystkich dzieci niezapomnianym przeżyciem. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek

14.06.2018

I Przedszkolny Konkurs Przyrodniczy

Dziś „Pod Słoneczkiem” odbył „I Przedszkolny Konkurs Przyrodniczy” dla wszystkich dzieci z przedszkola. Wychowawczynie przygotowały zadania o tematyce przyrodniczej, dostosowane do wiedzy i umiejętności swoich przedszkolaków. Dla młodszych dzieci były to zadania manipulacyjne (co mam w worku?), zadania typu prawda-fałsz, rozpoznawanie drzew po owocach i liściach, rozpoznawanie zwierząt i ich potomstwa. Starsi rozwiązywali zagadki słowne i słuchowe (odgłosy przyrody), układały makietę drzewa utrwalając nazwy zwierząt, owadów i ptaków i przypominały ogólne zasady recyklingu.
Naszym zadaniem, jako przedszkola, jest kształtowanie postawy proekologicznej i rozwijanie zainteresowania dzieci środowiskiem przyrodniczym już od najmłodszych lat. Organizacja konkursu przyrodniczego miała za cel utrwalenie wiedzy przyrodniczej, dotyczącej zjawisk pogodowych, świata roślin, zwierząt i recyklingu. Jedno jest pewne - dzieci uwielbiają tego typu zawody, ucząc się zdrowej rywalizacji i poznając własne możliwości poprzez możliwość współzawodnictwa. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkościami, a przegrani, licząc na możliwość rewanżu, obiecali powtórzyć cały materiał. <<<foto>>>
Tekst: Iwona Jaśkowska

2-10.06.2018

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 2-10 czerwca miało miejsce największe doroczne święto czytelnicze - XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tydzień Czytania to największe święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, zorganizowanej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „Czytanie łączy”.
Do tej pięknej akcji włączyły się dwie grupy III (pięciolatki) i IV (sześciolatki). Do przedszkola na wspólne czytanie bajek zapraszaliśmy rodziców naszych wychowanków, którzy chętnie prezentowali wybrane utwory literackie.
Dzieci były przeszczęśliwe widząc rodziców w tak nietypowych rolach. Dziękujemy szczególnie serdecznie mamie Leny i Majki z IV gr. oraz mamie Blanki, Hani, Patrycji, Wojtka, Ali i tacie Łucji z gr.III. Brawo Wy! <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek

06.06.2018 r.

Profilaktyczny Piknik Rodzinny

6 czerwca 2018 r. w naszym przedszkolu odbył się Profilaktyczny Festyn Rodzinny. To plenerowa impreza dla dzieci i ich rodziców, która na stałe weszła do kalendarza uroczystości przedszkola.  Tegoroczny piknik był zwieńczeniem działań profilaktycznych podejmowanych w przedszkolu, poruszających tematykę bezpieczeństwa na drodze i zdrowego stylu życia oraz treści Przedszkolnego Programu Edukacji Antynikotynowej pn. „Czyste powietrze wokół nas”.
Piknik rozpoczęła dyrektor przedszkola p. Monika Demczuk wraz z Burmistrzem Miasta Węgrowa p. Krzysztofem Wyszogrodzkim, zapraszając zebranych do obejrzenia krótkiego programu artystycznego i wspólnej zabawy na placu przedszkolnym. Zaraz potem na scenę wyszły dzieci z poszczególnych grup, prezentując wiersze i piosenki nawiązujące do tematu spotkania.
Celem imprezy było stworzenie czasu i przestrzeni dla wzmocnienia więzi emocjonalnych dziecka z rodziną, integracja środowiska rodzinnego z przedszkolem, zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw z dziećmi,  a także dostarczenie uczestnikom wielu okazji do radości, śmiechu i dobrej zabawy. W programie były konkurencje sportowe, pląsy i zabawy ruchowe, zabawy z chustą KLANZA, pokaz wielkich baniek mydlanych, malowanie twarzy i modelowanie balonów (przygotowane przez Teatr Forma z Białegostoku), megaklocki, dmuchana zjeżdżalnia i klocki-słomki (przygotowane przez firmę „Pełno frajdy”). Wszyscy uczestnicy pikniku mogli częstować się napojami, domowymi ciastami, pop-cornem i watą cukrową
Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta Węgrowa za uświetnienie pikniku swoją osobą, wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie pikniku i pieczenie ciast oraz pracownikom przedszkola oraz strażakom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie za pomoc w rozkładaniu namiotów.
Drogie Rodziny, dziękujemy za Waszą obecność i wspaniałą zabawę! <<<foto>>>
Tekst: Paulina Jachimowicz
Zdjęcia: Sylwia Ardej i Aleksandra Łojek

04.06.2018

Zabawy sportowe z okazji Dnia Dziecka

Dnia 4.06.2018r. na stadionie miejskim Orlik miały miejsce zabawy sportowe, zorganizowane przez Przedszkole nr 1 w Węgrowie. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z dwóch najstarszych grup IV i V.
Przedszkolaki podzielone na grupy rywalizowały na specjalnie przygotowanych dla nich sześciu torach przeszkód . Zaangażowanie dzieci było bardzo duże. W poszczególnych drużynach startowali zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Na koniec wszystkie drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i świetną zabawę.
Impreza sportowa doskonale wpisuje się w prowadzone w naszym przedszkolu działania profilaktyczne: przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym poprzez rozbudzanie zainteresowań sportowych, promowanie zdrowego stylu życia, wdrożenie do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego, a tym samym kształtowanie zachować prozdrowotnych.
Udział w zawodach sportowych sprzyja również rozwijaniu sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, tworzeniu atmosfery współpracy i poznawaniu oraz przestrzeganiu zasad zdrowej rywalizacji.
W zdrowym ciele, zdrowy duch! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Sylwia Ardej

01.06.2018

„Woda dla przedszkolaka”

15.05.2018 r. rozpoczęła się w naszym przedszkolu akcja pt. „Woda dla przedszkolaka”. Zostały zakupione słoje 10 l i kubeczki dla każdej grupy.
Według norm spożycia wody opracowanych na podstawie zaleceń ekspertów Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, dziecko w wieku od 3 do 6 lat powinno spożywać 1600 ml wody każdego dnia. Niestety ilość spożywanej codziennie wody przez dzieci jest zdecydowanie niewystarczająca. Niedostateczna podaż płynów szybko może doprowadzić do odwodnienia, które jest przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia.
W trosce o zdrowie naszych przedszkolaków codziennie pijemy wodę, kształtując w ten sposób nawyki zdrowego trybu życia. <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Maria Bielik

01.06.2018

Z wizytą w Starostwie Powiatowym

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji dostaliśmy zaproszenie od Wicestarosty Węgrowskiego Pani Haliny Ulińskiej do Starostwa Powiatowego. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Na koniec w ramach podziękowań Hania z grupy III zaśpiewała pięknie piosenkę. Wszystkim naszym przedszkolakom w dniu ich święta życzymy dużo uśmiechu i samych słonecznych dni! <<<foto>>>
Tekst i zdjęcia: Paulina Jachimowicz

25.05.2018

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

W naszym przedszkolu z okazji Dnia Matki (26 maja) i Dnia Ojca (23 czerwca) odbyły się grupowe uroczystości w dniach 21-26 maja. Dzieci ubrane galowo lub w przedszkolnych strojach prezentowały rodzicom programy artystyczne, których przygotowanie zachowywały w tajemnicy do dnia występów. Były wiersze, inscenizacje, piosenki, wspólne zabawy i życzenia dla kochanych Rodziców. Przedszkolaki wyraziły tym samym wdzięczność za miłość, cierpliwość i troskę oraz rodzicielski autorytet. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. Po wspaniałych występach na twarzach Rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech.
Grupa I przygotowała dla rodziców kilka wierszy, piosenkę oraz taniec Pszczółek. <<<foto>>>
Grupa II w odświętnych strojach zaprezentowała montaż słowno-muzyczny i wręczyła mamom upominki - kwiaty. <<<foto>>>
Grupa III przedstawiła inscenizację utworu „Zgubione korale”, zaprosiła rodziców do wspólnej zabawy w parach i do odgadywania autorów portretów. <<<foto>>>
Grupa IV z dużą odwagą prezentowała indywidualne zdolności recytatorskie i wokalne. A zdolności taneczne prezentując w piosence „Wymarzona”. <<<foto>>>
Dzieci z gr.V przygotowały piosenki anglojęzyczne i wiersze. Zaprezentowały też kilka swoich ulubionych zabaw, m.in. „Obraź się i już nie..”, porywając rodziców do wspólnej zabawy. <<<foto>>>

23.05.2018

III miejsce na Konkursie Piosenki Ekologicznej

Dziś w Zającu odbywał się III Powiatowy Konkurs Piosenki Ekologicznej pod hasłem ,,Śpiewanie na Polanie", na który przybyło 59 uczestników z placówek oświatowych z całego Powiatu Węgrowskiego. Nasze przedszkole reprezentowały dwie solistki Oliwka Bozińska z gr.IV i Julka Słowik z gr.V oraz zespół w składzie Basia Wierciochowska, Zosia Gierłowska i Zuzia Wysocka z gr.III.
Jury, w którym zasiadły p. Teresa Kuryłek, p.Katarzyna Zabadała, p.Katarzyna Chlebny i p.Monika Kałuska przyznało III miejsce naszemu zespołowi. Dziewczynki zostały nagrodzone dyplomami uznania i upominkami, a do placówki trafiło Brązowe Muzyczne Drzewko, które dołączyło do innych trofeów. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek
Zdjęcia: Aleksandra Łojek i witryna Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Zającu

„Rok dla Niepodległej”

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, rok szkolny 2017/2018 został ustanowiony „Rokiem dla Niepodległej”. Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało do podejmowania działań edukacyjnych służących budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem na wszystkich szczeblach edukacji, także przedszkolnej. Nasze przedszkole, odpowiadając na apel MEN, w ciągu całego roku podejmowało tematykę o charakterze patriotycznym, zwracając szczególną uwagę na kształcenie przywiązania do symboli narodowych, historii, tradycji i dziedzictwa poprzednich pokoleń.
Dzieci ze wszystkich grup zapoznały się z symbolami tożsamości narodowej – godłem , flagą, tańcami i pieśniami narodowymi. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne, z których dowiadywały się nie tylko o historii Polski, ale też o słynnych Polakach i ich dziełach, kulturze i przepysznej kuchni polskiej.
Dzieci ze starszych grup zapoznały się z legendami związanymi z początkami Państwa Polskiego („O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Lechu i białym orle”, „Wars i Sawa”) oraz wykonały do nich ilustracje. Uczyły się śpiewać hymn „Mazurek Dąbrowskiego” i rozpoznawać polskie tańce narodowe, spośród których najbardziej do gustu przypadł im polonez.
Reprezentantki grupy IV wzięły udział w Konkursie Piosenki Patriotycznej w Wyszkowie - zakończył się dla nich wyróżnieniem. Zachęceni tym sukcesem, zorganizowaliśmy w przedszkolu II Słoneczny Konkurs Recytatorski, w którym dzieci prezentowały wiersze o charakterze patriotycznym.
W listopadzie dzieci z naszego przedszkola zatroszczą się o mogiły żołnierzy – uprzątną groby, złożą kwiaty i zapalą znicze. Zwieńczeniem działań patriotycznych będzie uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości, władz samorządowych, kombatantów, harcerzy. 9 listopada 2018 r. o godz.11.11 włączymy się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, wspólnie wykonując „Mazurek Dąbrowskiego”. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek

14.05.2018r.

Konkurs Plastyczny „Kapliczki, krzyże i figurki przydrożne w mojej miejscowości"

Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Katolickie Przedszkole Św. Antoniego w Węgrowie, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Parafię  pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej pn. „Kapliczki, krzyże i figurki przydrożne w mojej miejscowości". Powstało 79 prac, z których komisja pod kierunkiem p. Moniki Kałuskiej, wybrała 6 autorstwa Ani Wrzeszcz z gr.IV, Małgosi Rychlik z gr. V oraz Hani Gąsior, Zosi Gierłowskiej i Basi Wierciochowskiej z gr.III.
Nasze dziewczynki zostały nagrodzone dyplomami za udział w konkursie, na który łącznie wpłynęło 301 prac. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek

27.04.2018 r.

„II Słoneczny Konkurs recytatorski”

27 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu II Słoneczny Konkurs Recytatorski. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie, piękne prezentacje oraz dobór wierszy. Wiele z nich było o charakterze patriotycznym , dzięki czemu konkurs wpisał się w obchody 100-leci odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pierwsze miejsce zdobyła Tola z gr.I, drugie Ala z gr.II, trzecie Wojtek z gr.III i Lena z gr.IV. Dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, a laureaci zostali nagrodzeni książkami i drobnymi upominkami. <<<foto>>>
Tekst: Sylwia Ardej

22-23.04.2018 r.

„Dzień florysty w przedszkolu”

Praca w kwiaciarni z pewnością nie należy do łatwych, choć patrząc na piękne kompozycje kwiatowe powstałe z rąk florysty, wielu z nas uważa inaczej. Z okazji Dnia Florysty, obchodzonego od 2010 roku w dniu 27 kwietnia, zaprosiliśmy do naszego przedszkola p. Bożenę z kwiaciarni „Kocimiętka”.
Była to wspaniała okazja do poznania nowej profesji, wybranych gatunków kwiatów i roślin ozdobnych oraz sposobów ich przechowywania i tworzenia kompozycji kwiatowych. Jak przystało na „małych florystów”, każde dziecko wykonało kompozycję według własnego pomysłu. Pamiętajmy, że florystyka to pasja ściśle związana z ciężką pracą i ciągłymi wyzwaniami. Warto więc pamiętać o florystach. To dzięki ich ciężkiej pracy, każda okazja może być uświetniona kwiatowym akcentem. <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek

18.04.2018 r.

„Cała Polska czyta dzieciom”

„Cała Polska czyta dzieciom” to kampania społeczna, rozpoczęta w 2001 r., mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego. Autorzy kampanii przekonują, że codzienne 20-minutowe czytanie dziecku jest mądrym sposobem spędzania czasu wolnego i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
Nasze przedszkole propaguje ideę czytania przez cały rok szkolny. Na głośne czytanie książek zapraszamy gości – samorządowców, przedstawicieli różnych zawodów i rodziców.
W kwietniu w ramach akcji odwiedziły nas pani Monika i pani Marta z Biblioteki Pedagogicznej w Węgrowie. Panie zaprezentowały atrakcyjne wizualnie i ciekawie napisane książki, które można wypożyczyć w bibliotece – do czego serdecznie zachęcały wszystkie dzieci. Młodsze grupy wysłuchały bajki pt. „Łatek Gagatek” W. Drabika a starsze „A ja nie chcę być księżniczką” G.Kasdepke.
Dziękujemy za miłe spotkanie! <<<foto>>>
Tekst: Aleksandra Łojek

06.04.2018 r.

„Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu”

„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (...) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (...) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” - podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon. (cytat pochodzi ze strony www.synapsis.org)
Dziś ulicami Węgrowa przeszedł niebieski korowód, prowadzony przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. Do korowodu dołączyli również wychowankowie naszego przedszkola i uczniowie węgrowskich szkół. Dumnie przemaszerowali spod siedziby Ośrodka na miejski rynek, gdzie był czas na wspólną zabawę, pląsy, tańce i piosenki. <<<foto>>>
Tekst: Sylwia Ardej